شنیده شدن دوباره‌ی صدای انقلاب از تریبون ‎سازمان ملل

حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه باقرشهر وکهریزک: دوباره صدای انقلاب از تریبون ‎سازمان ملل شنیده شد با اقتدار نام ‎حاج قاسم به عنوان رکن امنیت و ثبات منطقه مطرح می‌شود که از این جهت از ریاست محترم جمهور تشکر می‌کنیم. 

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه باقرشهر و کهریزک با اشاره به مسائل مطرح شده در خطبه‌های هفته گذشته بیان داشت: هفته گذشته گفتیم اگر بنا باشد در جامعه‌ای کار قبیح و منکر تبدیل به کار خوب و معروف بشود، نیاز به یک استر اتژی و برنامه‌ریزی حساب شده و دقیق هست و شیاطین عالم ترفندهایی دارند که به واسطه آنها ما را به سمت بدی‌ها امر می‌کنند و از خوبی‌ها بازمیدارند که یک مورد را عرض کردم که تفکر غالب بود.

ترفند دوم؛ تکرار

وی ادامه داد: یکی دیگر از ترفندها این است که اگر مطلبی ولو غلط در میان افراد زیاد تکرار بشود، به مرور زمان همان حرفی که روز اول اگر من و شما می‌شنیدیم آن را غلط می پنداشتیم، برای ما درست و بدیهی جلوه میکند.

امام جمعه بخش کهریزک با ذکر یک مثال گفت: به عنوان مثال می‌توان به برخی از ضرب‌المثل‌های رایج اشاره کرد که گاهی حتی به صورت یک استدلال درمی آید؛ یعنی شما می‌بینی دو نفر با هم بحث می‌کنند و برای متقاعد کردن هم از همین ضرب المثلها استفاده می‌کنند و اصلا فکر نمی‌کنند غلط است یا درست؟ از کجا آمده؟ ریشه اش کجاست؟! هیچ بعید نیست که بذر بسیاری از این ضرب‌المثل‌ها را دشمنان، سال‌ها قبل در ادبیات ما کاشته باشند تا در آینده محصولش را برداشت کنند.

خطیب جمعه باقرشهر و کهریزک گفت: در کتاب خاطرات مستر همفر جاسوس انگلیسی به رواج برخی ضرب‌المثل‌ها در ایران توسط وی اشاره شده است.

وی افزود: او متوجه شد گسترش فساد و فحشا در میان مسلمان‌ها با یک سد محکم به نام امربه معروف و نهی ازمنکر رو به رو است و با وجود این مانع، نمی‌شود اقدامی در جهت ترویج بی‌بندوباری و… انجام داد؛ چراکه مسلمانان در پرتو این واجب الهی، خود را مسئول اعمال دیگران می‌دانند و در مقابل انحرافات، به یکدیگر تذکر می‌دهند.

امام جمعه بخش کهریزک تصریح کرد: در کتاب، عینا دو مورد را اسم میبرد: «عیسی به دین خود موسی به دین خود» و «هر کس را در گور خودش می‌خوابانند.»

حجت الاسلام والمسلمین استیری مطرح کرد: کتاب خاطرات مستر همفر از نظر سند قوی نیست و بعضی محققین ایراداتی را به آن وارد کرده اند، اما چنین اقداماتی از سوی استعمارگران و بدخواهان غیرقابل انکار است و امروزه وقتی کسی را نهی ازمنکر می‌کنید، پاسخ میدهد: «به شما مربوط نیست! عیسی به دین خود موسی به دین خود. شما فضولی نکن! من را که در گور شما نمیگذارند!»

وی ادامه داد: مگر انبیاء الهی هر کدام مکمل یکدیگر نبودند؟! تازه ما که همه مسلمانیم، عیسی و موسی را چرا وسط میکشیم؟! درست است که هرکدام از ما را در گور خود می‌گذارند؛ اما در همان گور، نسبت به دیگران هم بازخواست می‌کنند.

خطیب جمعه کهریزک تاکید کرد: از پدر و مادر به خاطر کوتاهی‌هایی که در تربیت فرزندشان کرده اند سؤال می‌شود، از تبعیض‌هایی که بین فرزندان در محبت کردن و تقسیم مال گذاشتند که زمینه ساز اختلافات شد، از همه اینها بازخواست می‌شود، از فرزندان هم به خاطر اینکه درست وقتی مادر پیرشان به آنها احتیاج داشت او را روانه خانه سالمندان کردند مؤاخذه می‌کنند.

وی افزود: از آن برادری که چندین سال از خواهرش خبر نداشت و قطع رحم کرده بود سؤال می‌شود: آیا هیچ خبرداشتی آن وقتی که پولت را در فلان خیریه هزینه می‌کردی خواهرت در خرج جهیزیه دخترش مانده بود و به هر کسی رو میزد؟ بله! درست است هر کسی را در گور خودش میخوابانند، اما در همان گور او را درباره وظایفش نسبت به سایر مسلمانان بازخواست می‌کنند.

امام جمعه بخش کهریزک ادامه داد: یا مثلا «خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو» الان ما در مجلسی نشسته‌ایم که صاحب آن یعنی اباعبدالله الحسین‌(ع) مثال نقض این ضرب المثل است؛ حضرت همرنگ جماعت شدن را عامل رسوایی می‌دانست و هرگز همرنگ جماعت نشد بلکه بدرنگ جماعت شد.

حجت الاسلام والمسلمین استیری بیان داشت: قرآن کریم می‌فرماید رنگ خدا را که اسلام است، انتخاب کنید و چه کسی رنگش نیکوتر از رنگ خداست؟ حسین(ع) رنگ خدا داشت، نه رنگ خلق خدا، همرنگ شدن با جماعتی که اکثر آن‌ها دچار انحرافند، خود مایه‌ی رسوایی و خواری در قیامت است.

حجت الاسلام والمسلمین استیری با توجه به مطالب خطبه هفته گذشته در رابطه با دفاع مقدس اظهار داشت: در هفته گذشته گفتیم ما هر چه از لحاظ زمان از دفاع مقدس دور می‌شویم، باید از لحاظ معرفت به‌دفاع مقدّس نزدیک‌تر شویم.

وی افزود: این دوران را خوب بشناسیم واز این مکتب متعالی درس‌های بزرگی بگیریم چرا که جبهه باطل هرجایی که توان خود را در برابر جبهه حق ناکام ببیند، دست به‌تحریف می‌زند.

خطیب جمعه بخش کهریزک گفت: یکی از آنها دفاع مقدس است که مورد تحریف قرار میگیرد که به یک مورد اشاره کردم وآن ریشه ها ودلائل جنگ بود.

دوم اتهام دیگری که مطرح می کنند این است که نظام مردم را برای حضور در جبهه‌ها اجبار می‌کرده و حتی می‌گویند نظام بچه‌ها را مجبور به حضور در جنگ می‌کرده است در حالی که جزئیات حضور داوطلبانه رزمندگان در دفاع مقدس امر روشنی است.

حجت الاسلام والمسلمین استیری تصریح کرد: سخنان مادران شهدا گواه بر این است که حضور رزمندگان نه از روی اجبار بلکه بر اساس اعتقادات بوده است و نگاه به این امر نگاه به امری واجب و الهی بوده است؛ مادران شهدا همواره در مصاحبه ها می‌گفتند که اگر رهبر بخواهد حاضر هستند همه فرزندانشان را در این را بدهند.

امام جمعه باقرشهر و کهریزک تاکید داشت: در باب دفاع مقدس کوتاهی کرده‌ایم، کارهای بسیار خوب و کارهای بسیار باارزشی انجام گرفته، اما در عین حال کم است؛ چون تحریف در کمین است، دست تحریف، این بخش پردرخشش تاریخ ما را ممکن است مخدوش کند.

عضویت ایران در شانگهای؛ فصلی نوین در ائتلاف‌سازی راهبردی‌

امام جمعه بخش کهریزک اظهار داشت: هفته گذشته ریاست محترم جمهور در شهر دوشنبه و در اجلاس سازمان شانگهای شرکت کرد که اتفاق مهم در این اجلاس موافقت اعضا با عضویت ایران در این سازمان مهم منطقه‌ای بود.

وی افزود: سازمان همکاری‌های شانگهای یکی از بزرگترین، مهم‌ترین، وسیع‌ترین و ثروتمندترین سازمان‌های منطقه‌ای جهان می‌باشد و نقش بسیار مهمی در مناسبات تجاری و امنیتی جهان دارد.

حجت الاسلام والمسلمین استیری تاکید داشت: ۹ کشور عضو این سازمان در حدود ۳ میلیارد و ۳۶۳ میلیون نفر جمعیت دارند که در حدود ۴۳ درصد جمعیت جهان را دارا می‌باشند، باورداشته باشیم در دنیا ۱۹۵ کشور وجود دارد و آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان فقط ۴ کشور هستند.

وی ادامه داد: حضور ایران در این سازمان و این عضویت می‌تواند فواید بسیار مهمی برای کشورمان درپی داشته باشد که به چند مورد اشاره میکنم:

۱. حضور دائمی و برافراشته شدن پرچم کشورمان بر فراز یکی دیگر از سازمان‌های مهم بین‌المللی‌ موفقیت و سربلندی دیگری برای ایران و ایرانی که با تدبیر دولت سیزدهم از قوه به فعل تبدیل شد.

۲. تأثیرگزاری بیش از پیش ایران در معادلات امنیتی و اقتصادی منطقه‌

۳. افزایش قدرت مانور سیاسی، امنیتی و اقتصادی ایران در برابر غرب علی‌الخصوص در برابر آمریکا

۴. کاهش فشارهای اقتصادی غرب و غلبه بر تحریم‌های آمریکا که چند سالیست علیه کشورمان اعمال شده است‌

۵. ورود به بخشی از بازارهای مهم جهان و انجام مبادلات تجاری متقابل با آن‌ها

۶. امکان فروش و صادرات کالاهای تولیدی ایران به بیش از ۳ میلیارد نفر از جمعیت جهان‌

۷. همکاری‌های بانکی، یکی دیگر از دستاورد مهم عضویت دائمی کشور ایران در این سازمان و حضور در شورای مشترک بانکی بین کشورهای عضو می‌باشد که هدف شورای مشترک بانکی، تسهیل در فراهم نمودن سرمایه مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های مشترک سازمان است.

خطیب جمعه باقرشهر ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی به مجموعه آموزش و پرورش، معلمین و دبیران و دانش آموزان بیان داشت: با توجه به مهاجرت تعداد زیادی از مهاجرین غیرایرانی به منطقه و هم‌وطنان از شهرهای مجاور من جمله تهران شایسته است مسئولین شهرستانی، استانی و کشوری به کمبود فضاهای آموزشی در منطقه عنایت ویژه‌ای داشته باشند.

بازتاب رسانه‌ای و سیاسی سخنرانی ریاست جمهور در سازمان ملل

حجت الاسلام والمسلمین استیری با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس جمهور بیان داشت: نطق رئیس‌جمهور کشورمان برای اجلاس سالانه سازمان ملل متحد را می‌توان در سه ویژگی خلاصه کرد: توصیف ملت ایران، اعتراض به ظلم حداکثری امریکا به ملت ایران و ملت‌های منطقه، پیشنهادات و راه‌حل‌های ایران برای مشکلات کشورهای منطقه و جهان که این سخنرانی بازتاب‌های رسانه‌ای و سیاسی زیادی داشت.

امام جمعه باقرشهر گفت: رئیس‌جمهور در ۱۵ دقیقه به تشریح خطوط کلی جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی پرداخت و از شروع دوران تازه و جدید سخن گفت.

وی افزود: محورهای عمده سخنرانی رئیس‌جمهور شامل تاکید بر عقلانیت، عدالت و آزادی در عرصه سیاست خارجی، واکنش تند به اقدامات آمریکا، اعلام آمادگی برای شروع مجدد مذاکره در صورت رفع تحریم‌ها، انتقاد از نظامیگری ایالات متحده و تبعات آن، اهتمام ایران به حفظ ثبات و تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه، موضوع تحریم‌ها و… بود.

خطیب جمعه بخش کهریزک بیان داشت: همچنین چارچوب‌های سیاست خارجی ما تبیین شد، یکی از آن موضوعات به بحث برجام و آمریکا برمی‌گردد.

وی ادامه داد: فشار حداکثری که در دولت قبلی ایالات متحده از سوی ترامپ شروع شد، در دولت بایدن هم به نوعی دیگر همان شیوه‌ها اعمال می‌شود.

امام جمعه باقرشهر خاطرنشان کرد: سخنان رئیس‌جمهور در نطق سازمان ملل خلاصه همین سیاستی است که جمهوری اسلامی مذاکراتی را دنبال می‌کند که فواید مشخص داشته‌باشد و تحت فشار و تحمیل هیچ کشوری صورت نگیرد.{تکبیرنمازگزاران}

حجت الاسلام والمسلمین استیری تاکید داشت: دوباره صدای انقلاب از تریبون ‎سازمان ملل شنیده شد با اقتدار نام ‎حاج قاسم به عنوان رکن امنیت و ثبات منطقه مطرح می‌شود که از این جهت از ریاست محترم جمهور تشکر می‌کنیم.

وی افزود: این سخنان همان بود که از یک رییس دولت انقلابی انتظار می رود، سخنانی که آئینه آرمان‌ها و ارزشهای بزرگترین انقلاب معاصر و انقلابی ترین ملت جهان بود؛ سخنانی بدون تردید و انفعال و برخوردار ازیک پشتوانه عمیق دینی و انقلابی که به گفته روزنامه “واشینگتن پست” نشان دهنده هویت جمهوری اسلامی و جایگاهی است که ایران برای خود درجهان قائل است.

حجت الاسلام والمسلمین استیری بیان داشت: هزاران هزار انسان در جنگ جهانی اول کشته شدند و هیچ اثری از آنها بجای نمانده ولی در سال ۶۱ هجری قمری در نقطه‌ای به نام کربلا، امام حسین(ع) به همراه ۷۲ تن از یاران باوفایشان توسط جبهه کفر به شهادت می رسند و این چنین نامشان در تاریخ می ماند.

خطیب جمعه بخش کهریزک ادامه داد: در آن سال‌ها بنی‌امیه برای پاک کردن این ننگ از چهره خود تلاش‌های زیادی کرد، تلاش برای تحریف تاریخ و وارونه جلوه دادن قیامی که با هدف اقامه عدل در برابر باطل و ادامه راه حضرت محمد(ص) صورت گرفته بود.

وی افزود: تمام دستگاه ها، منبرها، کتاب ها و کلیه ابزار تبلیغی آن سال ها در اختیار حکومت بود تا این ماجرا وارونه جلوه داده شود ولی چه عاملی باعث ماندگاری نام حسین(ع) شد؟ بی شک روشنگری های امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) در کنار خون های پاک ریخته شده در کربلا بعد سنگین این وزنه می باشد که البته دیگر ائمه(ع) هم البته نقش هوشیارانه و همراه با تدبیر در این موضوع داشتند.

امام جمعه کهریزک تشریح کرد: درسی که اربعین به ما داد این است که باید برای همیشه یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت، این درس امروز برای کشور ما مشخصا بسیار معنا دار است.

وی افزود: در شرایطی که دشمن تمام توان خود را به کار گرفته تا در برابر شهدای بزرگ ما ایستادگی کند باید با آگاهی و تاسی از مکتب اربعین در مقابل این طوفان بایستیم و فرهنگ خود را که همان آزادگی است به دنیا معرفی کنیم.

خطیب جمعه بخش کهریزک اظهار داشت: از امام زمان (ع) به عنوان بزرگترین سوگوار در این روزها چنین نقل شده که به امام حسین (ع) عرض می‌کنند: “اگر اشک چشم تمام شود، برایت خون می‌گریم

وی در پایان مطرح کرد: امام مهدی علیه السلام در زیارت ناحیه مقدّسه می‌فرمایند: هر صبح و شام بر تو گریه و شیون می‌کنم و در مصیبت تو به جای اشک، خون می‌گریم.

کد خبر 690323

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =