سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ + جزئیات

سومین و آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ با موضوع «دغدغه‌های مردم» برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با موضوع دغدغه مردم امروز ۲۲ خردادماه در حال برگزاری است.

سومین و آخرین مناظره هفت کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری امروز ساعت ۱۷ برگزار می‌شود و برخلاف دو مناظره قبلی که از هر کاندیدا یک سئوال متفاوت پرسیده و سه دقیقه فرصت پاسخگویی داده می‌شد در مناظره امروز قرار است از کاندیداها سوال مشترک پرسیده شود و هر کاندیدا هفت دقیقه فرصت پاسخگویی خواهد داشت.

مناظره‌های تلویزیونی معمولاً یکی از سرنوشت سازترین رویدادها برای جلب مشارکت مردم در انتخابات تلقی می‌شود و به همین دلیل از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است اما آنچه در این مناظره ها شاهد بودیم تقلای دو کاندیدای اصلاح طلب برای بیان مطالب ساختارشکنانه و همچنین اتهام‌زنی به آیت الله رئیسی که او را کاندیدای اصلی جریان رقیب می‌دانند و در عین حال تکرار کلیدواژه پوششی برای سایر کاندیداها بود. 

دو کاندیدای اصلاح طلب درحالی که از حمایت برخی احزاب این گروه برخوردارند و برخی احزاب دیگر حاضر به حمایت از آنها نیستند؛  با طرح مباحثی در این مناظره‌ها دو رویکرد را دنبال می‌کردند اول این که همتی بارها تلاش کرد تا خود را از جنس روحانی معرفی نکرده و مرزبندی‌های با او و دولتش را القا کند و از اینکه دولت او دولت سوم روحانی است دوری کند؛ این موضوع حتی واکنش دولتی ها را نیز برانگیخته بود. در رویکردی دیگر مهرعلیزاده تلاش می کند تا به هر طریقی شده حمایت طیف رادیکال‌تر اصلاح طلبان را جلب کرده و خود را دولت سوم خاتمی معرفی کند.

آغاز ورود نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به سازمان صدا و سیما

سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ + جزئیات

علیرضا زاکانی لحظاتی پیش وارد سازمان صدا و سیما شد و مورد استقبال قائم مقام این سازمان قرار گرفت.

علیرضا زاکانی (زاده ۱۲ اسفند ۱۳۴۴ در تهران) سیاست‌مدار اصولگرا، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نماینده قم در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

زاکانی: مناظره امروز میان غارتگران و غارت‌شدگان است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اگر مردم همیشه در صحنه نبودند ما امروز به عنوان مسؤول نمی‌توانستیم خدمت کنیم، گفت: رقابت در مناظره سوم بین غارتگران و غارت‌شدگان است.

علیرضا زاکانی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بدو ورود به سازمان صدا و سیما برای شرکت در مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: امروز روز دختر است و این روز را به همه دختران به خصوص دختران عزیزان مدافع حرم تبریک می‌گویم، اما درباره اینکه روش فعالیت بنده در باره جمع آوری اطلاعات برای فعالیت چگونه است باید بگویم، اطلاعاتم را از طریق گزارشات در ابعاد مختلف بر اساس نوع کاری که مسئولیت دارم به دست می‌آورم.همچنین هفته‌ای دو روز در بطن جامعه حضور یافته، هم به خانه مردم خواهم رفت و هم در بازار و کوچه و خیابان و مسجد می‌روم. در واقع روزهای پنجشنبه و جمعه به مردم اختصاص دارم.

وی افزود: اطلاعاتی که بر اساس آن فعالیت خواهم کرد کارشناسی شده بوده و هم اطلاعاتی است که خودم به شخصه به صورت حضوری و میدانی به دست می‌آورم.

زاکانی تصریح کرد: امروز آخرین روز مناظرات ریاست جمهوری است که در این لحظه باید بگویم مردم کشور ما عزت دارند؛ چراکه اگر آنها نبودند ما به عنوان مسئول اینجا نبودیم، زیرا ناجوانمردی است که عده‌ای نام مردم را به زبان می‌آورند و آنچه مردم دارند را راهزنی می‌کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: عده ای با نام اقوام و زنان به دنبال کاسبی هستند. در واقع امروز رقابت بین غارتگران و غارت‌شدگان است؛ چراکه یک روز ما جان خود را کف دست گرفتیم و از دین و میهن‌مان در مقابل دشمنان‌مان دفاع کردیم، اما امروز نیز در مقابل غارت‌کنندگانی قرار داریم که آبرو و جان مردم را هدف قرار داده‌اند.

وی اضافه کرد: امروز باید با ادله درست و منطقی اما قاطع مقابل عده‌ای از افراد که غارت‌کننده هستند بایستیم و در واقع صدای غارت‌شدگان باشیم تا مشت کسانی که می‌خواهند مردم را فریب دهند را باز کنیم.

سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ + جزئیات

محسن رضایی دومین نامزدی است که لحظاتی پیش وارد سازمان صدا و سیما شد و مورد استقبال قائم مقام این سازمان قرار گرفت.

محسن رضایی (زاده‌شده به نام سبزوار رضایی میرقائد؛ ۱۰ شهریور ۱۳۳۳) فرمانده نظامی، اقتصاددان و سیاست‌مدار است که هم‌اکنون به‌عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت می‌کند. او همچنین مدرس دانشگاه امام حسین علیه‌السلام است.

رضایی: باید سهم ۱۳ درصدی زنان از اقتصاد ملی افزایش یابد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سهم ۱۳ درصدی زنان کشورمان در اقتصاد ملی خواستار افزایش این سهم شد.

محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز (شنبه ۲۲ خرداد) پیش از آغاز مناظرات و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تبریک روز بانوان و دختران عزیز کشورمان زمانی است که سهم آنان از زندگی و اقتصاد داده شود؛ بانوان ما ۵۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند ولی فقط ۱۳ درصد از اقتصاد ملی سهم دارند.

وی افزود: سهم زنان از اقتصاد ملی باید افزایش پیدا کند و دولت ما برنامه‌ ویژه‌ای برای این موضوع دارد که اجرای این برنامه از خانه تا کسب و کار و ورزش و اداره کشور و در هیأت دولت می‌شود. لذا ما برنامه جامعی برای مشارکت دادن بانوان در کشورمان داریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: با شعار و وعده دادن نمی‌توان به مشکلات مردم رسیدگی کرد لذا دولت بایستی شناخت کاملی از مشکلات کنونی کشور و همچنین مشکلات ۸ سال آینده داشته باشد و بداند که چرا این مشکلات به وجود آمده و چه راهکارهایی برای حل مشکلات کنونی و ۸ سال آینده داشته باشد.

رضایی خاطرنشان کرد: دولت من، دولتی عملیاتی و راهبردی است و ما علل اصلی مشکلات کنونی کشور را می‌دانیم و پیش‌بینی ما در رابطه با مشکلات آینده را داریم؛ راهکارهایی هم برای این موضوع در نظر داریم.

وی گفت: برای رفع مشکلات کشور راهکارهای علمی، پژوهشی و کارشناسی انجام شده است اما مهمترین مشکلی که امروز دغدغه مردم است بی‌اعتمادی است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: مردم به ما کاندیداهای انتخابات اعتماد نمی‌کنند البته به نظر می‌رسد یخ مردم تا کنون باز نشده است ولی ۷ روز تا برگزاری انتخابات وقت است و ملت ما ان‌شاءالله در روزهای آینده تصمیم تاریخی را خواهند گرفت.

رضایی تصریح کرد: تا اتفاقی رخ ندهد دولتمردان به دنبال گفت‌وگو با مردم نیستند و با آنها صحبتی نمی‌کنند و می‌گویند «همینی که هست» و وقتی اشتباهی انجام می‌دهند از مردم عذرخواهی نمی‌کنند و می‌گویند «همینی که هست».

وی تصریح کرد: مردم وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوند قیمت بنزین را سه برابر شده می‌بینند و وقتی می‌گویند چرا وضعیت اینگونه شده است می‌گویند «همینی که هست» در حالی که این موضوع بایستی پایان پیدا کند و دولت من به موضوع «همینی که هست» پایان خواهد داد، ما اگر جلوتر از مردم در حل مشکلات دوندگی نکنیم حتما عقب‌تر از آنها نخواهیم بود.

رضایی گفت: در دولت من به مردم می‌گویم که بیایید نه اینکه بروید لذا ما خط مقدم مشکلات نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم خواهیم بود؛‌دولت من سه برنامه مهم دارد یک برنامه در سطح ملی است و برنامه بعدی در سطح مناطق کشور است و برنامه سوم هم در سطح اقتصاد زندگی است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در طرح اقتصاد زندگی طرحی به نام طرح کفایت زندگی اجرا خواهد شد که ۵ محور دارد که یکی از آنها یارانه ۴۵۰ هزار تومانی است و مرتب به من نگویند که این منابع از کجا می‌آورید و بهتر است بدانند که اگر عده ای دزدی نکرده باشند ما کاری به آنها نداریم اما منابع این کار به لطف پروردگار متعال مشخص شده و حتماً در مرحله اول به ۴۰ میلیون نفر و در مرحله دوم به ۶۰ میلیون نفر افزایش پیدا خواهیم کرد و عملا یارانه ۴۵۰ هزار تومانی به این افراد داده می‌شود.

وی درباره بخش دوم کفایت زندگی هم گفت:‌ اعطای مسکن سهل و ارزان با اقساط ۵۰ ساله از همه بانک‌ها در این طرح دیده شده است و این تسهیلات فقط از بانک مسکن داده نمی‌شود ضمن اینکه در بخش سوم این طرح هم به موضوع کسب و کارهای خانگی پرداخته‌ایم، در بخش چهارم توزیع ۳۰ درصد سهام صنعت نفت کشورمان وجود دارد که این اقدامات در قالب طرح کفایت زندگی یا اقتصاد بدون فقیر و ایران بدون فقر را خواهیم داشت.

وی گفت: ۱۴ پروژه بزرگ در سطح ملی و کشوری اجرایی خواهد شد و با این کار معماری نوین در ایران عملیاتی خواهد شد. این در حالی است که معماری نوین اقتصادی در کشورمان بدون اصلاح از درون قدرت اصلاح‌پذیر نیست و بدون اینکه حکمرانی را اصلاح کنیم امکانپذیر نیست. لذا ما با یک دست اصلاح از درون قدرت و با دست دیگر باز معماری اقتصاد ملی را عملیاتی خواهیم کرد.

سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ + جزئیات

محسن مهرعلیزاده سومین نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است که وارد سازمان صدا و سیما شد.

محسن مهرعلیزاده (زاده ۸ مهر ۱۳۳۵، مراغه) سیاستمدار اصلاح‌طلب، رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و عضو هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش و همچنین رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی توسعه آب آسیا است.

مهرعلیزاده: دولت باید از متخصصین بدون در نظر داشتن خودی یا ناخودی استفاده کند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:دولت باید از متخصصین امر بدون هیچگونه در نظر داشتن خودی یا ناخودی استفاده کند.

محسن مهرعلیزاده نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز (شنبه ۲۲ خرداد) پیش از آغاز مناظرات و در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که شما برای درک عینی و شناخت واقعی از دغدغه‌های مردم چه راهی را پیش می‌گیرید، اظهار داشت: دغدغه های مردم در صورتی شناخته می‌شوند که دولت و حاکمیت امکاناتی را فراهم کند که صدای مردم بدون هیچ گونه سانسور و تغییری به گوش مسئولان برسد. 

وی افزود: زمانی که نهادهای مدنی و اجتماعی بتوانند پیام رسان جدی و واقعی مردم باشند دغدغه‌های مردم شناخته می‌شود؛ زمانی که دولت از متخصصین امر بدون هیچگونه در نظر داشتن خودی یا ناخودی استفاده کند دغدغه‌های مردم به نحو بهتری شنیده می شود.

مهرعلیزاده تصریح کرد: اگردغدغه های مردم و مکنونات آنها با شفافیت تمام در مطبوعات و جراید و رسانه های متعدد منتشر شود قطعا دغدغه‌های مردم به وضوع مشخص خواهد شد.اگر نگاه مسئولان به مردم نگاهی از بالا به پایین و ارباب رعیتی نباشد، مسئولان بهتر و دقیق‌تر می‌توانند دغدغه‌های مردم را بشنوند.

وی گفت: اگر سیستم قوه مقننه ما متشکل از نمایندگان واقعی مردم باشد و انتخاب‌ها در یک مسیری قرار بگیرد که نماینده‌های درد آشنا، متخصص و دلسوز که واقعاً با مشکلات مردم آشنا باشند و نه در یک جریان سیاسی و گروهی انتخاب شوند، در این صورت دغدغه‌های مردم از طریق مجلس و تریبون‌های آن به گوش مسئولان می رسد و روشن تر و واضح تر معلوم شده و تبدیل به قوانین و مقرراتی می‌شود که سبب رفع دغدغه های مردم شود. 

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امیدوارم با برنامه‌هایی که تدوین کردم و امروز نیز در مناظره از آنها سخن خواهم گفت بتوانیم دغدغه‌های دیگر مردم را نیز در آنجا بازگو کنم و انشالله بتوانیم با همفکری مردم برای آینده کشوری بسازیم که در آینده به حداقل مشکلات برسیم و دغدغه های اساسی و خطرآفرین در جامعه نداشته باشیم.

سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ + جزئیات

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی نامزد دیگری است که وارد سازمان صدا و سیما شد و از سوی قائم مقام این سازمان مورد استقبال قرار گرفت.

سید ابراهیم رئیس‌الساداتی (زادهٔ ۲۳ آذر ۱۳۳۹) که معمولاً به‌نام سید ابراهیم رئیسی شناخته می‌شود، فقیه مسلمان، سیاست‌مدار اصولگرا، نایب‌رئیس اول مجلس خبرگان رهبری و رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است.

رئیسی: مردمی بودن در عمل از شروط موفقیت یک مدیر است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید بر اینکه از شروط موفقیت یک مدیر مردمی بودن در عمل است، گفت: نامه هایی که مردم برایم میفرستند را می‌خوانم و در فضای مجازی هم دغدغه‌های مردم رصد می‌کنم.

سید ابراهیم رئیسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بدو ورود به سازمان صداوسیما برای شرکت در مناظره سوم نامزدهای ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی پیرامون نحوه ارتباط با مردم و اطلاع از دغدغه‌های آنها، گفت: از اولین شرایط برای مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی، ارتباط با مردم است. 

وی افزود: باید از مردم، در مردم و با مردم بود و از نزدیک باید با مردم سخن گفت و شکایات و دغدغه های آنها را شنید.

رئیسی با تاکید بر اینکه از شروط موفقیت یک مدیر مردمی بودن در عمل است، گفت: نامه هایی که مردم برایم میفرستند را می‌خوانم و در فضای مجازی هم دغدغه‌های مردم رصد می‌کنم و مواردی را که قابل پیگیری باشد برای پیگیری به بخش‌های مربوطه ارجاع می‌دهم.

وی گفت: در سازمان اداری خودم علاوه بر مدیران عالی، با مدیران میانی و سطوح اداری در ارتباطم و نظرات آنها را مطلعم و خواسته هایشان را رصد میکنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مدیرانی را برای اداره کشور انتخاب می‌کنیم که دارای ۳ ویژگی مهم مردمی بودن، ضد فساد بودن و روحیه انقلابی داشتن به این معنی که اهل ما می‌توانیم باشد.

سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ + جزئیات

عبدالناصر همتی پنجمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری است که برای شرکت در سومین مناظره وارد سازمان صدا و سیما شد.

عبدالناصر همتی (زادهٔ ۱۳۳۶ در کبودرآهنگ، همدان) سیاستمدار اصلاح‌طلب و اقتصاددان ایرانی است. او رئیس پیشین بانک مرکزی بود و به عنوان استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران فعالیت می‌کند.

همتی: رئیس جمهور را باید اکثریت مردم تایید کنند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رئیس جمهور را باید اکثریت مردم تایید کنند. رئیس جمهور باید منتخب تمام مردم باشد. رئیس‌جمهور نباید منتخب اقلیت مردم باشد.

عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برای شرکت در سومین مناظره انتخاباتی وارد صداوسیما شد و در بدو ورود به صداوسیما در جمع خبرنگاران بخ مسائلی اشاره کرد.

محور این سخنان همتی بدین شرح است:

- رئیس جمهور را باید اکثریت مردم تایید کنند. رئیس جمهور باید منتخب تمام مردم باشد. رئیس‌جمهور نباید منتخب اقلیت مردم باشد. اگر رییس‌جمهور را اکثریت مردم انتخاب کنند، تعاملش با مردم حتما قوی خواهد بود. معلوم است که رییس جمهور باید در بین مردم باشد. درد آنها را بفهمد و زندگی آنها را ببینید.

- معنا ندارد رئیس‌جمهور در اتاق شیشه ای قرار بگیرد و از اطرافیان به او گزارش دهند.

-من فکر می‌کنم یک نگاه دیگری به رئیس‌جمهور، به رفتار مردم و به ارتباط مردم با حاکمیت باید کرد. ارتباط ما الان یک مقدار سست شده است.

- این مسأله بسیار مهمی است و امیدوارم در این انتخابات این فاصله به حداقل برسد، نکته ای که یکی از کاندیداها هم شنیدم و گفتند، بعضی از کاندیدها از زنان، اهل سنت و جوانان صحبت می‌کنند برای اینکه رای بیاورند. نه؛ ما زندگیمان با اینها است. 

- شاید برای آنها تعجب آور است برای ما اینها تعجب آور نیست. من خانمم سپیده شبستری را فرستادم از طرف من صحبت کرد بعد همه تقلید کردند و بچه های خود را فرستادند.

- ما با تعامل می‌خواهیم نشان دهیم خیلی از کارها را انجام داد. خوشحال همین روشی که من رفتم را آنها هم رفتند.پس ما می‌توانیم ارتباط خوبی با اقوام، زنان و جوانان داشته باشیم و من مرتب در بین مردم حرف آنها را خواهم شنید. ان شاالله بتوانیم جمهوریت را قویتر کنیم.

سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ + جزئیات

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی لحظاتی پیش وارد سازمان صدا و سیما شد.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی (زادهٔ ۲۵ فروردین ۱۳۵۰) پزشک، سیاستمدار اصولگرا و نماینده مشهد در دورهٔ هشتم، نهم، دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی است که در دوره‌های نهم و دهم به عنوان دبیر، عضو هیئت رئیسه مجلس بود و در دورهٔ یازدهم، تا خرداد ۱۴۰۰، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی بود و هم‌اکنون نیز نمایندهٔ مجلس است.

قاضی‌زاده: کار آمریکایی‌ها کش دادن مذاکرات است

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: کار آمریکایی‌ها کش دادن مذاکرات است چرا که می‌خواهند دست بالاتر را داشته باشند و طرف مقابل فقط زبان اقتدار متوجه می‌شود.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در جمع خبرنگاران در هنگام ورود به سومین مناظره انتخاباتی در سازمان صدا و سیما اظهار داشت: اولا لازم است از مردم ایران تشکر کنم که بعد از مناظره اول با سیل مراجعات فراوان از اقصی نقاط کشور در ستاد مواجه شدم که خداوند متعال را سپاسگزارم و امیدوارم همچنان حامی ما باشند.

وی افزود: کسی به جز «بودن» در میان مردم نمی‌تواند دردهای مردم را درک کند لذا دغدغه‌های مردم بدون حضور و مداومت دائمی مردم قابل درک نیست.

قاضی زاده تاکید کرد: لازمه یک مدیر در جمهوری اسلامی همراهی مردم است؛ برخی از من پرسیدند که موضع شما در خصوص مذاکراتی که در حال انجام است و آینده برجام و مذاکرات چیست؟ هر دولتی که سر کار بیاید متعهد به قراردادهای بین المللی است اما ما حتماً کاری خواهیم کرد که ملت بزرگ ایران از مزایای آن برخوردار باشند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: کار آمریکایی‌ها کش دادن مذاکرات است چرا که می‌خواهند دست بالاتر را داشته باشند و طرف مقابل فقط زبان اقتدار متوجه می‌شوند.

وی عنوان کرد: ما در مذاکرات دست پری داریم و آنها خواهند فهمید که به زودی باید مذاکرات به صورت عملی فیصله یابد.

قاضی زاده در خاتمه خاطرنشان کرد: نباید گذاشت زمان برای طرف مقابل باشد و چرخه زمان را به نفع ملت ایران تغییر خواهیم داد و بنده خیلی امیدوارم به اینکه خیلی زود نتایج برنامه‌های ما در مذاکرات دولت سلام مشهود باشد.

سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ + جزئیات

سعید جلیلی آخرین کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است که وارد سازمان صدا و سیما شد.

سعید جلیلی (۱۵ شهریور ۱۳۴۴) سیاست‌مدار اصولگرا و دیپلمات ایرانی است. او عضو شورای راهبردی روابط خارجی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندهٔ رهبر در شورای عالی امنیت ملی از سال ۹۷است که دبیری آن شورا و ریاست گروه مذاکره‌کنندهٔ هسته‌ای را از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ برعهده داشت که با روی کار آمدن روحانی برکنار شد. 

جلیلی: برای فهم دغدغه‌های مردم وقت گذاشته‌ایم/ راه حل رفع مشکلات آماده است

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه با یک روز حاضر شدن در بین مردم و با دو گزارش، دغدغه‌های مردم فهمیده نمی‌شود، گفت: در هشت سال گذشته این بنا را داشتیم که در تمام استان‌ها و بسیاری از شهرستان‌ها، روستاها، دانشگاه‌ها، شهرک‌های صنعتی، حضور داشته باشیم و با هزاران ساعت جلسه متعدد با اصناف، اساتید دانشگاه‌ها، دغدغه‌های مردم را فهم کنیم.

سعید جلیلی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، عصر امروز (شنبه ۲۲ خرداد) در بدو ورود به صداوسیما برای حضور در سومین و آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری که با موضوع «دغدغه‌های مردم» برگزار خواهد شد، در جمع خبرنگاران گفت: دغدغه مردم چیزی نیست که با یک گزارش یا حضور در جمع مردم فهمیده شود؛ بویژه برای کسی که رئیس‌جمهور است.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور باید دغدغه همه مردم ایران را در همه موضوعاتی که مربوط به دولت است بداند، اظهار داشت: رئیس‌جمهور، وزیر نیست که نیاز باشد فقط یک موضوع را بداند. همچنین صرفاً رئیس یک بخش از مردم نیست، رئیس همه کشور است.

جلیلی با بیان اینکه با یک روز حاضر شدن در بین مردم و با دو گزارش، دغدغه‌های مردم فهمیده نمی‌شود، گفت: در هشت سال گذشته این بنا را داشتیم که در تمام استان‌ها و بسیاری از شهرستان‌ها، روستاها، دانشگاه‌ها، شهرک‌های صنعتی، حضور داشته باشیم و با هزاران ساعت جلسه متعدد با اصناف، اساتید دانشگاه‌ها، دغدغه‌های مردم را فهم کنیم.

وی افزود: بنای ما این بود که بعد از فهم دغدغه‌های مردم، راه حل و پاسخ این مشکلات و دغدغه‌ها را هم مشخص کنیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های مردم شاید سخت‌تر از کرونا باشد اما شکل کرونا نیست که ناشناخته باشد و راه حلش هم مشخص نباشد، اظهار داشت: وقتی دغدغه‌ها را در این هشت سال شناختیم، پاسخ‌ها را هم مشخص کردیم و اکنون فقط یک اراده جدی می‌خواهد و قدرتی که فراتر از بازی‌های سیاسی و جناحی بتواند این مشکلات را حل کند.

اولین حاشیه آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری

انصراف دولت از فرصت هشت دقیقه‌ای کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، اولین حاشیه آخرین مناظره نامزدها بود.

سومین و آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که عصر امروز شنبه ۲۲ خرداد به‌صورت زنده از شبکه‌های خبری سیما و صدای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، حواشی ذیل را به خود دید:

ساعاتی پیش از آغاز مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، ستاد اطلاع‌رسانی دولت، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دولت از فرصت هشت دقیقه‌ای کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری برای دفاع از خود در برابر نقدهای کاندیداها استفاده نخواهد کرد.

بخش اول مناظره: بیان راهکارهای نامزدها برای رفع مطالبات ۷ گانه مردم

قاضی‌زاده: آقای روحانی را به مناظره تلویزیونی دعوت می‌کنم/در پنجره طلایی هستیم اما دچار انسداد شده‌ایم

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اظهارات روحانی درباره مناظره‌ها، خطاب به او گفت:‌ در این جمع کسی حاضر نیست عملکرد دولت را گردن بگیرد لذا اعلام آمادگی می‌کنم و شما از دفتر خود خارج و در در صدا و سیما حاضر تشریف بیاورید تا درباره موضوع کرونا و سایر موضوعات با شما مناظره کنم.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در مناظره تلویزیونی در سومین مناظره تلویزیونی درباره راهکارهای دولتش برای مقابله با تورم، عدالت، رکورد، مقابله با فساد، یارانه ها و اشتغال توضیحاتی ارائه داد که محورهای آن به شرح زیر است:

- لازم است این دغدغه‌ها ریشه یابی شود و روش اصلاح آن بیان شود.

-عدم توازن تراز و نمودار بیکاری و روندهایی است که از سال ۸۵ تاکنون بر اساس شاخص آماری همچنان در حال تکرار است.

- وضعیت افزایش نرخ بیکاری در سراسر کشور و همچنین وضعیتی که در حوزه اشتغال و بخش‌های مختلف‌های تولیدی وجود دارد همچنان به روال قبل باقی مانده است.

- بخش خدمات و به خصوص کارمندی در حال افزایش است اما نرخ بیکاری در بین استان‌ها نیز مشخص است که افزایش می‌یابد و از این موضوعاتی که نشان دهنده عدم توازن در بخش آموزش و غیره است؛ به طور مثال ما با اینکه افزایش تولید مسکن پیدا کردیم اما محصول آن فقط در چند استان است و این باعث شده کم کم یک مهاجرت سراسری شکل بگیرد و وضعیت ترکیب جمعیتی کشور تغییر پیدا کند.

- این مهاجرت سراسری که اتفاق افتاده آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق را افزایش می‌دهد. آنهم به خاطر هویت اجتماعی که از بین می‌رود و وضعیت سرمایه اجتماعی مشخص است به دلیل اینکه منابع کشور به صورت نادرست در حال توزیع است و منابع به صورت نادرست توزیع می‌شود اتفاق می‌افتد.  مردم این‌ها را از نحوه مدیریت ناکارآمد و کار نابلدی مسئولان می‌بینند.

- آن چیزی که امروز در  زندگی مردم مطرح است این است که می‌گویند ما در پنجره‌های طلایی هستیم اما متاسفانه وضعیت کشور به جای اینکه رشد پیدا کند دچار یک قفل و انسداد شده است.

- کارنامه این دولت ها هم در این زمینه روشن‌ است. همه دولت‌ها نقاط قوت و ضعفی داشتند اما موضوعات اساسی حل و فصل نشده است؛ مشکلاتی که در گذشته وجود داشت و در مناظرات دوره قبل هم  ذکر شد اکنون هم مطرح است.

- این اختلالات اجتماعی و نحوه مدیریتی که مردم می‌بینند بی‌اعتمادی به دولت‌ها را شکل داده است.

- در فقره کرونا ببینید مردم چقدر گرفتار شده‌اند، خانواده‌هایی را می‌شناسم که مادر یا پدر سرپرست خانوار فوت کرده و دو فرزند یتیم به جا گذاشته است اما مردم یک نوع اختلال رفتار و سوء مدیریت در تصمیم‌گیری‌ها می‌بینند و بعد هم تقصیرها گردن مردم می‌افتد!

- مردم یک سال است که از بین نان و جان مانده‌اند و ۶۰ درصد مشاغل ما به صورت روزمزد است، حال به آنها می‌گوییم کار نکنید. بنابراین مجبورند سنگین فعالیت کنند.

- خطاب به مسئولان مربوطه به ویژه آقای روحانی که مناظرات را مورد تفقد قرار داده است، عرض می‌کنم که در این جمع کسی حاضر نیست عملکرد دولت را گردن بگیرد لذا اعلام آمادگی می‌کنم و شما از دفتر خود خارج و در در صدا و سیما حاضر تشریف بیاورید تا درباره موضوع کرونا و سایر موضوعات با شما مناظره کنم.

- در موضوع بنزین مشخص نشد که چه کسی مسئول است، ستادهایی درست کردیم که همه پشت آن پنهان می‌شوند و در نهایت مقام معظم رهبری مجبور است که وسط کار بیاید چرا که از مسئولان مربوطه کسی حاضر نشد اظهار تاسف کرده و استعفا دهد و عذرخواهی کند.

- مسئله اصلی نظام دیوان‌سالاری کشور است که ۸۰ سال است تغییر پیدا نکرده و باعث شده است روز به روز مردم مستضعف تر شوند و عده خاصی که به رانت و سیاست و قدرت وصل هستند برخوردار شوند و مردم ضعیف‌تر شوند.

- لازم است که ساز و کارهای اداری کشور و طرز تفکر مدیریت تغییر پیدا کند و نوع نگاه به مردم تغییر یابد.

- در قانون اساسی نحوه حاکمیت را ذکر کردیم اما امروز مردم را از گردونه خارج کرده‌ایم. حاج قاسم سلیمانی گفته است هر کجا مردم بودند آنجا موفقیت بود و هر کجا مردم نبودند با شکست مواجه شدیم.

-  پیش‌بینی کردیم که دولت را به مردم واگذار کنیم، منظومه‌ای به نام دولت و مردم تشکیل خواهیم داد که این واگذاری اختیارات اجرایی طبق اصل ۱۲۷ قانون اساسی به فرمانداران و بودجه‌ها تجمیع شده به صورت برنامه‌ریزی شهرستان و فرمانداران در اختیار از آنها قرار گیرد که از مدیران به مردم داده خواهد شد.

- اگر یک سوم مردم شهرستان از مدیری ناراحت شوند و آن را استیضاح کنند، دولت موظف است آن را اجرا کند اما در حال حاضر تمام اختیارات را از مردم گرفته و فقط در اختیار دولت مرکزی قرار داده شده بنابراین ما آن را در سراسر کشور توزیع می‌کنیم و همه شهرستان‌ها از نظر ما پایتخت خواهد بود و اختیارات هیئت وزیران را دارند.

رضایی: دغدغه‌های مردم یک منظومه به هم پیوسته است

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دغدغه‌های مردم یک منظومه به هم پیوسته هستند که ما بایستی چرایی عدم حل آن را بررسی کنیم.

محسن رضایی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عصر امروز  (شنبه ۲۲ خرداد) در سومین و آخرین مناظره نامزدهای این دوره از انتخابات به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت که مهم‌ترین محورهای آن به شرح ذیل است: 

- هفت دغدغه‌ای که صداوسیما تهیه کرده است را قبول دارم اما دغدغه‌های مردم بسیار بیشتر از این‌ها است ضمن اینکه این دغدغه‌ها یک منظومه به هم پیوسته هستند که ما بایستی چرایی عدم حل آن را بررسی کنیم.

- ۵۰ سال است که در کشورمان گرانی، بیکاری، کاهش ارزش پول ملی، معیوب بودن رشد اقتصادی کشور، نوسان در رشد اقتصادی و رو به پایین بودن رشد اقتصادی در ۵۰ سال اخیر را داریم. ما در این مدت می‌بینیم که ایران اقتدار از دست رفته خودش را بعداز ۳۰۰ سال به دست آورد و در برخی زمینه‌های دفاعی و امنیتی پیشرفت‌های خارق‌العاده‌ای کرده است.

- وقتی مردم این موارد را دیده و با هم مقایسه می‌کنند احساس می‌کنند یک جای کار، گیر دارد.

- رهبر معظم انقلاب فرمودند که راه حل‌ها مشخص است؛ نمی‌دانید؟ چرا حل نمی‌شود؟

رئیسی: جای کسانی که آلوده به رانت و فساد باشند در دولت نیست

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخورد با فساد جایش در دولت است و کسانی که آلوده باشند یا زمینه رانت و فساد داشته باشند جایشان در دولت نیست.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (شنبه) در سومین مناظره انتخاباتی میان نامزدها به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود پرداخت.

محورهای اظهارات رئیسی به شرح ذیل است:

- در دورانی که در دستگاه قضایی و آستان قدس بودم از نزدیک در ارتباط با مردم بودم و برای مهمترین دغدغه های مردم راهکار پیدا کردم.

- برنامه اقتصادی ما سه بخش اصلاح دولت و مبارزه با فساد و ناکارآمدی و تبعیض و بخش دوم حمایت از خانواده‌ها و اقشار محروم و بخش سوم حمایت از کسب و کار و تولید است.

- برخورد با فساد جایش در دولت است و کسانی که آلوده باشند یا زمینه رانت و فساد داشته باشند جایشان در دولت نیست.

همتی: بدون رشد اقتصادی نمی‌شود بیکاری را حل کرد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بدون رشد اقتصادی در حد ۵ درصد نمی شود بیکاری را حل و رفاه را به کشور آورد.

عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری در مورد این سوال که دولت هر یک از نامزدها چه رویکردها، اولویتهایی را بری حل دغدغه هایی مردم، دنبال خواهد کرد؟ سخنانی را مطرح کرد.

محور این سخنان بدین شرح است: 

- بدون اعاده رشد اقتصادی در حد ۵ درصد نمی شود بیکاری را حل و رفاه را به کشور آورد.

- ظرف یک دهه گذشته میانگین رشد اقتصادی کشور نیم درصد بیشتر نبوده است. در طول یک دهه گذشته سرمایه گذاری در کشور شیب نزولی داشته و بدون سرمایه گذاری رشد اقتصادی معنا ندارد.

- اقتصاد مفاهیم و معادلات خود را دارد. علم اقتصاد به ما می‌گوید باید محیط سرمایه گذاری امن باشد.

- آقای رئیسی می‌گویند گرانی وجود ندارد اصلا تورم عامل گرانی است. اصلا در دنیایی که تورم ۲ تا ۳ درصد شده اصلا گرانی وجود ندارد.

- چرا قیمت ارز و مسکن بالا رفت؟ خودمان را به راه دیگر نزنیم آقای رئیسی. تحریم در این یک دهه گذشته مبادلات اقتصادی ما با دنیا را بهم زده است.

- شما یک کشور در دنیا نشان دهید بدون مبادلات اقتصادی جهانی بتوانند رشد و پیشرفت داشته باشند.

- آقای جلیلی اگر این ۷ مشکل ( مشکلاتی که مجری به آن اشاره کرد)  وجود دارد پس چرا در مورد مسائل دیگر صحبت می کنید. تحریم خیلی مهم است. من برای این ۷ مورد برنامه هایم تدوین شده است.

- این جریان می‌خواهد ما بدون دنیا زندگی کنیم. اولا شما بلد نیستید بدون دنیا زندگی کنید و اگر هم بلد باشید رشد ۸ درصدی که داشتیم به شد صفر درصدی و منفی تبدیل می شود.

- هزینه را مردم دارند می دهند، یک کشتی با پرچم ایران نمی‌توانیم روی دریا بفرستیم. پرسپولیس و استقلال پولشان را نمی توانند از AFC بگیرند. 

- آقای رئیسی که شما سرگروه این ۵ نفر هستید در مقابل من ایستادید اگر قدرت دست تندروها بیفتد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ قدرت دست شما بیفتد چه اتفاقی خواهد افتاد.

- من خیلی راحت می‌گویم تحریم با اجماع های جهانی اتفاق می‌افتد. برجام راه حلی بود که آقای ظریف با راهنمایی مقام معظم رهبری جلوی پای کشور گذاشت. اگر تحریم ها نبود کاسبان تحریم سالی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان ضرر می‌کردند.

زاکانی: ریشه فساد را خشک می‌کنیم / خصوصی‌سازی‌های ناحق را از حلقوم متخلفان بیرون می‌کشیم

نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، با بیان اینکه امروز ام‌المسائل کشور گرانی و تورم است، گفت: معتقدم باید ریشه فساد را خشک کرد و به مردم وعده می‌دهم که در «دولت اقدام و اصلاح» ریشه فساد را خشک کنیم.

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، عصر امروز در سومین و آخرین مناظره نامزدهای این دوره از انتخابات که با محوریت مسائل سیاست خارجی و روابط بین‌الملل و نیز تصویر کلی کشور و برنامه‌های دولت آینده برگزار شد، به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در این حوزه پرداخت.

مهمترین محورهای سخنان زاکانی در این مناظره تلویزیونی به شرح زیر است؛

- امروز ام‌المسائل کشور گرانی و تورم است؛ به ویژه در حوزه خوراک و پوشاک که مردم را بیچاره کرده است. سال ۱۳۹۰ تورم حدود ۱۹ درصد بود که در سال جاری تورم نقطه به نقطه به ۵۲ درصد و تورم میانیگن سالانه به ۳۸ درصد رسیده است. 

- حجم نقدینگی از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان در حال حاضر رسیده و ۶ برابر شده و پایه پولی هم پنج برابر شده که آقای همتی باید پاسخگو باشد.

- حتما در کوتاه مدت با کنترل نرخ ارز و اصلاح نرخ سود بانکی و اصلاح ناترازی بانک ها و هدایت نقدینگی به سمت تولید، در سال اول نرخ تورم را به نصف رقم موجود می‌رسانیم.

- وضعیت مفاسد در کشور نامناسب است؛ همواره سعی‌ام این بوده که با گردن‌کلفت‌ها درگیر شوم و غیر از این هم راه چاره ای نیست.

- معتقدم باید ریشه فساد را خشک کرد و به مردم وعده می‌دهم که در «دولت اقدام و اصلاح» ریشه فساد را خشک کنیم.

- شبکه های شکل گرفته فساد در دولت، مجلس و قوه قضائیه را می‌شناسم و با کمک مردم این را خشک می‌کنم.

- در حوزه خصوصی‌سازی، واگذاری‌های ناحقی صورت گرفته که یک قلم آن، ۲۵۰۰ میلیارد تومان را به سه برادر واگذار کرده‌اند! واگذاری‌های ناحق را از حلقوم اینها بیرون می‌کشیم و به مردم بازمی‌گردانیم.

- رکود اقتصادی موجود، ناشی از تکیه به بیرون از کشور است؛ ما جهش تولید را مدنظر خواهیم داشت و در این زمینه مقررات‌زدایی و اصلاح مالیات و بیمه و نظام توزیع و صادرات را دنبال خواهیم کرد.

- تمرکز زدایی و هویت دادن به شهرستان‌ها را در اولویت داریم و مسائل ۴۵۱ شهرستان را احصاء کرده‌ایم و در این زمینه توسعه دولت الکترونیک را دنبال خواهیم کرد و در پایان سال اول دولت الکترونیک را اجرا خواهم کرد.

- ساماندهی یارانه‌های پنهان دیگر برنامه‌ ماست؛ ۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در سال ۹۷ توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام شد که حتما این یارانه را سامان خواهیم داد

- ۷۰ میلیون  نفر بُن‌کالای ۴۰ هزار تومانی در ماه دریافت خواهند کرد؛ همه این پول در بودجه امسال هست و ما حواله به غیب نمی‌دهیم.

- ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار شغل را به تدریج ایجاد خواهیم کرد و در سال اول ۵۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.

- در چهار سال، ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی خواهیم ساخت که یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد از آن‌ها، مسکن حمایتی و برای زوج‌های جوان خواهد بود.

جلیلی: دغدغه‌های مردم مشخص است؛ اما چرا تاکنون حل نشده‌اند؟

سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: دغدغه‌های مردم نه مسئله‌اش و نه پاسخش هیچکدام مثل کرونا نیست که ناشناخته باشد. سؤال این است که این موضوعات که شناخته‌شده است چرا تا به حال حل نشده است؟

سومین و آخرین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، عصر امروز (شنبه ۲۲ خرداد) با موضوع «دغدغه‌های مردم» برگزار شد.

محور سخنان سعید جلیلی در این مناظره بدین شرح است:

- سؤالی که شد این بود که چه رویکردی نسبت به دغدغه‌های مردم داریم، دغدغه مردم این است که خب چرا این موضوعات حل نمی‌شود؟

- این موارد و مشکلاتی که مطرح کردید، نه مسئله‌اش و نه پاسخش هیچکدام مثل کرونا نیست که ناشناخته باشد. سؤال این است که این موضوعات که شناخته‌شده است چرا تا به حال حل نشده است؟

مهرعلیزاده: اگر شفافیت بود، اختلاس نداشتیم/ انتقاد از استقبال خوزستانی‌ها از رئیسی

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برنامه دولت زندگی برنامه اقتصاد محور است.

محسن مهرعلیزاده نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سومین مناظره تلویزیونی درباره راهکارهای دولتش برای مقابله با تورم، عدالت، رکورد، مقابله با فساد، یارانه ها و اشتغال توضیحاتی ارائه داد که محورهای آن به شرح زیر است:

- برنامه دولت زندگی برنامه اقتصاد محور است.

- برنامه من که شامل افزایش کلان تولید، سرمایه گذاری و از بین بردن موانع سرمایه گذاری، افزایش جی دی پی، مسئله کارگران، معلمان و جوانان و ایجاد صندوق در آمد پایدار و صندوق بیمه تکمیلی رایگان، توسعه امر گردشگری و تنش زدایی در سطح دنیا، ورود به عرصه رقابت‌های جهانی و ۵ برابر کردن یارانه های نقدی، واکسیناسیون کرونا تا قبل از اتمام سال، اجرای سه جانبه گرایی در تامین اجتماعی، افزایش حقوق و دستمزد کارگران بر اساس نرخ تورم، واگذاری اختیارات هنر به اصناف و هنرمندان، همسان سازی حقوق بازنشستگان. 

-من خواهش می کنم مردم این را در برنامه‌ام مطالعه کنند.

- یکی از دغدغه های اصلی را در حال حاضر مسئله از بین رفتن اعتماد مردم به مدیران و به دولت می‌دانم. مردم امروز عدم صداقت را در رفتار و کردار و گفتار مدیران احساس می کنند و بر اساس این بی اعتمادی به مجموعه عملکردها نگاه می‌کنند و این سبب شده که مردم همکاری نکنند و حتی کارهای خوب را نبینند و به دنبال همکاری با دولت نباشد. 

- یکی از عامل‌های صدا و سیما است است. در  صدا و سیما کاری شده که مرجعیت رسانه از تهران به لندن انتقال پیدا کرده است و الان کمتر از ۱۰ درصد از مردم اخبارشان از رسانه ملی دریافت می کنند.

- فیلم تبلیغاتی بنده را سانسور کردند چون در آن تصویر حضرت امام(ره) و رهبری، سخنان طالقانی و شهید بهشتی وجود داشت. امروز صدا و سیما نماینده اقلیت اقلیت هم نیست. 

- ریشه مشکلات عمدتا در سیاست‌زدگی است. بینش‌های و روش‌ها باید تغییر کند. نگاه ارباب رعیتی باید از بین برود. بعضی ها می خواهند همه جا و همه کاره باشند. بعضی ها می خواهند همه جا دخالت کنند. آنجایی که باید باشند نیستند و آنجایی که نباید باشند هستند. 

- امروز اقتصاد و معیشت ما متاسفانه دچار این فضای سیاست زدگی سنگین شده است و بعضی ها هیچ التزامی به قانون و برنامه ندارند. اینهمه برنامه در اینجا گفته شد و آقای همتی مطالب هم گفتند اما افسوس هیچ التزامی به اجرای قانون نیست.

- مشکل از عملکرد مدیران و ساختارها است. مردم از چه چیزی ناراضی هستند؟ چرا کوچکترین مشکل اجتماعی در اسرع وقت به یک بحران تبدیل می‌شود؟ باران و سیل و زلزله می شود نارضایتی ایجاد می شود. مسئله بنزین آبان ۹۸ شکل میگیرد. اینها راه حل نیست بلکه مسائلی که مطرح می‌شود راه حل هایی دارد که مردم آنها را می دانند.

- بعضی‌ها راه‌حل‌هایی ارائه می دهند که آنها راه‌حل های مورد نظر و واقعی نیست. اشکنه خوردن و لنگ پوشیدن راه‌حل نیست. ما نمی‌توانیم بحران‌ها را کنار بگذاریم و بر مشکلات فائق بیاییم. می توانیم بر اساس برنامه‌های من مشکلات را حل کنیم به شرطی که با هم باشیم. 

- جوانان ما امروز در پروژه‌های سنگین در سطح بین المللی در ناسا و ... کار می کنند. اگر جوان را فراری نمی دادیم الان مشکل ما این نبود. یکی دیگر از دغدغه‌ها مسئله شفافیت و صادق بودن با مردم است. اگر شفافیت بود این همه اختلاس و مشکل بی اعتمادی مردم به مدیریت در کشور وجود نداشت.

- اگر پرونده‌هایی مثل عیسی شریفی که وصل به شهردار وقت بود و اکنون ۴ سال است خاک می خورد که دارای رانت و اختلاس چند هزار میلیاردی در آن وجود دارد اما هیچکس در این زمینه به کسی کاری ندارد. اگر پرونده بابک زنجانی مشخص می شد و پرونده طبری‌ها ریزتر و دقیق‌تر می شد مردم اعتماد می‌کردن. مردم صداقت و روراستی را می خواهند. 
مردم می خواهند بپرسند که آیا واقعا کرونا خطرناک است و باید در خانه‌ها بمانیم؟ کسب و کارهای باید تعطیل شود؟ اگر کرونا خطرناک است خوزستان چندین ماه است که  وضعیت قرمز دارد.

- چند روز پیش آقای رئیسی در خوزستان شوآف و تبلیغات می‌کند و هزاران خوزستانی را جمع می‌کنند. مردم می پرسند به چه چیزی اعتماد کنیم. کروناهست یا خیر؟ خطر هست یا خیر؟ من میترسم با این روند آقای رئیسی که می خواستند سید محرومان شوند سید مرحومان شوند.

- در استان فارس ۱۰ نفر از مدیران سیستم قضایی واکسن زدند. این واکسن زدن‌ها قانونی و شفاف بوده است؟

- بحران امروز بحران رفاه اجتماعی، بحران حکمرانی خوب و مهمتر از همه بحران امروز بحران اعتماد و فقدان امید اجتماعی است.

- اگر امروز علی رغم توصیه‌های مکرر مسئولین، تبلیغات شبانه روزی و صدا و سیما و بنده و و پوسترهای رنگارنگ هنوز فضای انتخابات سرد و بی روح است بی دلیل بی اعتمادی مردم بی میزان تاثیرگذاری آنان و ناامیدی از رویاهایی است که داشتند و برآورده نشده است. 

- در طول این سالها موضوعاتی مثل زنان، جوانان، اقدام، مذاهب، مستضعفین و حتی انتخابات مفاهیم اصلی خود را از دست داده‌اند.

- جوانان و نخبه‌ای که انقدر عرصه بر آنان تنگ شده که به جای نشستن بر صندلی مدیریت کشور باید روی صندلی هواپیما بنشینند و از کشور فرار کنند یا جوانان که هزاران دلیل برای رفتن دارند و یک دلیل برای ماندن ندارند. آیا فرصت برابر برای کسب دانش اشتغال و سهیم کردن زنان در عرصه های مدیریت کشور فراهم شده است. آیا برای اقوام و مذاهب مختلف کشور در تمامی شئون فرصت برابر ایجاد شده است. 

- آیا برای اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی و استفاده از زبان محلی در مطبوعات، رسانه‌ها و تدریس در ادبیات آنها اقدام جدی به عمل آمده است.  امروز علی رغم توصیه‌های زیبای حفظ وحدت، اهل سنت را بی دلیل از حضور در عرصه های مهم مدیریتی بازداشته‌ایم و حتی در داشتن مراکز فرهنگی و عبادتگاه‌های خود هم دچار محدودیت هستند. امروز با تبلیغ زندگی اشرافی مسئولان و با اخبار فساد و اختلاس های چند هزار میلیاردی نهال امید در دل محرومان و مستضعفان خشکانده شده است. 

- و اما برنامه من: دولت زندگی به دنبال بازگرداندن اعتماد از دست رفته مردم و دمیدن روح امید در کالبد جامعه است. منظور من از توجه به زنان و جوانان فراهم کردن شرایط برای نقش موثر و عادلانه ایشان در مدیریت کشور است. نقش امثال مریم میرزاخانی‌ها و بی بی مریم بختیاری‌ها.

- منظور من از توجه به اقوام توجه به نقش همه هموطنان لر، کرد، کرمانج، ترک، ترکمن، بلوچ، سیستانی، غرب، گیلک، مازنی، فارس و همه حاشیه نشینان شرق و غرب و جنوب، شمال کشور است. 

- توجه به اهل سنت منظور من است که در طی سالیان سال مرزهای ایران بزرگ را در شرق و غرب کشور عاشقانه و خالصانه و بی چشم داشت حفظ کردند و در دوران انقلاب جنگ و سازندگی در کنار سایر هموطنانشان بودند اما در سایر فرصت برابر با دیگران گرفتار تبعیض شدند. 

- در دولت زندگی من خود را موظف به جبران تبعیض های گذشته به آنان و بهره گیری از ظرفیت و توان نخبگان اهل سنت در سطوح عالی اداره کشور اعم از وزرات  ایتانداری، سفارت و ریاست سازمان‌های دولتی بزرگ می دانم. 

- منظور من از توجه به محرومین و مستضعفین توجه اصولی و زیربنایی جهت توانمندسازی آنان است و رفع محرومیت را د  تولید ثروت نه توزیع فقر می دانم. 

- من در مورد صحبت‌های آقای زاکانی باید عرض کنم به کرسنت توجه کردن خوب است اما به اف ای تی اف و آب در آسیاب ترامپ ریختن و تحریم‌ها نیز اشاره کنند.  تورم ۱ رقمی و نرخ ارز ۵۰۰ تا ۸۰۰ تومنی نرخ رشد ۶.۷ درصدی در دولت اصلاحات نیز اشاره و انصاف را رعایت کنند.

بخش دوم مناظره: پاسخ به سئوالات ۷ گانه / نقد و جمع‌بندی مناظره

در بخش دوم مناظره؛ هر کاندیدا طی ۴ دقیقه به نقد اظهارات دیگر کاندیداها پرداختند.

قاضی‌زاده هاشمی: دولت فرصت مذاکره را با بد مذاکره کردن از بین برد

- سپردن مدیریت کشور به بانیان وضعیت کنونی مثل سپردن بیمار مبتلا به مالاریا به پشه آنوفل است.

- دوستان طوری حرف می‌زنند انگار در مجموعه مدیریتی کشور نبوده‌اند.

- دولت فرصت مذاکره را با بد مذاکره کردن از بین برد.

زاکانی: همتی خواستار افزایش قیمت بنزین تا ۵هزار تومان بود

- مشکل ما دروغگویی است، چرا با مردم صادق نیستید و دروغ می‌گویید.

- همتی آبان ۹۸ مدعی شد که گرانی بنزین فقط ۴ درصد تورم دارد.

- مردم نگذارید کلاه سرتان بگذارند، گذشت زمانی که کلاه سر مردم می‌گذاشتید.

- فردی را از مجلس بیرون کردیم،‌ به یک شرکت بیمه رفته و حقوق نجومی ۸۵ میلیون تومانی گرفته است

- آبان۹۸ آقای همتی گفتند ۴ درصد در تورم تاثیر دارد، البته آقای همتی بعدا گفتند بنده با این گرانی مخالفم، چرا دروغ میگویید؟

- همتی ۳۱ شهریور ۹۸ درخواست کرده بود بنزین ۵ هزار تومان شود.

رضایی: دولت ما نظم را در جامعه مستقر می‌کند

- قرار بود اقدامات دولت، به یک شاهکار بزرگ در رفع تحریم‌ها تبدیل شود؛ تحریم‌ها که برطرف نشد هیچ، تحریم‌های سنگین بوجود آمدند.

- کشور نیاز به جراحی بزرگ دارد، دولت ما با اقتدار نظم را در جامعه مستقر می‌کند.

- مردم باید در گفت‌وگو و تعامل شرکت کنند.

جلیلی: ناکارآمدی‌هایشان را به گردن تحریم می‌اندازند

- ناکارآمدی‌هایشان را به گردن تحریم می‌اندازند.

- اینها حداقل فهم را از مناسبات جهانی ندارند؛ دوستان کارنامه بسیار ضعیفی دارند.

- افزایش دلار ۳ هزار تومانی به ۳۰ هزار تومانی نتیجه شیوه مذاکره این دولت است

- ادعا کردید در مذاکرات موفق بودید، اما تحریم ها دوبرابر شد؛ شما حتی نتوانستید مذاکره کنید

همتی: مشکل بورس ربطی به بانک مرکزی ندارد

- بدانید که دنیا بدون بحث برجام و رفع تحریم، با ایران کار نمی‌کند.

- درباره بورس هشدار دادم اما وزیر اقتصاد دوباره مردم را دعوت کرد.

- مشکل بورس هیچ ربطی به بانک مرکزی ندارد.

- بیکاری و مشکلات معیشتی تقصیر شماست آقای جلیلی که کشور را ده سال منتظر مذاکرات گذاشتید.

- آقای زاکانی باز هم در جایگاه پلیس بد قرار گرفتند و بنده همانطور که گفتم به ایشان پاسخ نخواهم داد.

- مشکل بورس هیچ ربطی به بانک مرکزی ندارد و بنده بارها در نامه‌های خصوصی به آقایان عرض کردم که مردم را تشویق به حضور در بورس نکنند.

- لیست یازده نفر بدهکاران بانکی را به آقای رییسی می‌دهم تا ایشان اگر صلاح بدانند قرائت کنند و به مردم اطلاع بدهند.

مهرعلیزاده: اهل سنت را بی‌دلیل از مدیریت در کشور بازداشته‌ایم

- بحران معیشت، محیط زیست و در نهایت بحران اعتماد است. جوانان نخبه بجای نشستن بر روی صندلی مدیریت روی صندلی هواپیما نشسته و کشور را رها می‌کنند.

- اهل سنت را بی‌دلیل از مدیریت در کشور بازداشته‌ایم. برای همه حاشیه نشین‌های شرق و غرب کشور برنامه داریم. در دولت زندگی به دنبال جبران تبعیض به اهل سنت هستم.

رئیسی: برجام را یک دولت مقتدر باید اجرا کند

- برای اجتماع اهواز مجوز گرفتیم و به حرف ستاد کرونا گوش کردیم. اگر آن‌قدر از این موضوع ناراحتید چرا وقتی روحانی با گوش ندادن به حرف مسئولان بهداشتی در عید به کشور خسارت زد حساس نشدید؟ من به هر استانی رفتم، به حرف وزارت بهداشت گوش دادم.

- چرا وقتی روحانی در عید به حرف وزارت بهداشت گوش نداد، حساس نشدید؟

- اگر آن‌قدر از این موضوع ناراحتید چرا وقتی روحانی با گوش ندادن به حرف مسئولان بهداشتی در عید به کشور خسارت زد حساس نشدید؟

- اسامی ۱۱ بدهکار بانکی را به مردم اعلام می‌کنیم تا مشخص شود که ما به پرونده آنها در دستگاه قضایی رسیدگی کردیم.

- ما به برجام حتما به یک تعهد پایبندیم اما برجام را یک دولت مقتدر باید اجرا کند.

- از کجا ذهن‌خوانی کردید که نظر من در مورد FATF چیست. ما دنبال منافع ملتیم. اگر منافع مردم در هر قراردادی باشد ما آن را می‎پذیریم.

- قرار بود برجام مشکلات مردم را حل کند اما رییس قبل بانک مرکزی گفت نتیجه آن هیچ است. ما به این قرارداد با ۹بندی که رهبر انقلاب تایید کردند پایبندیم اما شما نمی‎توانید آن را اجرا کنید.

* بخش سوم: در این بخش هر کاندیدا به مدت ۵ دقیقه به یک سوال پاسخ داد.

قاضی‌زاده هاشمی: مسئله بورس را حل خواهم کرد

امیرحسن قاضی زاده به عنوان اولین کاندیدا در این بخش به سوالی درباره ساماندهی نظام توزیع و حذف واسطه گری پاسخ داد.

- برای اصلاح امور باید نگاه منظومه‌ای داشت.

- تمام نهادها در تورم نقش داشتند از جمله بانک‌ها.

- دولت من مشارکت کارها را به مردم واگذار می‌کند.

- در ۴ سال تورم را به زیر ۵ درصد می‌رسانیم.

- وزارت خانواده تشکیل می‌دهیم.

- مردم یک شبه در بورس همه چیز را از دست دادند می‌توان آن را احیا کرد. مسئله بورس را حل خواهیم کرد.

- تورم باعث فقر و نابرابری و جلوگیری از شکل گیری خانواده و بسیاری از مسائل شده که البته تمامی نهادها در ایجاد این تورم نقش داشته اند.

- ۲۰ برنامه در حوزه‌ اصلاح حکمرانی در نظر گرفته‌ایم که البته به صورت مفصل در قالب صحبت با مردم در شبکه‌های مجازی بیان خواهم کرد.

رئیسی: باید دسترسی پزشک را برای همه آسان کنیم

سید ابراهیم رئیسی نیز به سوالی درباره "مدیریت دوران پساکرونا" پاسخ داد.

- یکی از مشکلات بخش سلامت، تعارض منافع است.

- منافع را باید کنار گذاشت تعارض منافع را باید منتفی کنیم.

- باید دسترسی پزشک را برای همه کشور آسان کنیم.

- درباره کرونا هم در حوزه خسارت و زیان مردم و هم درمانی جای بررسی جدی دارد. در بسیاری مواقع مواجه هستیم با بی‌تدبیری‌ها

- برای مردم سوال می‌شود که اگر آقای همتی مسئولیت داشت که این لیست را بدهد، چرا تا به امروز و قبل از مناظرات تقدیم نکرد؟ اگر مسئولیت نداشت، چرا لیست می‌دهد؟

مهرعلیزاده: تنها راه نجات بورس استقلال بورس است

محسن مهرعلیزاده بعنوان کاندیدای سوم در این بخش به سوالی درباره راهکار ثبات، برگشت اعتماد و بهبود شاخص های بازار سرمایه پرداخت.

- بورس یکی از بهترین بازارها برای جذب سرمایه است.

- در فروردین پارسال دولت در بورس دخالت کرد و به همراه سهامداران عمده قیمت سهام را چند برابر کردند که سهامداران عمده از آن منتفع و مردم متضرر شدند.

- دولت مجبور شد در بورس از صندوق توسعه برداشت کند. دولت فقط باید در زمان بحران ها در بورس دخالت کند. بورس را باید به خود بورس بسپارند. تنها راه نجات بورس استقلال بورس است.

جلیلی: امضای کنواسیون ها هیچ فایده ای برای کشور ندارد

سعید جلیلی به سوالی درباره "اصلاح نظام اداری" پاسخ داد.

- روز اول انتخاب آقای روحانی گفتم ماشین دولت را باید راه بندازید.

- ۱۲ میلیارد دلار شامل ۱۰ میلیارد بخش خوصی با عراق داریم که می تواند ولی دولت در ۲ میلیارد دلار را نمی تواند.

- تعاونی ها می گویند اگر در داخل مشکل ایجاد نشود ما مشکل خارجی نداریم.

- امضای کنواسیون ها هیچ فایده ای برای کشور ندارد.

- بیانیه اف ای تی اف می گوید از ۳۹ اقدامی که ایران انجام داده ۱۶ تا قابل قبول است.

- برجام سند طلبکاری ملت ایران است.

- ما هزینه برجام را داده‌ایم.

- هر روز از سرمایه ملت یک چیزی هزینه می‌کنید.

- باید کسی به مسایل داخلی و خارجی آگاه باشد.

- باید سیاست خارجی ۴ سال آینده اقتصاد محور باشد.

- باید بهانه ها را بردارید و هیچ بهانه‌ای نمی تواند مانع پیشرفت اقتصاد کشور شود و هیچ بهانه ای در داخل نباید مانع شود. شناخت کامل و یک رویکرد درست می‌تواند این را محقق کند.

رضایی: مسکن جوانان را حل می‌کنیم

محسن رضایی به سوالی درباره «ازدواج جوانان و ایجاد شرایط ازدواج آسان» پاسخ داد.

- مسئله جوانان در کشور ما که در حقیقت فرشته نجات کشور هستند مانند دوران انقلاب و دفاع مقدس امروز جوانان کشور با مشکلاتی مثل شغل، ازدواج و مسایل دیگر است.

- دولت اقدام و تحول تجربه را با انرژی جوانان ترکیب می‌کند و می‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم.

- در تمام استان ها مرکز تربیت زمامداران را تاسیس می‌کنم.

- مسکن جوانان را حل می‌کنیم. تولیدکنندگان را به بازار سرمایه و جوانان را به بانک‌ها متصل می‌کنیم. تعداد زیادی دکتر و فوق لیسناسه بیکار داریم.

- تولید کنندگان را به بازار سرمایه و جوانان را بانک ها متصل می‌کنیم.

- تعداد زیادی دکتر و فوق لیسناسه بیکار داریم.

- دولت ما حتما مسئله برجام را جدی خواهد گرفت. آمریکا را با دیپلماسی واقعی مجبور می‌کنم برجام را اجرا کند.

- با دیپلماسی واقعی امریکا را موظف به برداشتن تحریم ها می‌کنیم.

- مذاکرات مهم است ولی فعال کردن میدان هم مهم است.

همتی: وام‌های خرد به زنان کارآفرین می‌دهیم

عبدالناصر همتی به سوالی درباره "تعادل میان فعالیت های اقتصادی زنان و ارزش های خانواده" پاسخ داد.

- بحث زنان و فعالیت‌هایشان بسیار مهم است.

- ۵۰ درصد جمعیت کشور زنان است.

- ما الان مشکلمان در زمینه تعداد فرصت شغلی که ایجاد میکنیم برابر و حتی ۳۰ درصد هم نیست.

- وام‌های خرد به زنان کارآفرین می‌دهیم.

- برنامه های وسیعی برای زنان دارم و باید خط مقدم فعالیت های اقتصادی باشد.

- آقای  جلیلی شوخی می کند؛ شما و کره شمالی فقط می گویید «اف ای تی اف» به درد نمی خورد؛ یعنی ۲۰۰ کشور دیگر این را نمی فهمند؟ اجازه بدهید کشور نفس بکشد.

زاکانی: روحانی چون اقتصاد بلد نبود آقای همتی را بر بانک مرکزی گذاشت و فاجعه آفرید

علیرضا زاکانی  به سوالی درباره  بی‌اثر کردن تحریم‌ها پاسخ داد.

- مسئله کشاورزی یکی از مسائل اصلی ماست

- اولین کار تغییر رویکرد غلط دولت کنونی است؛ تکیه خود را روی توانمندی داخلی می گذاریم و با جهان هم تعامل می‌کنیم.

- اگر صنایع پایین دستی نفت و گاز را فعال کنیم، ۴۰ میلیارد دلار آورده خواهد داشت.

- توجه به تولید داخل خواهد بود تا عملا تحریم بی‌اثر شود. سهم ایران از تجارت در منطقه فاجعه است.

- توانمندی های کشور در بخش تولید بی نظیر است در رتبه هفتم دنیا به رتبه بیستم رسیده ایم که به علت این بوده مسئولان نخواسته اند

- مسئله کشاورزی یکی از مسائل اصلی ماست. سهم وارادات کشورمان از کشورهای اورآسیایی فاجعه است آقای  روحانی اقتصاد بلد نیست و شما را رییس بانک مرکزی گذاشت

- دوستان دولت فعلی نمی‌خواهند کار کنند

- اف.ای. تی. اف را گلوگاه اقتصاد کشور قرار دادند. دوستان نمی خواهند کار کنند اما من ‌می‌گویم کشور را می‌توان به خوبی اداره کرد.

- من هم با آقای همتی موافقم که گفت آقای روحانی اقتصاد بلد نبود و  شما (همتی) را در جایگاه رییس بانک مرکزی قرار داد که فاجعه آفریدید.

- بنده آمده ام تا مردم در صف سبد کالا و قرارگاه مرغ قرار نگیرند

- بنده آمده ام تا صدای مردم سیستان و بلوچستان باشم

* در بخش چهارم هر کاندیدا به مدت ۳ دقیقه فرصت داشت تا اظهارات دیگر کاندیداها را نقد کند.

