خلاءهای قانونی و ضرورت صیانت از کاربران در فضای مجازی

فضای مجازی به‌عنوان یک ابزار استفاده عمومی نباید به صورت رها شده باقی بماند و لزوم ساماندهی این فضا توسط همه کشورها به‌عنوان یک الزام دیده شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس دانش و فناوری، بنابر آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند در کشور از ۱۱۰ درصد عبور کرده و اکنون تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند در کشور تا انتهای خرداد ماه ۱۴۰۰ به ۹۲ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۵۷۲ مشترک رسیده و این نشان دهنده ضریب نفوذ بالای اینترنت در کشور ماست.

با توجه به افزایش ضریب نفوذ اینترنت در کشور، وجود خلاءهای قانونی در زمینه فضای مجازی سبب سوء استفاده بسیاری از بلاگرها و گردانندگان سایت‌های قمار و شرط بندی در بستر شبکه‌های مجازی شده و این امر ضرورت نظارت بیشتر از سوی دستگاه‌های ناظر و تدوین قوانینی جامع در بستر این فضا را به اثبات می‌رساند. با اینکه فضای مجازی بستری برای کسب شهرت و ثروت برای عده‌ای فراهم ساخته اما موضوع اینجاست که آیا می‌توان این فضا را در شرایط فعلی با این فضای گسترده از آن مدیریت کرد؟

با این‌که نمونه داخلی بسیاری از شبکه‌های اجتماعی خارجی که با مقبولیت بالایی در کشور ما مواجه شده، ساخته شده است و همان قابلیت‌های نمونه‌های خارجی را دارد و یا حتی متنوع‌تر از آنهاست اما پوشش و مخاطبانی که شبکه‌های اجتماعی خارجی در داخل کشور دارند نمونه‌های داخلی آن ندارند.

بسترهای مختلفی در روند این اقبال عمومی به شبکه‌های اجتماعی خارجی وجود دارد از جمله وجود مشکلات فنی و پشتیبای‌های ضعیف اینترنتی از شبکه‌های داخلی که ضرورت دارد این مشکلات در جهت افزایش کاربران در این فضا افزایش یابد. از سویی تبلیغات در این حوزه نیز باید به صورت جدی‌تری مورد توجه قرار گیرد و تعرفه اینترنت در شبکه‌های داخلی کاهش یابد.

الزام صیانت از کاربران در فضای مجازی

از سویی نباید فضای مجازی به‌عنوان یک ابزار استفاده عمومی به صورت رها شده باقی بماند و لزوم ساماندهی این فضا توسط همه کشورها به عنوان یک الزام دیده شده و حتی در بسیاری از کشورها قوانینی برای صیانت از افراد مختلف در این فضا مصوب شده و در واقع عدم پذیرش اصل صیانت در این فضا ساده انگاری است اما قانون گزاران در مقام تدوین این قوانین باید از نخبگان و فعالان در این فضا استفاده کنند تا با ایجاد فضای کارشناسی واقعی در حوزه تدوین این مشکلات مرتفع شود.

حسین گودرزی، نماینده و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار تهران نیوز در باره رفع خلاءهای قانونی در بستر فضای مجازی گفت: مواردی از این دست طبیعتاً نیازمند قانونگذاری است و به دلیل اینکه فضای مجازی، فضای نو پدیدی است و برای کشور ما وارداتی است و آشنایی و نحوه استفاده درست از این پدیده نیازمند آموزش است.

وی افزود: امور مربوط به قانون‌گذاری و اعمال محدودیت‌های لازم در این تکنولوژی به دلیل اینکه تکنولوژی باز و بدون کنترلی بوده بعد از اینکه مردم به این فضا عادت کردند و با آن آشنا شدند، سخت است.

بررسی طرح صیانت از کاربران در یک کمیسیون تخصصی

این نماینده مجلس با اشاره به واگذاری طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی به کمیسیون اصل ۸۵ مجلس عنوان کرد: کمیسیون اصل ۸۵ قانون اساسی برای امور مهم و چند وجهی تشکیل می‌شود اما فضای مجازی اقدامات این کمیسیون را به سمت دیگری برد که مجلس با طرح صیانت موافقت کرده در حالی که مجلس تنها کمیسیونی را برای رسیدگی به این موضوع تصویب کرد.

وی با بیان اینکه فضای جامعه یک فضای قطبی متأثر از فضای مجازی است، گفت: این طرح از کمیسیون خارج نشده و کمیسیون‌های تخصصی در حال مشخص کردن نمایندگان خود هستند تا برای رسیدگی به این موضوع به این کمیسیون وارد شوند و براساس قانون اساسی نمایندگان می‌توانند در مورد مسائل پیچیده و چند وجهی به جای اینکه در یک کمیسیون تخصصی آن را بررسی کنند نمایندگان همه کمیسیون‌های تخصصی آن را بررسی کنند.

گودرزی بیان کرد: این فضای ایجاد شده در طرح‌های این چنینی یک فضای قطبی است که بسیاری از افراد با هدف‌هایی خاص آن را مدیریت می‌کنند و بلاگرها هم بخشی از این فضا هستند که باید مورد مطالعه قرار گیرند که با مشارکت مردم و نخبگان و ایجاد فضاسازی‌های رسانه‌ای فرهنگی می‌توان به تدریج جامعه را در این زمینه اغنا کرد به اینکه نیازمند صیانت از فرزندان و ملت خود و کسانی هستیم که در اختیار فضای مجازی هستند و کمتر پشتیبانی دارند چراکه جامعه امروز به نوعی خود را در اختیار رسانه‌ها به انواع مختلف قرار داده و نیازمند صیانت به خصوص آگاهی بخشی برای مواجهه درست با این پدیده هستند.

آگاهی بخشی به جای محدودسازی

وی تصریح کرد: هر خانواده و هر فردی که احساس کند با پیچیدگی‌های فضای مجازی درک و مواجه درست داشته باشد صیانت در این فضا را می‌پذیرد اما باید در نحوه مواجهه با اینگونه طرح‌ها وفاق اجتماعی ایجاد شود و علاوه بر آن از نظر تکنولوژیکی خود را محیای این فضا کنیم و به جای محدود کردن فضاها، آگاهی بخشی را وجهه همت خود قرار دهیم.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: بنابراین مسدود سازی برخی امکانات در بستر اینترنت اموری است که با هدف هدایت افکار عمومی از خارج کشور القا می‌شود اما از سویی باید در کشور آمادگی کاملی بابد برای مواجهه با این پدیده‌ها داشته باشیم و از طریق توانمندسازی داخلی به‌عنوان جلب مشارکت عمومی برای حضور در این اقدامات عمل شود.

وی با بیان این‌که ما دریافت کننده این تکنولوژی خارجی هستیم و باید مواجهه‌ای درست با آن ایجاد شود، اظهار داشت: این امر زمان می‌برد تا به جمعبندی واحدی در این مورد رسیده شود اما می‌توان به آن سرعت داد و در صورتی که اجماع نظری میان نخبگان و رسانه‌ها صورت بگیرد جامعه اقبال بیشتری به آن خواهد کرد و در جوامع متکثر اجماع نخبگانی می‌تواند حرکت واحدی ایجاد کند وگرنه تشدد ایجاد می‌شود.

به گزارش تهران نیوز، به این ترتیب باید منتظر بود و دید مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تخصصی که قرار است در این باره یعنی ساماندهی فضای مجازی تصمیم گیری نماید قرار است در این طرح به جای اعمال محدودیت‌های بعضاً بی‌مورد چه پیشنهاداتی را ارائه دهد که البته همان‌طور که اشاره شد اگر این اجماع نظر با تجمیع نظرات نخبگان و فعالان و طراحان این فضا صورت بگیرد قطعاً نتیجه مقبول‌تری خواهد داشت و مورد اقبال و استقبال عمومی هم برای همراهی با اینگونه طرح‌ها قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/*

کد خبر 689301

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =