دولت در جایگاه تفسیر قانون اساسی نیست

نائب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: آقای رئیس‌جمهور در جایگاهی نیست که بخواهد قانون اساسی را تفسیر کند. او مجری قانون اساسی است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوزسرویس سیاسی؛ شورای نگهبان اخیراً مصوبه‌ای را در خصوص «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبّر بودن نامزدهای ریاست‌جمهوری» منتشر کرده که این مصوبه حامیان و مخالفانی را به همراه دارد که ظاهراً یکی از مخالفان جدی این مصوبه شخص رئیس‌جمهور حجت‌الاسلام حسن روحانی است.

حسن روحانی روز گذشته به وزارت کشور دستور داد باید طبق نظریه تفسیری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری عمل کند. در دستور رئیس‌جمهور آمده است: «در پی ابلاغ مصوبه شورای نگهبان درخصوص شرایط داوطلبان ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور؛ رئیس‌جمهور به وزارت کشور دستور داد که در برگزاری انتخابات بر اساس جمع‌بندی نظریه تفسیری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و طبق قوانین موجود عمل نماید.» آنچه که از لحن دستور رئیس‌جمهور استخراج می‌شود این است که او با مصوبه شورای نگهبان مخالف است و آن را قبول ندارد.

رئیس‌جمهور در جایگاه تفسیر قانون اساسی نیست

محمدحسن آصفری، نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز درباره دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور در جایگاهی نیست که بخواهد قانون اساسی را تفسیر کند. او مجری قانون اساسی است.

محمدحسن آصفری :: خبرگزاری خانه ملت

وی گفت: تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است و مسئولت تصویب قانون هم برعهده مجلس شورای اسلامی. زمانی‌که پارلمان قانونی را به تصویب رسانده و شورای نگهبان هم آن را مورد تأیید و ابلاغ قرار داده است، رئیس‌جمهور هیچ وظیفه‌ای به غیر از اجرای مرّ قانون ندارد؛ هرچند شاید علاقه‌ای به آن نداشته باشد.

این نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی توصیه کرد که رئیس‌جمهور برخوردهای سلیقه‌ای و حزبی را رها سازد و در ماه‌های پایانی عمر دولتش در چهارچوب قانون حرکت کند و قانون را فصل‌الخطاب قرار دهد.

آصفری تصریح کرد: حتی اگر قانون، قانونی بدی هم باشد، دولت ملزم به اجرای آن است؛ لذا دستوری که آقای روحانی به وزیر کشور داده کاملاً خلاف قانون است.

اگر وزیر کشور مصوبه مجلس را اجرا نکند، مقابل او می‌ایستیم

نائب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: من فکر می‌کنم رئیس‌جمهور با هدف و منظوری خاص به وزیر کشور دستور اخیر خود را ابلاغ کرده است، اما وزیر کشور بداند اگر بخواهد ذره‌ای از اجرای مصوبات مجلس و شورای نگهبان سرپیچی کند، مقابل وزیر کشور خواهیم ایستاد. مصوبات مجلس فراتر از دستورات رئیس‌جمهور است. ابلاغ اخیر شورای نگهبان از مصوبات مجلس بوده که با تأیید شورای نگهبان به قانون تبدیل شده است و دولت نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

انتهای پیام/*

کد خبر 663646

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =