مردم تحت فشار معیشت هستند/ به وزیر تذکر خواهیم داد/ ریشه افزایش قیمت را باید خشکاند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم تحت فشار معیشت هستند. ما پیگیری جدی خواهیم کرد تا انشاالله بحث تنظیم بازار سر و سامان پیدا کند.

به گزارش شبکه رادیویی ایران، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است، بلای افزایش قیمت ها و تورم، بلای اقتصاد ایران است و ریشه اش را باید خشکاند.
«شرایط برای خرید برنج بسیار سخت شده است.» این صحبتی است که مردم در این روزهای سیاه بازار برنج با یکدیگر رد و بدل می کنند. علی اکبری نایب رییس انجمن برنج در واکنش به این موضوع گفته بود که فروش برنج ۴۵ هزار تومانی در تهران حباب و گرانفروشی است چون فروشندگان برنج، شالی برنج را به قیمتی خریداری کرده بودند که هیچ تناسبی با برنج کیلویی ۴۵ هزار تومانی ندارد. در حال حاضر ۱۰-۸ درصد محموله برنج به مقصد کشور در حال بارگیری هستند که صاحبان کالا مانع واردات آن به کشور شده اند. دلیل آنها هم محدودیت واردات برنج به کشور است و با این کار از رسوب کالاهای خودشان در گمرک های کشور جلوگیری می کنند. بنابراین ممنوعیت واردات فصلی از یک طرف و کاهش تولید از طرف دیگر موجب کمبود تولید برنج و افزایش قیمت آن شده است. نسبت به سال گذشته وزارت صمت اقدامی برای تنظیم بازار انجام نداده است.


پیش از این در تماسی با یزدان سیف، مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در اظهار نظری چالش برانگیز گفته بود: چه کسی گفته است که برنج گران شده و اوضاع بسیار هم خوب است.
در این خصوص مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: هر ساله در ماه های شهریور و مهر که فصل دروی برنج توسط شالیکاران است، معمولا به دلیل اینکه قیمت نشکند و آنها بتوانند با قیمت مناسبی کالاهای خود را عرضه کنند، چون معمولا نیازهای ضروری فصلی داشتند، تهیه کنند، واردات محدود می شد تا بتوانند با قیمت مناسبی کالای خود را بفروشند. امسال هم همان روش ادامه پیدا کرده است، غافل از اینکه متاسفانه تولید ما در کشور به اندازه کافی نیست و حتما امسال نیازمند واردات هستیم.


وی افزود: البته واردات برنج هم مورد تقاضای همه مردم قرار نمی گیرد اما همان میزان نیاز بازار که توسط برنج های وارداتی پاسخ داده می شود، فشار را از روی قیمت برنج داخلی پایین می آورد و قیمت برنج هم کاهش پیدا می کند البته این بدان معنا نیست که ارزان می شود اما متاسفانه بلای افزایش قیمت ها و تورم، بلای اقتصاد ایران است و ریشه اش را باید خشکاند. اما قطعا برنج به عنوان کالای اساسی سر سفره مردم باید بسیار مورد توجه جدی تر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد.


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طبق قانون انتزاع وظایف حوزه تنظیم بازار محصولات کشاورزی از وزارت صمت گرفته شده و به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده، خاطرنشان کرد: بازرگانی دولتی ایران هم به وزارت جهاد سپرده شده است. امیدواریم کل مساله تنظیم بازار را وزارت جهاد کشاورزی سر و سامانی بدهد. چون همانطوری که می دانیم برنج کالای اساسی برای مردم است و با این قیمت ها به هیچ وجه نباید بازار متلاطم شود.


طغیانی در پایان عنوان کرد: حتما در این مورد به وزیر جهاد کشاورزی تذکر خواهیم داد. آقای ساداتی از همکاران ما در مجلس شورای اسلامی بودند. البته دو هفته از حضور ایشان در وزارتخانه می گذرد. باید زمان داد. اما مردم هم تحت فشار معیشت هستند. ما پیگیری جدی خواهیم کرد تا انشاالله بحث تنظیم بازار سر و سامان پیدا کند.

منبع: رادیو ایران

انتهای پیام/

کد خبر 689696

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =