حرکت هدفمند دولت برای گروگان گرفتن معیشت مردم

متأسفانه در دولت روحانی شاهد حرکت هدفمند بودیم تا از طریق به گروگان گرفتن معیشت مردم و مسائل اقتصادی نظام را وادار به مذاکره با آمریکا سازد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، روزهای پایانی دولت دوازدهم در حالی سپری می‌شود که هر روز شاهد شگفتانه‌ای تازه از تیم اقتصادی دولت روحانی هستیم، افزایش بی‌محابای قیمت‌ها از جمله مواردی است که شرایط زیستی را برای بسیاری از اقشار ضعیف دشوار کرده است. انتشار خبر افزایش قیمت لبنیات و برخی از اقلام ضروری از جمله اخباری بود که در سایه تکذیب‌ها و تردیدهای اهالی دولت این شائبه را پیش آورد که بازی با سبد معیشتی خانوار در روزهای منتهی به خداحافظی با دولت تدبیر، آخرین تیر در ترکشی است که به جیب‌ها و سفره‌های خالی مردم اصابت کرده است.

قیمت شیر خام و نهاده‌های دامی از اواخر سال گذشته تا کنون بیش از۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است که طبیعتاً با افزایش قیمت این دو باید انتظار گرانی سبد معیشت مردم را داشت.

بیشتر بخوانید:

قیمت گوشی امروز ۵ مرداد ۱۴۰۰

باید برای ساخت حداقل یک میلیون مسکن در سال تلاش کرد

تورم در برزخ / در امتداد گرانی‌ها / پرش مرغ به سکوی ۴۰ هزار تومان!

بازی دولت با قیمت اقلام معیشتی

چند سالی می‌شود که تقریباً بعد از هیچ شدن مذاکرات برجامی، دولت برای أخذ جواز مذاکره مجدد و با این بهانه، بازی تازه‌ای را با قیمت اقلام اساسی سفره‌های مردم آغاز می‌کند. نکته جالب توجه در گرانی‌های افسارگسیخته، بی‌اطلاعی ظاهری مسئولین امر از این حوادث است. همچنین افزایش قیمت ارز داخلی و کاهش ارزش پول ملی نیز عامل دیگری بود که بر ناآرامی وضعیت بازار دامن زد و متضرر اصلی آشفته‌بازار ارز مردم بودند که با وعده‌های گشایش با تنگنای معیشتی روبه‌رو شدند. همچنین متأسفانه در دولت روحانی شاهد حرکت هدفمند بودیم تا از طریق به گروگان گرفتن معیشت مردم و مسائل اقتصادی نظام را وادار به مذاکره با آمریکا سازد.

سال ۱۴۰۰ هم البته در شرایطی آغاز شد که بحران کرونا، وضعیت اقتصادی دنیا و به تبع آن کشور ما را متشنج کرد اما ضعف تولید و عدم برنامه‌ریزی اقتصادی و مانع‌تراشی برای بنگاه‌های تولیدی باعث کاهش تولید شد و عده‌ای در این اثنا تلاش کردند علت این امر را به فاکتور تحریم مرتبط بدانند و از عوامل دیگری مانند نقص مدیریت و... چشم‌پوشی کنند. در کنار این موارد ریزش بورس، از دست رفتن سرمایه مردمی که با اعتماد به حرف‌های رئیس دولت سرمایه‌های کوچک خود را به اتاق شیشه‌ای آورده بودند نشان داد نه‌تنها عزمی برای مدیریت بازار نیست، بلکه گاهی عامدانه جاهلانه یا به دشواری‌ها برای تولید نوعی ناآرامی اجتماعی و مدنی دامن زده می‌شود.

تاریخ از دولت روحانی به بدی یاد خواهد کرد

علیزاده برمی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز با انتقاد از عملکرد ضعیف دولت گفت: هیچ‌گاه تاریخ از یاد نخواهد برد که این دولت چه بر سر اقتصاد و منافع ملی آورده و آیندگان همیشه از این دولت به بدی یاد خواهند کرد. متأسفانه به خاطر عملکرد ضعیف دولت نه‌تنها معیشت مردم با مشکل مواجه شده، بلکه به مشارکت انتخاباتی مردم هم آسیب رسانده است.

در چند هفته گذشته در فضای رسانه‌ای تئوری با عنوان تحویل زمین سوخته به آیت‌الله رئیسی مطرح می‌شود این اظهارات یأس‌آمیز در حالی مطرح می‌شود که رهبر انقلاب بهترین راهکار را در شعار سال ۱۴۰۰ با عنوان مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید مطرح کردند. شناخت زمین بازی، تلاش برای تحرک چرخ‌های تولید، کنترل هوشمند قیمت‌ها و رفتار صادقانه و شفاف با مردم و مشارکت آن‌ها در تحقق تولید و عبور از شرایط دشوار از عناصری هستند که فراروی دولت سیزدهم برای حل مشکلات معیشتی قرار دارد.

انتهای پیام/*

کد خبر 677951

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =