غرب اجازه از سرگیری روابط تهران و ریاض را نمی‌دهند

کارشناس سیاست خارجی گفت: غرب و صهیونیست‌ها بر عربستان وارد خواهند کرد تا با ایران رابطه برقرار نکند.

صباح زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بین‌الملل شبکه خبری تهران نیوز درباره مذاکرات میان ایران و عربستان با هدف از سرگیری روابط دیپلماتیک میان این دو بازیگر مهم منطقه‌ای اظهار داشت: طبق خبرهایی که سفیر ایران در بغداد اعلام کرده، ظاهراً چندین دور مذاکره میان ایران و عربستان انجام شده و ظاهراً دو طرف تمایل بسیار زیادی به از سرگیری روابط با یکدیگر دارند.

وی گفت: دولت رئیسی بارها گفته است که اولویت سیاست خارجی دولت او، توسعه روابط با کشورهای همسایه است و وزیر امور خارجه کشورمان هم بر این نکته بارها تأکید داشته و در اجلاس بغداد و در ملاقات با سفرا به صراحت چنین موضعی را مطرح کرده است.

بیشتر بخوانید:

توقع ایران از اجلاس بغداد بیشتر بود

کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: اگر مشکلی در مذاکرات میان ایران و عربستان پیش نیاید، به احتمال بسیار زیاد روابط میان این دو کشور مهم از سرگرفته می‌شود.

وی معقتد است: از نظر روابط دوجانبه مشکلی میان دو کشور وجود ندارد اما آنچه‌که ممکن است اثرگذار باشد، فشارهایی است که غربی‌‎ها و صهیونیست‌ها بر عربستان وارد می‌کنند تا با ایران رابطه برقرار کند یا این‌که شرط و شروط‌های ناممکن را مطرح سازد. به عبارت دیگر غرب و رژیم صهیونیستی از مخدوش بودن روابط میان ایران و عربستان نفع می‌برند و خواستار تنش‌زدایی میان تهران و ریاض نیستند.

زنگنه با بیان این‌که عربستان در حوزه روابط با ایران باید به آتش‌افروزی در یمن پایان دهد، بیان داشت: پرهیز از رفتارها و اقدامات جنگ‌طلبانه یکی از پیش‌‎شرط‌های ازسرگیری روابط عربستان با ایران است و همچنین عربستان باید به حمایت از تروریست‌ها و معاندان نظان جمهوری اسلامی پایان دهد؛ در غیر این‌صورت نمی‌توان انتظار روابط خوب و حسنه میان دو کشور را داشت.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام کودتایی نیست، بلکه نظامی است که براساس خواسته مردم شکل گرفته است، تصریح کرد: این نظام، بی‌پایه و بی‌ریشه نیست؛ بنابراین همه کشورها باید در مناسباتشان با ما این مهم را مدنظر قرار دهند.

انتهای پیام/

کد خبر 686822

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =