برجام؛ همچنان نسخه روحانی برای حل مشکلات

آقای روحانی کماکان شرط حل و فصل مشکلات موجود را به صورت صد درصدی متوجه احیای برجام می‌داند، موضوعی که نه‌تنها منتقدین دولت بلکه بسیاری از حامیان روحانی بر غلط بودن آن تأکید می‌کنند.

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، رئیس دولت تدبیروامید اخیراً در جلسه هیئت دولت در سالگرد امضای برجام با انتقاد از مجلس شورای اسلامی به مصوبه ۱۱ آذر ماه این نهاد اشاره کرد و گفت: «اگر اصل ۶۰ قانون اساسی ما حاکم بود و یازدهم آذر لطمه نمی‌خورد، اسفندماه تحریم مردم برداشته می‌شد و امروز مردم می‌دیدند که چه شرایطی بر کشور حاکم بود و فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر دیگری را می‌دیدند.»

روحانی در ادامه مدعی شد: «امروز یک سفره آماده‌ای هست این سفره آماده است، باید در باز شود و بیایند مردم کنار سفره قرار بگیرند. سفره آماده است کار آماده شده، قاعدتاً فرصت دولت دوازدهم را از دستش گرفتند ولی ان شاءالله امیدواریم دولت سیزدهم بتواند این کار را تکمیل کند ما هم خوشحالیم از اینکه فرق نمی‌کند از اینکه دولت دوازدهم موفق باشد یا دولت سیزدهم موفق باشد ولی در اینکه چهار، پنج، ۶ ماه فرصت از دست رفت بسیار بسیار متأسفیم.»


بیشتر بخوانید:

دولت روحانی عملکرد خوبی در سیاست خارجی نداشت


روحانی در روزهای پایانی دولت تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا تصویری خوب از دولت را در ذهن مردم ترسیم کند، رئیس جمهور در تمامی گزارش‌هایی که در طول این سال‌ها به مردم ارائه کرده است تمامی مشکلات کشور را به سیاست خارجی گره زده تا خود و دولتش را از وضعیت موجود مبرا کند، آقای روحانی کماکان شرط حل و فصل مشکلات موجود را به صورت صد درصدی متوجه احیای برجام می‌داند، موضوعی که نه‌تنها منتقدین دولت بلکه بسیاری از حامیان روحانی بر غلط بودن آن تأکید می‌کنند.

موضوعی که باعث شد دولت روحانی هشت سال معیشت و اقتصاد کشور را به امید گشایش خارجی، معطل نگاه دارد و ماحصل آن در این هشت سال وضعیت را به نفع مردم تغییر نداد، مسیر غلطی که دولت یازدهم و دوارزدهم طی کرد و اکنون روحانی کماکان بر آن پافشاری می‌کند به یک راهبرد برای دولت آمریکا تبدیل شده است و این راهبرد حل کردن چالش‌های درونی از طریق مذاکره است و تنها تفاوت دولت اوباما، ترامپ و بایدن در نوع تاکتیک‌هایی است که در مواجه با جمهوری اسلامی به کار می‌برند.

مشکلی که دولت روحانی و تیم مذاکره‌کننده آن هیچ‌گاه برای آن برنامه‌ریزی نکرده‌اند چگونگی واکنش در برابر تعهدناپذیری آمریکا و طرف غربی است، آمریکایی‌ها حتی در حال حاضر هم نمی‌خواهند هیچ‌گونه تعهدی را بپذیرند. گرفتن تضمین در مذاکرات فعلی حق ایران است تا تجربه برجام تکرار نشود. آمریکا نه در حال حاضر تضمینی می‌دهد که تحریم را برنگرداند و نه حتی حاضر می‌شود که راستی‌آزمایی مدنظر ایران در مقابل انجام تعهداتشان را بپذیرند؛ چراکه تحریم جز راهکارهای اصلی آمریکا برای مقابله با ایران است؛ موضوعی که دولت تدبیروامید حاضر به پذیرش آن نبوده و در روزهای پایانی دولت خود هم حل تمامی مشکلات کشور را احیای برجام می‌بیند.

غفاری: آمریکا درصدد تاکتیک بازگشت پوچ به برجام است

حنیف غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز، اظهار داشت: همانطورکه مشخص است، طرف آمریکایی در همین گام مهم و عملیاتی با تفکیک تحریم‌ها عملاً درصدد پیگیری تاکتیک بازگشت پوچ به برجام است. به عبارت بهتر طرف آمریکایی به بهانه اینکه لغو بعضی از تحریم‌ها مشکل است، می‌خواهد تصمیم‌گیری در خصوص آنها را به اینده موکول کند؛ یعنی بعد از اینکه ایران به تعهدات خودش در برجام عمل کرد و برخی از تحریم‌ها را هم به بهانه اینکه مغایرتی با برجام ندارد، لغو نکند.

کارشناس سیاست خارجی گفت: این اقدام طرف آمریکایی کاملاً یک اقدام کاملاً تمرین‌شده با همراهی طرف اروپایی محسوب می‌شود؛ یعنی واشنگتن و تروئیکای اروپایی، در رایزنی‌های خودشان بارها اعلام کرده‌اند چه در رایزنی‌های نهان خودشان و چه در رایزنی‌های آشکار؛ می‌خواهند بخشی از تحریم‌ها را به مثابه اهرم فشار علیه ایران حفظ کنند تا به واسطه آن ایران را وادار کنند به مذاکرات موشکی و منطقه‌ای تَن دهد و پای میز مذاکره با طرف آمریکایی بنشیند.

انتهای پیام/*

کد خبر 676870

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =