ابهام مجلس و قوه قضائیه در اعلام "برگ سبز" به‌عنوان سند مالکیت

دادستان کل کشور اعلام کرده برگ سبز خودرو "سند مالکیت" است که این امر موجب مخالفت جدی دفاتر اسناد رسمی شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز - سرویس اقتصادی، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در نامه‌ای به دادستان‌های سراسر کشور تاکید کرده که برگ سبز خودرو "سند مالکیت" است و مراجعه اشخاص به دفاتر اسناد رسمی برای یک سند دیگر، الزامی نیست که این امر موجب مخالفت جدی دفاتر اسناد رسمی شده و اخیراً رئیس قوه قضائیه بررسی این موضوع را به مجلس شورای اسلامی واگذار کرده است.

حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی تهران نیوز اظهار داشت: براساس ماده ۲۹ رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی مصوبه سال ۸۹ نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود و دارندگان وسائل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسائل مذکور در دفاتر اسناد رسمی ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی و یا مراکز تعین شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید:

برگ سبز خودرو سند رسمی است

ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است

وی گفت: براساس این ماده روشن است که بحث نقل و انتقال اسناد باید در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد و تاکنون به این صورت انجام می‌شده که برخی از مردم در دفاتر اسناد رسمی اسناد را منتقل می‌کردند و برخی دیگر برگ سبز را برای این کار کافی می‌دانستند اما عملاً مردم اعتنایی به برگ سبز نداشتند به این معنی که علاوه بر دریافت برگ سبز در دفاتر اسناد رسمی هم انتقال سند انجام می‌شد و اگر این انتقال انجام نمی‌شد خریداران وسایل نقلیه زیر بار این‌که ققط به برگ سبز اکتفا کنند نمی‌رفتند.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان این‌که هر دو روش از لحاظ قانونی اشکالی ندارد، عنوان کرد: البته این اعلام دادستان کل مبنی بر این‌که برگ سبز سند رسمی است به معنی بی‌اعتباری سند نیست و منعی برای رفتن به دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

وی با اشاره به ابهامات این طرح بیان داشت: کسانی که بخواهند به‌صورت وکالتی سند را واگذار کنند دفاتر این کار را براساس برگ سبز انجام نمی‌دهند و در اینجا ابهام وجود دارد و نیازمند شفافیت در این موضوع است.

حجت‌الاسلام غضنفرآبادی با بیان این‌که کسانی که طرفدار سند برگ سبز هستند طرفدار تسهیل در امور مردم هستند، گفت: به این صورت مردم به راحتی مراجعه می‌کنند و برگ سبز را جابه‌جا می‌کنند.

بیشتر بدانید:

بازداشت ۹۷ نفر از کارکنان سازمان ثبت اسناد

باند ۱۰ نفره جعل اسناد مالکیت به دام افتادند

وی با اشاره به این‌که در کمیسیون قضائی بحث توضیح و تشریح این موارد مطرح نشده، افزود: همه کمیسیون‌ها در قالب طرح و لوایح موضوعات را پیگیری می‌کنند بنابراین یا باید مجلس باید در این مورد طرح بدهد و یا این‌که دولت لایحه ارائه دهد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: نیاز به طرحی داریم تا در مرکز پژوهش‌ها بررسی‌های لازم انجام شود و نیز نماینده دفاتر اسناد رسمی و نیروی انتظامی کار کارشناسی لازم را انجام دهند و قوانینی پیش بینی شود تا مردم از این سردرگمی در بیایند تا اگر لازم است برگ سبز به‌عنوان سند رسمی تلقی شود این ابهامات در آن وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/*

کد خبر 692052

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =