کد خبر 686606
۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۶
همسایگان اهرم قدرتمند توسعه دیپلماسی اقتصادی ایران هستند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جمعیت گسترده و بازارهای کشورهای همسایه، ابزار قدرتمندی برای توسعه دیپلماسی اقتصادی است.

غلامرضا مرحبا در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار کرد: معتقدم مناطق مرزی نه تهدید که فرصت بزرگی برای توسعه مبادلات اقتصادی با همسایگان ایران به‌شمار می‌روند.

وی گفت: وجود اشتراکات مذهبی، فرهنگی، زبان و قرابت‌های قومی و خویشاوندی بین مرزنشینان ایران و کشورهای همسایه آن بستر و فرصت بسیار مناسبی برای توسعه دیپلماسی اقتصادی کشورمان به‌شمار می‌روند.

بیشتر بخوانید:

سهم ایران از روابط اقتصادی سوریه افزایش یابد

هشدار یک نماینده مجلس درباره شرطی کردن اقتصاد ایران

باید میزان واردات و صادرات ایران با همسایگان افزایش پیدا کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: در حالی بسیاری از کشورهای دنیا هزینه‌های بسیاری را صرف اندک همراهی و همدلی بین خود و همسایگانشان می‌کنند تا از این رهگذر مبادلات کالایی و اقتصادی‌شان را بیشتر کنند، این ظرفیت تاریخی در کشور ما تا حدودی نادیده انگاشته شده و یا از بین رفت.

وی بیان داشت: اگرچه در گذشته بازارهای بکر فراوانی در اختیار داشتیم اما به‌واسطه عوامل متعددی مانند عدم فعالیت افراد متخصص در این حوزه و فراهم نبودن بستر امن و استاندارد معاملات و مبادلات کالا و تامین ارز بسیاری از این ظرفیت‌ها از بین رفت.

مرحبا تاکید کرد: بازسازی اعتماد از دست رفته اگرچه کاری دشوار است اما غیرممکن نبوده و می‌توان با ایجاد پایانه‌های صادراتی در استان‌های مرزی و حاشیه کشورهای همسایه این ظرفیت بالقوه قدیمی را بار دیگر احیاء کرده و از آن در جهت توسعه اقتصادی بهره برد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: جمعیت چند صد میلیون نفری کشورهای همسایه ایران ابزار بسیار قدرتمندی برای تامین منافع آن‌ها در حوزه‌های غذایی، فنی، مهندسی، صنعتی، درمانی، صنعت دارویی، خودرویی و امثال این‌ها است که می‌تواند آورده اقتصادی بزرگی برایمان به‌همراه داشته باشد.

مرحبا تصریح کرد: معتقدم تعمیق و گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و همسایگان آن در سایه برنامه‌ریزی دقیق، حرفه‌ای و کارآمد می‌تواند شرایط بسیار مناسبی را برای تقویت مبانی اقتصادی کشورمان فراهم کند.

انتهای پیام/*

کد خبر 686606

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =