باند مخوف مارکوپولوها منهدم شد ! / موش صحرایی سرکرده باند بود !

آدم ربایی، دستبرد به طلافروشی، زورگیری و ... تنها بخشی از جرایم اعضای این باند خطرناک است .

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، با دستگیری اعضای یک باند مخوف زورگیری و آدم ربایی مشخص شد که جوانی معروف به «موش صحرایی» سرکردگی این باند را به عهده دارد و آن ها مانند «مارکوپولو» به بسیاری از شهرهای ایران سفر کرده و مرتکب جرایم خشن شده اند.

مارکوپولو (3)

آدم ربایی مارکوپولویی در مشهد

پرونده باند مخوف مارکوپولوهای ایران از پنجم اردیبهشت گذشته زمانی در دستور کار پلیس قرار گرفت که سه جوان ماسک زده وارد طلافروشی در خیابان چمن مشهد شدند. شاگرد مغازه که از نحوه ورود آن ها به شدت ترسیده بود ناخودآگاه تلفن همراهش را به دست گرفت.

جوانان مذکور که به دلیل خرابی قفل در طلافروشی با لگد در را باز کرده بودند با  دیدن تلفن همراه، احتمال دادند که نوجوان ۱۷ ساله (شاگرد طلافروشی) ارتباط آنلاین با پلیس دارد به همین دلیل بی درنگ نقشه خود را تغییر دادند.

آن ها که به لهجه عربی سخن می گفتند با اشاره های رمزی به یکدیگر فهماندند که شیوه سرقت تغییر کرده است.

بنابراین با پرسیدن قیمت طلا و بررسی اوضاع و احوال مغازه طلافروشی که برخلاف قوانین کرونایی باز بود، از مغازه خارج شدند و درون خودروی ساینای سفیدرنگ سرقتی به انتظار نشستند.

شاگرد طلافروشی که مشغول بازی پلی استیشن بود، پس از مدتی در مغازه را قفل کرد تا به منزلش برود اما هنوز مسافت زیادی را طی نکرده بود که ناگهان ساینا سواران در یک مکان خلوت چاقو را زیر گلوی نوجوان مذکور گذاشتند و او را درون خودرو انداختند.

سارقان با تیغه وحشتناک چاقو چند جای بدن شاگرد طلافروشی را زخمی کردند و با تهدید به مرگ، کلید قفل های مغازه را از او گرفتند و درحالی دو نفر از دزدان نقابدار با دستکش وارد طلافروشی شدند که سرکرده معروف به «موش صحرایی» داخل خودرو همچنان نوجوان را تهدید می کرد.

او به دنبال کلید و رمز گاو صندوق بود ولی نوجوان که فقط کلید مغازه را در دست داشت مدعی شد که کلید و رمز گاوصندوق را ندارد! در همین حال دو عضو دیگر باند، مقداری از طلاهای زیر ویترین و وجه نقد را سرقت کردند و سراغ گاوصندوق رفتند اما با آن که حدود ۷ کیلوگرم طلا در گاو صندوق بود، آن ها نتوانستندآن را باز کنند به همین دلیل با تخریب دوربین های مدار بسته، کیس رایانه را برداشتند و از محل گریختند.

آن ها در بین راه شاگرد طلافروشی را که بین دو صندلی فشار داده بودند، بیرون آوردند و در حال فرار روی سنگفرش خیابان پرت کردند و ...

گزارش حاکی است: دقایقی بعد زنگ تلفن پلیس ۱۱۰ به صدا درآمد و ماجرای آدم ربایی گزارش شد که با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و صدور دستورات ویژه ای از سوی سردار محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) پیگیری این پرونده به گروه ورزیده‌ای از کارآگاهان عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی سپرده شد.

این گونه بود که جلسه تجزیه وتحلیل ماجرای دستبرد به طلافروشی، شبانه در حضور سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی) برگزار شد و همه ابعاد و زوایای این حادثه وحشتناک در حالی زیر ذره بین کنکاش های پلیسی قرار گرفت که شاگرد زخمی طلافروش نتوانست مشخصات کاملی از سارقان ارائه دهد. بنابراین گروه تخصصی از کارآگاهان با هدایت سرهنگ «جان دیزآوندی» (رئیس اداره عملیات ویژه آگاهی) تحقیقات گسترده ای را در این باره آغاز کردند. کارآگاهان در اولین شاخه از بررسی های میدانی متوجه شدند که سارقان از خودرویی با پلاک سرقتی برای آدم ربایی و دستبرد به طلافروشی استفاده کرده اند چرا که بررسی دوربین های ترافیکی نشان داد پلاک های نصب شده روی خودروی ساینا مربوط به یک خودروی راناست.

این اطلاعات مقدماتی بیانگر آن بود که پلیس با یک گروه تبهکاری حرفه ای روبه رو شده است به همین دلیل و با تدابیر سردار سرتیپ تقوی، شیوه های اطلاعاتی و عملیاتی رنگ و بوی دیگری گرفت و کارآگاهان به فناوری های نوین و تجهیزات پیشرفته پلیسی مجهز شدند.

اثربرداری از صحنه جرم و بررسی تخصصی پلاک خودروها، کارآگاهان را به سوی یک مغازه لوکس فروشی (تزیینات خودرو) در بولوار حر عاملی کشاند تا این که بالاخره مشخصات کامل خودروی ساینا به دست آمد اما ادامه تحقیقات نشان داد سه جوان، خودروی مذکور را در یک تصادف ساختگی در بولوار آزادی مشهد و با گذاشتن چاقو زیر گلوی راننده، زورگیری کرده اند.

وقتی مالک ساینا به پلیس آگاهی دعوت شد در تشریح ماجرا گفت: چهارم اردیبهشت، سرنشینان یک دستگاه پژو ۴۰۵ سفید رنگ با ایجاد صحنه تصادف مرا تهدید به مرگ کردند و خودرو و تلفن همراهم را ربودند اما روز بعد خودروی ساینا در حالی که شیشه های آن شکسته بود در شهرک پانیذ مشهد کشف شد.

بنابراین گروه تخصصی کارآگاهان، عملیات شناسایی پژو ۴۰۵ و سرنشینان آن را در دستور کار قرار دادند اما تحقیقات پلیسی روی ۳۰۰ خودرو با مشخصات مذکور، نشان داد که خودروی پژو نیز با پلاک های سرقتی از چهارراه شهدا در حال تردد بوده است.

پس از به بن بست رسیدن عملیات مذکور، جلسات کارشناسی با استفاده از تجربیات رئیس پلیس آگاهی ادامه یافت و به بررسی دوربین های مداربسته محلی کشید تا این که مشخص شد خودروی پژو ۴۰۵ به مدت پنج روز در خیابان امام رضا(ع) تردد داشته است.

گزارش ها حاکی است، با به دست آمدن این اطلاعات بی درنگ عملیات میدانی آغاز و مشخص شد که خودروی مذکور در اختیار مسافران یکی از مهمان پذیرهای خیابان امام رضا(ع) بوده است.

با ادامه تحقیقات که به بررسی سوئیت اجاره ای و اظهارات مدیر مهمان پذیر کشیده بود، مشخصات احتمالی سارقان به دست آمد و بدین ترتیب بانک اطلاعاتی مسافران از راه آهن و فرودگاه نیز زیر ذره بین واکاوی های پلیس قرار گرفت اما با رسیدن به نام جوان معروف به «موش صحرایی» که قبلا از متهمان پرونده زورگیری های خیابانی مقابل بانک ها با شیوه پنچر کردن خودروی مشتریان بانک بود، این پرونده حساس تر شد چرا که باند «موش صحرایی» از سارقان سابقه دار و حرفه ای بودند که سال ها قبل توسط کارآگاهان پلیس آگاهی دستگیر شده بودند.

مارکوپولو (1)

در نهایت تطبیق چهره های متهمان در بانک اطلاعاتی مجرمان نشان داد سه سارق خطرناک باقر، مصطفی وعزیز نام دارند و از یک فامیل هستند.

براساس این گزارش، با دستور سرهنگ شفیع زاده، گروه های پلیسی در چند شاخه اطلاعاتی و عملیاتی تقسیم شدند و تحقیقات گسترده ای را به سرپرستی سرهنگ دوم همتی ادامه دادند تا این که مشخصات کامل پژو ۴۰۵ در حالی روی پرونده «موش صحرایی» نصب شد که ترددهای جاده ای دزدان مخوف در استان های دیگر کشور به چشم می خورد و آن ها با نصب پلاک های سرقتی روی خودرو به شهرهای دیگر نیز رفته اند.

با توجه به شناخت قبلی کارآگاهان از دزدان مذکور بی درنگ شاخه ای از عملیات به اهواز کشید به همین دلیل گروهی از کارآگاهان با دریافت نیابت قضایی از سوی قاضی «گلدانی» (بازپرس شعبه ۴۰۸ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) عازم اهواز شدند و مخفیگاه سارقان را شناسایی کردند اما بررسی های پوششی و نامحسوس بیانگر آن بود که یکی از خودروهای تحت تعقیب در جاده های خارج از خوزستان در حال حرکت است ، به همین دلیل و با دستور مستقیم سردار محمدکاظم تقوی (سکاندار امنیت خراسان رضوی) ادامه عملیات به جاده های استان زنجان رسید.

رصدهای اطلاعاتی دیگر نیز به تعقیب خودروی حامل سارقان در جاده های بین شهری کشیده بود و دزدان زیر چتر اطلاعاتی کارآگاهان عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار داشتند اما زمانی که کارآگاهان به زنجان رسیدند، سارقان به سمت شهر گردشگری «سرعین» واقع در استان اردبیل حرکت کردند.

در این هنگام احتمال سرقت مسلحانه در سرعین قوت گرفت و نگرانی در چهره کارآگاهان پدیدار شد چراکه تحقیقات نامحسوس کارآگاهان در اهواز به سرنخ هایی رسید که نشان می داد سارقان قصد دستبرد به یک طلافروشی دیگر را دارند ، این گونه بود که بی سیم ها به کار افتاد و ماجرای دزدان تحت تعقیب با رمزهای پلیسی به همه مراکز انتظامی گزارش شد.

از سوی دیگر و در حالی که عملیات کارآگاهان وارد مرحله جدیدی شده بود با درایت و تدابیر قاضی محمدحسین درودی (دادستان مرکز خراسان رضوی) هماهنگی های قضایی برای گسترش عملیات کارآگاهان در شهرهای دیگر کشور صورت گرفت و در راستای تعاملات بین استانی، ماجرای باند مخوف «موش صحرایی» که دیگر به «مارکو پولوهای ایران» معروف شده بودند به مراکز پلیس آگاهی و دادسرای سرعین اعلام شد.

هنوز خودروی کارآگاهان خراسان رضوی با سرعت آسفالت جاده ها را در می نوردید که سه عضو باند سرقت به محاصره پلیس سرعین درآمدند. این در حالی بود که موقعیت سارقان لحظه به لحظه از سوی کارآگاهان عملیات ویژه رصد می شد. به گزارش خراسان، بالاخره اعضای این باند مخوف با رسیدن کارآگاهان خراسان رضوی به سرعین، در چنگ قانون گرفتار شدند و در بازرسی از خودروی آنان مقدار ۱۰۰ گرم طلا، ۵۰۰ گرم بدلیجات و یک دستگاه دوربین حرفه ای کشف شد.

با انتقال متهمان به پلیس آگاهی خراسان رضوی، بازجویی از آنان در حالی به شیوه تخصصی آغاز شد که بررسی های مقدماتی نشان داد سه عضو باند از استان های دیگر کشور نیز تحت تعقیب قرار دارند.

آنان در اولین مرحله از بازجویی ها اعتراف کردند قبلا با شگرد پنچر کردن خودروهای مشتریان بانک ها، وجوه نقد را به سرقت می بردند اما با شیوع کرونا و در دسترس نبودن پول نقد، شگرد سرقت های خود را تغییر داده اند.

سرکرده باند «مارکوپولوهای ایران» اعتراف کرد که در حال ساخت ساختمان ۲۵۰ متری در اهواز است و برای ادامه ساخت و ساز نیاز به پول داشته به همین دلیل نقشه سرقت از طلافروشی ها را کشیده است.

او گفت: قرار بود به یک طلافروشی در سرعین هم دستبرد بزنیم که دستگیر شدیم اما طلاهای کشف شده را از درون خودروهای پارک شده مقابل مجتمع آبی در سرعین سرقت کرده ایم. این مجرمان خطرناک که با پرداخت پول از شاکیان مشهدی رضایت گرفتند همچنین به آدم ربایی و دستبرد به طلافروشی خیابان چمن، زورگیری خودروی ساینا و سرقت های متعدد پلاک های انتظامی، معترف شدند بنابراین گزارش، با توجه به احتمال وقوع سرقت های دیگر در شهرهای مختلف کشور توسط اعضای باند مخوف «مارکوپولوهای ایران» و با صدور قرارهای قانونی، تحقیقات همچنان ادامه دارد.

منبع : رکنا

انتهای پیام/

کد خبر 679657

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =