سیاه پوستان خواستارمهار خشونت علیه جوامع آفریقایی آمریکایی شدند

بستگان 165 قربانی پلیس آمریکا با حمایت 250 گروه از سراسر جهان در نامه‌ای به کمیسر حقوق بشر سازمان ملل خواستار تحقیق مستقل این نهاد درباره قتل سیاه‌پوستان به دست پلیس شدند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،  خانواده‌های ۱۶۵ قربانی وحشیگری پلیس آمریکا از سازمان ملل خواستند تحقیق مستقلی را درباره کشتار مردان و زنان سیاه‌پوست به دست پلیس آمریکا انجام دهد.

به گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»، خانواده‌های قربانیان با حمایت بیش از ۲۵۰ گروه جامعه مدنی از سراسر جهان از جمله اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) امیدوارند بتوانند سازمان ملل را در تلاش‌ها برای مهار خشونت پلیس علیه جوامع آفریقایی آمریکایی شرکت دهند.

این درخواست در پی اعتراضات سراسری و بین‌المللی بعد از قتل «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی توسط یک مامور پلیس سفید پوست در شهر مینیاپولیس مطرح شده است.

در نامه‌ای که روز دوشنبه برای «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ارسال شد، خانواده‌ها خواستار تحقیقات مستقل درباره قتل‌ها و همچنین برخوردهای خشن ماموران اجرای قانون به اعتراضات ضد خشونت و نژاد پرستی پلیس در ایالات متحده شدند.

بستگان قربانیانِ برخی از جنجالی‌ترین موارد این قتل‌ها در میان خانواده‌هایی دیده می‌شوند که خواستار مشارکت سازمان ملل شده‌اند. بستگان فلوید، خانواده «مایکل براون» ۱۸ ساله که قتلش در سال ۲۰۱۴ به دست یک مامور سفید پوست در فرگوسن میزوری به جنبش «جان سیاه‌پوستان با ارزش است» تحرک داد، اقوام «دانته رایت» که ماه گذشته در بروکلین سنتر مینه‌سوتا بر اثر تیراندازی پلیس کشته شد، در بین این افراد هستند.

پیش از این وکلای برجسته حقوق بشر از سراسر جهان بعد از انجام تحقیقات، اعلام کردند که کشتار سیستماتیک و آزار رنگین‌پوستان غیرمسلح به دست پلیس آمریکا به مثابه جنایت علیه بشریت است که باید تحت قوانین بین‌المللی مورد تحقیق و پیگرد قرار گیرد.

در یک گزارش ۱۱۸ صفحه‌ای، کارشناسان حقوق بشر از ۱۱ کشور جهان، آمریکا را به دلیل آنچه سابقه طولانی از نقض قوانین بین‌المللی که در برخی موارد برابر با جنایت علیه بشریت است، مسئول شناختند.

آن‌ها در گزارش مذکور به قتل‌های انجام شده به دست پلیس و همچنین محرومیت از سلامت جسمانی، شکنجه، آزار و اذیت و سایر اقدامات غیرانسانی به عنوان حملات سیستماتیک به جامعه سیاه‌پوستان اشاره کرده‌اند.

این کارشناسان از دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) در لاهه خواستند تحقیقاتی فوری را با هدف پیگرد قانونی ماموران خاطی آغاز کند.

منبع:فارس

 انتهای پیام/

کد خبر 663859

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =