حذف ارز ترجیحی از اولویت‌های دولت باشد

نماینده سابق مجلس حذف ارز ترجیحی را یکی از اولویت‌های مهم در دولت سیزدهم دانست که باید مدنظر این دولت قرار داشته باشد.

عزت‌الله یوسفیان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: ارز ترجیحی پروژه‌ای بود که خسارات بسیاری را به اقتصاد کشور تحمیل کرد. این ارز نه مبنا و نه پایه علمی و کارشناسی داشته و فقط یک تصمیم عجولانه و احساسی بوده است که متأسفانه دولت دوازدهم آن را اتخاذ کرد.

وی حذف ارز ترجیحی را یکی از اولویت‌های مهم در دولت سیزدهم دانست که باید مدنظر این دولت قرار داشته باشد، گفت: ارز ترجیحی، ایده‌ای بود که ابتدا با هدف حمایت از تولید و کنترل قیمت کالاهای اساسی مطرح شد، اما بعد از مدتی به دلیل عدم نظارت کافی دولت و تصمیمات عجولانه ارز ۴۲۰۰ تومانی به ابزاری برای سودجویان، محتکران و رانت‌خواران تبدیل شد که عده‌ای به اسم حمایت از تولید و واردات کالاهای اساسی، کمر اقتصاد را شکستند و سفره مردم کوچک‌تر از قبل کردند.

بیشتر بخوانید:

سیاست ارز ترجیحی در اهداف کلان رفاهی موفق نبود

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم با بیان این مطلب که ارز ۴۲۰۰ تومانی را نه تولیدکنندگان واقعی دریافت کردند و نه واردکنندگان کالاهای اساسی مردم، خاطرنشان کرد: افرادی ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت کردند که از رانت قوی و تأثیرگذار دولتی برخوردار بودند، به عبارت دیگر نورچشمی‌های دولت توانستند به این نوع ارز دست پیدا کنند.

یوسفیان معتقد است که با ارز ترجیحی کالاهای لوکس مانند غذای حیوانات خانگی وارد کشور شد. مردم وقتی مشاهده کردند با ارز دولتی، غذای گربه و سگ وارد کشور می‌شود به کل از اقدامات دولتی ناامید شدند و اکنون همه امیدها به دولت سیزدهم است تا رویه اشتباه دولت گذشته را جبران و مانع ضررهای بیشتر از قبال ارز ترجیحی شود.

نماینده سابق مردم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این مصاحبه استثنایی هم قائل است و می‌گوید که دولت دوازدهم به دنبال این نبود که با ارز ترجیحی رانت را تشدید کند، اما چون نظارتی بر روند اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود نداشت، رانت به وجود آمد.

وی در این ارتباط افزود: اکنون برخی داروهای خاص با ارز ترجیحی وارد کشور می‌شوند که اگر ارز ترجیحی به این داروها تخصیص نیابد، باید با چندین برابر قیمت به دست بیماران برسد؛ بنابراین پیش از حذف ارز ترجیحی باید جوانب کارشناسی آن را در نظر گرفت.

انتهای پیام/

کد خبر 693219

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات