کودکانه‌ای پشت چراغ قرمز/ سرنوشت کودکان خیابانی بعد از جمع آوری

کودک خیابانی یا کودک کار از آن واژه‌هایی است که در فرهنگ ما ایرانی‌ها چند سالی است پررنگ‌تر شده و مفهوم پیدا کرده و اداره بهزیستی متولی این موضوع شده تا ساماندهی این کودکان را انجام دهد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اجتماعی، پشت چراغ سبز سر چهار راه ایستاده و مدام این پا و آن پا می‌کند تا چراغ قرمز شود، وقتش که می‌رسد دمپایی‌های کهنه پلاستیکی‌اش را تا ته پایش محکم فشار می‌دهد تا پارگی آنها سبب خارج شدنشان از پایش نشود، از چهره آفتاب سوخته‌اش می‌شود فهمید روزها و بلکه ماه‌هاست زیر آفتاب سوزان تابستان و سرمای استخوان سوز زمستان همین چهار راه‌ها با چند شاخه گل و گاه جعبه‌ای آدامس، دستش را به سوی رانندگان خودروهای پشت چراغ قرمز دراز کرده تا مبلغی پول از آنها بگیرد.

ماجرای یک کودک خیابانی

سر ظهر که می‌شود وقتی از تردد انبوه خودروها در چهارراه‌ها دیگر خبری نیست وانتی قراضه که پشتش چند تایی هم کودک از دختر و پسر سوار شده‌اند و با جیغ و داد و شادی روزهای کودکانه خود را فارغ از حوادث عمرشان می‌گذرانند، فال‌فروشان و گل‌فروشان چهار راه‌ها و مترو سواران را که خسته از نیم روز بلند و گرم روزها هستند سوار می‌کند و به جایی نامعلوم شاید برای استراحت و یا بهره کشی‌های کاری دیگری می‌برد تا بازهم در ساعت‌های اوج تردد عصر و غروب با کالاهایی دیگر و یک اسپنددان و دستمال و اسپری برای پاک کردن شیشه خودروها سر چهار راه‌ها یا در خطوط مترو بازهم همان آش و همان کاسه.

شنیدن صدای کودکانی که ملتمسانه می‌خواهند شاخه گلی و یا فالی و یا خدمتی را در عوض گرفتن پولی بفروشند برای عابران چهار راه‌ها و مترو چندان غریبه نیست، صدای التماس گونه آنها که از دردهای شاید ساختگی(!) زندگیشان می‌گویند، از مریضی والدین تا گرسنگی چند روزه‌ خودشان حالا برای همه صدایی آشنا در چهار راه‌هاست. شیشه اتومبیل را که پشت چراغ قرمز پایین می‌آوری محال است یکی از همین کودکان آفتاب سوخته با سر و وضعی آشفته و کهنه را در مقابل خودت نبینی و برای خلاصی از التماس‌هایش شاید بخواهی پول ناچیزی را به او بدهی و شاید هم دیگر شنیدن این صداها برایت عادی شده باشد و ترجیح می‌دهی شیشه را بالابکشی تا صدای آنها را نشنوی.

از ترس دستگیریشان توسط بهزیستی مدام در حال فرار کردن هستند و از کودکی می‌آموزند که از قانون گریزان باشند تا بهایی اندک در اجتماع از بابت این قانون گریزی کف دستشان بگذارند. اما عاقبتِ این کودکان اگر به دست ماموران جمع آوری بیفتند چه می‌شود را می‌خواهیم از زبان یکی از مسئولان بهزیستی بشنویم تا با داستان این کودکان بیشتر آشنا شویم.

ساماندهی کودکان خیابانی

محمد رضایی‌اصل رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به تشکیل کارگروه کودکان کار و خیابان متمرکز در استان و شهر تهران گفت: نزدیک به 1000 کودک خیابانی که از ابتدای امسال در تهران جمع آوری شده‌اند با کمک شهرداری در مراکزی که به منظور نگهداری این کودکان تجهیز شده تا زمان شناسایی آنها نگهداری می‌شوند.

وی افزود: پیش از این وقتی این کودکان جمع‌آوری می‌شدند پس از مدتی رها می‌شدند اما اکنون اینگونه نیست و با اسکن عنبیه و صدور مشخصات اولیه درهر کجا قابل شناسایی و رصد هستند و در صورتی که مجدداً این کودکان در خیابان جمع‌آوری شوند مشخصات آنها به این صورت در بانک اطلاعاتی وجود دارد و می‌توانیم به مراکز مجاز یا خانواده‌های آنها تحویل بدهیم.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری با بیان اینکه این کودکان به عناوین مختلف در مناطق مختلف تهران بدون سرپرست رها شده و مشغول به تکدی گری هستند، عنوان کرد: جمع‌ آوری این کودکان گاه با حواشی اجتماعی و ترحم شهروندان مواجه است در حالی که شهروندان باید بدانند وجود این کودکان در چهارراه‌ها و اماکن دیگر سبب به وجود آمدن آسیب‌های اجتماعی فراوانی می‌شود و 95 درصد این کودکان جمع آوری شده بازگشتی به خیابان نداشته‌اند.

وی با اشاره به مشارکت دادستانی و مسئولان امنیتی و قضایی و اجرایی در کنار بهزیستی به منظور جمع آوری این کودکان بیان کرد: در هنگام جمع آوری این کودکان مأموران با رفتاری محترمانه و در کمال مهربانی با آنها برخورد می‌کنند تا حواشی در فضای مجازی از سوی برخی سوءاستفاده کنندگان به وجود نیاید.

سایه آسیب‌ها بر سر کودکان خیابانی

رضایی‌اصل با اشاره به آسیب‌های مختلف جسمی، روحی و روانی برای این کودکان اظهار داشت: یک قسمت از کار فقط جمع آوری این کودکان است و اصل کار زمانی شروع می‌شود که این کودکان جمع شده و باید ساماندهی و ترخیص شوند و پس از آن ارائه خدمات بعد از ترخیص و نظارت بعد از ترخیص بسیار پیچیده است اما در اولین فرصت ممکن تلاش می‌شود که به بهترین نحو این کودکان ساماندهی شوند.

به گزارش تهرن نیوز، شاید برایتان جالب باشد که این کودکان بعد از اینکه جمع آوری شدند کجا می‌روند و خانواده‌هایشان چرا آنها را در خیابان‌ها برای تکدی گری رها می‌کنند و سرنوشت نوجوانی و جوانی این کودکان چگونه خواهد شد و سوالاتی از این قبیل و اینکه بخواهید به این کودکان کمک‌های مالی و یا آموزشی و درمانی کنید پس بهتر است در اولین فرصت برای این منظور سری به ادارات بهزیستی محل سکونت خود نزنید تا از نزدیک شاهد اقدامات حمایتی این نهاد از کودکان کار و خیابانی باشید و در صورت تمایل در هر یک از بخش‌ها که می‌توانید از این کودکان در جهت ترسیم آینده‌ای بهتر، حمایت کنید.

انتهای پیام/*

کد خبر 676261

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =