کد خبر 688448
۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۵
ترسیم سند چشم‌انداز ملی اولویت فرهنگی است

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: ترسیم سند چشم‌انداز ملی و تدوین برش‌های استانی امروزه مهمترین اولویتی است که در حوزه فرهنگی کشور باید به آن پرداخت.

غلامرضا منتظری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری تهران نیوز اظهار کرد: یکی از دغدغه‌ها و به تناسب آن اولویت‌های جدی در حوزه فرهنگ و در سطح ملی ترسیم سند چشم‌انداز فرهنگی کشور به تناسب ماموریت وزارتخانه‌ها است.

وی گفت: اسناد بالادستی فراوان و نقشه مهندسی فرهنگی پیش روی ما است، بر این اساس باید هر یک از وزارتخانه‌ها اهداف خود را حداقل در افق چهار ساله پیش‌رو ترسیم کرده و تدوین آن در برش‌های استانی مبنای سنجش و ارزیابی قرار گیرد.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: مادامی که این مهم محقق نشود، پیشرفت و تحول در حوزه فرهنگ و دیگر عرصه‌های مرتبط با آن معنایی نداشته و به‌دنبال آن اتفاقات مثبتی رقم نمی‌خورد.

منتظری بازنگری در اعتبارات حوزه فرهنگ را از دیگر اولویت‌های مهم فرهنگی در دولت سیزدهم برشمرد و بیان کرد: اگرچه معتقد نیستیم همه چیز در این حوزه به منابع بودجه‌ای متصل است، اما سهم ناچیز و ۲ درصدی فرهنگ از بودجه کشور زیبنده نیست.

وی تاکید کرد: در حالی فرهنگ زیربنا و مبدا همه تحولات است که متاسفانه به تناسب اهمیت و جایگاه آن در رشد و تعالی جامعه، بودجه و اعتبارات لازم برای فعالیت‌های فرهنگی تامین نمی‌شود و این خود در حکم عاملی بازدارنده عمل می‌کند.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بر ضرورت بازنگری در ساختار دستگاه‌های فرهنگی تاکید و عنوان کرد: اکنون و با گذشت بیش از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب بازنگری عصری و نسلی با هدف پاسخگویی به نیازهای جامعه امر بسیار اهمیت دارد.

منتظری ادامه داد: اگرچه موازی‌ کاری در حوزه فرهنگ اجتناب‌ناپذیر است، اما اکنون شاهد حجم بالایی از موازی‌کاری‌ها در این عرصه هستیم که می‌‎بایست با سیاست‎‌گذاری‌های مدون به حداقل کاهش یابد.

وی افزود: باید پذیرفت که منابع اعتباری در حوزه فرهنگ محدود و در مقابل انتظارات فراوان است، اما به هر حال بازنگری در برنامه‌ها و الگوی فرهنگی کشور علاوه بر صرفه‌جویی در منابع، بستری را فراهم می‌کند که اعتبارات نیز درستی در جای خود هزینه شوند.

انتهای پیام/*

کد خبر 688448

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =