خبر خوب برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

هیات عمومی دیوان عدالت اداری پرداخت معوقات اصلاح مستمری بازنشستگی با احتساب اشتغال در مشاغل سخت و زیان آور را از تاریخ بازنشستگی الزام آور دانست.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، به نقل از دیوان عدالت اداری، کارگرانی که پس از بازنشستگی عادی به موجب رای کمیته‌های استانی تشخیص مشاغل سخت و زیان آور، شغل تحت تصدی آن‌ها سخت و زیان آور تشخیص داده شده است و شرایط مربوط به بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور از جمله سنوات اشتغال و پرداخت معوقه مربوطه را احراز کرده اند، بازنشستگی عادی ایشان از عادی به سخت و زیان آور و از تاریخ بازنشستگی مشمول بازنشستگی در سخت و زیان آور کرد.

پس از مراجعه به دیوان و بررسی در شعب آراء صادر شده در این خصوص، بعضی شعب نسبت به الزام پرداخت معوقات سخت و زیان آور از زمان تایید، کمیته استانی را الزام آور دانسته و برخی از شعب با توجه به اینکه در زمان اشتغال کارگران ، بیمه از کارفرما اخذ شده است زمان بازنشستگی عادی را ملزم دانستند.

از آنجایی که در رای کمیته‌های استانی اشاره شده است، چون کارگر در سال‌های قبل در مشاغل سخت و زیان آور اشتغال داشته و شغل او زیان آور می‌باشد و طبعا، چون بیمه پرداخت شده از زمان بازنشستگی عادی محق اخذ حقوق سخت و زیان آور است، در نتیجه معوقات باید از زمان بازنشستگی و مستمری آن پرداخت شود.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری از تاریخ صدور حکم بازنشستگی، تامین اجتماعی را متعهد به پرداخت کرده و این حاکی آ ن ست که بیمه کارگران در گذشته وجود داشته است منتهی شخص به تازگی از سختی و زیان آور بودن آگاه شده است و با قطعیت رای دیوان از زمان حاصل شدن آن، تامین اجتماعی را ملزم به پرداخت می‌نماید. محل تعارض آراء در واقع شروع ذیحق بودن رای مثبت کمیته استانی دال برسخت و زیان آور بودن است و هیات عمومی دیوان عدالت اداری تامین اجتماعی را نسبت به پرداخت معوقات از زمان بازنشستگی الزام آور دانست.

منبع : رکنا

انتهای پیام/

کد خبر 671379

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فریبا IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
  0 0
  اینها رو جمع کنید امروز سی ام هنوز حقوق ما واریز نشده انقدر کی بود کی بود من نبودم راه نیاندازید مردم چک دارند
 • محمد IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
  0 0
  با سلام و عرض ادب و احترام مثلا بنده که حدودا بیست سال در ریسندگی و بافندگی نجف آباد اصفهان در قسمت بافندگی پارچه میبافتم اما مدتی هم متفرقه مثل قالب بندی کار کردم تا بازنشسته شدم اما سختی کار ارائه ندادم چکار باید بکنم لطفا راهنمایی کلی بفرمائید تا بازنشسته های دیگر هم بخوانند ممنونم تشکر