مهرعلیزاده: باید فضای امن برای ایرانیان خارج از کشور ایجاد کنیم.

- آقای رئیسی، حالا که مهربان شده‌اید، دستور دهید فیلترینگ‌ها برداشته شود

- اگر سیاست زدگی از مساله اقتصادی برداریم کل مشکل حل می‌شود

- با دیوارنوردی و معطل کردن اف ای تی اف و مشکل ایجاد کردن در مذاکرات هر چه در می‌آوریم را می‌خوریم.

- باید فضای امن برای ایرانیان خارج از کشور ایجاد کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی: کابوس ۸ ساله دارد تمام می‌شود

- مردم می‌گویند آرزو می‌کنیم روزی از خواب بیدار شویم و ببینیم این هشت سال تمام شد. این کابوس دارد تمام می‌شود

- آموزش و پروش نوین را جایگزین وضع فعلی میکنیم

- برنامه برای اشتغال سریع جوانان داریم.

- آموزش و پروش نوین را جایگزین وضع فعلی می‌کنیم.

- سربازی حرفه ای را هم جایگزین می‌کنیم.

- نباید فضای مجازی را محدود کنیم که تاثیر بسیار زیادی دارد.

- دولت سلام دنبال معلمان، جانبازان، کارگران و ... خواهد بود.

همتی: جای روستائیان در مناظره خالی است

- در این مناظرات جای روستائیان خالی است. نگاه مشاور جلیلی به روستائیان مثل نگاه رئیسی به کارمندان است. انگار روستایی و کارمندی واژه ای تحقیر آمیز است.

- مردم روستا حتی از شما گندم را خوب نمی‌خرند و بودجه آن را مجلسیان برای قیر خرج کردند. به کشاورزان قول می‌دهم که گندم آنها را با قیمت روز بخرم و محصولاتشان را به دلال نفروشند.

- آقای قاضی زاده هاشمی که ادعای توجه به زنان را دارند از خانمی در ستادش استفاده کرده که گفته بود با واکسن می خواهند ۱۵ درصد جمعیت جهان را بکشند. واکسیناسیون همگانی را تا پایان سال به اتمام می رسانم.

- آقای رئیسی، اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست و اگر بخواهیم سود بانکی را پایین بیاوریم پیرمرد و پیرزنی که پول را پس انداز کرده برای خرج روزانه اش باید چه کار کند.

رضایی: ما نباید حتی یک ثانیه را از دست بدهیم

- نقد من نسبت به کاندیدها، برنامه است که خود مدیر باید برنامه داشته باشد و به کمک ستادش آن برنامه را نهایی کند.

- دوستان ما باید بگویند هشت سال آینده را چگونه میبینند.

- هشت سال آینده، سال های سرنوشت سازی است.

- مسئولان فعلی مسئله جمعیت و مسائل مهم دیگر را نتوانستند حل کنند.

- ما نباید حتی یک ثانیه را از دست بدهیم.

رئیسی: هیچ فیلتری در زمان من در قوه‌قضاییه انجام نشده است

- خوب شد من به عنوان کاندیدا در این مناظره هستم وگرنه آقایان صحبتی برای ارائه نداشتند! مردم به شما اقبال ندارند چاره چیست؟! مردم عملکرد رو میبینن عملکرد من معلوم است برای شما هم معلوم است.

- شما از من ناراحت هستید یا مردم، مردم از عملکرد شما ناراضی هستند.

- مردم  به شما اقبال ندارند؛ اگر شک دارید بروید پیش مردم ببینید چه می‌گویند.

- من قول صادق دارم، هیچ فیلتری در زمان من در قوه‌قضاییه انجام نشده است.

- هیچ روزنامه و رسانه‌ای در زمان من بسته نشده است.

- اگر تصمیم گرفتید دوقطبی راه بندازید، با شماها که دوقطبی راه نمی افتد!

جلیلی: روستاهای ما باید سلول جهش کشور باشند

- وقتی از بیکاری و گرانی می شود نگاه مان به آینده نگاه فرصت محور است.

- باید از قبل برنامه‌ها و بررسی‌ها انجام شده باشد.

- روستاهای ما باید سلول جهش کشور باشند.

- اگر صحبت از جهش میکنیم باید برای تک تک دشتگاه برنامه تعریف شده.

- شما مسایل اف ای تی اف را نمیدانید.

- باید از روز اول دولت برنامه ها با قوت اجرا شود.

زاکانی: آقای همتی چرا کامنت‌های اینستاگرامت را بستی؟

- ریشه فساد را در کشور خشک خواهم کرد، ریشه دروغ را خواهم کند.

- آقای همتی کامنت‌های زیر اینستاگرامت را بستی و جرات نداری با مردم مواجه شوی، آن وقت صحبت از انتقاد از فیلترینگ می‌کنی؟

- جنگ اقتصادی را به جُنگ شادی تبدیل کردند.

* در بخش پایانی مناظره، کاندیدا به مدت ۳ دقیقه به نقد اظهارات دیگر کاندیداها پرداخت.

رضایی: ۳۰ درصد سهام شرکت نفت را به مردم می‌دهم

- من زمانی برنامه داشتم که برنامه داشتن مُد نبود. به مردم مسکن‌های ارزان قیمت‌ می‌دهیم‌. اختیارات اجرایی را از مرکز می‌گیرم و به استان‌ها می‌دهم. باید همه ایران، را ایران بدانیم و فقط به تهران توجه نکنیم.

- اقتصاد ایران را ایالتی می‎کنم. عقب‎ماندگی از ترکیه برای ما ننگ است. اگر نتوانم به وعده‌هایم عمل کنم، به مردم می‌گویم. رای مردم نه روکش لیت، نه پوشش.

رئیسی: تصمیم‌گیرنده درباره بنزین دولت بود

- تصمیم‌گیرنده درباره بنزین دولت بود، در اجرای آن بی‌تدبیری شد، اولین پاسخگو در این مورد آقای روحانی باید باشد.

- همه بازداشت شدگان آبان ۹۸ را عفو کرده‌ایم، جز کسانی که با خارج در ارتباط بوده‌اند یا مساله خاصی داشته‌اند.

قاضی‌زاده هاشمی: اگر یک جو غیرت بود، جیب مردم در بورس زده نمی‌شد

- سفره انقلاب باید تکانده شود. بزرگترین درد مردم بند پ است، پول و پارتی داشته باش و مشکلاتت را حل کن ولی ما بند غ غیرت را جایگزین می‌کنیم.

- اگر غیرت بود در بورس جیب مردم زده نمی‌شد. دولت برای همه مردم باید آرامش بیاورد.مردم امروز در مسئولان غیرت نمی‌بینند.

زاکانی: باید در برابر غارتگران قیام کنیم

- نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: مردم همه باید علیه غارتگران قیام کنیم. امروز وقت قیام است، یک سری از مسئولان سر ما کلاه گذاشتند.

- برخی مسئولان بر سر مردم کلاه گذاشتند و باید بر علیه آن‎ها قیام کنیم. از تصمیم‌گیری در کشور تمرکززدایی می‌کنم. قول می‌دهم که با برنامه‌ای که ۱۰ سال است آماده کردم تمام ظرفیت‌ها را به فعالیت وادارم.

- با مقررات‌زدایی ظرف ۴ سال ریشه اعتیاد را خشک می‌کنم. به مردم دروغ نمی‌گویم از محل تورم دولت را اداره نمی‌کنم. بستگان و فامیل خودم را سرکار نمی‌آورم و قانون را پیاده می‌کنم.

مهرعلیزاده: رای ندادن شما را از حق مسلم شما محروم می‌کند

- مردم! رای دادن یا ندادن حق شماست اما رای ندادن شما را از حق مسلم شما محروم می‌کند.

همتی: از تاجزاده استفاده می‌کنم

- از تاجزاده و جنیدی تا ظریف، اذری جهرمی و فرجی دانا، ازشان استفاده خواهم کرد.

- مردم روز رای گیری بزنید زیر میز، نگذارید ۲۸ خرداد بشود ۲۸ مرداد.

- روحانی نتوانست در دوران جنگ اقتصادی خوب عمل کند.

- وقتی مردم خشمگینند، رییس جمهور نباید بخندد.

- برای صندوق رای، خون دادیم.

- کشور را از پیچ خطرناک رد می کنم.

- به هیچ کسی باج نداده و نخواهم داد.

جلیلی: ۸ سال مسائل را سایه به سایه دنبال کردیم

- رویکردها باید از گره‌زدن آب‌خوردن به خارجی‌ها به جهش کشور تغییر کند

- رئیس‌جمهور باید بداند در راس دستگاه‌ها چه‌خبر است تا او را بازی ندهند. رئیس جمهور باید کار را بفهمد تا با اندک موضوعی کار را تعطیل نکند.

- هشت سال است که مسائل را سایه به سایه دنبال کردیم.

- نباید با اندک موضوعی کار را تعطیل کرد.

- ایران به ما می‌گویید باید چهار سال آینده جهش کنیم.

- رئیس جمهور باید بداند در بدنه دستگاه او چه خبر است. نباید با اندک موضوعی کار را تعطیل کرد.

- کارنامه ما روشن است. نباید دچار تعارفات شویم.

- حضور شما مردم در پای صندوق رای باعث افزایش قدرت ملی می‌شود.

انتهای پیام/*

کد خبر 669818

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =