بلیط‌های هواپیما را طبق چه دستورالعملی کنسل کنیم؟

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که سفرتان به دلایل مختلفی  لغو شده یا تاریخ آن تغییر کرده باشد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز،  احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که سفرتان به دلایل مختلفی  لغو شده یا تاریخ آن تغییر کرده باشد. در این صورت اولین اقدام شما کنسل کردن بلیطی است که هزینه آن را پرداخت کرده اید. اما اگر این اولین باری است که در این شرایط قرار می گیرید، احتمالا از خودتان می پرسید که مراحل آن چگونه است و چقدر طول می کشد یا اصلا حق حقوق شما در این پروسه به چه شکلی است؟

نگران نباشید، در این مطلب قصد داریم تا هر آن چه را که برای کنسلی بلیط هواپیما و دستور العمل های آن نیاز دارید به طور کامل به شما توضیح دهیم. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط و قوانین استرداد بلیط

احتمالا از این موضوع آگاه هستید که به طور معمول شما برای کنسل کردن بلیط پرواز تان باید جریمه بپردازید و مقدار آن هم با توجه به ایرلاین های مختلف و زمانی که بلیط تان را کنسل کرده اید، متفاوت می باشد.

اما مواردی هم وجود دارند که شما برای کنسلی و استرداد بلیط تان نیازی به پرداخت جریمه ندارید.

طبق ضوابط و قوانینی که از طرف سازمان هواپیمایی کشور تعیین شده است، اگر هواپیما بیشتر از دو ساعت تاخیر داشته باشد یا به هر علتی پرواز مذکور باطل یا کنسل شود، شما می توانید بدون اینکه کوچک ترین هزینه ای پرداخت کنید، برای استرداد بلیط تان اقدام کنید ومبلغ آن را طی مدت کوتاهی پس بگیرید.

بلیط‌های هواپیما را طبق چه دستورالعملی کنسل کنیم؟

انواع بلیط‌های هواپیما

شاید بد نباشد که راجع به رایج ترین بلیط ها و پرواز های هواپیما اطلاعات مختصری کسب کنید، زیرا پروسه کنسل کردن بلیط هایی با کلاس های مختلف، از یکدیگر متفاوت می باشد.

پرواز های چارتری: در واقع پروازهایی هستند که توسط چارتر کننده برای مدت زمانی مشخص کرایه شده اند و به همین علت معمولا از لحاظ قیمتی مقرون به صرفه تر هستند.

پرواز های سیستمی: این نوع از پرواز ها متعلق به ایرلاین هایی با برنامه زمانی مشخصی هستند که با قیمت تعیین شده در روز ها و ماه های مختلف سال پرواز انجام می دهند.

شرایط استرداد بلیط  پرواز چارتری

احتمالا شما هم می دانید که رزرو بلیط پرواز های چارتری از بهترین راه هایی هست که می توانید برای کاهش هزینه های سفرتان انجام دهید. اما لازم است بدانید این نوع بلیط ها با سایر بلیط هایی مثل پرواز سیستمی تفاوت هایی دارند که ممکن است گاهی برای تان دردسر ساز شوند.

پرواز های چارتری اگر چه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند اما اگر شما به هر دلیلی مجبور شوید که سفر تان را لغو کنید برای تان مشکل ساز می شود.

این نوع بلیط ها نه تنها امکان تغییر تاریخ پرواز یا زمان آن را ندارند، بلکه در صورتی که بلیط تان را کنسل کنید هیچ هزینه ای به شما برگردانده نمی شود و همه هزینه ای که برای آن پرداخت کرده اید کاملا می سوزد.

سایت های ارائه خدمات آنلاین قوانین متفاوتی دارند اما چنانچه برای رزرو بلیط هواپیما در مستر بلیط اقدام کرده باشید و پروازتان از نوع چارتری باشد امکان کنسل کردن و استرداد بلیط تان را خواهید داشت و برای انجام مراحل نیازی به مراجعه حضوری ندارید بلکه تنها کافی است که به صورت آنلاین و از طریق سایت اقدام کنید.

بلیط‌های هواپیما را طبق چه دستورالعملی کنسل کنیم؟

شرایط استرداد بلیط پرواز سیستمی

در صورتی که شما خواهان رزرو بلیط برای پروازهای سیستمی باشید می توانید ماه ها قبل از سفر تان برای رزرو آن ها اقدام کنید و اگر پس از خرید بنا به هر دلیلی مجبور شدید تا سفر تان را لغو کنید یا زمان آن را عوض کنید، با کسر مقداری هزینه می توانید آن را پس بدهید و باقی مبلغ پرداخت شده را در فاصله زمانی بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس آن به راحتی پس بگیرید.

در واقع این امر از ویژگی های اصلی پرواز های سیستمی است که آن ها را نسبت به پرواز های چارتری ارجحیت می دهد.

بلیط‌های هواپیما را طبق چه دستورالعملی کنسل کنیم؟

حق و حقوق مسافران در صورت بروز مشکلات

یکی از سوال های اصلی مسافران قبل از انتخاب ایر لاین و رزرو بلیط هواپیما این است که اگر پرواز کنسل شود چه حق و حقوقی شامل حال آن ها می شود؟

سازمان هواپیمایی ایران بر اساس قوانین و مقرراتی که وضع کرده است، مسئولیت هر گونه تاخیر در پرواز، کنسلی یا باطل شدن آن و پرواز زودتر از موعد را بر عهده ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی مربوطه گذاشته است.

در زیر برخی از قوانین کلی که برای همه شرکت ها تعریف شده است را برای شما قرار می دهیم تا در صورت بروز مشکل با آن ها آشنایی کافی داشته باشید:

. در صورتی که پروازتان در فاصله زمانی پس از خرید تا یک هفته پیش از موعد پرواز، به دلیل مشکلات فنی، شرایط جوی یا هرگونه مورد دیگری کنسل یا اصطلاحا باطل شود، ایرلاین یا شرکت مربوطه وظیفه دارد که هزینه بلیط را به طور کامل به شما پرداخت کند و طبق قوانین هیچ مبلغی از آن کسر نمی شود.

. در صورتی که پرواز تان در فاصله زمانی ۶ روز تا ۲۴ ساعت قبل از زمان پرواز باطل شود، علاوه بر اینکه کل هزینه به شما برگردانده می شود، شرکت هواپیمایی مربوطه وظیفه دارد که بلیط دیگری را با همان مشخصات و همراه با ۳۰ درصد تخفیف به شما ارائه کند.

به طور مثال اگر شما بلیط هواپیما تهران شیراز را رزرو کرده باشید و در حد فاصل گفته شده مطلع شوید که پروازتان کنسل شده، ایرلاین انتخابی شما باید وجه آن را به طور کامل به حساب شما بازگرداند و بلیط دیگری به همین مقصد و با ۳۰ درصد تخفیف برای تان فراهم کند.

. در صورتی که کنسلی پرواز در فاصله زمانی کمتر از ۲۴ ساعت صورت بگیرد علاوه بر بازگشت کامل هزینه، یک بلیط نیم بها هم که تاریخ آن مطابق با اولین پرواز موجود است، به شما بازگردانده می شود.

پروسه کنسل کردن بلیط به صورت آنلاین

در روزهای اخیر که به دلیل پیشرفت تکنولوژی همه افراد از خدمات آنلاین استفاده می کنند، شما هم با توجه به وب سایتی که از آن خرید کرده اید قادر خواهید بود که بلیط تان را بدون دردسر کنسل کنید.

به طور مثال در مستر بلیط بخشی مجزا به کنسل کردن بلیط و خدمات آن اختصاص داده شده است و شما احتیاجی ندارید که به ایرلاین یا شرکت هواپیمایی خاصی مراجعه کنید.

چنانچه شما به علت هر مشکلی مجبور به کنسل کردن پرواز تان شوید، می توانید بدون نگرانی با مراجعه به قسمت کنسلی و پیگیری به راحتی جهت لغو و استرداد بلیط تان اقدام کنید.

۱. در این بخش شما به شماره صورت حساب و وارد کردن شماره همراه تان احتیاج دارید تا بتوانید جزئیات پرواز را مشاهده کنید. در پایین صفحه دکمه قرمز رنگی برای کنسل کردن وجود دارد که شما پس از فشردن آن باید مسافر مد نظر را انتخاب کنید و آن را تایید کنید.

۲. پس از اینکه درخواست تان ثبت شد، وابسته به اینکه چه زمانی تا پرواز تان باقی مانده است مبلغی از بلیط تان به عنوان جریمه کسر می شود که اطلاعاتش همان لحظه روی سایت قابل مشاهده و پیگیری می باشد.

* لازم به ذکر است که برای کنسل کردن پرواز هایی که دارای اسپانسر یا تامین کننده هستند چون درصد جریمه ان ها در لحظه مشخص نمی باشد، به طور معمول باید تا حدود ۳۰ دقیقه منتظر پیامکی از سایت باشید که در آن همه اطلاعات لازم از جمله مقدار جریمه برای تان نوشته شده و ارسال می شود.

۳. در نهایت با تایید کردن مراحل و پرداخت مقدار جریمه لازم، بلیط تان با موفقیت کنسل می شود و مقدار هزینه باقی مانده در طی مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت به حساب تان باز خواهد گشت.

علاوه بر این وبسایت مستر بلیط این امکان را به شما می دهد که در صورت بروز مشکلی برای کارت تان، هزینه را به کارت دیگری که خودتان اعلام می کنید واریز کند، بنابراین نیازی به طی مراحل پیچیده بانکی نخواهید داشت.

* توجه داشته باشید که اگر قصد دارید پرواز هایی را که تاخیر داشته اند یا زودتر از موعد پرواز کردند را استرداد و پیگیری کنید لازم است بدانید که پروسه استرداد بدون جریمه  آن ها برای پرواز هایی از نوع سیستمی حدود ۱ تا ۷ روز کاری و برای پرواز های چارتری از ۷ تا ۴۵ روز کاری طول می کشد.

بلیط‌های هواپیما را طبق چه دستورالعملی کنسل کنیم؟

جمع بندی

 پروسه کنسلی و استرداد بلیط به طور خلاصه شامل مراحل زیر می شود:

۱. اقدام برای ثبت درخواست آنلاین یا مراجعه حضوری در صورت دسترسی نداشتن

۲. انتظار برای ثبت درخواست و رسیدگی

۳. بررسی میزان جریمه با توجه به قوانین ایرلاین های مختلف

۴. تایید نهایی و تکمیل مراحل کنسلی بلیط

امیدواریم که توضیحات داده شده در این مقاله برای شما به اندازه کافی مفید و کاربردی بوده باشد. از همراهی شما ممنونیم.

انتهای پیام/*

کد خبر 678063

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =