کارت‌های اعتباری، نقدینگی را کنترل می‌کند

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با ارائه کارت‌های اعتباری می‌توان نقدینگی را کنترل و مانع چاپ بی‌رویه پول شد.

محمد حسن‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با بیان این‌که کارت‌های اعتباری پشتوانه مالی خوبی برای خانوارها به‌ویژه اقشار حقوق‌بگیر محسوب می‌شود، اظهار داشت: به باور من کارت‌های اعتباری خیلی به حمایت از تولید ملی ارتباطی ندارند؛ زیرا بیشتر قدرت خرید مردم را افزایش می‌دهد.

وی گفت: نمی‌توان مزایای کارت‌های اعتباری را نفی کرد و در همه کشورهای جهان از کارت اعتباری استفاده می‌شود؛ زیرا فرد می‌تواند از طریق چنین کارت‌هایی خریدهای خود را انجام دهد و بعد از مدتی به‌صورت اقساطی یا یکجا مبلغ آن را پرداخت کند.

بیشتر بخوانید:

ارائه کارت‌های اعتباری به رونق تولید کمک می‌کند

کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: البته انتقادی نسبت به سیستم کارت‌‎های اعتباری در ایران وجود دارد و آن ایراد این است که کارمزد قابل توجهی باید توسط مشتریان و دارندگان آن پرداخت شود؛ درصورتی‌که در کشورهای توسعه کارت‌های اعتباری با هدف کنترل نقدینگی و افزایش قدرت خرید انجام می‌شود. به عبارت دیگر فرد در لحظه نیاز به مبلغی برای خرید ضروریات و یا خرید کالایی را دارد و بدون این‌که در این بین نقدینگی جدیدی خلق شود یا از بانک وامی را دریافت کند، با کارت اعتباری کالای مورد نیاز را خریداری می‌کند.

کارت‌های اعتباری، نقدینگی را کنترل می‌کند

وی معتقد است: سیستم کارت‌های اعتباری به نحوی است که اجازه نمی‌دهد مردم در زندگی یا در اواسط ماه با مشکل مواجه شوند؛ بنابراین اگر کارت‌‎های فراگیر شود و همه از مزیت‌های آن برخوردار شوند، می‌تواند به یک ابزار خوب تبدیل شود.

حسن‌نژاد تأکید کرد: طی سال‌های گذشته قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته؛ طوری که حقوق و دستمزدها نهایتاً تا اواسط ماه کفایت گذران زندگی را می‌کند؛ بنابراین با کارت‌های اعتباری می‌توان به خانوارها قدرت خرید داد تا اگر احیاناً نیاز مبرمی پیش آمد، با کارت‌های اعتباری آن نیاز را تأمین و مبلغ آن را بعدها پرداخت کنند.

انتهای پیام/

کد خبر 687857

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =