کد خبر 663269
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵
ناگفته هایی پنهان از زندگی سیاستمداران آمریکایی

بسیاری از سیاستمداران آمریکایی حقایقی در زندگی خود دارند، که در صورت افشا شدن تومار زندگی سیاسی آن‌ها ممکن است در هم پیچیده شود.

 به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،  حقایق ناگفته بسیاری در زندگی سیاستمداران آمریکایی وجود دارد که برای حفظ آینده سیاسی خود سعی در پنهان کردن آن‌ها از چشم مردم و رسانه‌ها دارند. در این گزارش برآنیم مواردی از کثیف‌ترین اسرار نظام سیاسی آمریکا را از نظر بگذرانیم.

سناتوری با پیشینه بلند بالای رسوایی جنسی

روی مور، نامزد سناتوری ایالت آلاباما در سال ۲۰۱۷، عمده شهرت خود را مرهون جنجال آفرینی‌ها است. رسوایی‌های غیر اخلاقی او، اما تا زمان رفابت‌های انتخاباتی سناتوری ایالت آلاباما سر به مهر باقی مانده بود. تا اینکه در دوره رقابت‌های انتخاباتی کرسی سنای ایالت آلاباما، چند زن ادعا کردند که او آن‌ها را وقتی که نوجوان و زیر سن قانونی بوده‌اند مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است. در این میانه زنان زیادی از تجربیات آزار و اذیت جنسی مور پرده برداشتند. تجربیات این زنان به دوران نوجوانی آن‌ها و زمانیکه مور وکیل دادگستری در دهه ۱۹۷۰ بود، برمی‌گشت.

مور در میان محلی‌ها به پرسه زدن در خیابان‌های شهر شناخته شده بود. همه می‌دانستند او به دنبال دختران جوان برای گذاشتن قرار ملاقات می‌رود. هر چند از نظر محلی‌ها راز بزرگی از مور برملا نشده بود، اما این یک راز کثیف برای مردی بود که قرار بود سناتور شود.

 رسوایی مالی باب منندز

سناتور باب منندز، نماینده دموکرات از ایالت نیوجرسی، در کارنامه سیاسی خود یک محاکمه ۱۱ هفته‌ای به اتهام رشوه خواری را دارد. منندز در چندین مورد از هواپیمای شخصی اهدایی یک فرد ثروتمند استفاده کرده بود و به کمک به این فرد برای مقاصد سیاسی متهم شد.

بنا بر آنچه در گزارش شبکه ان بی سی نیوز آمد، هیچ سناتور آمریکایی طی ۳۶ سال گذشته با چنین محاکمه‌ای روبرو نبوده است. هر چند ممکن است فکر کنید که پرونده منندز چندین دوره در صدر اخبار حاکم بوده، اما رسوایی مالی او خیلی آرام و بی سر و صدا از کانون توجه‌ها کنار رفت. اخبار فساد سیاستمداران آمریکا دیگر برای مردم عادی شده است.

رئیس مجلسی که «کودک آزار سریالی» بود

ممکن است شما دنیس هاسترت، نماینده جمهوری خواه کنگره را به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سال‌های ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش به خاطر داشته باشید. چیزی که ما هیچ وقت از رئیس سابق مجلس آمریکا نمی‌دانستیم این بوده که او سال‌ها به عنوان مربی کشتی در ایلینوی، پسران را هدف آزار و اذیت جنسی قرار می‌داد.

هاسترت بعدها در جلسه دادرسی خود اتهام آزار و سواستفاده جنسی چندین کودک را پذیرفت. هاسترت به زندان رفت و هنگام خروج از زندان نام او به عنوان مجرم جنسی ثبت شد. در حین صدور حکم، توماس دورکین، قاضی دادگاه از هاسترت به عنوان«یک کودک آزار سریالی» نام برد. در طول کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، این رسوایی بسیار مورد توجه رسانه‌های آمریکا قرار گرفت.

دروغگویی برای گرفتن مصونیت امنیتی

وقتی مایکل فلین، گزینه دونالد ترامپ برای مشاور امنیت ملی آمریکا برای گرفتن مصونیت امنیتی تلاش می‌کرد، موضوع جالبی پیش آمد. طبق اسناد و مدارک، فلین ادعا کرده یک شرکت آمریکایی با رسانه‌های روسی تبانی مالی دارد. فلین امیدوار بود با این اظهارات به اسناد طبقه بندی شده دسترسی پیدا کند.

بعدها او به دلیل دروغ دیگری در خصوص تماس با سفیر روسیه از کار برکنار شد. رابرت مولر، مدیر سابق پرونده مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، بعداً در تحقیقات خود فلین را به دروغ گفتن به مأموران اف‌بی‌آی درباره روسیه متهم کرد. هر چند به نظر می‌رسد دروغ گفتن برای رسیدن به منصبی در کاخ سفید امری عادیست.

مصونیت دیپلماتیک مقامات خارجی در آمریکای ترامپ

اگر محافظانی که برای یک مقام خارجی کار می‌کنند گروهی از شهروندان آمریکا را در پایتخت کشور ما مورد ضرب و شتم قرار دهند، غرامتی در کار نخواهد بود. تابستان گذشته همراهان اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در واشنگتن دی سی مرتکب اقدامی مشابه شده، اما نه هیچ اتهامی علیه آن‌ها مطرح نشد و نه رئیس جمهور آمریکا در این باره لب به سخن گشود.

ایندیپندنت در خصوص این اتفاق نوشت: یک مرد مسن، دو زن، یک افسر پلیس و دو مامور سرویس مخفی در پی حمله‌ای که در جریان اعتراض به سفر اردوغان به آمریکا صورت گرفت، زخمی شدند. با این حال، از آنجا که اکثر آن‌ها به عنوان محافظان اردوغان مصونیت دیپلماتیک دارند، انتظار نمی‌رفت اتهامی قابل توجهی دامن گیرشان شود.

 لابی گرانی که قوانین آمریکا را می‌نویسند

لابی گران و کسانی که کمک‌های تبلیغاتی ارائه می‌کنند، می‌تواند به راحتی نحوه زندگی آمریکایی‌ها را تعیین کند. در واقع، این مسئله به طور مکرر اتفاق می‌افتد. در دوره ترامپ شاهد نمونه‌های زیادی از مداخله لابی گران در تعیین روند زندگی مردم آمریکا بودیم.

در ژوئیه ۲۰۱۷، گروهی به نمایندگی از پزشکان و شرکت‌های بیمه لایحه‌ای را نوشتند که قبل از قانونی شدن به سختی تغییر کرد. بنا به این قانون جدید، خساراتی که پزشکان در صورت اهمال کاری با آن روبرو می‌شوند، محدود می‌شد. جالب آنکه کنگره آمریکا در زمان بررسی این لایحه جلسات خود را به صورت غیر علنی برگزار کرد.

فرزندان خود را برای کار به کاخ سفید بیاورید

آمریکایی‌ها نسل‌های متمادی است که قوم و خویش پرستی را در کشورهای دیگر مورد تمسخر می‌دهند. اما دونالد ترامپ فارغ از این مسئله، دو نفر از کم صلاحیت‌ترین افراد را برای کار در کاخ سفید با خود به واشنگتن آورد. یکی دخترش ایوانکا بود و دیگری دامادش جرد کوشنر بود، که مقام مهم مشاور رئیس جمهور را با خود یدک می‌کشیدند. باید گفت نپوتیسم (قوم و خویش پرستی) در آمریکا همچنان زنده است و ما می‌توانیم از چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا از این بابت تشکر کنیم.

 قیمت انتخابات آمریکا مفت است

میانگین کرسی مجلس نمایندگان در سال ۲۰۱۶، ۱.۳ میلیون دلار هزینه برای برنده آن در بر داشته است. مطمئناً، این برای آمریکایی‌هایی با سطح درآمد متوسط به نظر بسیار زیاد می‌رسد، اما برای میلیاردری مانند شلدون آدلسون نه. به هر حال لازم نیست برای بدست آوردن خواسته‌های خود کل مبلغ را هزینه کنید. با صرف هزینه بیشتر از دیگران، می‌توانید به طور موثری نامزدها را بخرید. شاید ۴۰۰ هزار دلار در برخی از انتخابات نتیجه بدهد.

رئیس جمهور آمریکا می‌تواند اظهارنامه مالیاتی خود را مخفی کند

ترامپ در سال ۲۰۱۶ پیش از رسیدن به کرسی ریاست جمهوری آمریکا قول داد که اسناد و اظهارنامه مالیاتی خود را به طور کامل منتشر کند یا حداکثر وقتی ممیزی آن‌ها کامل شد، این کار را انجام دهد، از آن زمان بیش از ۵ سال می‌گذرد و هنوز کسی اظهارنامه مالیاتی ترامپ را رویت نکرده است.

در آستانه مراسم تحلیف ترامپ، یکی از سخنگویان او همه این وعده وعیدها را پس گرفت. او گفت: پاسخ کاخ سفید این است که او اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر نمی‌کند. با توجه به اینکه ترامپ سود زیادی را از فرارهای مالیاتی خود به جیب زد، منتشر نکردن اظهارنامه مالیاتی او را باید یکی از کثیف‌ترین رازهای سیاسی در آمریکا برشمرد.

 سود بردن از ریاست جمهوری آسان است

شاید تعجب آور باشد که چرا خیلی‌ها از رفتن ترامپ به تعطیلات آخر هفته و گلف بازی مداوم او در اقامتگاه‌های عیانیش خشمگین می‌شدند. علت خیلی روشن است. هزینه خوشگذرانی رئیس جمهور سابق آمریکا از جیب مالیات دهندگان این کشور برداشته می‌شد. مسئله خیلی ساده است. وقتی ترامپ به باشگاه گلف خود می‌رفت، سرویس مخفی آمریکا باید از او محافظت می‌کرد و هزینه آن را چه کسانی پرداخت می‌کردند: مالیات دهندگان آمریکایی. برای حفاظت از او در زمین گلف، سرویس مخفی باید نیروهایش را در حالت آماده باش نگه می‌داشت. هزینه آن را چه کسی می‌پرداخت: باز هم مالیات دهندگان آمریکایی.

دروغ گفتن در آمریکا نتیجه می‌دهد

دلایل زیادی وجود دارد که مردم ترامپ را یک رئیس جمهور دروغگو می‌نامند. شاید این یکی از بهترین توصیفات برای او باشد. واشنگتن پست در یکی از گزارش‌های خود نوشت ترامپ در ۱۰ ماه نخست ریاست جمهوری خود ۱۶۲۸ ادعای دروغ را مطرح کرده است.

در اوایل اکتبر گذشته سرعت دروغگویی ترامپ شتاب عجیبی گرفت. رئیس جمهور سابق آمریکا در طول ۳۵ روز به طور متوسط روزانه ۹ دروغ گفته بود. البته همه سیاستمداران در سطحی به دروغ و اغراق متوسل می‌شوند، اما این افراط در دروغگویی از سوی ترامپ وحشتناک است. نکته قابل تامل اینکه ترامپ با همین دروغگویی خود رئیس جمهور ایالات متحده شد.

افزایش خشونت‌های مسلحانه در آمریکا و سکوت سیاستمداران

آمریکا در شمار قربانیان خشونت‌های مسلحانه به تنهایی در جایگاه اول دنیا ایستاده است. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که تیراندازی‌های مرگبار یک امر عادی است و کنگره حتی پس از کشتار دانش آموزان در ایالت کنتیکت از اقدام جدی در این باره خودداری کرد. متاسفانه از آن زمان تاکنون، تعداد زیادی از کودکان آمریکایی به دلیل خشونت‌های مسلحانه جان خود را از دست داده‌اند.

از سویی نظرسنجی‌ها حاکی از حمایت قریب به اتفاق (بیش از ۹۰ ٪) آمریکایی‌ها از اصلاح قوانین حمل سلاح و وضع محدودیت در این باره است. این تنها چیزی است که مردم در آن توافق داریم. اما چرا کنگره هیچ قانونی برای اصلاح حمل و خرید سلاح تصویب نمی‌کند؟ دلایل زیادی وجود دارد، اما مهمترین دلیل ترس گروه تصویب کننده این قانون از باخت در انتخابات بعدی است.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

کد خبر 663269

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =