ایران سومین تولید کننده صنایع دستی و سی‌ویکمین صادرکننده جهان

کمبود مواد اولیه، شناسنامه‌دار نشدن محصولات و بسته‌بندی نامناسب از عواملی است که صادرات تولیدات صنایع دستی را با رکود مواجه کرده و رتبه ایران را به سی و یکمین کشور صادر کننده صنایع دستی در دنیا رسانده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اقتصادی، ایران سومین کشور تولیدکننده صنایع دستی در جهان است که از ۶۰۰ صنعت دستی ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو ۴۵۰ صنعت دستی متعلق به کشور ایران و از این تعداد ۲۸۷ صنعت متعلق به شهر اصفهان است.

ایران قطب تولید صنایع دستی جهان

به این ترتیب ایران را می‌توان از مهم‌ترین قطب‌های تولید صنایع دستی جهان دانست که تنوع و گوناگونی این صنایع در این کشور سبب استقبال بسیاری از علاقمندان به این صنایع فرهنگی شده که نشان دهنده فرهنگ قومیت‌های مختلف در این کشور است. از جمله صنایع دستی برتر کشور که در سطح بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته‌اند می‌توان به فرش‌های دستباف، انواع زیراندازهایی از جنس گلیم، جاجیم و بافت‌های نخی و حصیری، ظروف سفالی منقوش به طرح‌های اصیل و اسلیمی، ظروف مسی و ورشو، انواع لباس‌های محلی با پارچه‌های دستباف و انواعی دیگر از زیور آلات بانوان و کیف و کفش‌های سنتی اشاره کرد که معرف بنیه فرهنگی و هنری ایران در جهان است.

گسترش و توسعه این صنعت منوط به معرفی آن به جهانیان به ویژه گردشگرانی است که به کشور وارد می‌شوند و یا فروش این صنایع جذاب دستی در بازارهای مرزی و برون مرزی است تا شاغلان در این صنعت نیز بتوانند از مزایای این هنرهای زیبا بهره‌مند شوند. بنابراین باید سازوکارهای لازم در جهت صادرات این محصولات زیبا به کار گرفته شود اما موانعی که صادرات صنایع دستی کشور را مختل کرده صدای هنرمندان کشورمان را نیز درآورده است.

رتبه سی و یکم ایران در صادرات صنایع دستی

با وجود این همه قابلیت‌های موجود در زمینه صنایع دستی در کشور، براساس آمارهای منتشر شده، ایران سی و یکمین صادر کننده صنایع دستی در جهان است؛ صنعتی که می‌تواند درآمد زا و ارز آور باشد اینک از صنایع کمتر فعال در حوزه صادرات تولیدات در کشور است. با وجود اینکه بیش از ۲۰ کشور جهان به هنر صنایع دستی ایران علاقمند هستند اسناد گمرکی حاکی از سهم سالانه صادرات کشورمان در این بخش تنها نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار است. تحریم‌ها محدودیت‌ها و مشکلات انتقال ارز از مهم‌ترین موانعی است که بر سر راه صادرات این محصولات قرار گرفته است.

به گفته یکی از تولیدکنندگان صنایع دستی بازار این صنعت در ایران اوضاع نابسامانی دارد اما در خارج از مرزها اوضاع بهتری دارد. همچنین بسیاری از صنایع دستی همچون سوزن دوزی به‌صورت سفارشی انجام می‌گیرد و در سال‌هایی که مشکل کرونا و تحریم وجود نداشت بین یک تا سه میلیون دلار صادرات سوزن دوزی انجام می‌گرفت.

این تولید کننده و هنرمند در حوزه صنایع دستی می‌افزاید: متأسفانه بزرگترین چالش در حوزه صنایع دستی این است که درآمد پایینی دارد و هنرمند و صنعتگر مجبور می‌شود خلاقیت خود را کنار بگذارد و سراغ کارهای بازاری برود به دلیل اینکه این تولیدات بازار مناسبی برای فروش در داخل کشور ندارند.

شوک کرونا به صنایع دستی

پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در خصوص صدرات صنایع دستی کشور می‌گوید: از سال ۹۳ شاهد رشد صادرات صنایع دستی در کشور بوده‌ایم و به غیراز سال ۹۸ که به دلیل شوک ناشی از کرونا که افت صادرات داشته‌ایم پایان سال ۹۹ صادرات صنایع دستی کشور براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران بدون زیور آلات سنتی و بدون تجارت و صادرات چمدانی، ۳۲۲ میلیون دلار بوده است.

وی می‌افزاید: پایه صادراتی ما از ۱۱۲ میلیون دلار شروع شده و این نشان می‌دهد تقاضا برای صنایع دستی ایران در بازارهای جهانی روز به روز در حال افزایش است.

به گفته این مسئول سال ۹۸ حدود ۲۳۰ تا ۲۴۰ میلیون دلار ارزش صادرات چمدانی صنایع دستی بوده اما پایان سال ۹۸ با شوک کرونا که تمام مشاغل را تحت تاثیر قرار داد، باعث شد با یک ضرر و زیان عجیبی این صنعت روبرو شود.

به گزارش تهران نیوز، کمبود مواد اولیه، شناسنامه دار نشدن محصولات و بسته بندی نامناسب نیز از دیگر عواملی است که این صنعت را با رکود فروش در بازارهای بین المللی مواجه کرده و صدای اعتراض تولید کنندگان را درآورده است. صنایع دستی ایران از جمله ظروف سفالی، میناکاری و فرش به دلیل تنوع تولید خواهان زیادی در جهان دارند اما با توحه به تحریم‌ها و محدودیت‌های پولی و بانکی و همه گیری کرونا به ویژه در سال‌های اخیر نتوانسته در صادرات موفق عمل کند و درآمدزایی مناسبی برای فعالان در این رشته شغلی داشته باشد بنابراین بیشتر فعالان در این صنعت درآمد کافی از آن نداشته و از این مشاغل به عنوان شغلی در کنار مشاغل اصلی خود ارتزاق می‌کنند که حتی فعالیت‌های آنها در این عرصه نیز به همین دلیل مستمر نیست.

انتهای پیام/*

کد خبر 669938

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =