عوامل مؤثر بر قد کشیدن قیمت برنج

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس عوامل مؤثر بر افزایش قیمت برنج را تشریح کرد.

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز در تحلیل عوامل مؤثر بر افزایش قیمت برنج اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما تورم به حدی افسار پاره کرده که اقلام ضروری که مرتبط با معیشت مردم است، روزانه گران می‌شوند و برنج هم از موضوع گرانی‌ها مستثنی نیست. برنج جزء اقلامی است که با گرانی آن سفره مردم کوچک‌تر از قبل خواهد شد و اگر این روند ادامه پیدا کند مردم نه می‌توانند به راحتی میوه خریداری کنند و نه به راحتی می‌توانند برنج خریداری کنند.

وی گفت: عادت شده وقتی کالایی افزایش پیدا می‌کند، سخنانی از روی احساسات مطرح می‌کنیم. در قضیه افزایش قیمت برنج هم از روی احساسات سخنان غیرکارشناسی مطرح شده که واقعاً به دور از انصاف است. در شرایطی که تورم کشور را در بر گرفته نباید انتظار داشت که کشاورز قیمت محصول خود را افزایش ندهد. مگر کسی از کشاورز حمایت کرده که کشاورز هم به افزایش قیمت محصولات خود مبادرت نورزد. شالیکارها ذره‌ای حمایت دولتی را ندارند و مجبور هستند همه چیز را آزاد تهیه کنند؛ لذا نباید انتظار داشت که با افزایش هزینه‌ها شالیکار هم قیمت برنج را همانند گذشته تعیین کند.

بیشتر بخوانید:

یک کیلو برنج به قیمت یک ماه یارانه!

عوامل مؤثر بر قد کشیدن قیمت برنج

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که شالیکارها برای اینکه محصول برنج خود را به‌عمل آورند باید هزینه کنند، خاطرنشان کرد: دستمزد کارگر افزایش یافته؛ طوری که برای اینکه محصول برنج خود را به عمل آورد، باید هزینه کند. سال گذشته دستمزد کارگر روزمزد، روزانه ۲۵۰ هزار تومان بود، اما امسال یک کارگر حدود ۷۰۰ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کند و به هزینه کارگر باید هزینه‌هایی مانند حق‌آبه، هزینه حمل و نقل، هزینه خرید بذر، سم و کود را هم اضافه کرد که همه این مبالغ را کشاورز از جیب خود پرداخت می‌کند، اما اگر دولت در تهیه بذر و حق آبه به کشاورز یارانه می‌داد یا خرید تضمینی را در دستور کار قرار می‌داد، امروز شاهد افزایش قیمت برنج نبودیم.

کوچکی‌نژاد افزود: امسال به شدت قیمت کود، بذر و سم افزایش پیدا کرده و همه این عوامل به طور زنجیره‌وار برروی افزایش قیمت برنج تأثیر داشته است. مردم مطمئن باشند سود کشاورز در افزایش قیمت برنج نیست؛ زیرا با افزایش قیمت برنج فقط به دنبال جبران بخشی از هزینه‌های جاری کشاورزی خود است. سود کشاورز در این است که همه مردم قدرت خرید داشته باشند تا میزان فروش محصولات آنها افزایش یابد.

وی معتقد است که تنها محتکران و سوداگران از افزایش قیمت برنج سود می‌برند؛ چون از سال‌ها یا ماه‌ها قبل برنج را احتکار کرده‌اند و اکنون آن را به چند برابر قیمت به فروش می‌رسانند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی دستوری بودن قیمت‌ها را آفت اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت که دولت نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن اقدامات زیرساختی تنها با یک بخشنامه و دستور و رفتارهای قهری کشاورز را مجبور به کاهش قیمت محصولات خود کند؛ زیرا در این وضعیت کشاورز رها کردن پیشه خود را به صرفه‌تر از ادامه آن می‌داند و همین مسئله به کل صنعت کشاورزی را از بین خواهد برد.

انتهای پیام/

کد خبر 687635

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =