شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید / وزیر کشور: «رئیسی» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد

فرآیند شمارش آرای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از بامداد روز گذشته آغاز و با اعلام رسمی نتایج نهایی شمارش آرا توسط وزیر کشور به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، فرآیند شمارش آرای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از بامداد امروز آغاز و با اعلام رسمی نتایج نهایی شمارش آرا توسط وزیر کشور به پایان رسید و نیز پرونده سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری بسته شد. محسن رضایی، سید ابراهیم رئیسی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عبدالناصر همتی، محسن مهرعلیزاده، علیرضا زاکانی و سعید جلیلی هفت کاندیدایی هستند که صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان تأیید شد که از این هفت نامزد محسن مهرعلیزاده، علیرضا زاکانی و سعید جلیلی به‌طور رسمی از کاندیداتوری انصراف دادند که در نهایت محسن رضایی، سید ابراهیم رئیسی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و عبدالناصر همتی در این رقابت‌ها باقی ماندند.

نتایج نهایی شمارش آراء را در جدول ذیل مشاهده می‌کنید.

ردیف نام و نام خانوادگی تعداد آراء تصاویر
۱ سیدابراهیم رئیسی ۱۷/۹۲۶/۳۴۵ آغاز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری
۲ محسن رضایی ۳/۴۱۲/۷۱۲ آغاز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری
۳ عبدالناصر همتی ۲/۴۲۷/۲۰۱ آغاز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری
۴ سیدامیر حسین قاضی‌زاده هاشمی ۹۹۹۷۱۸

همچنین آرای باطله ۳  میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۷۰ است.

گفتنی است، این آمار نهایی بوده و بر اساس اعلام نتایج آرای نهایی توسط وزیر کشور منتشر شده است.

براساس این گزارش، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور بعد از ظهر امروز(شنبه) در نشست خبری که در ستاد انتخابات وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به آمار نهایی شمارش آراء سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: از ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ واجد شرایط رأی‌گیری، ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ نفر کل آرای مأخوذه بوده و میزان مشارکت ۴۸.۸ درصد بوده است.

وزیر کشور افزود: سیدابراهیم رئیسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رأی حائز مقام اول و از طرف مردم امانتدار دستگاه اجرایی و به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

وی گفت: همچنین محسن رضایی میرقائد ۳ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۷۱۲ رأی، عبدالناصر همتی  ۲ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۰۱ رأی، سیدامیر حسین قاضی‌زاده‌هاشمی ۹۹۹ هزار و ۷۱۸ رأی کسب کرده‌اند و مجموع آراء باطله هم ۳ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۷۰ است.

رحمانی‌فضلی تصریح کرد: امیدوارم خداوند متعال همه کسانی را که قصد ارادت، خدمت به مردم عزیز و انقلاب اسلامی ایران را دارند،  مورد عنایت قرار دهد و آنان بتوانند با تکیه بر اراده الهی، کمک مردم و همه کسانی که در عرصه جغرافیایی ایران دل در گرو این مردم، دین خدا و کشور دارند، موفق باشند و همه مطالبات و خواسته‌های مردم را محقق کنند.

رحمانی فضلی در پاسخ به سوالی درخصوص علت تاخیر در اعلام نتایج آراء،گفت: ما 66 هزار شعبه در کشور داریم و ناظرین و اجرائیات ما باید صورتجلسات را امضا کنند، این صورت جلسات، در سلسله مراتبی در تهران، شورای نگهبان و هیئت اجرایی باید امضا شود و اگر امضا نکنند، رسمی نخواهد بود.

وی افزود: ظهر امروز، حدود 200 شعبه هنوز تائیدیه نهایی توسط ناظرین را نگرفته بودند، بنابراین بنده نتوانستم نتایج نهایی را اعلام کنم.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل حضور شبانه عبدالناصر همتی در ستاد انتخابات کشور و اینکه آیا در روند اجرای انتخابات، تخلفاتی به وزارت کشور ارسال شده است؟، گفت:  آقای همتی به وزارت کشور آمده بودند تا به اعضای ستاد خسته نباشید بگویند، وی علاوه بر این مسئله، بر رعایت کامل قوانین و مقررات نیز تأکید داشت.

رحمانی‌فضلی گفت: فرآیند انتخابات‌ها بسیار پیچیده است و از مرحله ثبت‌نام، اخذ رأی و شمارش آراء در بیش از 66 هزار شعبه باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد؛ ما سعی کردیم با الکترونیکی کردن و تعبیه نکات کنترلی مطمئن، از تخلفات جلوگیری کنیم. 

وزیر کشور گفت: در برخی نقاط کشور، گزارشاتی می‌آمد که عده‌ای خرید و فروش رأی کردند یا تبلیغات را در ایام غیر از تبلیغات انجام دادند، اما هیچ تخلفی که در فرآیند انتخابات تأثیر بالایی داشته باشد، نداشتیم.

رحمانی‌فضلی همچنین با اشاره به نحوه شکایت نامزدهای انتخابات نسبت به نتایج اعلام شده، گفت: از امروز به  تا 10 روز، فرصت شکایت وجود دارد و شورای نگهبان به آنها رسیدگی می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره زمان اعلام نتایج سه انتخابات شوراها، میاندوره‌ای مجلس و خبرگان رهبری تأکید کرد: در میاندوره‌ای مجلس و بویژه در شوراها، تعداد نامزدها خیلی زیاد است و شمارش آراء در تهران و کلانشهرها زمان می‌برد. 

وزیر کشور در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین خبرها درباره حمله عناصر ضدانقلاب به ایرانیانی که قصد شرکت در انتخابات داشتند، گفت: این را باید از وزارت امور خارجه سوال کنید، من خبر ندارم.

انتهای پیام/*

کد خبر 671159

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =