حجم تجارت ایران و سوئد در شرایط مناسبی قرار ندارد

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتای سوئدی خود با بیان اینکه حجم تجارت و روابط اقتصادی دو کشور در شرایط مناسبی قرار ندارد، گفت: برقراری پرواز مستقیم و تسهیل رفت و آمد میان تهران و استکهلم از جمله اقداماتی است که می‌تواند به بهبود و ارتقای مراودات تجاری دو کشور کمک کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و آن لینده وزیر خارجه سوئد روز جمعه (به وقت محلی) در دیداری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درخصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای از جمله وضعیت یمن و افغانستان بحث و رایزنی کردند.

وزیر امور خارجه ایران در این نشست با بیان اینکه حجم تجارت و روابط اقتصادی دو کشور در شرایط مناسبی قرار ندارد و می‌بایست روابط بخش خصوصی را تسهیل کرد، برقراری پرواز مستقیم و تسهیل رفت و آمد میان دو کشور را از جمله اقداماتی خواند که می‌تواند به بهبود و ارتقای مراودات تجاری دو کشور کمک کند.

امیرعبداللهیان با تأکید بر اینکه بحران یمن راه حل نظامی ندارد و این بحران انسانی باید با رفع محاصره پایان یابد، جنگ در یمن را جنگی نابرابر خواند که مردم یمن ناجوانمردانه در آن هدف قرار می‌گیرند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در بخشی از این دیدار به برگزاری دادگاه یک تبعه ایرانی در سوئد نیز اشاره کرد و با بیان اینکه گروهک تروریستی منافقین در پشت پرده این پرونده‌سازی و توطئه غیرانسانی قرار دارد، تأکید کرد که دادگاه می‌بایست به این موضوع توجه داشته باشد که کلیه مدارک و ادعاهای مطروحه در این دادگاه از سوی گروهی شهره به دروغ و مکر ساخته و پرداخته شده است که این امر بی‌اعتباری و اهداف سیاسی این پروسه را نشان می‌دهد.

وزیر خارجه سوئد نیز در این دیدار با اشاره به سابقه ۴۰۰ ساله روابط میان دو کشور، جمعیت ایرانی ساکن در سوئد را جمعیتی فرهیخته توصیف کرد و گفت شخصا نیز تجربه سفر به ایران دارد.

لینده با بیان اینکه سوئد به دنبال گسترش روابط با ایران است، گفت پیشنهاد می‌کند کمیته سیاسی مشترک دو کشور به زودی در تهران تشکیل جلسه دهد.

وی با اشاره به بحران یمن، کشورش را به پایان دادن به این بحران متعهد خواند و گفت سوئد با همه طرف‌ها در تماس است و رایزنی با ایران را در این زمینه ضروری می‌داند.

در این نشست دو طرف در خصوص اوضاع افغانستان و آخرین تحولات مربوط به این کشور نیز رایزنی کردند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

کد خبر 690415

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =