کد خبر 669714
۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
زغال سنگ چیست کاربرد و انواع آن

سوخت‌های فسیلی یکی از منابع انرژی در کره زمین هستند که با توجه به کمرنگ شدنشان در امروزه به‌دلیل آلوگی‌های محیطی و تجدید ناپذیر بودن باز هم کارایی بسیاری دارند. یکی از این سوخت‌های فسیلی ذغال سنگ است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، ذغال سنگ، یکی از مهمترین سوختهای فسیلی اولیه ، ماده جامد غنی از کربن است که معمولاً قهوه ای یا سیاه است و اغلب در رسوبات طبقه ای رسوبی رخ می دهد. ذغال سنگ به این معنی است که بیش از 50 درصد وزن (یا 70 درصد حجمی) ماده کربنی تولید شده توسط تراکم و سخت شدن بقایای گیاهان تغییر یافته - یعنی رسوبات ذغال سنگ نارس - داشته باشد. ذغال سنگ یک سنگ رسوبی سیاه یا قهوه ای قابل احتراق است که دارای مقدار زیادی کربن و هیدروکربن است.

امروزه خرید زغال سنگ بیشتر برای تولید برق انجام می‌شود. با بر آمار منتشر شده 30 درصد از کل تولید برق کشور آمریکا در سال 2017  توسط نیروگاهایی انجام شد که سوخت آن ها ذغال سنگ بوده است.

ذغال سنگ به عنوان منبع انرژی غیر قابل تجدید طبقه بندی می شود زیرا تشکیل آن میلیون ها سال طول می کشد. ذغال سنگ حاوی انرژی ذخیره شده توسط گیاهانی است که صدها میلیون سال پیش در جنگل های باتلاقی زندگی می کردند.انواع مختلف زغال سنگ به دلیل تفاوت در انواع مواد گیاهی (نوع ذغال سنگ) ، درجه ذغال سازی (درجه زغال سنگ) و دامنه ناخالصی ها (درجه زغال سنگ) بوجود می آید. اگرچه بیشتر زغال سنگ ها در رسوبات رسوبی طبقه ای رخ می دهند ، ممکن است رسوبات بعداً تحت افزایش قرار بگیرند

چگونه زغال سنگ تشکیل می شود؟

زغال سنگ یک سوخت فسیلی است که از پوشش گیاهی تشکیل شده و بین سایر لایه های سنگی تلفیق شده و در اثر تأثیرات فشار و گرما طی میلیون ها سال تغییر کرده و درزهای زغال سنگ ایجاد شده است. انرژی که امروز از زغال سنگ می گیریم از انرژی جذب شده گیاهان از میلیون ها سال پیش از خورشید است.

انواع زغال سنگ

چهار نوع ذغال وجود دارد. لیگنیت ، زیر قیر ، قیر و انتراسیت ، که در طی فرآیندی به نام "ذغال سازی" ایجاد می شوند.

ذغال سازی به معنای درجه تغییراتی است که ذغال سنگ با بالغ شدن از ذغال سنگ نارس به آنتراسیت متحمل می شود. این تأثیر مهمی در خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ذغال سنگ دارد و از آن به عنوان "رتبه" زغال سنگ یاد می شود. رتبه بندی با توجه به درجه تبدیل ماده اصلی گیاه به کربن تعیین می شود.

کیفیت هر کانسار ذغال سنگ توسط:

انواع پوشش گیاهی که زغال سنگ از آن منشأ گرفته است

عمق دفن

دما و فشار در آن اعماق

مدت زمانی که ذغال سنگ در کانسار تشکیل شده است

علاوه بر کربن ، زغال سنگ حاوی هیدروژن ، اکسیژن ، ازت و مقادیر مختلف گوگرد است.

ذغال سنگ‌های درجه یک کربن بالا و در نتیجه ارزش گرما دارند ، اما هیدروژن و اکسیژن کمی دارند.

ذغال سنگهای درجه پایین کربن کمی دارند اما از نظر محتوای هیدروژن و اکسیژن زیاد هستند.

 زغال سنگ در کجا پیدا می شود

ذغال سنگ فراوان است - بیش از 1.06 تریلیون تن ذخایر اثبات شده زغال سنگ در سراسر جهان وجود دارد.

این بدان معنی است که در نرخ های فعلی تولید ، ذغال سنگ کافی وجود دارد که بتواند حدود 132 سال برای ما دوام بیاورد. بیشترین ذخایر در ایالات متحده آمریکا ، روسیه ، چین ، استرالیا و هند است.

پس از قرن ها کاوش ، محل ، اندازه و مشخصات منابع ذغال سنگ اکثر کشورها کاملاً شناخته شده است. آنچه متغیر است بسیار بیشتر از سطح ارزیابی شده از منبع - یعنی ذغال سنگ بالقوه قابل دسترسی در زمین - سطح طبقه بندی شده به عنوان ذخیره قابل بازیابی است.

ذخایر را می توان از طریق بهبود فعالیت های اکتشافی و پیشرفت در تکنیک های استخراج بیشتر - اجازه دسترسی به ذخایر غیرقابل دسترسی قبلی را افزایش داد.

انتهای پیام/*

کد خبر 669714

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =