عدم توجه وزارت نیرو به اصلاح تعرفه‌های برق تجدیدپذیر

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: وزارت نیرو اقدامی که باید در زمینه اصلاح تعرفه‌های برق تجدید پذیر و یا اقدامات فنی که انجام آن‌ها ضروری بوده، صورت نداده است.

مهدی طغیانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به تاثیر استخراج رمز ارزها بر خاموشی‌های اخیر برق در کشور اظهار کرد: یکی از دلایل مهم مطرح شده در زمینه خاموشی‌های اخیر توسعه ماینینگ و استخراج رمز ارزها در کشور است.

وی گفت: در خصوص این موضوع آمار و اطلاعات دقیقی وجود ندارد و یکسری برآوردهایی توسط وزارت نیرو اعلام شده و بانک مرکزی هم با توجه به اینکه تا حدی اشرافیت بر فعالیت این بازار و تخمین رمز ارزها در بازار دارد براساس اینکه برای استخراج هر رمز ارز چه میزان انرژی لازم دارد تخمین‌هایی اعلام کرده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به افزایش استفاده از شبکه توزیع برق خانگی به صورت غیر رسمی عنوان کرد: واقعیت این است تخمین‌ها خیلی واگراست و میزان مصرف انرژی از نزدیک ۳۰۰ مگاوات تا ۲۰۰۰ مگاوات اعلام شده که البته به نظر می‌رسد بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ مگاوات این میزان واقعی است اما در زمینه غیر رسمی برآورد دقیقی برای مصرف انرژی در زمینه استخراج رمز ارزها وجود ندارد.

به گفته وی از جهت اقتصادی وزارت نیرو اقدامی که باید در زمینه اصلاح تعرفه‌های برق تجدید پذیر و یا اقدامات فنی که انجام آن‌ها ضروری بوده، صورت نداده است و در زمینه اصلاح الگوی مصرف باید این امر به شکل جدی دنبال می‌شد اما متاسفانه چه در زمینه مصرف برق صنعتی و چه در بخش خانگی هیچگونه فعالیت جدی در زمینه اصلاح الگوی مصرف وجود ندارد.

طغیانی تصریح کرد: اینکه تنها دل ببندیم به اصلاح تعرفه‌ها از سوی مشترکین راهکار قطعی نیست اگرچه قطعا این امر نیز لازم است و باید توسط مشترکان اصلاح الگوی مصرف رعایت شود چرا که این نوع کنشگری تخصیص منابع را دگرگون کرده است.

وی با بیان این‌که پرداخت یارانه انرژی توسط دولت دلیلی بر افزایش مصرف در زمینه‌های مختلف نیست، گفت: پیشنهاد تغییر تعرفه‌ها و اصلاح نظام قیمت گذاری توسط کارشناسان وزارت نیرو ارائه می‌شود اما در این یکسال فعالیت مجلس یازدهم هیچ فعالیت جدی از سوی وزارت نیرو برای تغییر تعرفه‌ها دیده نشده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تعرفه خرید تضمینی برق از انرژی‌های تجدید پذیر یادآور شد: طبق قانون برنامه، دولت باید سالی ۱۰۰۰ مگاوات و در مجموع ۴ هزار مگاوات در چهار سال برنامه تولید برق تجدیدپذیر را زمینه‌سازی و در شبکه توزیع برق وارد می‌کرد اما این میزان خیلی کمتر از این حد و در حدود ۷۰۰ مگاوات است بنابراین دولت باید اهتمام ویژه‌ای در این زمینه داشته باشد.

انتهای پیام/*

کد خبر 666521

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =