کارت‌های اعتباری؛ ابزاری مناسب در راستای توسعه اقتصادی

عضو سابق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: کارت‌های اعتباری روش خوبی برای تسریع در روند توسعه اقتصادی محسوب می‌شوند.

علی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: کارت‌های اعتباری برای خرید کالا، عمدتاً توسط افرادی دریافت می‌شوند که نیازی به خرید کالا ندارند و این کارت‌ها را در بخش‌های دیگر یا به نحو دیگر مورد استفاده قرار می‌دهند.

وی گفت: متأسفانه بخش مهمی از دریافت‌کنندگان کارت‌های اعتباری نیازی به این کارت‌ها ندارند؛ در صورتی‌که وقتی چنین کارت‌هایی توزیع می‌شود باید نیازهای مردم را در نظر گرفت و به‌دست نیازمندان واقعی برسد.

بیشتر بخوانید:

کارت‌های اعتباری قدرت خرید دهک‌های پایین را افزایش نداد

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: هدف از کارت‌های اعتباری، حمایت از تولید ملی و افزایش قدرت خرید مردم است، اما متأسفانه در این میان عده‌ای هستند که برای خرید خودرو، ملک، طلا یا سکه از طرق مختلف کارت‌های اعتباری را دریافت و یا یک زد و بند با صاحب فروشگاه، از طریق یک دستگاه کارت‌خوان وجه موجود در کارت‌های اعتباری را نقد و به اسم خرید کالای ایرانی، فاکتور دریافت می‌کند و این فاکتور را تحویل بانک می‌دهند، اما در اصل در این میان نه کالای ایرانی خریداری شده و نه قدرت خرید مردم افزاش پیدا کرده است، فقط این نوع کارت‌ها منجر به رانت شده است.

قربانی معتقد است: به‌طور کلی کارت‌های اعتباری ایده بسیاری خوبی است، اما به شرط این‌که در اجرای آن دقت و نظارت کافی شود. بانک‌ها و نهادهای نظارتی باید تدابیری را بیاندیشدند که مانع زد و بند میان صاحب کارت و صاحب فروشگاه شوند. اگر قرار باشد نظارتی بر نحوه استفاده از کارت‌های اعتباری وجود نداشته باشد، قطعاً این پروژه به شکست خواهد انجامید.

وی با بیان این‌که توسعه اقتصادی از داخل کشور شکل می‌گیرد نه از بیرون از کشور گفت: برای توسعه اقتصادی، راه‌‎های و ابزارهای متعددی وجود دارد که یکی از این ابزارها حمایت از تولید ملی است. کارت‌های اعتباری روش خوبی برای تسریع در روند توسعه اقتصادی محسوب می‌شوند، اما همان‌طورکه گفتم، به شرط این‌که بر روند اعطای آن و نحوه استفاده از آن نظارت دقیق وجود داشته باشد.

انتهای پیام/

کد خبر 693257

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =