کد خبر 663383
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
دیدار پوتین با همتای تاجیکی خود

رؤسای جمهور روسیه و تاجیکستان در شهر «مسکو» با هم دیدار و در مورد موضوعات مختلف همکاری‌های دوجانبه و همچنین برخی از مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، « ولادیمیر پوتین » و « امامعلی رحمان » رؤسای جمهور روسیه و تاجیکستان در شهر «مسکو» با هم دیدار و در مورد موضوعات مختلف همکاری‌های دوجانبه و همچنین برخی از مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

در ابتدای این دیدار پوتین از رحمان بابت بازدید از روسیه جهت شرکت در رژه نظامی به مناسبت «9 می» سالروز پیروزی در جنگ جهانی دوم تشکر و قدردانی کرد.

رئیس جمهور روسیه از اینکه «مسکو» همچنان مهم ترین شریک اقتصادی و تجاری تاجیکستان است، ابراز رضایت کرد و گفت: افت تعاملات تجاری بین دو کشور که طی مرحله همه گیری کرونا اتفاق افتاده است، متوقف و تعدادی از پروژه‌های جدید دنبال خواهدشد.

وی با اشاره به حضور مهاجران کاری تاجیک در روسیه، اظهار داشت: موضوع مهاجرت کاری که شما همیشه آن را مطرح می‌کنید، بحث مهم و حساسی برای تاجیکستان است. ما تمام تلاش‌های لازم را انجام می‌دهیم تا آنها خود را راحت احساس کنند. به ویژه اکنون که در برخی از زمینه‌های اقتصادی کمبود کارگر به چشم می‌خورد.

پوتین انتقال مبلغ قابل توجهی از سوی مهاجران کاری به خانواده هایشان را یک روند کاملا مثبت عنوان کرد.

رئیس جمهور روسیه گفت که کشورش آماده همکاری و حمایت از تاجیکستان به عنوان ریاست دوره‌ای سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری‌های شانگهای و نشست سران این دو سازمان در سال جاری میلادی است.

پوتین مسائل امنیت منطقه‌ای و همکاری در این زمینه را با توجه به تحولات در حال انجام در افغانستان مهم خواند و گفت: وضعیت این کشور همسایه با توجه به مرز طولانی بین تاجیکستان و افغانستان نگرانی‌های را برای شما به بار آورده است. ما از شما حمایت می‌کنیم. در تاجیکستان پایگاه نظامی 201 نیروهای مسلح روسیه مستقر است که ما در جهت تقویت این پایگاه و نیروهای مسلح تاجیکستان اقدام می‌کنیم. ما در این رابطه برنامه مشترکی داریم که همکاری‌های برای چندین سال را در نظر گرفته است.

رحمان نیز با قدردانی از دعوت پوتین جهت شرکت در رژه نظامی «پیروزی»، اظهار داشت که روابط میان دو کشور در زمینه‌های مختلف از رشد و توسعه مناسب برخوردار است.

رئیس جمهور تاجیکستان گفت: روسیه مهم ترین شریک اقتصادی و تجاری ماست و زمینه‌های فرهنگی و بشردوستانه نیز تعاملات مثبتی در حال اجراست. به ویژه در زمینه‌های امنیتی بین دو کشور همکاری‌های خوبی دنبال می‌شود.

رحمان همچنین از همکاری‌های دو کشور در چارچوب سازمان‌های نظیر اتحادیه کشورهای مستقل همسود، سازمان همکاری‌های شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی ابراز رضایت کرد.

رحمان گفت که حدود 60 درصد از مرز مشترک کشورهای آسیای مرکزی با افغانستان به تاجیکستان تعلق دارد.

در این دیدار بر ضرورت تقویت همکاری‌های روسیه و تاجیکستان در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری، بهداشتی و افزایش شماره پروازهای متقابل تاکید شد.

پوتین و رحمان ضمن بررسی روند اجرای توافقات دوجانبه نظامی و امنیتی، انجام اقدامات مشترک در راستای مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و جنایت‌های سازمان یافته فراملی را مهم عنوان کردند.

در این دیدار همچنین مسائل دیگر منطقه‌ای مورد بحث و بررسی قرار داده شد.

رحمان با اشاره به اتفاقات اخیر مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان، بر موضع ثابت کشورش مبنی بر اینکه راه مسالمت آمیز برای حل هر نوع مشکل در این زمینه تاکید کرد.

در پایان این دیدار رحمان از پوتین برای بازدید رسمی از تاجیکستان دعوت کرد و قرار شد زمان سفر از مجرای دیپلماتیک هماهنگ شود.

منبع:فارس

انتهای پیام/

کد خبر 663383

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =