لب تشنه بر لبِ آب / ناخدمتی «رمزارزها» به خوزستان مقاوم

آبی که باید عطش مردمان خونگرم خوزستان را در گرمای آفتاب سوزان کویر این استان فرو می‌نشاند صرف تولید برق آن هم نه برای مصارف عمومی که برای استخراج رمز ارز شده است!

به گزارش شبکه خبری تهران نیوزسرویس اقتصادی، وقت بحران که می‌شود همه برای خوزستان تفدیده و داغ دیده «دایه مهربان‌تر از مادر» و «کاسه داغتر از آش» می‌شوند اما همین که جناب «بحران» سرش را به زیر انداخت و از کناری دست از سر خوزستان برداشت یادشان می‌رود برای این استان رنجدیده و مظلوم و مقاوم مادری کنند.

هرچند مظلومیت منحصر به خوزستان نیست و بسیاری از استان‌های کشور در محاق ِ «بی‌تدبیری‌ها» سال‌هاست رنج کشیده و سوخته و ساخته‌اند اما قصه این روزهای خوزستان غصه آب و عطش است تا عطش بی توجهی‌ها و بی‌مسئولیتی مسئولان در این استان زمین‌ها و احشام و از همه مهم‌تر آدم‌ها را تشنه آدمیت کند.

حالا این بار خبر می‌دهند آبی که باید عطش مردمان خونگرم خوزستان را در گرمای آفتاب سوزان کویر این استان فرو می‌نشاند صرف تولید برق آن هم نه برای مصارف عمومی که برای استخراج رمز ارز شده است! خبری عجیب اما واقعی که این بار هم پای رمز ارزهایی که برخی‌ها معتقدند تحریم‌ها را دور زده و به کشور خدمت کرده، به این میان باز شده تا بفهمیم یکی از خاصیت‌های رمز ارزها هم بی‌آبی و تنش آبی خوزستان است و بی‌مسئولیتی مسئولان را گردن رمز ارزها بیندازیم، چه مقصری از این بهتر که بدون برنامه این فناوری‌های نوین را مسئول همه بی کفایتی‌ها دانستن!

مشکل کم آبی و تنش آبی این روزهای کشور به ویژه در استان خوزستان مورد توجه و نگرانی بسیاری از هموطنانمان قرار گرفته است تا در این هوای گرم و تفدیده این استان بسیاری از مناطق روستایی آن با کمال تأسف با تانکر آبرسانی شوند و آب مورد نیاز برای زراعت و احشام هم وجود نداشته باشد.

مدیریتی جهادی برای خوزستان زخم دیده

قرار است هزار و یک مشکل این استان در جلسه‌ای با حضور سران قوا بررسی شده و راهکارهای لازم برای تأمین آب شرب استان خوزستان با همکاری دستگاه‌های ذیربط ارائه شود، راهکارهایی که البته هر چند دیر هنگام اما می‌تواند بخشی از زخم‌های عمیق چندین ساله این استان را التیمام بخشد هرچند از حرف تا عمل فاصله‌ای به اندازه پایتخت نشینی تا خوزستان تفدیده است.

رفع مشکلات این استان و دیگر استان‌های محروم کشور البته نیازمند مدیریتی جهادی است که جای خالی آن سال‌هاست در بدنه مدیریتی کشور احساس می‌شود که تا فصل گرما می‌شود نگرانی‌ها برای تنش آبی در استان‌های جنوبی و در فصل سرما کمبود گاز در مناطق سردسیر داد مردم را از این همه بی مسئولیتی مسئولان در می‌آورد.

ضرب الأجل تأمین آب مردم

فریدون حسنوند نماینده مردم اندیمشک در مجلس و رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به برگزاری جلسه فوق العاده در استان خوزستان با حضور مسئولان متولی در خصوص بررسی بحران آب این استان گفت: در این استان با چند موضوع مواجه هستیم نکته اول به دلیل کم بارشی و خشکسالی به وجود آمده خروجی سدها برای پایین دست کاهش پیدا کرده و از سویی باید نگاهمان به تولید برق باشد تا خاموشی‌ها را در استان و کشور نداشته باشیم و هم سهم آب شرب پایین دست، محیط زیست و حق آبه تالاب در نظر گرفته شود.

وی مشکلات ناشی از گرمای شدید هوا و تبخیر آب و مشکلات فعلی در مسیر سد کرخه تا تالاب را یادآور شد و افزود: با توجه به این مشکلات به چند موضوع پرداخته شد از جمله اینکه در اقدامات آنی و ضرب الاجل باید آب آشامیدنی برای مناطق و روستاهایی که در حال حاضر با تنش آبی مواجه هستند از طریق تأمین منابع مالی برای پروژه‌هایی که باید در کوتاه مدت اجرایی شود تأمین شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: در این جلسه مصوب شد منابع مالی برای این پروژه‌ها و برخی چاه‌ها تأمین شود و در کنار آن تعدادی تانکر باید در اختیار شرکت آب و فاضلاب استان، سپاه و برخی نیروهای جهادی قرار بگیرد تا بتوانند به صورت ضربتی آب آشامیدنی مورد نیاز مردم را برای این مناطق ارسال کنند که در آنجا هم نیازمالی مطرح شد که بازهم مصوب شد تا این موارد در جلسه هیئت دولت تصویب و تخصیص منابع لازم انجام شود.

افزایش رهاسازی آب کرخه برای تأمین آب روستاهای پایین سد

وی از افزایش آزادسازی آب سد کرخه به منظور تأمین آب روستاهای پایین دست سد کرخه خبر داد و گفت: رهاسازی آب از سد کرخه برای پایین دست خروجی سد کرخه در روزهای اخیر 75 متر مکعب بود اما در جلسه اخیر وزارت نیرو مقرر شد تا خروجی سد کرخه افزایش یابد بنابراین خروجی سد در همان زمان به 130 متر مکعب افزایش پیدا کرد تا هم آب شرب روستاهای در مسیر آب سد و هم آب تالاب‌ها تأمین شود.

حسنوند با اشاره به احتمال کمبود بارندگی‌ها در پاییز امسال بیان کرد: با برآوردهای کلی میزان ذخیره آب و از سویی تولید برق با توجه به بارندگی‌های پاییز امسال کاهش می‌یابد بنابراین باید در کمیته‌ای این موضوعات مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا در صورتی که شرایط اجازه می‌دهد آب بیشتری از سد کرخه رهاسازی شود تا از رنج مردم پایین دست کاسته شود.

وی با نگاهی به علت کم آبی‌های اخیر با توجه به برآوردهایی که از پیش نسبت به میزان ذخیره آب پشت سدها و کم بارشی‌ها وجود داشته عنوان کرد: امسال به دلیل کمبود آب اعلام شد در طول مسیر برخی کشت‌های تابستانه انجام نشود اما حدود 80 هزار هکتار اضافه بر این ظرفیت کشت شده که میانگین نیاز آنها برای تأمین آب حدود 300 میلیون متر مکعب آب است و مسئولان این استان معتقدند که بخشی از کمبود آب به و جود آمده به همین دلیل است.

پای رمزارزها در تنش آبی خوزستان

رئیس کمیسیون انرژی مجلس دیگر دلیل تنش آبی امسال خوزستان را استخراج رمز ارزها دانست و توضیح داد: زمستان سال گذشته به منظور تامین آب مورد نیاز نیروگاه‌های برق آبی، آب پشت سدهای این استان از جمله کرخه، دز و کارون رهاسازی شد که بخشی از این نیاز برای تولید برق غیر ضروری شامل برق مورد نیاز استخراج رمزارزهایی بوده که حدود 5 هزار مگاوات از برق تولیدی این استان در آن محل مصرف شده و این میزان معادل حدودا 10 نیروگاه 500 مگاواتی استان است که صرف استخراج رمز ارزها شده و تأمین این میزان از برق از سدهای برق آبی این استان بوده است.

به گزارش تهران نیوز، این بخشی از قصه پُرغصه استان مقاوم و مظلوم خوزستان بود که در آتش بی تدبیری مسئولانی می‌سوزد که سود حداقلی را به تنش و بی آبی این استان ترجیح می‌دهند و منافع عمومی مردم را قربانی سیاست‌هایی کرده‌اند که به نام تکنولوژی‌های روز با هزینه‌های گزاف مردم را از این شرایط به رنج کشیده‌اند.

خوزستان گرم و مقاوم‌تر از قبل ایستاده است با مردمانی مقاوم و صبور که رنج زخم سال‌ها تهاجم دشمنان را بر جبین دارد و حالا با رنج بی تدبیری‌های مسئولانی ایستاده نظاره گر گرمای تفدیده صحراهای خود است که از استان‌های پر آب با ذخائر آبی مناسب با نیاز خود است با این حال بازهم عده‌ای با تدابیر خلق الساعه خود این استان را در رنج فرو برده‌اند. به امید اینکه روزهای گرم این استان با گرمای مردمانش درایستادگی ومقاومت همچون هشت سال دفاع مقدس بر تارک این مرز و بوم همچون همیشه بدرخشد.

انتهای پیام/*

کد خبر 676826

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =