مجلس از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان حمایت می‌کند

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اعلام حمایت مجلس از طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از کمبود منابع پایدار برای اجرای این طرح گفت.

محمد خدابخشی در ارتباط با سرنوشت طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مجلس به خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار کرد: آغاز لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان به زمان تصویب برنامه ششم توسعه بر می‌گردد که در آنجا دولت مکلف شد تا پایان برنامه ششم توسعه حقوق بازنشستگان را با شاغلان 90 درصد همسان کند.

وی با اشاره به مخالفت دولت با این طرح در زمان تصویب برنامه گفت: دولت به دلیل بار مالی که این طرح داشت زیربار اجرای آن نمی‌رفت و بنا به ایراد شورای نگهبان کلمه همسان‌سازی در کمیسیون تلفیق برنامه ششم به متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین تبدیل شد و در آنجا به دلیل اینکه دولت همگراهی کند با پلکانی کردن این متناسب سازی مطرح و مصوب شد چرا که دولت معتقد بود که به یکباره نمی‌تواند همسان سازی را اجرا کند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: نهایتاً طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین تصویب شد و نمایندگان هم پیگیر اجرای مناسب و مطلوب این حکم بودند و از طریق کمک‌هایی که به صندوق‌های بازنشستگی می‌شد هزینه‌های آن تأمین شد و نتایج خوبی هم در بر داشت اما با پایان برنامه ششم توسعه چون این احکام در مقطع زمانی 5 ساله است باید حرف روشنی در خصوص بازنشستگان وجود داشته باشد و اگر قرار باشد اجرای این مصوبه ادامه پیدا کند باید به یک حکم قانونی تبدیل شود.

وی با بیان موانع طرح این مصوبه در مجلس عنوان کرد: طرح این برنامه مورد ایراد شورای محترم نگهبان قرار می‌گیرد و آن را رد می‌کند اما اگر از طریق دولت به عنوان لایحه مطرح شود بار مالی نخواهد داشت و شورای نگهبان نیز همراهی بیشتری با آن خواهد داشت و نمایندگان نیز نسبت به لایحه فعلی دولت در خصوص همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نظر مثبت دارند.

خدابخشی با اشاره به محدودیت‌هایی موجود در بودجه عمومی کشور گفت: در حال حاضر بیش از 50 درصد ار منابع بودجه عمومی کشور از طریق درآمدهای غیر پایدار تأمین می‌شود و این درآمدها از طریق فروش نفت خام و میعانات گازی و اوراق مشارکت تأمین می‌شود که اطمینان زیادی به وصول آنها نیست برای همین هم احکامی که در قوانین مختلف وارد می‌شود و ماهیت بودجه‌ای دارند باید حتما بار مالی آنها دیده شود چون منابع درآمدی محدود است.

وی با تصریح بر اینکه وصول این منابع ابهام دارد، تاکید کرد: مجلس روی این طرح نظر مثبت دارد و منابعی که مجلس پیشنهاد داده از فروش ملک و سهام و دارایی‌های دولت است و تنها یکبار می‌توان از آنها استفاده کرد اما مصارف مستمری چون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و رتبه بندی فرهنگیان وجود دارد که حتی با لحاظ کردن درآمدهای غیر پایدار، بین 350 تا 400 هزار میلیارد تومن کسری بودجه برای سال 1400 داریم.

این نماینده مجلس بیان کرد: به رغم همه محدودیت‌های موجود در بودجه عمومی کشور نگاه ما در مجلس به موضوع همسان سازی بازنشستگان مثبت است و از این طرح حمایت می‌کنیم چراکه هزینه‌های بازنشستگان در بسیاری از موارد بسیار بیشتر از شاغلین است که تلاش می‌کنیم این موضوع را به سرانجام برسانیم.

انتهای پیام/*

کد خبر 677972

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =