سهل‌انگاری دولت‌ها در زمینه تسهیل‌گری ساخت مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت‌ها هم در زمینه تسهیل‌گری در بخش مسکن سهل‌انگاری کرده و هم در زمینه واگذاری زمین‌های دولتی خساست به خرج داده‌اند.

علیرضا پاک فطرت در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اققتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص مقاوم‌سازی مسکن شهری و روستایی با توجه به شرایط وقوع بلایای طبیعی در کشور اظهار داشت: باید به روند بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی سرعت داده شود و دولت هم باید وام بیشتری با بهره کمتری در اختیار روستائیان قرار دهد چرا که اگر مسکن خوب و مقاوم ساخته شود جلوی مهاجرت به شهرها گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به سیاست‌های اتخاذ شده در حوزه مسکن توسط دولت‌های مختلف گفت: تمام طرح‌ها از مسکن مهر تا مسکن ملی که مردم اثر زیادی از آن ندیدند تأثیر آن‌ها متوسط بوده و نقاط ضعف و قوتی داشته‌اند اما اوج مسکن سازی در مسکن مهر بود که بیشتر دنبال کمیت و نه کیفیت و مکان یابی مناسب در آن زمان بودند. مسکن مهر مزیت‌هایی داشت اما تسکین موقتی بود و این مسکن‌هایی که ساخته شده عمری بیشتر از 20 تا 30 سال نخواهند داشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که مسکن ملی بیشتر در حد شعار باقی ماند و اتفاقی هم در این زمینه نیفتاد، عنوان کرد: طرح جهش تولید مسکن که به تازگی در مجلس تصویب شد، طی آن قرار است یک میلیون واحد مسکونی در سال ساخته و تحویل متقاضیان شود و حداقل نیاز کشور به مسکن خصوصا در شهرها را تأمین می‌کند که این تعداد مسکن توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود و دولت تنها قرار است روند واگذاری زمین ارزان قیمت، مصالح ساختمانی و تسهیلات بانکی را تسهیل کرده و سریع‌تر در اختیار آن‌ها برای ساخت و ساز قرار دهد.

وی درصد تحقق این طرح مسکن را 50 درصد دانست و افزود: با اوضاع و احوال اقتصادی امروز کشور ساخت سالانه یک میلیون دستگاه واحد مسکونی بعید به نظر می‌رسد مگر این‌که رونق اقتصادی انجام شود و بانک‌ها با ارائه تسهیلاتی خوب به این رویه کمک کنند اما امیدواریم به جای یک میلیون واحد بتوانیم ساخت حداقل 500 تا 600 هزار واحد مسکونی را در سال محقق کنیم.

پاک فطرت با بیان این‌که مشکلات حوزه مسکن از 20 سال گذشته شدت گرفته است، تصریح کرد: دلیل این مشکلات بحث اقتصادی و معیشت مردم و خالی شدن سفره‌های آن‌هاست. امروز 50 درصد هزینه‌های خانوارها بابت مسکن صرف می‌شود که این مبلغ قابل توجهی است و روز به روز تورم و نقدینگی بالاتر می‌رود و این مشکلات را به‌وجود می‌آورد و فشار آن هم روی بخش مسکن وارد می‌شود اما دولت‌ها هم در زمینه تسهیل‌گری در بخش مسکن سهل‌انگاری کرده و در زمینه واگذاری زمین‌های دولتی خساست به خرج داده‌اند.

انتهای پیام/*

کد خبر 669812

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =