نفوذ سریع اینترنت ماهواره‌ای به کشور با تصویب طرح اینترنتی مجلس

فردا در صحن مجلس طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در حالی بررسی می‌شود که مخالفان این طرح قد علم کرده اند. دلایل این مخالفت به گفته حمیدرضا اعتدال مهر، فعال فضای مجازی، نابودی هزاران کسب و کار خردی است که در نبود حمایت داخلی، بر بستر پیام رسان‌های خارجی شکل گرفته اند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، مجلس شورای اسلامی در روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه جلسه علنی خواهد داشت که بررسی طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در دستور کار فردا قرار دارد.

رئیس سابق انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی در گفتگو با اقتصاد ۲۴ گفت: نمایندگان مجلس برای حفاظت از اخلاق و فرهنگ، در قالب طرحی خلاف جریان روز حرکت کردند.

حمیدرضا اعتدال مهر ادامه داد: در حال حاضر خودمان را با کشورهایی مقایسه کردیم که در واقعیت، اندازه و توان ما با آن‌ها بسیار متفاوت بود. به طور مثال هرچند نمایندگان مجلس و مسئولان، کشور چین یا روسیه را در این زمینه موفق می‌دانند، اما باید دید که تفاوت ما در جمیع جهات در مورد کارهایی که کردیم، زیرساختی که به وجود آوردیم، بهایی که دادیم و انرژی‌ای که گذاشتیم چقدر با چنین کشورهایی متفاوت است.

وی افزود: با چنین طرحی در مقام مقایسه یک ساختمان ۲۰ طبقه را روی فوندانسیون یک ساختمان ۲ طبقه پیاده می‌کنیم. مشخص است که در انتها چه اتفاقی خواهد افتاد.

خطرات محدود کردن اینترنت

این فعال فضای مجازی با بیان اینکه در سال‌های گذشته کدام طرح موفقی برای صیانت از یک مساله فرهنگی و اخلاق اجتماعی یا محافظت از باورهای دینی انجام شده است، گفت: به جای اینکه به ایرادات این طرح بپردازیم و خطرات آن را پیش بینی کنیم، برعکس نگاه کنیم. به طور مثال نگاه کنیم که در موضوع ماهواره چه اتفاقی افتاد؟ آیا در مقابله با آن موفق بودیم؟

اعتدال مهر با بیان اینکه نگرش سانسور، فیلتر و محدود کردن هیچ گاه جواب نمی‌دهد، ادامه داد: تا چند سال آینده ماهواره‌های ایلان ماسک در کشور خواهد بود، زیرا با تصویب شدن این طرح مارکتینگ اتفاق می‌افتد برای هر سیستم قاچاقی که بتواند خارج از سیستم دولتی، اینترنت را به کشور بیاورد.

فیلترینگ چه بر سر مردم می آورد؟

این فعال فضای مجازی گفت: ما هرچه در دانشگاه از اجزای دیجیتال مارکتینگ صحبت کردیم در مورد اینترنت عمومی بوده است. حالا کسب و کارها پا گرفته و مدلشان را نوشته اند و یک دفعه داریم ۴۰ درصد طرح این کسب و کارها را محدود می‌کنیم.

اعتدال مهر ادامه داد: این به منزله این است که تمام انرژی‌ای که تمام کسب و کارها برای طراحی مدل، بازاریابی و... صرف کرده اند از دست خواهد رفت. حتی کسانی که دارند برای خارج از مرزها کار می‌کنند آسیب جدی خواهند دید، چون یک رفت و آمد و تبادل دو طرفه است. نمی‌شود بگوییم ما کسی را به مرزهای راه نمی‌هیم بنابراین جایی برای صحبت نمی‌ماند، چون این طرح سراسر آسیب است.

منبع: اقتصاد ۲۴

انتهای پیام/*

کد خبر 677965

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =