طرح "وان" تناسبی با برقراری عدالت ندارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر این‌که یارانه انرژی باید صرف زیرساخت‌های هر کشوری شود، گفت: روش برخورد با مقوله انرژی در کشور ما ایراد دارد چون نتوانسته‌ایم به سمت مدیریت درست مصرف انرژی در کشور حرکت کنیم.

مصطفی نخعی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به بررسی طرح "وان"(مخفف واحد انرژی طرح جدیدی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پی آن هستند تا با اجرایی کردن آن ساز و کار توزیع حامل‌های انرژی در کشور را تغییر دهند) در کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: این طرح هم اکنون در حال بررسی است اما هنوز منجر به مصوبه‌ای در مجلس نشده است.

وی با ابراز مخالفت با اجرای این طرح از دلایل خود این چنین گفت: انرژی نباید به کالایی تبدیل شود که به این صورت عواید آن در میان مردم توزیع شود، انرژی چه در مورد نفت خام و چه فرآورده‌های نفتی، گاز و برق نباید به صورت یارانه در میان مردم پخش شود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر این‌که یارانه انرژی باید صرف زیرساخت‌های هر کشوری شود، بیان داشت: روش برخورد با مقوله انرژی در کشور ما ایراد دارد چون نتوانسته‌ایم به سمت مدیریت درست مصرف انرژی در کشور حرکت کنیم و هم اکنون با چالش‌های بزرگی در این زمینه مواجه هستیم اما همچنان به دنبال مسائلی این چنین هستیم و اسم آن را برقراری عدالت می‌گذاریم در حالی که به نظرمن تناسبی با برقراری عدالت ندارد.

به اعتقاد وی این طرح قابل اجرا و عملیاتی شدن در کشور نیست به این دلیل که باعث افزایش قاچاق سوخت در استان‌ها و نقاط مرزی شده و هم به لحاظ اجرایی  با سازوکارهای فعلی توزیع بنزین و سامانه‌های موجود عملاً اجرا شدنی نیست.

نخعی همچنین از ایجاد انحصار در توزیع یارانه انرژی هشدار داد و افزود: خطر اینکه این یارانه در انحصار افراد و شرکت‌های خاصی تحت عنوان شرکت‌هایی که می‌خواهند این بازار را مدیریت کنند، قرار بگیرد وجود دارد و این اتفاق باعث ایجاد بازار سیاه و رانت برای عده‌ای خاص می‌شود.

به گفته وی باید به‌دنبال سازوکار دیگری برای تقسیم عادلانه حامل‌های انرژی باشیم و آنچه که معرفی می‌شود سازوکار درستی نیست و باید روی سازوکارهای جدید و قابل اجرا در کشور بیشتر فکر شود.

انتهای پیام/*

کد خبر 670288

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =