کد خبر 663150
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
رکوردشکنی فقر و بیکاری و جاماندن از توسعه‌یافتگی‌

در بیان مصائب مردم حوزه انتخابیه مسجدسلیمان، هفتگل، لالی و اندیکا همین بس که رکوردشکنی فقر و بیکاری و جاماندن از شاخص‌های توسعه‌یافتگی‌ تصاویر تامل‌برانگیزی از محرومیت را به تصویر کشیده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اجتماعی: شهرستان‌های مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا در شمال شرق استان خوزستان و هم مرز با استان‌های لرستان و چهارمحال و بختیاری دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند، از ویژگی‌های بارز این منطقه آنکه با نگاهی به پراکندگی و گستردگی جغرافیایی می‌توان آن را به مثابه استان کوچکی تشبیه و توصیف کرد، همچنان که وجود چهار شهرستان، هشت شهر و یکهزار و ۲۳۶۵ روستا به خوبی گواه روشنی بر گستردگی این منطقه است.

مجموع جمعیت ثابت این چهار شهرستان حدود ۳۵۰ هزار نفر است که با احتساب جمعیت۱۰۰ هزار نفری عشایر به ۴۵۰ هزار نفر می‌رسد.

اگرچه در طول بیش از ۴۲ سال از عمر بابرکت انقلاب اسلامی خدمات بسیاری به شهروندان شهری و روستایی ارائه شده که در مقایسه با دوره ستمشاهی قابل مقایسه نیست، اما ساکنان این حوزه انتخابیه به نسبت دیگر شهروندان خوزستانی و هم‌وطنان سایر نقاط کشور سهم به مراتب کمتری از شاخص‌های توسعه‌ای داشته‌اند.

به عبارت بهتر به عینه می‌توان تصویری روشن از محرومیت و عقب‌ماندگی چندین ساله‌ در حوزه‌های مختلف زیرساختی، عمرانی و خدماتی را در این شهرستان‌ها دید، کمبودهایی که گاه فرسنگ‌ها با میانگین کشوری فاصله داشته و آزاردهنده است.

با نگاهی به ظرفیت‎‌ها و محدودیت‌های این شهرستان‌ها در گفت‌وگو با علیرضا ورناصری قندعلی نماینده مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی به تفصیل به ابعاد محرومیت در این حوزه انتخابیه پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

تهران نیوز: آمار نرخ بیکاری در این حوزه انتخابیه چقدر است؟

 ورناصری: در بیان محرومیت این حوزه انتخابیه همین بس که بر اساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری در مجموع این ۴ شهرستان ۴۳.۴ درصد بوده در حکم یک ثبت رکورد کشوری محسوب می‎شود، البته آمار واقعی بیکاری در منطقه به مراتب بسیار بیشتر از آنچه که اعلام شده است.

از تبعات منفی نرخ بالای بیکاری و وضعیت نابسامان معیشتی و درآمد خانواده‌ها در منطقه می‌توان به آمار بالای خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی اشاره کرد که به خودی خود گواه روشنی بر عمق فاجعه است.

بر اساس آمارها حدود ۱۷ درصد شهروندان مسجدسلیمان، ۲۳ درصد مردم هفتگل، ۴۱ درصد شهروندان شهرستان لالی و ۴۲ درصد مردم ساکن اندیکا تحت پوشش خدمات نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند.

مایه تاسف است که بگوییم درصورتیکه ظرفیت خدمات‌دهی این نهادهای حمایتی بیش از اینها بود، قطعا آمار خانوارهای تحت پوشش بسیار بیشتر می‌شد و این اوج محرومیت مردم در این حوزه انتخابیه از استان خوزستان است.

تهران نیوز: عدم بهره‌مندی از آب شرب پایدار از مشکلات مردم حوزه انتخابیه است، آمارها در این باره چه می‌گویند؟

ورناصری: در بیان مظلومیت این حوزه انتخابیه همین بس که در سال گذشته از مجموع ۸ شهر و ۱۲۶۵ روستا به طور میانگین در ۲۴ ساعت شبانه‌روز تنها ۶ ساعت از آب شرب شهری و روستایی بهره‌مند بوده‌اند.

آن هم در شرایطی که در این منطقه سه سد بزرگ کشور با حدود ۸ میلیارد مترمکعب ذخیره آب شیرین وجود دارد و شهرهای مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا همچون جزایری در میانه دریایی از منابع آب شیرین قرار گرفته‌اند.

هم اکنون ۱۲ درصد جمعیت مسجد سلیمان، حدود ۸ درصد هفتگل، ۱۰ درصد لالی و قریب به ۱۱ درصد مردم اندیکا فاقد آب روستایی سالم هستند.

این در حالی است که میانگین عدم بهره‌مندی از آب روستایی در استان خوزستان حدود ۴.۵ درصد و در کشور به مراتب بسیار کمتر از این عدد است و بخش زیادی از ساکنان روستاهای این شهرستان‌ها در بی‌آبی به سر می‌برند.

از سویی در این چهار شهرستان چیزی به نام شبکه فاضلاب شهری و روستایی وجود خارجی نداشته و در حوزه زیرساختی هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته که در جای خود تامل‌برانگیز است.

تهران نیوز: در حوزه برق‌رسانی و گازرسانی چه موانع و کاستی‌هایی وجود دارد؟

ورناصری: در حوزه توزیع و انتقال برق در حالی شهرستان‌های مسجدسلیمان و هفتگل جزو نخستین شهرهای ایران در دستیابی به برق و انرژی هستند که با بیش از ۸۰ سال فرسودگی، حتی یک متر تعویض کابل در شبکه انجام نشده است.

از سویی با وجود منابع عظیم گازی در منطقه، حدود ۱۵ سال است که عملیات گازرسانی آغاز شده و در سال‌های گذشته تنها حدود ۴۵ درصد مناطق شهری و روستایی از نعمت گاز بهره‌مند شده و ۵۵ درصد دیگر همچنان گازرسانی نشده‌اند.

تهران نیوز: آمارها درباره کاستی‌های موجود در زمینه راهسازی در محورهای مواصلاتی و راه‌های روستایی چه می‌گویند؟

ورناصری: در وهله اول باید گفت در حوزه راهسازی پیزی به نام بزرگراه و آزادسازه در این حوزه انتخابیه و در محدوده شهرستان‌های هفتگل، مسجدسلیمان، لالی و اندیکا وجود ندارد.

از سویی آمارها درباره ایجاد و آسفالت راه‌های روستایی جالب توجه است، به عبارت بهتر در حالی میانگین احداث و آسفالت محروهای روستایی در استان خوزستان حدود ۷۰ درصد است که این میزان در مسجد سلیمان ۳۶، هفتگل ۶۷، لالی ۲۸.۸ و اندیکا ۴۱.۸ درصد است.

به این ترتیب هنوز گام‌های برداشته نشده بسیار زیادی در حوزه راهسازی و در زمینه ایجاد محورهای مواصلاتی و راه‌های روستایی وجود دارد و عقب‌ماندگی‌های زیادی در این حوزه وجود دارد.

تهران نیوز: سهم بافت ناکارآمد شهری و روستایی در شهرستان‌های این حوزه انتخابیه چقدر است؟

ورناصری: مایه تاسف است که بگوییم شهرستان‌های مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتگل در زمینه بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و روستایی رکورددار هستند.

نگاهی به این آمار بافت‌های فرسوده در این شهرستان‌ها گواه روشنی بر این ادعا است، همچنان که شهرستان‌های مسجدسلیمان، هفتگل، لالی و اندیکا به ترتیب ۶۳، ۵۴، ۵۳ و ۴۲ درصد بافت فرسوده دارند.

حال آنکه میانگین بافت‌های فرسوده در استان خوزستان ۲۱ درصد است، اما این آمار در برخی شهرستان‌های یاد شده سه برابر میانگین استانی است.

تهران نیوز: سطح خدمات درمانی در این حوزه انتخابیه چه اندازه است؟

ورناصری: دو شهرستان هفتگل و اندیکا حتی یک تخت بیمارستانی ندارند، دو شهرستان دیگر هر گدام یک بیمارستان دارند که البته با مشکلات زیادی در زمینه کمبود تجهیزات و امکانات بیمارستانی و درمانی و پزشکان متخصص مورد نیاز دست و پنجه نرم می‌کنند.

با این تفاسیر خدمات‌رسانی به بیماران آن هم در شرایط کرونایی به ویژه در دو شهرستان فاقد بیمارستان بسیار دشوار بوده و مصائبی را برای کادر درمان و البته شهروندان ایحاد کرده که در جای خود تاسف‌برانگیز است.

انتهای پیام/*

کد خبر 663150

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =