مجازات‌های سخت‌گیرانه بار دیگر در افغانستان اجرا خواهد شد

به‌رغم اعلام طالبان مبنی بر تغییر نسبت به گذشته، یکی از رهبران این گروه مدعی شد که مجازات‌های سخت‌گیرانه را بار دیگر در افغانستان اجرا خواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، یکی از رهبران طالبان با هشدار به جهان نسبت به هرگونه رویارویی با حاکمان جدید افغانستان، اظهار کرد که این گروه مجازات‌های گذشته از جمله اعدام و قطع دست را بار دیگر البته نه در ملا عام، اجرا خواهد کرد.

«نورالدین ترابی» که در حکومت سابق افغانستان وزیر دادگستری بود، خشم مجامع عمومی نسبت به اعدام‌های اجرا شده توسط طالبان در گذشته را رد کرده و دنیا را از رویارویی و مواجهه با حکام جدید افغانستان برحذر داشت.

پس از تسلط طالبان بر کابل به رغم استفاده این گروه از ابزارهای مدرن از جمله تلفن همراه، مردم افغان و جامعه جهانی در حال نظاره طالبان برای این است که آیا این گروه مجدد قوانین سخت‌گیرانه خود را در دوران گذشته اجرا خواهد کرد یا ماهیت آنها تغییر کرده است.

این رهبر طالبان در مورد انتقادات وارده گفت:« همه از ما برای اجرای مجازات در ورزشگاه ها انتقاد می کنند. اما ما هرگز در مورد قوانین و مجازاتهای آنها حرفی نزده ایم».

ترابی با بیان این که ما قوانین‌ خود را بر اساس شرع بنا می‌گذاریم، افزود:«طالبان نمی‌پذیرد که کسی به آن بگوید قوانین باید چگونه باشد».

پیش از این در دوران گذشته طالبان مجازات قطع دست برای دزدان اجرا می‌شد.

ترابی در مورد مجازات قطع دست نیز گفت: این اقدام برای برقراری امنیت ضروری است و برای پیشگیری از جرم اجرا خواهد شد و کابینه در حالی بررسی این موضوع است که آیا اجرای حکم در ملاعام صورت گیرد و در این مورد یک سیاست مشخص تدوین خواهد شد.

در حال حاضر طالبان برخی از مجرمان را که متهم به دزدی کرده با سیاه کردن چهره آنها در شهر می‌چرخاند و این اقدام را ضروری عنوان کرده است.

ترابی در دولت موقت طالبان ریاست زندان‌های این گروه را برعهده دارد و در کنار چندین عضو ارشد این گروه در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفته است.

این عضو ارشد طالبان در ادامه گفت: طالبان نسبت به گذشته تغییر کرده و اجازه استفاده از تلویزیون، موبایل و گرفتن عکس و فیلم از مردم را داده است و ما از رسانه به عنوان رساندن پیام خود به مردم استفاده خواهیم کرد.

مقامات ارشد طالبان تاکنون در این باره اظهارنظری نکردند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

کد خبر 690299

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =