لزوم پیشگیری از فساد در مبداء / تاثیر ارز ۴۲۰۰ در به‌وجود آمدن رانت‌های میلیاردی

پیشگیری از به‌وجود آمدن فساد در مبدأ و نیز شناسایی کارآفرینان واقعی راهکاری برای مبارزه با فساد است.

حسین محمودی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: اولین گام برای مبارزه با فساد، سلامت فرد و تیمی است که قرار است متولی این کار باشند، علاوه بر این نداشتن رویکردهای جناجی از دیگر ویژگی‌های این فرد و گروه است و اگر شخص یا تیمی که متولی مبارزه با فساد است نقطه تاریکی در کارنامه خود داشته باشد قطعا در این کار موفق نخواهد بود.

وی با اشاره به تأثیر اشراف به موضوعات و مسائل قضایی در مبارزه با فساد گفت: آنچه می‌تواند فساد را ریشه کن کند جلوگیری از فساد و بستن دروازه‌های شکل‌گیری فساد است، باید فضاها و خلأهایی که باعث فساد می‌شود، بسته شود و بدون این‌که این فضاها بسته شود منتظر شناسایی و برخورد با مفسدان بودن تنها صف پرونده‌های میلیونی را طولانی‌تر می‌کند و مشکلی حل نمی‌شود بنابراین برای مبارزه با فساد اشراف به پرونده‌های موجود و ارائه راه حل و شناسایی خلأها و پوشش آن‌ها چه از طریق تصویب قوانین و اصلاح آئین نامه‌ها و چه از طریق ایجاد سامانه‌های شفاف ضروری است.

تاثیر ارز ۴۲۰۰ در به‌وجود آمدن رانت

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این‌که اگر به فرآیند پیشگیری از فساد در مبدأ تمرکز شود قطعاً نتایج بهتری خواهد داشت، عنوان کرد: در دستگاه اجرایی باید جلوی فساد گرفته شود و قوه مجریه لایحه تنظیم کند و به مجلس برای تصویب قوانین ارائه دهد سپس آئین نامه‌ها در قوه اجرایی آماده شود، سامانه‌ها و مکانیزم‌های لازم ایجاد شود که با پدیده فساد مواجه نشویم.

وی با اشاره به تاثیر ارز ۴ هزار و ۲۰۰ در به‌وجود آمدن رانت سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی در کشور افزود: منابعی که لحاظ شد به دست سوداگران و دلالان و رانت‌خواران افتاد و به مصرف کننده نهایی و مردم نرسید و این‌گونه شد که تورم کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بالاتر از تورم عمومی کشور است و طبیعتاً باید در مبدأ قانون و آئین‌نامه وجود داشته باشد و تصمیم درست اتخاذ شود.

محمودی اصل به لزوم برخورد در مبدأ با فساد اشاره و تصریح کرد: افرادی که پول‌های کلانی از طریق سوداگری و دلالی به جیب می‌زنند با توجه به این‌که منابع عظیمی در اختیار دارند تیم‌های حقوقی قوی برای خود ایجاد کرده و افراد مختلفی کنار خود اجیر می‌کنند که ردپایی از خود به جای نگذارند و اینگونه کار بسیار سخت می‌شود بنابراین آماده کردن مدارک در بسیاری از موارد سخت می‌شود چراکه فساد محرز است اما مدارک حقوقی آن از بین برده شده یا موجود نیست و این کار را بسیار سخت می‌کند.

وی با بیان این‌که واژه پیشگیری در همه بخش‌ها از جمله اقتصاد مقدم بر درمان است، گفت: همیشه اسامی در جیب آقایان است که چندین سال رو نمی‌شود و زمانی رو می‌شود که خبر ندارند این افراد چند سال پیش محاکمه شده‌اند. بر این اساس رئیس جمهور آینده باید یک برگ برنده بزرگ به نام مبارزه با فساد چه از لحاظ اراده و چه از لحاظ سابقه و شناخت محیط‌های مختلف فسادزا داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی به ضرورت اصلاح ساختار در نظام مالیاتی و مدیریتی اشاره کرد و افزود: این‌گونه قطعاً میزان فساد پایین‌تر می‌آید اما رویکرد تدوین قوانین و تدوین آئین نامه‌ها و اصلاح ساختار اقتصادی مالیاتی نظام بانکی باید رویکردی باشد که تجربه فسادهای اخیر اصلاح شده باشد و بر این اساس خلأها پوشش داده شود.

وی بیان داشت: همیشه مفسدان، قاچاقچیان و رانت‌خواران یک گام از ما جلوتر هستند اما باید ما چند گام از آن‌ها جلوتر باشیم و بنابراین لازم است خلأها را پر کنیم و امضاهای طلایی و بند و تبصره‌هایی که نهادهای تدوین قوانین مبارزه با فساد برای خود ایجاد می‌کنند شناسایی شده و مانع آنها شوند.

شناسایی کارآفرینان واقعی

محمودی اصل یکی از معضلات کشور را فساد دانست و توضیح داد: فساد تورم دوست است مثل دلالان و کاسبان تحریم که تورم را دوست دارند و از این تورم نشخوار می‌کنند از سویی فساد فراجناحی است و مفسدان از ستادی به ستاد دیگر و از دفتر رئیس جمهوری به دفتر رئیس جمهوری دیگری می‌روند. فرمول پولدار شدن و پول‌های عجیب و غریب درآوردن این است که وام می‌گیرند با آن ملک می‌خرند و بعد از چند سال ۱۰ درصد املاک را به فروش می‌رسانند و وام و سود را با این پول تسویه می‌کنند، این مفسدان به قدری جای پای محکمی دارند که راضی نیستند بعد از ۱۰ سال هم تسویه کنند.

وی افزود: این افراد بیشتر اوقات به اسم تولیدکننده این وام‌ها را دریافت می‌کنند بنابراین باید کارآفرین واقعی شناسایی شود. افراد مختلفی به اسم کارآفرین پوششی عمل می‌کنند و خود را کارآفرین جلوه می‌دهند و زبان درازی دارند و همیشه هم مظلوم‌نمایی می‌کنند در حالی که باید منابع آنها رصد شود.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: کارآفرین ارزش افزوده ایجاد می‌کند، کارآفرین واقعی به‌دلیل این‌که به کار خود اطمینان دارد و ویژگی‌های کارآفرین را دارد و می‌داند کارش سود دهی لازم را دارد اعتقادی به دریافت وام ندارد اما آن‌ها که از صفر تا ۱۰۰ کار خود را وام می‌گیرند کارآفرین واقعی نیستند.

وی با بیان این‌که بخش اعظم شناسایی فساد مربوط به منابع بانکی است، تصریح کرد: فساد به اندازه‌ای رشد پیدا کرده که مجموع حساب جاری و غیر جاری و تسهیلات بانکی بانک‌ها در بانک مرکزی ۲ هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است و تقریباً نزدیک به کل نقدینگی، تسهیلات جاری و غیر جاری کشور است و این عدد معادل ۹۳ میلیارد دلار است، چین با ۲۴۰ میلیارد دلار رشد و توسعه اقتصادی خود را آغاز کرد و با این ۹۳ میلیارد دلار با توجه به حجم جمعیت کشور می‌توانستیم اقدامات بسیاری انجام دهیم اما نشد و این نشان می‌دهد منابع بانکی به صورت درستی هدایت نشده است.

انتهای پیام/*

کد خبر 670659

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =