کد خبر 675210
۱۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
امام جواد (ع) مبتکر و بنیانگذار کرسی آزاد علمی بود

امام جمعه قرچک گفت: امام جواد (ع) مبتکر و بنیانگذار بحث و کرسی آزاد علمی بود و شهر مدینه را به کانون مناظرات مبدل کرد.

حجت‌الاسلام حجت‌اله اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری تهران نیوز با تسلیت سالروز شهادت نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، اظهار کرد: بزرگترین درس از زندگی نورانی امام جواد علیه‌السلام مقاومت و ایستادگی آن حضرت و مبارزه با باطل البته با علم، برهان و مجادله احسن بود.

وی گفت: آن امام همام با دو قدرت خطرناک تزویر و ریا به شدت مبارزه کرده و در مقابل مامون که چهره‌ای به ظاهر آراسته و اسلامی ولی باطنی سرشار از حیله و نفاق داشت، ایستاد.

امام جمعه شهرستان قرچک خاطرنشان کرد: منطق عالی امام جواد علیه‌السلام این بود که هر کس از غیر خدا ببرد و تنها به او توکل کند، خداوند او را کفایت می‌کند.

حجت‌الاسلام اسماعیلی بیان کرد: آن حضرت با وجود سن کم در مقابل حیله، تزویر، ریا و نفاق مامون موفق و پیروز شده و شهر مدینه را به کانون مناظرات، گفتمان علمی و مرکز رشد و ترویج تفکر آل محمد (ص) مبدل کرد.

وی از نهمین امام شیعیان به عنوان مبتکر و بنیانگذار بحث و کرسی آزاد علمی یاد و تاکید کرد: امامت آن حضرت در سن کم ولی با قدرت علمی ایشان تثبیت شد.

امام جمعه شهرستان قرچک ادامه داد: آن حضرت در میان فرقه‌های انحرافی فراوان با بیان معجزه‌آسا، نافذ و دانش لدّنی بر همگان پیروز  شده و دانشمندان و شاگردان موثر و مبرّزی همچون یحیی ابن اکثم، علی ابن مهزیار اهوازی و بانوان حکیمه و علیمه بسیاری را تربیت کرد.

اسماعیلی از ترویج سبک زندگی اسلامی به عنوان یکی از اولویت‌های ائمه اطهار علیهم‌السلام یاد و اظهار کرد: هدف ظالمان و مفسدان دنیا برای رسیدن به تفکر شیطانی خود تغییر سبک زندگی به ویژه تخریب کانون خانواده‌ است.

وی افزود: امام جواد علیه‌السلام با سن کم و محدودیت‌های دوران امامتش در جبهه مبارزه فرهنگی برنامه‌های سازنده‌ای را ارائه و اندیشه اسلام ناب را تبیین کرد، اما باید دید امروز چه اندازه در این جبهه کار کرده و اثرگذار بوده‌ایم.

امام جمعه شهرستان قرچک گفت: تاریخ ثابت کرده هر جامعه‌ای که به خانواده و سبک زندگی اهمیت ندهد، نابود شده و در آن صورت دیگر رشد شخصیت، فضائل انسانی، امنیت و آزادی دیگر معنا نداشته و انسانیت می‌میرد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه مسلمانان و شیعیان باید پیرو عامل، حق‌گرا و حق‌پرست بوده و با باطل به مبارزه برخیزند، عنوان کرد: بنابراین انتظار می‌رود مردم و مسوولان نسبت به ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی در جامعه اهتمام ورزیده و مانع گسترش تفکرات و بدعت‌های غربی شوند.

گفتنی است، امام جواد علیه‌السلام در سن ۸ سالگی به امامت رسید و در ۲۵ سالگی به شهادت رسید.

انتهای پیام/*

کد خبر 675210

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =