یادداشت/

اربعین؛ مظهر قوت مسلمین

تاریخ در حقیقت خود بر مدار خورشید خون رنگ عاشورا می‌گردد
کد خبر 690746
۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۱
اربعین؛ مظهر قوت مسلمین

اربعین امسال مانند سال گذشته، عاشقان باید به خاطر محدودیت‌های کرونایی و سخت‌گیری‌هایی که برای سفر زائران ایرانی به عراق شده، از راه دور علاقه و عشقشان را به شهدای کربلا نشان دهند. 

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، مصطفی هدایی در یادداشتی نوشت: اربعین امسال مانند سال گذشته، عاشقان باید به خاطر محدودیت‌های کرونایی و سخت‌گیری‌هایی که برای سفر زائران ایرانی به عراق شده، از راه دور علاقه و عشقشان را به شهدای کربلا نشان دهند.

بسیار سخت است برای عاشقی که بیش از دو سال از معشوقش دور باشد و در عطش دیدار بسوزد. دل‌هایی که در محرم و صفر صفای دیگر دارند و جسم و روحشان با عشق به اهل‌بیت عجین شده است. فضای مجازی فرصتی را فراهم ساخته تا عاشقان اهل‌بیت همچون قطره‌ای از دریای بیکران محبت اهل‌بیت گرد هم جمع شوند و کمپین‌ها و پویش‌های بزرگی را در زنده نگاه‌داشتن روایات حماسه کربلا، عاشورا و تاسوعا و مجاهدت‌های اهل‌بیت شکل دهند. ایام سوگواری سالار شهیدان مسلمان و غیرمسلمان نمی‌شناسد و هر کس با هر دین و آیینی که ذره‌ای معرفت و شعور در دلش نهفته باشد، محال است در برابر مظلومیت خاندان اهل‌بیت طهارت در صحرای محشور کربلا نگرید و به تفکر نیافتد.

پیام حماسه کربلا، آزادی‌خواهی و مبارزه با ظلم بود. مؤلفه‌هایی که در همیشه تاریخ ارج نهاده شده‌اند و اهل‌بیت سردمداران مبارزه در این مسیر هستند. در جای‌جای کره خاکی وقتی روایت قیام کربلا به نحوی به گوش مردم می‌رسد، برای شناخت بیشتر کنجکاو می‌شوند و به دنبال رازهای این قیام و حماسه‌آفرینی‌های آن می‌گردند. فرهنگ عاشورا اقتباسی است از زیارت شریف اربعین، که درطی آن امام صادق علیه‌السلام، آن را آموزش می‌دهد. سیدالشهدا علیه‌السلام با بنیانگذاری فرهنگ عاشورا، این هدف را مدنظر دارد، که آدمی از نادانی و حیرت گمراهی نجات یابد. ایشان برای نجات مردم، هرگونه سازشکاری را که از طرف مصلحت‌اندیشان ارائه می‌شد، به‌شدت رد می‌کرد. ‏‏‏پیام عاشورا، ایستادن در برابر جاهلیت همه اعصار و قرون می‌باشد، جاهلیتی که پلیدی گستر است و جان‌ها را افسرده می‌کند و جسم‌ها را به ذلت می‌کشاند. ‏ در اربعین، چهل روز از آخرین طلوع طلعت حسینی (علیه‌السلام) می‌گذرد و تاریخ در حقیقت خود، برمدار طلوع و غروب خورشید خون رنگ عاشورا حرکت می‌کند. حیات بشری از عظمت و بزرگی این داغ سر خم کرده و زمین حیران از این مصیبت، به تقدیر تلخ خود می‌نگرد و حقیقت پایه‌های بلند و استوار خود را در عمق جان انسان‌ها محکم ساخته است. چهل روز گذشته است و کاروان حسینی به مقصد رسیده‌اند؛ خورشید بی‌زوال عاشورا در میانه آسمان ایستاده است و فصلی تازه از روییدن را نظاره می‌کند. اینک حرکت حسینی به بلوغ رسیده و نهال سبزی که حسین علیه‌السلام در کربلا بر زمین نهاد، چنان شاخ و برگ داده که کاخ تفکر یزیدی، در سایه آن نابود گشته است. زیارت اربعین حسینی (علیه‌السلام) در ردیف نمازهای واجب و مستحب نشسته است و شاید بتوان چنین اظهار کرد که اگر نماز ستون برپادارنده دین و شریعت است، زیارت اربعین و در پس آن حادثه کربلا نیز، خیمه ولایت را بر پا داشته است: «وَ لَمْ یُنَادَ بِشَیْ‏ءٍ کَمَا نُودِیَ بِالْوَلَایَةِ». (الکافی؛ ج ‏۲، ص ۱۹) در حقیقت زیارت انسان‌های کامل و معصوم راه رسیدن به میوه نماز و بهره‌مندی از برکات آن است؛ افزون بر آنکه اجتهاد در فهم دین و تلاش در جهت تبیین آن و نیز دفاع از ارکان آن در سایه همین زیارات حاصل می‌آید: «أَشْهَدُ أَنَّکَ‏ قَدْ أَقَمْتَ‏ الصَّلَاةَ وَ آتَیْتَ الزَّکَاةَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَیْتَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ اتَّبَعْتَ الرَّسُولَ وَ نَصَحْتَ لِلْأُمَّةِ وَ تَلَوْتَ الْکِتَابَ‏ حَقَّ تِلاوَتِه‏» (زیارت اربعین).

امام خمینی (ره) در این زمینه می‌فرمایند: «دستور آموزندۀ «‏‏کلّ یومٍ عاشورا و کلّ ارضٍ کربلا‏‏» باید سرمشق امت اسلامی باشد. قیام همگانی در هرروز و در هر سرزمین. عاشورا، قیام عدالت‌خواهان با عددی قلیل و ایمانی و عشقی بزرگ در مقابل ستمگران کاخ‌نشین و مستکبران غارتگر بود، و دستور آن است که این برنامه، سرلوحۀ زندگی امت در هرروز و در هر سرزمین باشد.» (صحیفه امام؛ ج ۹، ص ۴۵۵)

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در بیاناتی به عظمت اربعین اشاره می‌کنند: «یکی از مصادیق قوّت را امروز دنیای اسلام دارد مشاهده می‌کند و آن، راهپیمایی اربعین است؛ وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّة. راهپیمایی اربعین قوت اسلام است، قوت حقیقت است، قوت جبهه‌ مقاومت اسلامی است که این‌جور اجتماع عظیم میلیونی راه می‌افتند به سمت کربلا، به سمت حسین، به سمت قله و اوج افتخار فداکاری و شهادت که همه‌ آزادگان عالم باید از او درس بگیرند. از روز اول هم که اربعینی به وجود آمد، اهمیت اولین اربعین به همین اندازه بود. اهمیت اربعینِ اول این بود که رسانه‌ پُرقدرت عاشورا است. از روز عاشورا تا روز اربعین -بنا بر یک روایت روزی است که اهل‌بیت برگشتند به کربلا- این چهل روز، چهل روزِ فرمانروایی منطقِ حق در میان دنیای ظلمانی حاکمیّت بنی‌امیّه و سفیانی‌ها بود. رسانه‌ حقیقی [یعنی] فریاد زینب کبری، فریاد حضرت سجاد؛ در کجا؟ در کوفه، در شام، در آنجایی که ظلمات محض بود؛ این‌ها بزرگ‌ترین رسانه بود. همین‌ها بود که عاشورا را نگه داشت، همین‌ها بود که عاشورا را به امروز رساند.

تاریخ و ریشه‌ این روز اربعین و ماجرای اربعین این است. آن روز اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) طوفانی به پا کردند با این حرکت چهل‌روزه؛ یک طوفان به پا شد در آن اختناق عجیب. در آن روزگار، اختناق این‌قدر است که دوروبر امام حسین، فرزند پیغمبر، نوه پیغمبر، جگرگوشه‌ زهرای اطهر، ۷۲ نفر بیشتر باقی نمی‌مانند. در یک چنین روزگاری، ماجرای توّابین را در کوفه به وجود آورد، مدینه را منقلب کرد، شام را منقلب کرد، به‌طوری‌که رژیم سفیانی برافتاد؛ این حرکت عظیم اربعینیِ زینب کبری و اهل‌بیت (علیهم‌ السّلام) بود.» (21 مهر 98)

ایشان در سال گذشته با توجه به شرایط کرونایی زیارت از راه دور را برای مشتاقان توصیه کردند و عنوان داشتند:« دو سه زیارت مهم روز اربعین وارد است؛ روز اربعین، همه‌ مردم بنشینند زیارت اربعین را با حال، با توجّه بخوانند و شِکوه کنند پیش امام حسین (علیه السّلام) و بگویند یا سیّدالشّهدا، ما دلمان می‌خواست بیاییم، نشد، وضع این‌جوری است تا یک نظری بکنند، یک کمکی بکنند.» (31 شهریور 99)

فعالین فضای مجازی و عاشقانی که خود را وقف اعتلای پیام محرم و صفر کرده‌اند، فرصتی را فراهم آورده‌اند تا از هر نقطه‌ای از جهان، مشتاقان سلام خود را به امام حسین (ع) و اهل‌بیت عصمت و طهارت برسانند. سایت SALAMHUSSAIN.COM زمینه‌ای را مهیا کرده تا به هر زبان و روشی، مشتاقان پیاده‌روی اربعین سلام خود را به سرمنزل مقصود برسانند و به این طریق چراغی در دل این سایت روشن شود تا کل جهان را نورانی نشان دهد. در روز اربعین #سلام برحسین (ع) کل فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را درمی‌نوردد تا نشان دهیم اگر جسممان در مسیر پیاده‌روی اربعین قرار نگرفت، روحمان در اجتماع جهانی اربعین حضور خواهد یافت.

انتهای پیام/*

کد خبر 690746

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =