مجلس آماده کمک‌رسانی به دولت برای افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از اعلام آمادگی پارلمان برای کمک به دولت در افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تخصص پزشکی خبر داد.

جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز، با بیان اینکه اگر دولت برای افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی اراده کند، مجلس حاضر است به دولت در این زمینه کمک کند، گفت: منابع مالی بسیار زیادی برای آموزش دانشجویان پزشکی در دانشگاه‌‎های خارج از کشور صرف می‌شود که اگر این منابع در داخل هزینه شود، هم زیرساخت‌های توسعه دانشگاه‌های علوم پزشکی افزایش خواهد یافت و هم کمبود پزشک متخصص و عمومی در کشور رفع می‌شود.


بیشتر بخوانید:

طرح حمایت از حقوق سالمندان تقدیم مجلس شد + جزئیات


وی اظهار داشت: در ایران دانشگاه‌های آزاد و دولتی توان و ظرفیت کافی را برای ایجاد رشته‌های پزشکی در اختیار دارند، اما به شرط اینکه وزارت بهداشت و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد با یکدیگر همکاری کنند و طی یک هم‌فکری ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش یابد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بسیاری از متقاضیان ورود به رشته‌های پزشکی آمادگی دارند که به خارج از کشور برای تحصیل سفر کنند و تمام هزینه‌های تحصیل خود را از شخصاً پرداخت می‌کنند؛ بنابراین وقتی این همه متقاضی رشته پزشکی در کشور وجود دارد، چرا نباید دولت بسترهای لازم برای جذب دانشجویان رشته پزشکی را فراهم کند تا این هزینه‌های در کشور محفوظ بماند و سود کشورهای دیگر تمام نشود. قطعاً جذب دانشجویان پزشکی در دانشگاه‌های آزاد و شبانه برای درآمدزاست؛ زیرا به غیر از دانشجویان دوره روزانه، دانشجویان دانشگاه آزاد و شبانه تمام هزینه‌های تحصیل خود را پرداخت می‌کنند و این موضوع بار مالی را از دوش دانشگاه‌ها برخواهد داشت و فقط باید هزینه اولیه را تأمین کنند که با گذشت زمان این هزینه هم تأمین خواهد شد، اما درمقابل کمبود پزشک متخصص در کشور جبران می‌شود.

قادری گفت: در کشور ما با کمبود اساتید پزشکی مواجه نیستیم. اساتید بسیاری در کشور حضور دارند که می‌توانند در تربیت نیروی مورد نیاز کادر درمان کشور مؤثر واقع شوند و نیازی نیست که دانشجو به خارج کشور اعزام کنیم یا اگر هم احیاناً با کمبود اساتید مواجه شویم، می‌توان از ظرفیت ایرانیان خارج کشور به صورت مجازی استفاده کرد یا آنها را به کشور دعوت کرد.

وی پیشنهاد کرد که دولت تقویت توریسم سلامت را جدی بگیرد؛ زیرا از این طریق می‌توان بخش قابل توجهی از هزینه‌های دانشگاهی برای بهبود زیرساخت‌های جذب دانشجویان پزشکی را تأمین کرد.

انتهای پیام/

کد خبر 692260

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =