عوامل مؤثر در کاهش مشارکت انتخاباتی

کارشناس مسائل سیاسی عوامل مؤثر در کاهش مشارکت انتخاباتی را تبیین کرد.

قاسم حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: افراد در جایگاه‌های مختلف و با زبان‌های متفاوت و با قیافه‌ای به‌ظاهر دلسوزانه مدام از پیام ۵۰ درصدی می‌گویند که در انتخابات شرکت نکردند، البته حتماً بخشی از این افراد از سر دلسوزی صادقانه سخن می‌گویند، اما در زمینی بازی می‌کنند که مغرضان آن را طراحی کردند. بدخواهانی که همه تلاش خود را برای مأیوس‌سازی مردم جهت شرکت در انتخابات کردند، اما صف‌های طولانی انتخابات در ابتدا و انتهای ساعات رأی‌گیری ایجاد شد و به آن‌ها فهماند که پروژه تحریم انتخابات شکست خورده‌ است.

وی با بیان این‌که ما معتقدیم که کش دادن چنین مباحثی بعد از پیروزی شیرین ملت، وجاهتی ندارد، گفت: اما نمی‌توان در مقابل سم‌پاشی کسانی که زبان به طعنه باز کرده و با پررویی تمام پیروزی ملت را ناکامی جلوه می‌دهند سکوت کرد؛ بنابراین ناگزیر از بازنمایی شکست بانیان پروژه تحریم هستیم.

بیشتر بخوانید:

آیین رئیسی

آزمون بزرگ آیت‌الله رئیسی

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: در این انتخابات شکست بوق‌های تبلیغاتی آمریکا، انگلیس و عربستان، شکست جریانی که به‌دنبال پایمال کردن عزت ملت ایران بودند و بنای کرنش مقابل سلطه‌گران داشته‌اند و شکست افراد خودشیفته‌ای که در قامت مرتد سیاسی دم از عدم شرکت در انتخابات زدند، بر همگان آشکار شد و مهملاتی که این روزها طرح می‌کنند نشان از عمق شکست آن‌ها در پروژه تحریم انتخابات دارد.

حبیب‌زاده مشارکت انتخاباتی اخیر را حماسه بزرگ توصیف کرد و افزود: شاید برخی افراد گمان برند که مگر مشارکت قریب به ۵۰ درصدی افتخار دارد که آن را حماسه بنامیم؟، افرادی که چنین تردیدی را مطرح می‌کنند دو دسته هستند، دسته‌اول افرادی هستند که تمام تلاش خود را برای تحریم انتخابات به کار بردند و در محافل خود از مشارکت زیر ۳۰ درصد مردم سخن می‌گفتند، افرادی که با استفاده از رسانه‌های بیگانه و فضای مجازی و یا با جمع کردن جمع معدودی مقابل منزل خود و اقدامات دیگری از قبیل خسته کردن مردم با معطلی آن‌ها در صبح رأی‌گیری همه تلاش خود را برای مایوس کردن مردم به کار بردند. اما دسته دوم افرادی هستند که تحت تاثیر القائات دسته‌اول قرار می‌گیرند. طبیعی است افراد فوق به شکست خود اعتراف نکرده و کاهش مشارکت ۲۴ درصدی نسبت‌ به انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ را به‌منزله پیروزی خود قلمداد کنند و با تکیه‌کلام این‌که بیش‌از ۵۰ درصد در انتخابات شرکت نکردند، این امر را به منزله‌ شکست نظام در انتخابات مطرح کنند.

او ادامه داد: درحالی‌که اگر کاهشی بوده، ۲۴ درصد است که قریب به ۱۰ ‌درصد آن ناظر به نگرانی از کرونا بوده و یکی دو درصد هم به‌خاطر تعلل‌های شروع رای‌گیری و تقریباً ۱۲ درصد باقیمانده هم سرخورده از وعده‌های سر خرمنی بوده که دولت فعلی در چهار سال قبل داد و به آن‌ها عمل نکرد و فشار معیشتی بر مردم وارد کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان تأکید کرد: البته احراز صلاحیت‌ها و این‌که بخشی از جامعه از عدم احراز صلاحیت نامزد خود ناراضی بودند در میزان آرای باطله و درصدی از عدم مشارکت سهیم بوده‌است لذا نگاه واقع‌بینانه به انتخابات همان است که بگوییم در شرایط عادی انتخابات فوق قریب به ۶۰ درصد است که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرمودند.

انتهای پیام/*

کد خبر 674211

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =