کد خبر 669022
۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۱
سهم ناچیز ۲ درصدی فرهنگ از بودجه عمومی کشور

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر این‌که دولتمردان نباید نگاه دست چندمی به فرهنگ داشته باشند، گفت: سهم فرهنگ از بودجه عمومی کشور ناچیز و حداقلی بوده و تنها ۲ درصد است.

غلامرضا منتظری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری تهران نیوز تحقق سند مهندسی فرهنگی را از اولویت‌های فرهنگی کشور عنوان کرد و گفت: نخبگان زیادی برای تحقق این سند تلاش کرده‌اند، اما باید برش استانی آن با همکاری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی آماده شود.

وی اظهار کرد: البته گام‌های بسیار خوبی در این زمینه از سوی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برداشته شده و کمیسیون فرهنگی مجلس می‌کوشد نسبت به تسریع در تهیه برش استانی این سند اهتمام ورزیده و اقدام کند.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس توجه به پیوست فرهنگی در طرح‌ها و لوایح ملی را از دیگر اولویت‌های فرهنگی کشور برشمرد و بیان کرد: با وجود تاکیدات مکرر رهبر فرزانه انقلاب در این باره، اما این مهم در حد شعار باقی مانده است.

منتظری خاطرنشان کرد: به طور مثال در حالی می‌بایست معماری ما در سکوت خود بیانگر هویتمان باشد که نماهای رومی همه جای ایران را دربرگرفته و به عبارت کلی‌تر در پروژه‌های عمرانی، اجتماعی و گردشگری به الصاق فرهنگی توجه نمی‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح نوع نگاه دولتمردان به جایگاه فرهنگ و عناصر فرهنگی، افزود: با جود تاکیدات مکرر امام خمینی (ره) و رهبر فرزانه انقلاب بر فرهنگ به‌عنوان مهمترین عنصر نقش‌آفرین در تحول جامعه و مبداء همه خوشبختی‌ها، اما در مقام عمل نوع نگاه متولیان به فرهنگ نگاه دارای اولویت نبوده و در حد شعار باقی مانده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اسلامی تصریح کرد: در حالی سهم فرهنگ از بودجه عمومی کشور تنها کمتر از ۲ درصد است که توجه به مقوله فرهنگ لازمه رشد، پیشرفت و توسعه متوازن است.

منتظری با تاکید بر این‌که فرهنگ ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی است، افزود: فرهنگ زیربنا، زیرساخت و سرچشمه همه حوزه‌ها به‌شمار می‌رود، از این‌رو دولتمردان باید آن را از مظلومیت خارج کرده و نگاه دست چندمی به این حوزه نداشته باشند.

انتهای پیام/*

کد خبر 669022

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =