توانمندی جنبش‌های اجتماعی در تقویت اقتدار و رشد عمومی کشور

هراس‌­های اجتماعی طیف وسیعی از دلایل را به همراه دارند که در صورت عدم تمرکز، برنامه‌ریزی و اجرای صحیح جهت ارتفاع منطقی و مدام ایشان نمی‌توان جامعه‌ای شاد و رو به رشد را انتظار داشت.

شبکه خبری تهران نیوز، صادق عابدینی در یادداشتی نوشت: هراس ­های اجتماعی طیف وسیعی از دلایل را به همراه دارند که در صورت عدم تمرکز ، برنامه‌­ریزی و اجرای صحیح  جهت ارتفاع منطقی و مدام ایشان نمی ­توان جامعه ­ای شاد و رو به رشد را انتظار داشت.

از سوی دیگر پیگیری و اصلاح مداوم دلایل بروز ایجاد استرس های اجتماعی تنها وظیفه دولت نبوده و همکاری همگی لایه های اجتماعی را نیازمند است.

جامعه به دلیل معلولیت از عوامل ایجادکننده هراس ­های اجتماعی و محیطی ، دارای بهترین توانمندی در شناخت ابعاد گوناگون پدید آورنده مشکلات بوده و به تیع آن بالاترین ظرفیت مطالبه­ گری و تغییر شرایط به وضعیت مطلوب را دارا می باشد.

جنبش­ های اجتماعی دارای نگاه مسالمت آمیز و بهبود بخش ، ابزاری بسیار توانمند در نیل بدین مقصود هستند. در واقع همانگونه که گی روشه معتقد است ، جنبش های اجتماعی با میانجیگری میان افراد ، ساخت ها و حقایق اجتماعی باعث افزایش مشارکت اجتماعی شده و به واسطه ایجاد و ارتقای آگاهی های جمعی اقدام به اعمال فشار جهت رفع موانع مطلوب می کنند.

مشخص بودن اهداف ، داشتن برنامه و دارا بودن ایدئولوژی مشخص ، ویژگی تمامی جنبش های اجتماعی است که در صورت عدوم وجود هریک از موارد نامبرده شده ، جنبش عملاً ابتر بوده و به سرعت و قبل از دستیابی به اهداف خود از میان می­رود.

طی سالیان اخیر در کشور شاهد بروز موج ­هایی از مطالبه­ گری در خصوص ایرادات و نواقص موجود در امر حکمرانی کشور در عرصه ­های مختلف بودیم که به دلیل فقدان وجود برخی از ویژگی­ های یک جنبش پیگیر ، ناموفق بودند . نتیجه عدم تناسب تغییرات مثبت با موارد منفی در نزد اذهان عمومی ، دلسردی بخش­ هایی از جامعه شد که تبلور آن در انتخابات سال­های ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ بروز کرد .

لذا به عقیده نگارنده لازم است که نخبگان، سازمان­ های مردم­ نهاد و لایه ­های ­اجتماعی میزان مشارکت و مطالبه گری هدفمند خود را در قالب جنبش­ های اجتماعی امید بخش افزایش داده و پیگیری نواقص و ایرادات فعلی را در دستور کار خود قرار دهند.

انتهای پیام/*

کد خبر 677036

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =