رئیس جمهور آینده با دنیا تعامل سازنده دارد

کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: هر نامزدی که رئیس جمهور آینده ایران شود، قطعاً با دنیا تعامل مثبت خواهد داشت.

مصیب نعیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: نظام و سیستم حکومتی جمهوری اسلامی ایران به آرای مردمی وابسته است و به هر میزانی که آرای مردمی بیشتر باشد، رئیس جمهور آینده از اقتدارو قدرت بییشتری در حل مشکلات داخلی و پیشبرد اهداف نظام در عرصه سیاست خارجی برخوردار خواهد بود.

وی گفت: البته پیش‌بینی می‌شود که اپیدمی کرونا برروی مشارکت حداکثری مردم اثرگذار باشد، موضوعی که در انتخابات سایر کشورها هم مشاهده شده و در ایران هم شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی می‌تواند تا حدودی میزان مشارکت را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:

نامزد اخلاق‌مدار و دارای کارنامه، شایسته انتخاب است

کارشناس مسائل سیاست خارجی به برنامه‌های سیاست خارجی کاندیداها اشاره کرد و افزود: هریک از کاندیداها تلاش می‌کنند که برنامه‌هایشان را در حوزه سیاست خارجی کارآمدتر از دیگری نشان دهند و برخی دیگر هم با ترساندن مردم به‌دنبال تخریب برنامه‌های دیگر کاندیداها هستند. اما واقعیت موضوع این است هر نامزدی که رئیس جمهور آینده ایران شود، قطعاً با دنیا تعامل مثبت خواهد داشت.

نعیمی ادامه داد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد، مسیر سیاست خارجی برای دولت آینده خیلی مسیر سخت و دشواری نیست؛ زیرا کشورهای غربی طرف برجام که تخاصم را علیه ایران به کار گرفته بودند، متوجه شده‌اند با زبان زور و تهدید نمی‌توان با جمهوری اسلامی سخن گفت؛ لذا مسیر تعامل و گفت‌وگو را در قبال ما در پیش گرفته‌اند. پس رئیس دولت سیزدهم راحت‌تر می‌تواند سیاست خارجی کشور را پیش ببرد.

او پیشنهاد کرد که رئیس جمهور آینده باید توسعه روابط با کشورهایی که در دولت یازدهم و دوازدهم به حاشیه رانده شده بودند را اولویت قرار دهد و سعی کند به روابط خارجی با کشورهای شرقی وزن بیشتری دهد.

این تحلیل‌گر سیاست خارجی درباره آینده برجام گفت: هر رئیس جمهوری که روی کار بیاید باید در چهارجوب منافع و سیاست‌های نظام، برجام را پیش ببرد تا به یک توافق شرافتمندانه دست پیدا کنیم.

انتهای پیام/*

کد خبر 670245

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =