کد خبر 670981
۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰
میدان‌داری مردم

انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه‌های انتخابیه در حال برگزاری است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با دستور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار شد.

*میزان مشارکت انتخابات ۱۴۰۰ بیش از مشارکت انتخابات مجلس یازدهم است

سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: ساعت ۲ بامداد به پایان انتخابات ۱۴۰۰ رسیدیم. اگر عده ای از مراجعه کنندگان هنوز موفق به رأی دادن نشدند و تصمیم گرفته شد که درب شعب بسته شود، افراد باید به درون شعبه هدایت شوند و رأیشان تا آخرین نفر اخذ شود.

موسوی گفت: سایر شعبه هایی که مراجعه کننده ندارند؛ انتخابات برای آن‌ها تمام شده است و باید نسبت به باز کردن صندوق‌ها و شمارش آنها اقدام کنند. باید منتظر باشیم تا نتیجه آراء بیاید و تجمیع شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نتایج آراء را چه زمانی اعلام می‌کنید؟ افزود: کار رأی گیری تا ساعت ۲ بامداد ادامه پیدا کرده است و ممکن است یکی دو ساعت دیگر ادامه پیدا کند. به هر میزانی که کار اخذ رأی به درازا کشد، از آن طرف موجب تاخیر در اعلام نتیجه خواهد شد.

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: امیدواریم به هر تعدادی که آراء تجمیع شود و به تائید هیئت های نظارت بخش‌ها و شهرستان‌ها برسد، ما سعی می‌کنیم نتایج ر اعلام کنیم تا به اطلاع مردم برسد.

موسوی در پاسخ به سوالی درخصوص میزان مشارکت مردم در انتخابات گفت: آماری از مشارکت نداریم اما فکر می‌کنم میزان آن، از انتخابات مجلس یازدهم بیشتر باشد.

*درب شعب اخذ رای سراسر کشور بسته شد

در اطلاعیه شماره ۳۱ ستاد انتخابات کشور، ضمن تقدیر از مسئولیت شناسی ملت شریف ایران و حضور گسترده اقشار مختلف مردم در انتخابات، پایان اخذ رای در کلیه شعب سراسر کشور اعلام شد.

متن کامل اطلاعیه شماره ۳۱ بدین شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم
ستاد انتخابات کشور
اطلاعیه شماره ۳۱
 
ضمن تقدیر از مسئولیت شناسی ملت شریف ایران و حضور گسترده اقشار مختلف مردم در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر وروستا، اولین میاندوره ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و دومین میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، پایان اخذ رای در کلیه شعب سراسر کشور اعلام می شود.
لازم است مسئولان شعب اخذ رای کلیه رای دهندگان را به درون شعبه هدایت و پس از بستن درب شعبه، نسبت به اخذ رای از آنان اقدام نمایند.

*سخنگوی ستاد انتخابات کشور: پس از ساعت ۲ بامداد هم رای‌گیری انجام‌ می‌شود

اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: به نظر آمار شرکت کنندگان در انتخابات از انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر خواهد بود.

موسوی افزود: با پایان اخذ رای در ساعت ۲ بامداد، شعباتی که هنوز مراجعه کننده دارند، افراد به داخل شعب هدایت می شوند و رای گیری انجام می شود.

وی بیان داشت: ساعت ۲ درب‌ها را بستیم و بعد از آن افراد را به داخل هدایت و پس از اتمام رای گیری شمارش آرا شروع می‌شود.

*ستاد رئیسی: هواداران از هرگونه اعلام پیروزی خودداری کنند

شورای هماهنگی ستادهای مردمی سید ابراهیم رئیسی، از تمامی حامیان، گروه‌های هواداری و ستادهای مردمی درخواست کرد که تا پیش از اعلام نتیجه قطعی و رسمی انتخابات از سوی مراجع قانونی، از هر گونه اقدام و اعلام بر اساس اخبار غیر رسمی و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای، خودداری کنند.

در این اطلاعیه تأکید شده است: هر گونه اقدام ناظر بر نتیجه انتخابات پیش از اعلام نتیجه رسمی، از جمله اعلام پیروزی و... غیرقانونی و مردود است.

* شخصیت‌هایی که آرای خود را به صندوق انداختند

* حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب
* سید محمود علوی وزیر اطلاعات
* محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور
* محمدرضا عارف رئیس شورای سیاستگذاری اصلاحطلبان
* علی اکبر ناطق نوری رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی
* سیامک رهپیک قائم مقام شورای نگهبان
* آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان
* عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان
* آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه
* سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه
* سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه
* آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام
* محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی
* آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو فقهای شورای نگهبان
* علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی
* امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش
* امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش
* امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش
* حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور
* اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور
* عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی دولت روحانی
* سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات
* معصومه ابتکار معاون امور زنان ریاست جمهوری
* محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
* آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی رئیس جامعه روحانیت مبارز
* غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
* علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل
* سید حسن خمینی تولیت آستان امام خمینی (ره)
* صدیقه مصطفوی دختر امام خمینی (ره)
* علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی 
* عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
* علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی
* مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات
* عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور

** رای گیری تا ساعت ۲ بامداد تمدید شد

اطلاعیه شماره ۳۰ ستاد انتخابات کشور: با توجه به اینکه ساعت ۲۴ جمعه مورخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ مهلت اخذ رای به پایان رسیده است بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا کلیه شعب اخذ رای شهر هایی که دارای مراجعه کننده هستند، توانند حداکثر تا ساعت ۲ بامداد به فعالیت خود ادامه دهند سایر شعب در صورت اتمام رای گیری نسبت به شمارش آرا اقدام کنند.

** قاضی‌زاده هاشمی: وزیر کشور زمان اخذ رأی را تا ۲ بامداد تمدید کند

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ازدحام گسترده در شعب اخذ رای گفت: از وزیر کشور تقاضای تمدید زمان رای‌گیری تا ساعت ۲ بامداد را دارم.

** پیام آیت‌الله جنتی خطاب به ناظران انتخابات

آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان طی پیامی به ناظران انتخابات آنان را را به رعایت بی‌طرفی و اخلاق در ساعات پایانی رای گیری سفارش کرد.

** سخنگوی شورای نگهبان: اخذ رأی تا ساعت ۲۴ امشب تمدید شد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دقایقی پیش با انتشار پستی در توئیتر، اعلام کرد: «‏طبق هماهنگی انجام شده با وزارت کشور، ساعت اخذ رأی تا ساعت ۲۴ امشب تمدید شد».

** اخذ رای تا ساعت ۲۲ تمدید شد

اطلاعیه شماره ۲۸ ستاد انتخابات کشور صادر شد.

بر اساس این اطلاعیه روند رای‌گیری در شعب اخذ رای کل کشور تا ساعت ۲۲ امشب (۲۸خردادماه) تمدید شد.

** امتناع مجریان انتخابات از ارسال صندوق‌های سیّار به مراکز درمانی

 با گذشت بیش از ۱۳ ساعت از آغاز رسمی فرایند رأی‌گیری در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، گزارش های دریافتی از منابع مردمی حاکی است، عدم ارسال صندوق سیار به مراکز درمانی برای اخذ رای بیماران و کادر درمان، باعث اعتراض این گروه از مردم شده است.

علاوه بر مراکز درمانی، گزارش‌های دیگری نیز از مخاطبان دریافت شده که با وجود درخواست از مجریان انتخابات برای ارسال صندوق سیار جهت دریافت رأی سالمندان بستری در منزل که امکان خروج از خانه را ندارند، هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

** منتظری: امیدواریم تعمدی در اختلال سیستم‌ها نبوده باشد

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور عصر امروز از هیات مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و نخستین میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم و دومین میان‌دوره‌ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری بازدید کرد.

منتظری پس از بازدید، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه تخلفات خیلی زیاد نیست که نگران‌کننده باشد و از طرف دیگر مشکلی که فقط به وجود آمده بود و قطعاً باید پیگیری شود، مسئله قطع سیستم بوده است که در ابتدای ساعات اولیه رای‌گیری مقداری برای مردم عزیز مشکل ایجاد کرد که امیدواریم تعمدی در کار نبوده باشد چرا انتظار بوده است که قطعاً قبل از اینکه انتخابات شروع شود، سیستم ها را کاملاً آزمایش و امتحان می‌کردند البته گفتند که امتحان کردند ولی اختلالی که به وجود آمده است کمی قابل تامل است که باید مورد پیگیری قرار گیرد. 

** کمبود برگه‌های تعرفه در ساعات پایانی اخذ رأی، موجب سردرگمی و ناراحتی مردم شده است

با نزدیک شدن به غروب آفتاب و خنک شدن هوا بسیاری از مردم که به خاطر دمای بالای هوا در ساعات ظهر و بعد از ظهر،‌ به پای صندوق‌های رأی نرفته بودند، در حوزه‌های انتخابیه حضور یافتند تا در انتخابات مشارکت کنند. 

گزارش‌ها از سراسر کشور حاکی است با وجود تأکیدات رهبر معظم انقلاب و هشدارهای کارشناسان، بسیاری از حوزه‌های اخذ رأی با کمبود برگه تعرفه مواجه شده‌اند.

** دریافت ۵۷۵۲ گزارش تخلف انتخاباتی

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۹:۰۰ روز جمعه ۲۸ خرداد، ۵۷۵۲ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که از این میان تعداد ۷۷۸ شکایت بین ساعات ۱۶ الی ۱۹ توسط مردم به ثبت رسیده است.

** مشارکت در انتخابات از مرز ۲۲ میلیون نفر فراتر رفت

پیگیری‌های حاکی از این است که تا ساعت ۱۹:۳۰ امروز (۲۸خردادماه ۱۴۰۰) بیش از ۲۲ میلیون نفر (حدود ۳۷ درصد) در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت داشته‌اند.

تا ساعت ۱۶:۴۵ امروز (۲۸خردادماه ۱۴۰۰) بیش از ۱۴ میلیون نفر (۲۳ درصد) در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت داشته‌اند.

با سرعت گرفتن روند اخذ رای در شعب سراسر کشور، پیش‌بینی می‌شود مشارکت تا پایان ساعت رای‌گیری، به بالای ۵۰ درصد برسد.

** اخذ رای تا ساعت ۲۱ تمدید شد

اطلاعیه شماره ۲۷ستاد انتخابات کشور صادر شد.

بر اساس این اطلاعیه روند رای‌گیری در شعب اخذ رای کل کشور تا ساعت۲۱امشب(۲۸خردادماه) تمدید شد.

** مشارکت مردم در پای صندوق‌های رای سرعت گرفت

گزارش خبرنگاران از سراسر کشور حاکی از این است که مجددا از عصر امروز مردم پرتعدادتر در پای صندوق‌ها حاضر شدند و مشارکت مردم در پای صندوق‌های رای سرعت گرفت.

** دریافت ۴۹۷۴ گزارش تخلف انتخاباتی تا ساعت ۱۶

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای‌گیری تا ساعت ۱۶:۰۰ روز جمعه ۲۸ خردادماه ۴۹۷۴ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه «مردم ناظر» ثبت شده است که از این میان، تعداد ۲۵۳۶ شکایت از عوامل اجرایی گزارش شده که توسط کارشناسان ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات پیگیری و دنبال شده است.

** آیت‌الله جنتی: صندوق‌های اخذ رأی الکترونیکی انتخابات شوراها موجب کندی رأی گیری شده

دبیر شورای نگهبان در نامه‌ای خطاب به وزیر کشور ضمن اشاره به کندی رأی گیری از طریق صندوق‌های اخذ رأی الکترونیکی در انتخابات شوراهای شهر و روستا پیشنهاد رأی‌گیری از طریق تعرفه کاغذی را داد.

** رای گیری تا ساعت ۱۹ تمدید شد

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ۲۶خود اعلام کرد: با موافقت وزیر کشور، زمان اخذ رای در سراسر کشور به مدت دو ساعت دیگر، یعنی تا ساعت ۱۹ تمدید گردید.

** مشارکت در انتخابات از مرز ۱۴ میلیون نفر عبور کرد

پیگیری‌های حاکی از این است که تا ساعت ۱۶:۴۵ امروز (۲۸خردادماه ۱۴۰۰) بیش از ۱۴ میلیون نفر (۲۳ درصد) در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت داشته‌اند.

** ستاد انتخابات: فاقدین سواد و یا کسانی که نقص عضو دارند با یک همراه باسواد به شعب مراجعه کنند

اطلاعیه شماره ۲۵ ستاد انتخابات کشور صادر شد ودر آن آمده است که رای دهندگانی که از نعمت سواد محرومند و یا به دلیل نقص عضو قادر به نوشتن رأی خود نیستند ، برای شرکت در انتخابات و دادن رأی می توانند به همراه شخصی با سواد از افراد خانواده و یا فردی مورد اعتماد، به شعب اخذ رأی مراجعه نمایند.

** دریافت ۴۱۳۳ گزارش تخلف انتخاباتی

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۴:۰۰ روز جمعه ۲۸ خرداد، ۴۱۳۳ مورد گزارش مردمی از تخلفات انتخاباتی در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که توسط کارشناسان ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات پیگیری و دنبال شده است.

** ۲ هزار گزارش مردمی از تخلفات انتخابات در سامانه «مردم ناظر» /شکایت از تأخیر در آغاز فرآیند رأی گیری

از زمان آغاز رسمی فرآیند رای گیری تا ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۲۰۰۰ گزارش مردمی، در سامانه مردم ناظر ثبت شده است که بیشترین شکایات از تأخیر در آغاز فرآیند رأی دهی و کندی عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی احراز هویت بوده است.

** قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان: میزان مصرف تعرفه روشن می شود 

سیامک ره پیک قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان گفت: اگر برگه‌های تعرفه شعب تمام شود، هم از طریق ناظران و هم عوامل اجرایی و هم سیستم های آنلاینی که وجود دارد، میزان مصرف تعرفه روشن می شود و قبل از بروز مشکل، تعرفه شعب تامین می شود.

** مدیرکل انتخابات شورای نگهبان: مردم در ساعات اولیه بابت روند اجرایی انتخابات اذیت شدند

مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: در روند اجرایی و کارکرد دستگاهها، به خصوص در ساعت اولیه صبح مشکلاتی به وجود آمد که باعث اذیت شدن مردم شد. 

** در برخی شعبه‌ها به مردم می‌گویند «نمی‌خواهد برای ریاست جمهوری رأی بدهید، فقط شوراها را بنویسید و بروید»

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: برگزاری انتخابات در استان مازندران با ایرادات و اشکالات فراوانی همراه است که این ایرادات باعث شده تا در تعداد قابل توجهی از شعب اخذ رأی با تأخیر آغاز شود. از جمله حومه ساری رأی گیری ساعت حدود ساعت ۱۰:۳۰ آغاز شد. در ساعات اولیه رأی گیری در بعضی از شعب شاهد قطعی برق و در برخی دیگر از شعب شاهد نقص فنی سیستم‌ها بودیم. در بعضی شعب به مردم گفته می‌شد که نمی‌خواهد برای ریاست جمهور رای بدهید، تعرفه رأی مربوط به شوراها را پر کنید و بروید. نماینده فرمانداری در شعبه اخذ رأی در روز انتخابات خواب مانده و او را از خانه‌اش صدا کرده و از رختخواب بیرون کشیده و به شعبه اخذ رأی آوردند.

** رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: اشکالات رأی‌گیری در «یک درصد» صندوق‌ها بوده است

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در ابتدای کار رای‌گیری، یک اشکالاتی بوجود آمد که با دستور وزیر کشور به سرعت از آنلاین به آفلاین رفتیم. این تعداد تنها در یک درصد صندوق‌های رأی بودند.

** مسئولیت هوانیروز ارتش در قبال شعب اخذ رأی

فرمانده هوانیروز ارتش با بیان اینکه در بحث بالگردی و کمک به عزیزان ستاد انتخابات کشور در تمام انتخابات‌ها در تمام کشور بالگردهای ما آماده انجام پروازها هستند، اظهار داشت: با توجه به اینکه بالگردهای ما به سامانه‌های دید در شب هم تجهیز شده‌اند، اگر ضروری باشد و مورد اضطراری وجود داشته باشد،‌ می توانیم از این بالگردها هم استفاده کنیم.

** اعتراض مردم به اظهارات مهرعلیزاده در مناظره‌ها

محسن مهرعلیزاده نامزد انصراف داده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت. با حضور مهرعلیزاده در حسینیه جماران برای دقایقی جو رای گیری متشنج شد. برخی از رای دهندگان در حسینیه جماران نسبت به اظهارات این کاندیدای انصرافی در مناظرات انتخاباتی درباره یکی از نامزدها اعتراض کردند و با شعار مرگ صد ولایت فقیه ولی را تا دم خروجی مشایعت کردند.

** فرمانداری تهران مانع حضور نمایندگان ناظر آیت‌الله رئیسی در شعب اخذ رأی شده است

فرمانداری تهران تا ساعت ۱۱ صبح امروز برای ناظران شعب آیت الله رئیسی کارت صادر نکرده است و از حضور ناظران وی در شعب اخذ رای ممانعت به‌عمل آمده است.

** ابتکار: رئیس‌جمهور منتخب، رئیس‌جمهور همه است

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست‌ جمهوری، صبح امروز با حضور در حسینیه جماران، رأی خود را به صندوق انداخت و سپس به خبرنگاران گفت: رییس‌جمهوری که انتخاب می‌شود، رییس جمهور آن کسانی است که رای داده‌اند و کسانی که به هر دلیلی پای صندوق نیامده اند.

** نامه نماینده ستاد رئیسی به وزیر کشور/ مشکل رأی‌گیری در حوزه‌های جنوب تهران را رفع کنید

نماینده ستاد آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در وزارت کشور، صبح امروز در نامه‌ای به وزیر کشور، به اختلال در فرآیند رأی‌گیری در حوزه‌های جنوب شهر تهران اشاره کرد و با انتقاد از این موضوع خواستار رفع مشکل از سوی وزیر کشور شد.

** راه‌های ارتباطی شورای نگهبان برای دریافت گزارش تخلفات انتخاباتی

شورای نگهبان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که هیات مرکزی نظارت آمادگی دارد تخلفات و شکایت مربوط به همه فرایند انتخابات را به صورت مستقیم دریافت کند.

متن اطلاعیه شورای نگبهان به شرح زیر است:

«با احترام و تبریک دهه مبارک کرامت، در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در استان‌های تهران، مرکزی، آذربایجان شرقی، کهکیلویه و بویر احمد، همدان، گیلان و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان در استان‌های تهران مشهد، مازندران هیئت مرکزی نظارت آمادگی دارد تخلفات و شکایت مربوط به همه فرایند انتخابات را به صورت مستقیم از طریق ذیل دریافت نماید:

سامانه مردم ناظر: mardomnazer.shora-gc.ir

شماره تلفن متصل به شبکه های اجتماعی: ۰۹۳۶۳۲۳۳۸۳۹

شماره تلفن ثابت:۰۲۱۶۴۳۶۳۶۳۶

شماره فکس: ۰۲۱۶۴۳۶۳۴۳۱

*عبدالناصر همتی به ستاد انتخابات کشور رفت

عبدالناصر همتی نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری به منظور پیگیری آخرین روند فرآیندهای انتخاباتی وارد ستاد انتخابات کشور شد.

*رأی گیری تا ساعت ۲ بامداد ادامه دارد

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۳۰،اعلام کرد: بر اساس توافق ستاد انتخابات کشور و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی به آگاهی مردم شریف ایران اسلامی و همه عوامل اجرایی و نظارتی شعب اخذ رای می رساند:

با توجه به اینکه ساعت ۲۴ جمعه مورخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ مهلت اخذ رای به پایان رسیده است، بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا کلیه شعب اخذ رای شهر هایی که دارای مراجعه کننده هستند می ‌توانند حداکثر تا ساعت ۲ بامداد به فعالیت خود ادامه دهند. سایر شعب در صورت اتمام رای گیری نسبت به شمارش آرا اقدام کنند.

*اعتراض نماینده قاضی‌زاده به اخلال در روند رأی گیری

از ابتدای آغاز روند اخذ رأی در ستاد انتخابات کشور، مصطفی طالب پور قشلاقی، نماینده سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری درنامه های جداگانه نسبت به اخلال در روند رای گیری انتقاد کرد.

مصطفی طالب پور قشلاقی نماینده ستاد قاضی زاده مستقر در ستاد انتخابات کشور در نامه های جداگانه به جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور نسبت به اعلام انصراف این نامزد انتخاباتی از حضور در فرایند رای گیری از سوی برخی شعب، تاخیر در آغاز فرایند اخذ رای و معطلی ۴ ساعته رای دهندگان، درج اشتباه کد نامزد مربوطه در شعب خارج از کشور، قطع دسترسی نماینده قاضی زاده در ستاد انتخابات کشور به سامانه های وزارت کشور برای بررسی آمار مشارکت کنندگان و نظارت و مخدوش کردن نام این نامزد انتخابات در برخی حوزه های رای گیری اعتراض کرده است.

*زمان رأی گیری انتخابات تا ساعت ۲۴ تمدید شد

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۲۹ از تمدید زمان رأی گیری تا ساعت ۲۴ خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: نظر به حضور گسترده هموطنان عزیر در شعب اخذ رای و تشخیص وزیر کشور، اخذ رای برای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در کلیه شهرهای سراسر کشور به مدت دو ساعت دیگر یعنی تا ساعت ۲۴ تمدید گردید.

*لاریجانی در انتخابات شرکت کرد

علی لاریجانی صبح امروز با حضور در استانداری مازندران رأی خود را به صندوق انداخت.

*سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح در انتخابات شرکت کرد

سردار سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح با حضور در حوزه رای گیری شهید چمران رای خود را به صندوق انداخت.

*سردار قاآنی آراء خود را به صندوق انداخت

فرمانده نیروی قدس سپاه با حضور در یکی از شعب اخذ رای در تهران، آراء خود را به صندوق انداخت.

*شمخانی: حضور و مشارکت مردم در انتخابات مهم‌تر از نتیجه است

دریابان‌ علی شمخانی امروز(جمعه) پس از انداختن رای خود به صندوق در مسجد ولی عصر عجل‌الله تعالی فرجه الشریف گفت : به سهم خود لازم می دانم از همه شخصیت‌های بزرگواری که با احساس مسئولیت برای حضور در انتخابات، اعلام آمادگی کردند سپاسگزاری کنم.

وی افزود: هرگامی که برای افزایش حضور و مشارکت مردم در انتخابات به عنوان نماد مردم سالاری برداشته می شود اقدامی در مسیر افزایش اقتدار، امنیت و مشروعیت نظام اسلامی و شرط لازم برای پیشرفت و توسعه و افزایش جایگاه بین المللی ایران عزیز است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: هر نتیجه ای در انتخابات پیش رو رقم بخورد بدلیل این که نظر اکثریت مشارکت کنندگان در انتخابات است، قابل احترام تلقی می‌شود اما مهمتر از نتیجه، اصل حضور و مشارکت مردم است.

شمخانی گفت: امیدوارم پس از اعلام نتایج انتخابات، رقابت‌ها جای خود را به برادری، همکاری و تلاش مشترک برای اعتلای کشور و رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم بویژه قشر ضعیف جامعه بدهد و همه گروه‌ها و جناح های سیاسی برای پشتیبانی و کمک به رئیس جمهور منتخب بسیج شوند.

*رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ستاد انتخابات بازدید کرد

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

حجت‌الاسلام حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور از ستاد انتخابات کشور واقع در وزارت کشور بازدید کرد.

*ولایتی رأی خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

علی اکبر ولایتی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ و در نخستین ساعات، همگام با ملت بزرگ ایران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و آرای خود را به صندوق انداخت.

*اژه‌ای: حضور مردم در انتخابات یک نه بزرگ به استکبار جهانی است

غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در جمع خبرنگاران گفت: انتخابات سال ۱۴۰۰ ویژگی خاصی دارد شاید این دوره انتخابات ممتاز باشد چراکه در طول سال و ماه های اخیر گروه های معاند، معارضین و دشمنان تلاش کردن که انگیزه مردم را در مشارکت حداکثری در انتخابات کاهش دهند.

وی افزود: همه دشمنان جمهوری اسلامی در دنیا به خصوص آمریکایی ها اعلام کرده بودند حکومت ایران به آخر رسیده است و اعلام کرده بودند ۲۲ بهمن را نمی بینند اما مردم باحضور چشمگیر از انقلاب و نظام اسلامی دفاع کردند.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

محسنی اژه ای تصریح کرد: مردم ایران پای جمهوری اسلامی ایستاده اند و در همه صحنه ها و دشمنی ها با حضور خود از انقلاب اسلامی در میدان دفاع کردند که در حادثه سال گذشته همه دنیا دیدند که ملت ایران در پی شهادت سردار سلیمانی را با چه شکوه و عظمتی تشییع کردند در واقع به دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی اعلام کردند ما یک سرباز فداکار خود را اینگونه تجلیل می کنیم.

معاون اول قوه قضائیه اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ آمریکا و صهیونیست ها تلاش کردن اعتقادات و ایمان مردم را نسبت به نظام تضعیف کنند اما امروز در انتخابات شاهد هستیم که مشارکت مردم از ابتدای آغاز رای گیری مثال زدنی است چراکه در برخی از حوزه های انتخاباتی  ۲ و۳ و ۴ رای برای انتخابات مختلف کشور داریم که مردم با تشکیل صف های طولانی در شعبه های اخذ رای حضور یافته تا به دنیا بفهمانند پای نظام ایستاده اند.

وی ادامه داد: ملت ایران با حضورشان در صحنه انتخابات اعلام کردند جایی که پای منافع ملی در میان  باشد کوتاه نمی آییم که این حرکت مردم یک نه بزرگ است به استکبار جهانی.

محسنی اژه ای در پایان گفت: امروز عمل مردم همه دشمنی ها را علیه ایران خنثی کرد.

*آیت‌الله علم‌الهدی رأی خود را به صندوق انداخت

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، ظهر امروز با حضور در مسجد بناهای مشهد، رأی خود را به صندوق انداخت.

وی در حاشیه شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امیدواریم خداوند متعال در دهه کرامت این عبادت ارزشمند و عمل صالح را از مردم ما قبول کند و این مشارکت سیاسی در دهه کرامت مورد عنایت امام هشتم قرار بگیرد.

امام جمعه مشهد مقدس افزود: ان‌شاءالله همه مرد و زنی که در سراسر کشور در این مشارکت شرکت کردند، با امام رضا (علیه‌السلام) محشور شوند و همه سعادت، خوشبختی و رستگاری‌شان به‌وسیله امام رضا (علیه‌السلام) تضمین شود.

وی به شاخصه‌های انتخاب فرد مناسب برای شورای شهرها روستاها، گفت: برای شورای شهر باید افرادی که متدین، با تقوا و دارای قدرت مدیریت شهری هستند، انتخاب شوند.

آیت‌الله علم‌الهدی یادآور شد: مردم به‌عنوان مسلمان، متدین و مکلف شرعی هستند که هم برای تکلیف شرعی و هم برای تو دهنی زدن به دشمنان اسلام، نظام و مملکت در انتخابات شرکت کنند.

*عراقچی رأی خود را در وین به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده کشورمان که در وین به سر می برد، با حضور در شعبه اخذ رای مستقر در سفارت جمهوری اسلامی ایران، رای خود را برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به صندوق انداخت.

*رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور آرای خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صبح امروز با حضور در حسینه ارشاد آرای خود را به صندوق انداخت.

بندپی: کمبود تعرفه در هیچ کدام از شعب اخذ رای استان تهران نداریم

انوشیروان محسنی بندپی پیش از ظهر جمعه در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخاباتی استان تهران اظهار داشت: مردم شریف و فهیم استان تهران از ابتدای شروع رأی گیری حضور خود را در شعب اخذ رأی نشان دادند و این امیدواری و اعتماد را ایجاد کردند که انشاالله در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ یک حماسه دیگری بر حماسه‌های پیشین اضافه کنیم.

استاندار تهران با بیان اینکه شعب استان تهران که ۶ هزار و ۸۴۶ شعبه اخذ رأی است همگی فعال هستند، گفت: هیچ شعبه‌ای را در استان تهران نداریم که به دلایلی رأی گیری را شاهد نباشیم همانطور که در جریان هستید در ساعات اولیه اخذ رأی یعنی ۷ صبح دستگاه‌های احراز هویت با ۲ کارت باید فعال می‌شد که شامل کارت عوامل اجرایی و عوامل نظارتی بود که دچار اختلال شده بود و تعداد این شعب کم بود و دستور داده شد کار رأی گیری متوقف نشود و دستگاه‌ها رفع نقص شوند و رأی گیری دستی انجام شد و الان این مشکل برطرف شده است.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

محسنی بندپی با اشاره به همکاری مطلوب مردم گفت: مردم عزیز با توجه به ندای مقام معظم رهبری در راستای تقویت امنیت کشور از همان ساعات اولیه پای کار حاضر شدند و تاکید این است که حضور مردم را بیشتر داشته باشیم و رأی دادن را به ساعات پایانی موکل نکنند.

وی بیان داشت: با تأمین امنیت صورت گرفته هیچ مورد امنیتی خاصی نداشته ایم و برخی موارد از بگو و مگوهای انتخابات در طرفداران شوراهای شهر را داشتیم که برطرف شده است.

استاندار تهران گفت: کمبود تعرفه در هیچ شعبه‌ای نداریم و به صورت آنلاین میزان مصرف تعرفه‌ها رصد می‌شود و برای رعایت پروتکل‌ها نیز باید بگوییم که فاصله گذاری ها اهمیت ویژه دارد و حامیان بهداشت و افراد آموزش دیده در شعب حضور دارند و به فاصله گذاری نظارت می‌کنند.

*خطیب‌زاده از ستاد انتخابات وزارت امور خارجه بازدید کرد

اعضای شورای معاونین وزارت امور خارجه با حضور در ستاد انتخابات خارج از کشور از این ستاد بازدید کردند.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پس از شرکت در انتخابات گفت: ما اطمینان می دهیم که هیچ حوزه اخذ رایی در خارج از کشور بسته نشود مگر این که تمام کسانی که برای دادن رای حضور پیدا کرده اند بتوانند در انتخابات شرکت کنند .

مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از ستاد انتخابات وزارت خارجه بازدید کرد.

*سیدحسن خمینی با حضور در جماران رای خود را به صندوق انداخت

سیدحسن خمینی تولیت حرم مطهر امام(ره) با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت. 

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

مجید انصاری سخنگوی مجمع روحانیون مبارز و قدرت ‌الله علیخانی نماینده سابق مجلس به همراه وی در انتخابات شرکت کردند و آرای خود را به صندوق انداختند.

*دختر امام خمینی(ره) آراء خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

صدیقه مصطفوی، دختر گرامی امام خمینی (ره)، با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت.

*جلیلی رای خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، آرای خود در انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا، میان دوره ای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را به صندوق مستقر در مسجد فاطمیه محله خزانه بخارایی انداخت.

*واعظی: هیچ وقت نباید با صندوق رای قهر کنیم و ناامید شویم

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور امروز پس از انداختن رای خود در صندوق آرا در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز روز بسیار مهمی برای ۴ سال آینده کشور است. 

وی افزود مردم عزیزمان بیش از گذشته در این شرایط حساس داخلی و خارجی برای حضور گسترده تر در پای صندوق‌های رای احساس مسئولیت کنند.

واعظی تاکید کرد: قطعاً مردم عزیزمان بدانند که این کشور متعلق به خودشان است و خودشان باید برای آینده و توسعه کشور و برای صلح آینده کشور خودشان تصمیم بگیرند.

وی تصریح کرد: ما دموکراسی را از ۴۰ سال پیش شروع کردیم و گام به گام پیش می رویم و ممکن است نقص هایی داشته باشد اما هیچ وقت ما نباید با صندوق رای قهر کنیم هیچ وقت نباید از صندوق رای ناامید شویم ما تا الان در ۴۰ سال گذشته آنچه که به دست آورده‌ایم از صندوق های رای بوده است و لذا من فکر می‌کنم حضور گسترده مردم علامت بسیار خوبی است.

وی با بیان اینکه  حضور گسترده مردم علامت خوبی از نظر داخلی است، اذعان داشت: به این معنا که انسجام و وحدت داخلی حفظ می شود و کسی که رییس جمهور می شود بیشتر احساس مسئولیت می کند و برای ما مشکلات تلاش بیشتری را می کند. حمایت مردم اقتدار و همبستگی ما را نشان می‌دهد که در این شرایط مهم است. 

وی ادامه داد: دشمنانی مانند رژیم صهیونیستی و آمریکا داریم که حضور گسترده مردم توطئه‌های انان را خنثی می کند. 

واعظی گفت: خوشبین هستم به اینکه بعد از انتخابات بسیاری از مسایل که در سه سال گذشته به دلیل جنگ اقتصادی و فشار حداکثری بوده رفع می‌شود. مذاکرات وین نتایج خوبی داشته است و مذاکرات به خوبی در حال انجام است بعد از انتخابات موضوعات مهم بین المللی حل خواهد شد و مردم آینده بهتر از نظر رفاه و اداره کشور خواهند داشت. 

رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: آخرین تماسی که ما از وین داشتیم این بود که گام های خوبی در این چند روز گذشته برداشته شده و کشور های ۵+۱واروپا و چین مصمم هستند و مسیولانشان مصاحبه کردند و گفته اند با توجه به گام های که برداشته شده امیدوارند آنچه که باقی مانده هم بر طرف شود.

*نمکی: مردم صرف نظر از گرایش های سیاسی در انتخابات حضور پیدا کنند

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در حوزه انتخابیه دبیرستان دخترانه فرزانگان ایوانک گل افشان جنوبی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری شرکت و رای خود را به صندوق انداخت.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

نمکی با بیان اینکه صندوق رای و ساز و کار انتخابات نماد جمهوریت و ماحصل افزون بر یک قرن تلاش و مبارزه و خواست عمومی ایرانیان است، اظهار کرد: مشارکت در انتخابات، علاوه بر وظیفه و مسئولیت شرعی و قانونی، احترام به این خواست تاریخی ملت بزرگ ایران و همه مجاهدت ها و خون هایی است که برای برقراری نظام جمهوری اسلامی و حفظ آن تا به امروز نثار شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: مردم عزیز ایران صرف نظر از گرایش های سیاسی و مواضع و سلایق مختلف، در این انتخابات حضور و مشارکت پرشور و آگاهانه ای داشته باشند.

*شهردار تهران آرای خود را به صندوق انداخت

پیروز حناچی، شهردار تهران به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در مسجد النبی واقع در خیابان ستارخان دریانو حضور یافت و آرای خود را به صندوق انداخت.

*جمال عرف: شعبی که مشکل فنی داشتند، اخذ رأی به صورت آفلاین انجام شد

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور صبح امروز(جمعه) با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ابتدا وظیفه خود می‌دانم از مردم عزیز تشکر کنم که از ابتدای صبح با شور و شوق آماده انتخابات شدند.

عرف افزود: در ابتدای کار به لحاظ فنی مشکلاتی ایجاد شد و با دستور وزارت کشور، در شعبی که مشکل فنی داشتند و تعدادشان کمتر از یک درصد شعب بود، انجام اخذ رأی به صورت آفلاین انجام گرفت. در برخی شعب نیز کُندی در رای‌گیری پیش آمد.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

رئیس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: حق هیچ کسی نباید بابت معطل شدن در صف ضایع شود.

وی در رابطه با میزان تعرفه‌های استفاده شده تا این لحظه گفت: اینکه تا این لحظه چه میزان تعرفه استفاده شده است ساده نیست. اما روند خیلی خوبی در پیش است و کار دارد به سرعت پیش می‌رود.

*رئیس دیوان عالی کشور آرای خود را به صندوق رای انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

صبح امروز حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور با حضور در مسجد ابوذر تهران آرای خود را به صندوق انداخت.

مرتضی طلایی: مجاری فساد باید خشکانده شوند

مرتضی طلایی عضو پیشین شورای شهر تهران با حضور در مسجدالنبی نارمک و پیش از انداختن رأی خود به صندوق، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید عزم جدی برای مبارزه فساد در بین مسؤلان وجود داشته باشد، گفت: باید مسؤلان واقعاً با یک اراده جدی مجاری فساد را ببندند.

وی افزود: خوشبختانه موقعیت‌های برخورد با فساد در ساختار کشور وجود دارد، اما باید مجاری آن خشکانده شود.

عضو پیشین شورای شهر تهران ادامه داد: اینکه گفته می‌شود آب را باید از سرچشمه مسیرش عوض کرد، همین است، اگر مجاری فساد و رانت خواری بسته شود، بسیاری از مفاسد از بین می‌رود، این هم مشروط به این است که خودمان را از جناح بازی، طایفه بازی، آقازادگی ها و... خلاص کنیم.

طلایی با تاکید بر اینکه باید مجاری فساد در کشور خشک شود، اضافه کرد: اما زمانی که قرار است در کنار هر مسئول، داماد و پسرهای او قرار گیرند، این وضع را شاهد خواهیم بود.

وی تصریح کرد: یکی از نشانه‌هایی که یک مسئول سلامت اداری دارد، این است که نسبت او با اطرافیانش را باید بررسی کنیم، اگر از اطرافیانش در امور استفاده نمی‌کند، نشانه سلامت اقتصادی او است.

این فعال سیاسی اظهار داشت به نظر من اولین نشانه‌ای که یک مدیر پای کار است و می‌خواهد واقعاً برای مردم کار کند، این است که خودش پاک است و می‌خواهد بعد از مسؤلیت هم پاک باشد و مدیرانش را قطاری تغییر ندهد.

طلایی با بیان اینکه نکته دوم اولویت‌ها این است که نیازهای جامعه مدنظر مسؤلان قرار گیرد،اظهار داشت: مسائل عمومی مردم امروز از هر امری برای جامعه ما ضروری‌تر است و باید بیشتر به آن توجه شود.

وی تصریح کرد: به لطف خدا ما در عرصه‌های دفاعی، پزشکی، نانو، فناوری و در همه عرصه‌ها مقام‌های خوبی در سطح جهان داریم و فقط مسائل جاری کشور باقی مانده و امیدواریم کسانی که به دنبال این هستند که قرارگاه توزیع مرغ و تخم‌مرغ بزنند، بدانند که بچه‌های دفاع مقدس و انقلاب برای تولید موشک نقطه زن هم قرارگاه تشکیل ندادند و بر روی پای خودشان ایستادند.

نایب رئیس اسبق شورای شهر تهران، ایمان به خدا و باور به مردم و جوانان ایرانی را عامل موفقیت در عرصه دفاعی و موشکی دانست و افزود: با همین روش، این دستاوردها به دست آمد، بنابراین می‌توان مشکلات را حل کرد، در موضوعات دیگر مانند خودروسازی نیز نیروها و مدیران انقلابی می‌توانند ظرف یک هفته مشکلات خودروسازی را نیز حل کنند.

طلایی خاطر نشان کرد: امیدواریم تشکیل یک دولت انقلابی و کارآمد را شاهد باشیم و انشاالله ظرف چهار سال آینده ریل‌گذاری ها به سمتی خواهد رفت که در یک برنامه زمانبندی دو دوره ریاست جمهوری اقتصاد ما و همینطور قدرت دفاعی و سایر مؤلفه‌های قدرت به سطحی از تاب‌آوری دست پیدا خواهد کرد که در برابر دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی گفت: از اوایل صبح که شعب سطح شهر را نظاره گر بودم، الحمد الله حضور خوبی را شاهد هستیم و هر چه به سمت ظهر و بعداظهر می‌رویم، استقبال بیشترخواهد شد.
این فعال سیاسی گفت: مردم ایران همیشه نشان دادند برای قدرت و صلابت کشور خود، وقت می‌گذارند و امروز نیز اینگونه خواهد شد.

طلایی درباره توقعی که مردم از منتخبان خود دارند، اظهار داشت: به نظرم یک توقع عام و یک توقع خاص از رئیس جمهور است. البته بین رئیس جمهور، کارگزاران شهری تفاوتی نیست و باید همه آنها امانت دار مردم باشند.
وی گفت: توقع مردم این است که نامزدهای انتخاب به اموال مردم تعدی نکنند، فامیل بازی نکرده و از آقا زاده‌ها و رانتی که دارند، استفاده نکنند و با اراده جدی مجازی فساد را ببندند.

*«حدادعادل» در مسجد لرزاده رأی خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

غلامعلی حدادعادل مشاور عالی مقام معظم رهبری صبح امروز با حضور در شعبه اخذ رأی مستقر در مسجد لرزاده رأی خود را به صندوق انداخت.

*جهانگیری رای خود را در ستاد انتخابات به صندوق انداخت

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، آرای خود برای انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را به صندوق مستقر در ستاد انتخابات کشور انداخت.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

جهانگیری پس از حضور در وزارت کشور و انداختن رأی خود در صندوق آرا، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: گزارش‌هایی که به وزیر کشور از سراسر کشور رسیده همه گویای آرامش، امنیت و اجرای پروتکل‌های بهداشتی است. مردم نیز پای صندوق ها با آرامش حضور دارند.

وی افزود: انتخابات ریاست جمهوری در واقع انتخاب رئیس‌جمهوری است که طبق قانون اساسی دومین شخصیت کشور و مسئول قوه مجریه و رئیس دولت است و مسئولیت‌های مختلفی هم برای توسعه کشور، هم برای سیاست خارجی و هم مسائل اجتماعی و فرهنگی بر عهده دارد.

*نوبخت با حضور در جماران رای خود را به صندوق انداخت

محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوق انداخت. 

*مهرعلیزاده: مردم با حضورشان جمهوریت نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنند

نامزد انصراف داده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از انداختن رای خود در صندوق آرا در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که توصیه شما برای کاندیدایی که رای می آورد چیست، گفت: توصیه اولم آن است که به فکر معیشت مردم باشد و برنامه ریزی های دقیقی برای توسعه اقتصادی کشور داشته باشد در فضای داخلی و بین‌المللی تنش ها را از بین ببرد و کاری کند جمهوری اسلامی ایران با آن عزتی که در دنیا دارد به عنوان یکی از کشورهای مطرح دنیا باقی بماند و تمام امکانات و انرژی های جوانان و بزرگترها را در جهت سازندگی کشور به کار گیرد.

وی ادامه داد: مهمتر آن که به مردم نباید سختگیری شود و بپذیرید مردم باید در زندگی راحت و در انتخاب هایشان آزاد باشند و بایستی زندگی برازنده یک ایرانی سرافراز را داشته باشند.

مهرعلیزاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر کاندیدای مورد نظر شما رای نیاورد اولین واکنش شما به جناح مقابل چه خواهد بود، گفت: من به وی تبریک  و خسته نباشید خواهم گفت و آرزوی موفقیت برایشان می کنم.

وی خطاب به به افرادی که پای صندوق رای نمی آیند، گفت: من به آنها خواهم گفت جمهوریت نظام بسیار ارزشمند است و سعی کنید با حضورتان جمهوریت نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنید و از حق قانونی خود برای نجات کشور استفاده کنید.

 نامزد انصراف داده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به اینکه برخی ها در فضای مجازی با شما از قسمت هایی از مناظره شوخی می کنند آیا این ها را دیدید یا خیر، گفت: ندیدم اما معمولا این گونه است که از کوچکترین پلک زدن یا نزدن ، عدد گفتن و نگفتن ایراد می گیرند و شوخی می کننند این هم جزء عوامل نشاط انتخابات است.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

*رحمانی فضلی: فرآیند رأی‌گیری در هیچ شعبه‌ای متوقف نشده است

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور صبح امروز در حاشیه حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران در خصوص اخلال در روند فرآیند رأی‌گیری گفت: ما به صورت طبیعی ۷۰ هزار شعبه داریم، گاهی برق می‌رود گاهی در دستگاه اخلال ایجاد می‌شود اما در هیچ جایی رای‌گیری متوقف نمی شود.

رحمانی فضلی افزود: از ساعت ۷ صبح تا الان در هیچ شعبه‌ای فرآیند رأی‌گیری متوقف نشده است.

*فرمانداری تهران مانع حضور نمایندگان ناظر آیت‌الله رئیسی در شعب اخذ رأی شده است

فرمانداری تهران تا ساعت ۱۱ صبح امروز برای ناظران شعب آیت الله رئیسی کارت صادر نکرده است و از حضور ناظران وی در شعب اخذ رای ممانعت به‌عمل آمده است.

*هادی طحان‌نظیف رأی خود را به صندوق انداخت

هادی طحان نظیف عضو شورای نگهبان صبح امروز و پس از شرکت در انتخابت ریاست جمهوری در محل صندوق شماره ۱۵۹۴ شورای نگهبان، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: انتخابات، روز تعیین سرنوشت چهار سال آینده کشور است. انتخابات روز انتخاب آینده است، روز سلام به آینده است؛ آینده ای که در انتظار تک تک مردم شریف ایران است. آینده ای که در انتظار جوانان این سرزمین است. 

وی افزود: کشور ما در معرض فشارها و دشمنی های زیادی قرار دارد البته مردم ما هم در داخل با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند، ولی راه‌حل هیچ کدام از آنها قهر با صندوق نیست، اتفاقا راه‌حل این است که بیاییم و سرنوشت خودمان را به دست خودمان رقم بزنیم. 

عضو حقوقدان شورای نگهبان تاکید کرد: امیدوارم مردم به‌ویژه جوانان عزیز با حضور در پای صندوق‌های رای، انتخابی مهم و سرنوشت‌ساز را رقم بزنند؛ انتخابی آگاهانه و مسئولانه برای ۴ سال آینده کشور.

طحان نظیف ادامه داد: همچنین فردی هم که اسمش از این صندوق بیرون می آید و به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود، قطعا رئیس‌جمهور همه ملت ایران خواهد بود؛ امیدواریم که گشایش های خوبی را در انتظار مردم ایران در پس این رأی داشته باشیم.

*محسن رضایی: منابع یارانه ۴۵۰ هزار تومانی از محلی به غیر از گرانی حامل‌های انرژی تأمین می‌شود

محسن رضایی صبح امروز در حاشیه حضور در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و پس از انداختن رأی خود به صندوق در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، در پاسخ به این پرسش که آیا این موضوع که شما برای تأمین اعتبار یارانه ۴۵۰ هزار تومانی می‌خواهید حامل‌های انرژی را گران کنید، گفت: من به‌طور کامل این را تکذیب می‌کنم. منابع اعتباری یارانه ۴۵۰ هزار تومانی و حقوق بانوان هرگز به وسیله گرانی حامل‌های انرژی تأمین نخواهد شد و محل دیگری را برای تأمین آن پیش‌بینی کرده‌ام.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: جنس دولت من از جنس سلیمانی‌ها و باکری‌هاس و همه وعده‌هایی که داده‌ام محقق می‌شود چه بسا بیش از وعده‌ای که داده‌ام .

*فرمانده نیروی هوایی ارتش رأی خود را به صندوق انداخت

امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش صبح امروز (جمعه) و همزمان با برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در نخستین دقایق آغاز رای گیری با حضور در مسجد امام صادق(ع) کوی انقلاب آراء خود را به صندوق انداخت.

فرمانده نیروی هوایی ارتش با اشاره به اهمیت این دوره از انتخابات نسبت به سایر دوره ها با بیان اینکه این که انتخابات همیشه مهم بوده است اظهار کرد: این دوره از انتخابات به دلیل وجود مسایل متعدد در سطح بین الملل بسیار مهمتر و تعیین کننده تر نسبت به گذشته است.

وی با بیان اینکه انتخابات و شرکت در آن یک نوع عبادت است و برای عبادت باید شتاب کرد گفت: کارکنان نیروی هوایی ارتش جزو نفرات اول در خط مقدم هستند و پیام عبادی فرمانده خودشان، مقام معظم رهبری را درک و متوجه شدند و قطعا در صحنه حضور گسترده پیدا خواهند کرد.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

امیر سرتیپ نصیرزاده افزود: کارکنان غیور نیروی الهی هوایی ارتش این انقلاب را از خودشان می دانند و همیشه در همه صحنه ها حضور داشته و در خط مقدم بوده اند و این بار هم با بصیرت بسیار بالا و آگاهی برای یاری انقلاب عجله و شتاب می کنند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش با اشاره به پیام این انتخابات به دشمنان این مرزو بوم گفت: پیام مهم این انتخابات حضور مردم در صحنه است و این انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی تنها نیست و هر سیاست و راهبردی را در دنیا پیاده و تعیین می کند به پشتوانه ملت بزرگ ایران اسلامی انجام می گیرد و حضور پر شور در این انتخابات این را تثبیت خواهد کرد.

*رییس دولت اصلاحات با حضور در جماران رای خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

محمد خاتمی رییس دولت اصلاحات با حضور در حسینیه جماران، رای خود را در انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره‌ای مجلس به صندوق انداخت. 

*محسن رضایی رأی خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری با حضور در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) رأی خود را به صندوق رأی انداخت.

*عبدالناصر همتی رأی خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

عبدالناصر همتی صبح امروز(جمعه) با حضور در شعبه اخذ رأی مستقر در حسینیه ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت.

*اعتراض رسمی ستاد رئیسی به اخلال در برگزاری انتخابات

ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی طی نامه‌ای شکایت خود را مبنی بر اخلال در برگزاری انتخابات در برخی از شعب به رئیس کمیسیون تبلیغات انتخابات ارائه کرد.

متن این نامه به شرح ذیل است:

«رئیس محترم کمیسیون تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

سلام علیکم

به استحضار می‌رساند علی‌رغم آغاز رأی‌گیری از ساعت ۷ صبح، گزارش‌های متعدد از مناطق مختلف کشور نشان‌دهنده وجود اخلال جدی در فرآیند برگزاری انتخابات است که به پیوست تعدادی از اعتراض‌های رسمی نماینده ستاد در وزارت کشور ارسال می‌شود.

خواهشمند است در بخش‌های خبری و برنامه‌های صدا و سیما و مراکز استان‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی و تذکر به مجریان و وزارت کشور اقدام عاجل را مبذول فرمائید.»

*«معصومه ابتکار» در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق انداخت

معصومه ابتکار معاون امور زنان و  خانواده ریاست‌ جمهوری، صبح امروز با حضور در حسینیه جماران، رأی خود را به صندوق انداخت.

وی در جمع خبرنگاران با اشاره به برخی نگرانی‌ها در خصوص میزان مشارکت مردم گفت: رییس‌جمهوری که انتخاب می‌شود، رییس جمهور آن کسانی است که رای داده‌اند و کسانی که به هر دلیلی پای صندوق نیامده اند.

ابتکار افزود: رییس جمهور منتخب نباید خود را وارد دسته‌بندی ها و جناح‌بندی های سیاسی کند. او باید خود را پاسخگوی مردم بداند تا بتواند کشور را به خوبی اداره کند.

معاون رئیس جمهور عمل به وعده ها را بسیار مهم دانست و گفت: افراد در دوره تبلیغات وعده های بسیاری می دهند؛ منتخب باید به وعده هایش عمل کند.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

ابتکار عنوان کرد: دولت های یازدهم و دوازدهم به خوبی نشان داد که توانست در سخت‌ترین شرایط تحریم، سکان کشور را به سمتی ببرد که فروپاشی اقتصادی اتفاق نیافتد و کشور با وجود کرونا و فشارهای اقتصادی، رشد «۶ دهم درصدی» اقتصاد را به ثبت برساند.

وی گفت: رییس جمهور آینده افرادش را از یک جناح انتخاب نکند و وارد انتقام‌گیری نشود. متاسفانه برخی برای انتقام لحظه‌شماری می کنند. انتقام گرفتن اخلاق دینی ما نیست و آن کسی که رییس جمهور می شود باید با سعه صدر و ایجاد امید، کشور را به سمت ثبات پیش ببرد. ایجاد تنش در جامعه ناامیدی ایجاد می‌کند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: متاسفانه سعی  شد در جامعه القا کنند که انتخاب نادرست آنان موجب فراهم شدن این شرایط شد اما به تاثیر تحریم، جنگ اقتصادی ترامپ و آثار کرونا اشاره ای نداشت.

ابتکار بیان داشت: توصیه من این است که مردم پای صندوق بیایند و به کسی که فکر می‌کنند می‌تواند مشکل مردم را حل کند، رأی بدهند.

*ظریف در آنتالیا رأی خود را به صندوق انداخت

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز که در شعبه اخذ رأی آنتالیا ترکیه رای خود را به صندوق آراء ریخت در اظهار نظری گفت: من به سهم خودم از بابت همه کمبودها شرمنده مردم هستم و عذرخواهی می‌کنم.
وی همچینین افزود: مردم ما همیشه اشتباه پیش‌گویان سیاسی را ثابت کرده‌اند و حق تعین سرنوشت از مهم ترین حقوقی است که مردم ما با انقلاب به دست آوردند و جمهوریت نظام یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب است و ضرورت دارد اگر هم ناراحتی داریم و مشکل و کمبودی هست در تعین سرنوشت خود مشارکت کنیم.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: صندوق رأی بهترین جا برای تعین مسیر کشور و سرنوشت است و امیدوارم این کار با علاقه توسط همه هموطنانمان انجام شود.

وی بیان کرد: در وزارت خارجه تمام تلاشمان را کرده‌ایم تا در همه کشورها شعبه اخذ رای داشته باشیم و مشارکت فعال این حق مردم ایران را اعمال کنیم اما در کانادا به رغم تلاش ما به دلیل مقابله دولت این کشور این امکان فراهم نشد که باید دولت کانادا به ایرانیان مقیم کانادا پاسخگو باشد که چرا اجازه نداد مردم ایران از حق رأی خود استفاده کنند.

*فرمانده کل ارتش در مجتمع مسکونی شهید فلاحی رأی خود را به صندوق انداخت

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری انتخابات، با حضور در یکی از شعب مستقر در مجتمع مسکونی شهید سرلشکر فلاحی پس از انداختن رأی در صندوق گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند «شرکت در انتخابات واجب عینی است» از اینرو ما سعی می کنیم همواره واجباتمان را اول وقت انجام دهیم.

وی با اشاره به اهمیت حضور حداکثری در انتخابات افزود: از ملت بزرگ ایران دعوت می کنیم تا هر چه زودتر پای صندوق های رأی بیایند و این واجب شرعی را انجام دهند.

سرلشکر موسوی با تاکید براینکه انتخابات با تعیین سرنوشت مردم و کشور گره خورده است افزود: شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سرنوشت ملت بزرگ ایران را برای ۴ سال آینده تعیین می کند.

وی شرکت در انتخابات را راه برون رفت از مشکلات فعلی کشور عنوان کرد و افزود: اقتدار، تداوم و قوی تر شدن انقلاب اسلامی به شرکت در پای صندوق های رأی بستگی دارد.

فرمانده کل ارتش گفت: امروز به فرموده مقام معظم رهبری «روز ملت ایران است»؛ مردم در این روز صحنه دار اصلی کشور هستند که با حضور هوشمندانه در پای صندوق های رای و انتخاب فرد اصلح سرنوشت کشور را برای ۴ سال آینده تعیین می کنند.

وی ادامه داد: فرماندهان ما در ارتش و سایر نیروهای مسلح همگی برای انجام این تکلیف شرعی اول وقت اقدام کرده تا این فریضه را انجام دهند.

سرلشکر موسوی تصریح کرد: امیدواریم ملت بزرگ ایران یکبار دیگر با حضور پر شکوه خود در پای صندوق های رای، حماسه دیگری را رقم بزنند و فرد اصلح را انتخاب کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حضور پرشور و نشاط مردم در پای صندوق های رای سبب می شود تا نیروهای مسلح احساس دلگرمی و حمایت بیشتری از سوی مردم داشته باشند و این مهم ما را در انجام وظایف خود در مرزهای هوایی، زمینی و هزاران کیلومتر آنطرف تر در دریاها مصمم تر خواهد کرد.

*ناطق نوری با حضور در حسینه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت

حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

*محسن هاشمی رأی خود را به صندوق رأی انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران با حضور در مسجد اقدسیه تهران رأی خود را به صندوق انداخت.

*قاضی‌زاده هاشمی در مشهد رأی خود را به صندوق انداخت

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، دقایقی پیش برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا وارد شعبه ۵۶۳ مشهد واقع در حرم مطهر رضوی شد.

وی در رابطه با برنامه‌های خود در صورت انتخاب، اظهار کرد: ۲۱۳ پروژه تعریف کردیم که هدف آنها کاهش تورم، بهبود وضعیت معیشت و رفع مشکلات است.

این نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: مذاکرات تصمیم نظام است و آن را به نتیجه می‌رسانیم، نتیجه‌ای که حقوق مردم در برجام را احیا کند.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به تأخیر در آغاز رأی‌گیری، گفت: مردم گله‌مند بودند که با تأخیر فرایند رأی‌گیری آغاز شده است، درست نیست که مردم زیر آفتاب بمانند و صف‌ها طولانی ایجاد شود.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

وی بیان کرد: امیدوارم وزارت کشور با سرعت و دقت کارش را به موقع انجام دهد که مردم اذیت نشوند، سلامت مردم خیلی مهم هست، با این شور و هیجانی که به وجود آمده و مردم از صبح آمدند، امیدواریم شاهد مشارکت قوی باشیم.

وی متذکر شد: اینکه کار دچار اختلالات فنی بشود، قابل پذیرش نیست، امیدواریم شاهد مشارکت بالای مردم باشیم و به انتخاب رئیس جمهوری کارآمد با پشتوانه بالا منجر شود؛ رئیس جمهوری که پشتوانه مردمی با رأی بالا داشته باشد، اقتدار بیشتری برای پیش‌برد برنامه‌های دولت خواهد داشت و لازم است مردم با رأی بالا از رئیس جمهور آتی حمایت کنند.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: امر رأی دادن انجام یک واجب شرعی است و این واجب شرعی را چه جایی بهتر از حرم می‌توان انجام داد؛ ان‌شاءالله این رای‌های مقدس سبب شود دولت خوب و کارآمدی بشود که به سختی‌های زندگی مردم پایان دهد و باری از دوش مردم بردارد.

*سردار رحیمی: تدابیر انتظامی، امنیتی و ترافیکی کاملی در پایتخت برقرار است

سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت در بازدید از تعدادی از شعب اخذ رأی با تاکید بر اینکه تمهیدات و تدابیر لازم در حوزه‌های انتظامی، ترافیکی و امنیتی برای برگزاری انتخاباتی پر شور و در سایه امنیت اندیشیده شده است، بیان داشت: از دقایق آغازین شروع رأی گیری شاهد حضور پر شور مردم عزیز در پای صندوق‌های رأی بوده ایم.

وی افزود: هر برگه رأی برای دوستان جوانه امیدی است که به ثمر خواهد نشست و برای دشمنان تو دهنی محکمی است که یاس و نا امیدی را برای آنان به ارمغان خواهد آورد.

رئیس پلیس پایتخت با اشاره به لغو محدودیت تردد شبانه در روزهای ۲۷ و ۲۸ خرداد ماه در شهر تهران برابر اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا، عنوان داشت: با توجه به اینکه رأی گیری تا ساعت ۲ بامداد ۲۸ خرداد ادامه خواهد داشت این تصمیم برای تردد شهروندان جهت رفتن به شعب اخذ رأی در روز انتخابات است.

*آیت‌الله خاتمی رأی خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو فقهای شورای نگهبان پس از انداختن رأی خود در صندوق مستقر در شورای نگهبان در جمع خبرنگاران گفت: تشکیل کابینه متدین، متعهد، متخصص، خستگی ناپذیر و دارای مدیریت جهادی ضروری است و یک کابینه قوی و در شأن مردم باید تشکیل تا مشکلات کشور حل و فصل شود.

خاتمی بیان کرد: کار اورژانسی، کاری نیست که فردا و پس فردا جواب می‌دهد اما باید مقابله با گرانی‌های افسارگسیخته که کمر ملت را شکسته است، سریعاً آغاز و باید برنامه‌ریزی لازم برای مقابله با گرانی‌ها انجام شود.

*«علیرضا زاکانی» در حسینیه جماران رأی خود را به صندوق انداخت

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس پس از انداختن رای خود به صندوق آرا در حسینیه جماران و در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: آنچه که امام عظیم شان دنبال می‌کردند و جامعه طلب می‌کردند بماند، مهم ماندن راه امام است نه بودن و نبودن ما.

وی افزود: امام ضربه زدن به جامعه اسلامی را جایز نمی دانستند. امام مردم سالاری دینی را باور داشتند و ایشان می‌گفتند مسئولین خاک پای مردم هستند.

زاکانی تاکید کرد: امام یک تار موی کوخ نشینان را به کاخ نشینان نمی دانند اما امروز در جامعه کاخ نشین داریم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: رئیس جمهور آینده باید به جماران بیاید و از در و دیوار آن درس بگیرد و رئیس جمهور با تکیه با مردم بتوانند فقر را ریشه کن کند.

*قالیباف رأی خود را به صندوق رأی انداخت

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، رأی خود در انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا، انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را در صندوق آرای مستقر در مسجد ابوذر انداخت.

وی در جمع خبرنگاران گفت: دولت آینده با همکاری دو قوه دیگر باید به گونه ای تلاش کند که رضایت مردم با اولویت حل مشکلات اقتصادی تأمین شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در بازدیدی که از شهرستان پردیس داشتم، اعلام کردم راه چاره این نیست که با صندوق های رأی قهر کنیم بلکه چاره این است که در انتخابات مشارکت کنیم و با انتخاب خوب بتوانیم تحولی در عرصه مدیریتی ایجاد کنیم.

قالیباف تأکید کرد: ریشه اصلی مشکلات کشور ناکارآمدی در عرصه مدیریتی است نه عدم وجود امکانات و اعتبارات.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور از ظرفیت بالایی برای پیشرفت برخوردار است گفت: با مدیریت صحیح و جهادی می توانیم در یک برنامه ۵ ساله ثبات اقتصادی را به کشور بازگردانیم.

*روحانی رأی خود را به صندوق رأی انداخت

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور رأی خود را به صندوق رأی انداخت.

وی سپس در جمع خبرنگاران به بیان سخنانی پرداخت که مهمترین محورها آن به شرح زیر است؛

- به لحاظ امنیت، در سراسر کشور حتی یک مورد ناامنی هم نداشته‌ایم که بسیار ارزشمند است؛ همچنین پروتکل‌های بهداشتی در تمام حوزه‌ها مراعات می‌شود.

- قدم به قدم الکرتونیکی شدن انتخابات در حال انجام است که هر سال یک قدم به پیش می‌گذاریم و وضعیت فعلی هم نشان می‌دهد در تمام استان‌های کشور چه تعداد رای داده اند و احراز هویت هم یکی از مسائل مهمی است که به خوبی و از طریق سیستم الکترونیکی انجام می‌شود.

- رای‌گیری در بخش بزرگی از مراکز استان‌ها به طور مکانیزه انجام می‌شود و امیدواریم در آینده بخش مهمی از فرایند رای‌گیری نیز مکانیزه شود که به شفافیت کمک خواهد کرد.

- این انتخابات بسیار مهم است؛ انتخابات مهم ریاست جمهوری است که یکی از مهمترین انتخاب‌ها در ۴ سال یکبار است؛ با توجه به اختیارات و وظایف سنگینی که در قانون اساسی برای رئیس جمهور مشخص شده است.

- از مردم عزیز در سراسر کشور خواهش می‌کنم امروز در پای صندوق های آراء حضور یابند و به فرد مورد نظر خود رای بدهند.

- باید مشکلات و مسائلی که در ذهن مردم است را مدنظر قرار دهیم؛ به هر حال انتخابات مهم است و علیرغم مشکلات، باز هم باید در پای صندوق حضور یابیم. ایکاش هیچ مشکلی از روز ثبت‌نام تا امروز نمی‌داشتیم و امروز شاهد حضور خیلی‌ها می‌بودیم، اما مردم می‌دانند این انتخابات برای سرنوشت کشور چقدر اهمیت دارد.

- در همه کشورها انتخابات عمدتا برای مردم خودشان اهمیت دارد، اما در چند کشور انتخابات برای همه مردم جهان مهم است، یکی از آنها جمهوری اسلامی ایران است که در این ۴۲ سال همواره همینطور بوده است.

- همه جهانیان امروز به صندوق آراء و صف‌های مردم نگاه می‌کنند؛ ان شالله کاری بکنیم که همه علاقمندان ایران در جهان خوشحال و دشمنان ایران مایوس شوند.

- امیدواریم مردم عزیز و بزرگوار ما به وظیفه انقلابی خود عمل کنند و نحوه برگزاری انتخابات و حضور مردم به گونه ای باشد که مردم در پایان از نتیجه خوشحال باشند.

- به همه دست اندرکاران تاکید می‌کنم که اول حفظ سلامت مردم مراقبت کنند و مواظب باشند که سلامتی مردم و ضوابط بهداشتی حفظ شود و دوم آراء مردم به خوبی حفظ شود و خدای نکرده یک رای هم جابجا نشود و مثل همیشه این دور هم مراعات شود که حق‌الناس مراقبت شود.

- خداوند این را برای ما مبارک قرار دهد.

*آیت‌الله صادق«آملی لاریجانی» رأی خود را به صندوق انداخت

آیت الله صادق آملی لاریجانی صبح امروز رأی خود را به صندوق ۱۵۹۴ مستقر در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری انداخت.

وی پس از انداختن رأی خود در صندوق در جمع خبرنگاران، گفت: امروز خوشبختانه ملت ما یک حضور جدیدی را در پای صندوق های رأی برای رقم زدن به سرنوشت خواهند داشت. 

وی ادامه داد: در جمهوری اسلامی تقریباً همه نهادهای اساسی نظام بر اساس انتخابات شکل می گیرد و بسیار مهم است که مردم برای تعیین سرنوشت خود، پای صندوق‌های رأی حضور پیدا کنند. 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: حضور پرشور مردم موجب افزایش اقتدار نظام، امنیت ملی کشور و همچنین مقابله با نقشه های دشمن خواهد شد. 

آملی لاریجانی افزود: همه ما وظیفه داریم که عقلا و شرعا در انتخابات حضور پیدا کنیم تا آنچه را که خیر کشور است و موجب اقتدار ملی می‌شود و مقابله با نقشه های دشمنان را رقم می‌زند، انجام دهیم. 

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

وی اظهار داشت: البته مردم گلایه های مختلفی دارند و مشکلاتی در کشور وجود داشته و دارد اما راه حل مشکلات و رفع گلایه‌ها قهر کردن با صندوق های رأی نیست.  امیدواریم خداوند آنچه را که خیر است برای این ملت و کشور رقم بزند. 

عضو شورای نگهبان گفت: ما مطمئن هستیم که مردم ما این بار هم پای صندوق‌های رأی حضور پیدا خواهند کرد و سعادت کشور را تضمین خواهند کرد.

*وزیر اطلاعات و دادستان کل کشور رای خود را به صندوق انداختند

حجت الاسلام محمود علوی وزیر اطلاعات و حجت الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور آرای خود را برای انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای شهر و روستا، میان دوره‌ ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان به صندوق مستقر در ستاد انتخابات کشور انداختند.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

*سردار حاجی‌زاده آراء خود را به صندوق انداخت

سردار حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رأی خود را در صندوق آرای مستقر در مسجد ابوذر انداخت.

وی در جمع خبرنگاران گفت: امروز، روز تعیین سرنوشت ملت ایران برای چهار سال است، همه دشمنان ایران بسیج شدند تا با مایوس کردن مردم مانع حضورآن ها پای صندوق های رای شوند. ملت ایران اگر می خواهید آینده را اصلاح کنید، باید در انتخابات حضور یافته و رأی هوشمندانه داشته باشید و افراد صالح و اصلح را انتخاب کنید.

حاجی‌زاده افزود: اگر به گذشته اعتراض دارید، با قهر کردن مشکلی حل نمی‌شود؛ باید در صحنه حضور یابید. امروز میدان دفاع از نظام، انقلاب و کشور، حضور پای صندوق‌های رأی است.یک روز میدان ما حضور در جبهه‌های جنگ و مقابله با داعش و صدام بود. امروز برای اصلاح کشور، میدان ما حضور پای صندوق‌های رأی است.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: به آینده امیدوارم و ان‌شاء‌الله مردم حضور خوبی پای صندوق‌های رأی داشته باشند. اگر امروز حاج قاسم بود، از ملت ایران برای مشارکت در انتخابات دعوت می‌کرد.با حضور مردم پای صندوق‌های رأی، امنیت و اقتدار آینده کشور تضمین خواهد شد.

به گفته وی، هر یک رأی، ارزشش از یک تیر موشک بر قلب دشمن بالاتر است. امروز تامین امنیت کشور با موشک نیست، بلکه با رأی مردم تأمین خواهد شد.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

*آیت‌الله جنتی رأی خود را به صندوق انداخت

آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز(جمعه) رأی خود را به صندوق مستقر در هیئت نظارت مرکزی انتخابات واقع در محل شورای نگهبان انداخت.

دبیر شورای نگهبان  در ادامه در جمع خبرنگاران گفت: سه سفارش دارم، اول مشارکت، دوم مشارکت، سوم مشارکت، امیدوارم مردم مثل همیشه پرشور در صحنه حضور داشته باشند و با حضور مردم، دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

*کدخدایی رأی خود را به صندوق انداخت

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، صبح امروز رأی خود را به صندوق ۱۵۹۴ مستقر در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری انداخت.

وی پس از انداختن رأی خود به صندوق در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: این رویداد سرنوشت ساز را به مردم تبریک می گویم و طبق گزارش‌های ما، مشارکت خیلی خوبی اتفاق افتاده است.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: از همه عوامل اجرایی و نظارت بر انتخابات تقدیر و تشکر می‌کنم. مردم ما از ساعت‌های اولیه پای صندوق‌های رأی حاضر شدند و ان‌شاالله همان‌طور که مقام معظم رهبری تاکید کردند، جمهوریت نظام بار دیگر با حضور مردم تثبیت شود. 

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

کدخدایی گفت: گاهی اوقات، ممکن است اشکالات اجرایی در ابتدای صبح در روند انتخابات به وجود آید. مشکلاتی چون دیر و یا کار نکردن سامانه‌ها در ابتدای صبح وجود داشت که خوشبختانه پیگیری شد. با پیگیری‌های معاونت اجرایی انتخابات و دوستانمان در اداره کل انتخابات، الان بسیاری از مشکلات رفع شده است. 

وی تاکید کرد: ستاد ما آماده است تا اگر شکایت و گزارشی درباره مشکلات برگزاری انتخابات وجود داشته باشد، پیگیری و رفع شود.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: این رویداد برای رأی اولی ها بسیار مهم است و جشن ملی محسوب می شود.

کدخدایی تصریح کرد: مشکلات موجود در روند اخذ رأی را دقایقی پیش در ستاد مرکزی پیگیری کردم و الان بسیاری از این مشکلات حل شده است. ستاد مرکزی اگر مشکل دیگری هم وجود داشته باشد، پیگیری خواهد کرد.

*«سید ابراهیم رئیسی» در مسجد ارشاد رأی خود را به صندوق انداخت

آیت الله سیدابراهیم رئیسی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در مسجد ارشاد شهرری پس از انداختن رأی خود بر صندوق آرا در جمع خبرنگاران اظهارات داشت: امروز، روز بسیار مبارکی برای تصمیم‌گیری ملت ایران بویژه رای‌اولی‌های عزیز است.

او با تاکید بر اینکه همه نهادهای نظام جمهوری اسلامی برخاسته از رأی ملت است و این افتخار جمهوری اسلامی است، گفت: توصیه من به عنوان نامزد انتخابات این است که رای مردم حق‌الناس است و حق‌الناس را باید مراقبت کنند و حتی یک رأی هم نباید برخلاف تصمیم مردم باشد. 

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: با توجه به برخی گزارش‌ها، برخی بخش ها برای اخذ رأی فعال شده‌اند، ولی در برخی بخش‌های کشور باید در رسیدن تعرفه و گرفتن رای مردم اقداماتی صورت بگیرد و کُندی‌ها رفع شود و امیدوارم امانتدارانه نسبت به رأی مردم تلاش کنند.

*حضور لیست ۲۱ نفره شورای ائتلاف در حرم حضرت عبدالعظیم (ع)

گزارش‌ها حاکی از این است که تمام اعضای لیست ۲۱ نفره شورای ائتلاف برای شورای اسلامی شهر تهران و اسماعیل کوثری کاندیدای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی از تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) حضور یافته‌اند و رأی خود را بر صندوق انداخته‌اند.

گفتنی نرجس سلیمانی دختر شهید حاج قاسم سلیمانی هم در لیست ۲۱ نفره شورای ائتلاف حضور دارد.

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

خلق حماسه حضور در ایران / تجلی بلوغ سیاسی جوانان پای صندوق رای

* شروع نشدن رأی‌گیری در برخی حوزه‌ها به دلیل عدم اعلام فرمانداری یا نقص سیستم!

گزارش‌های دریافتی ادر سطح شهر تهران و برخی شهرستان‌ها، حاکی است تا لحظه تنظیم و انتشار این خبر، هنوز در برخی حوزه‌ها رأی‌گیری آغاز نشده و مسئولان حوزه‌ها، دلیل این مشکل را عدم اعلام رسمی از سوی فرمانداری‌ها یا آماده نشدن سیستم‌های الکترونیک ثبت شماره ملی و ... اعلام کرده‌اند!

رهبر معظم انقلاب دو روز پیش در سخنانی تاکید کردند: تمهیدات لازم برای حفظ سلامت مردم به هنگام حضور در پای صندوق‌های رأی باید در نظر گرفته شود. همچنین موضوع کمبود تعرفه یا تأخیر در رسیدن آن که یکی از مشکلات دوره‌های قبل در انتخابات است باید برطرف شود.

فرایند رأی‌گیری از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب ادامه خواهد داشت.

* رهبر انقلاب: رأی مردم سرنوشت آینده کشور را رقم می‌زند / ملت ایران از انتخابات امروز خیر خواهند دید

حضرت آیت‌الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز و در نخستین دقایق آغاز رای‌گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) آراء خود را به صندوق انداختند.

ایشان سپس در گفت و گو با رسانه ملی، سخنانی را با ملت ایران بیان کردند که مهمترین محورهای بیانات ایشان به شرح زیر است؛

- روز انتخابات، روز ملت ایران است؛ ‌امروز میدان‌دار و صحنه‌گردان اصلی مردم هستند. مردم هستند که با حضور در پای صندوق‌های رأی و با دادن رأی، تکلیف کلی و اساسی کشور را برای سال‌های آینده معین می‌کنند.

- امروز متعلق به مردم است و هر کاری که ملت ایران امروز تا شب انجام بدهند، از حضور در کنار صندوق رأی و دادن رأی، سازنده آینده و سرنوشت چند ساله ماست. درست به همین دلیل است که عقل و خرد انسان‌ حکم می‌کند که در این آزمون بزرگ ملی و سراسری همه شرکت کنند.

- این که ما مکرر مردم را به حضور در انتخابات دعوت می‌کنیم، اولین اثر و نتیجه این حضور  به خود مردم برمی‌گردد؛ البته با این حضور، کشور و نظام جمهوری اسلامی نیز امتیازات بزرگ در عرصه بین‌المللی بدست می‌آورد.

- بیاید، تشخیص بدهید و رأی بدهید؛ این برای آینده کشور و یکایک مردم اهمیت دارد.

- یک رأی هم مهم است؛ کسی نگوید با یک رأی من چه اتفاقی خواهد افتاد؟ همین یک رای یک رای است که آراء میلیونی را رقم می‌زند.

- با نیت خدایی وارد شوید و این کار مهم را هرچه زودتر انجام بدهید؛ تا آخر وقت، ساعات زیادی هست، اما هرچه زودتر این وظیفه را انجام دهید بهتر است.

- ان‌شالله خداوند متعال به آراء شما مردم برکت بدهد و بتوانید با آراء خودتان آینده خوبی را برای کشور تدارک ببینید.

- ان شالله به برکت حضرت امام رضا (ع) که این ایام متعلق به ایشان است، امروز برای ملت ایران یک جشن باشد و به توفیق الهی همین خواهد شد و ملت از این انتخابات خیر خواهد دید.

- از دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم و از آنها می‌خواهم کار را با اتقان لازم در سراسر کشور انجام بدهند.

- از خبرنگاران و عکاسان محترم نیز تشکر می‌کنم.

* ناطق نوری در انتخابات شرکت کرد

حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری برای شرکت در انتخابات در ساعت اولیه رای‌گیری در حسینیه ارشاد حضور یافت و در انتخابات شرکت کرد.

انتخابات 1400 آغاز شد / تاخیر در رأی‌گیری برخی حوزه‌ها به‌دلیل نقص سیستم!

* شرکت محمدرضا عارف در انتخابات

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس دهم و رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاحطلبان با حضور در حسینیه جماران آراء خود را به صندوق انداخت.

انتخابات 1400 آغاز شد / تاخیر در رأی‌گیری برخی حوزه‌ها به‌دلیل نقص سیستم!

* حضوروزیر اطلاعات و دادستان کل کشور در ستاد انتخابات کشور

محمود علوی وزیر اطلاعات و محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور برای شرکت در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ستاد انتخابات کشورحضور یافتند. 

انتخابات 1400 آغاز شد / تاخیر در رأی‌گیری برخی حوزه‌ها به‌دلیل نقص سیستم!

* سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز شد

براساس این گزارش، انتخابات شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری به همراه دومین انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۷ صبح امروز۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ آغاز شد.

گفتنی است، در انتخابات ریاست جمهوری، پس از انصراف علیرضا زاکانی، سعید زاکانی و محسن مهرعلیزاده، رقابت بین سید ابراهیم رئیسی، سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی، محسن رضایی و عبدالناصر همتی در روز جمعه ۲۸ خرداد انجام می‌شود. 

لازم به ذکر است، ۶۶ هزار و ۸۰۰ شعبه اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری، و ۷۵ هزار و ۱۵ شعبه هم برای انتخابات شوراهای شهر و روستا در نظر گرفته شده است.

 ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدین شرایط انتخابات هستند که از این تعداد  ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی هستند.

این انتخابات به دلیل شرایط کرونایی تا ساعت ۲۴ ادامه دارد و وزیر کشور این اختیار را دارد که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا این زمان را تا ساعت ۲ بامداد تمدید کند.

انتهای پیام/*

کد خبر 670981

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =