شورای نگهبان به طرح «ساماندهی خودرو» ایراد گرفت

سخنگوی شورای نگهبان گفت: اعضای شورای نگهبان نسبت به طرح ساماندهی خودرو چند ابهام داشتند که مجلس باید این ابهامات را مرتفع کند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، هادی طحان‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با رسانه‌ها که صبح امروز (شنبه، ۲۴ مهر) برگزار شد، درباره مصوبات بررسی شده در جلسات این شورا، گفت: نخستین لایحه بررسی شده که از سوی شورای نگهبان لایحه واگذاری مالکیت مربوط به تأسیسات آب و فاضلاب است.

وی ادامه داد: طرح جهش مسکن تبدیل به قانون شده و ابلاغ آن به دستگاهای متولی صورت گرفته است، امیدوارم با اجرای این طرح، یکی از دغدغه‌های جوانان برطرف شود.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: اعضای شورای نگهبان نسبت به طرح ساماندهی خودرو چند ابهام داشتند که مجلس باید این ابهامات را رفع کند، شورای نگهبان نسبت به این مصوبه دو، سه مورد ابهام وارد کرده است.

طحان‌نظیف تأکید کرد: هیئت عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام هم ایراداتی به طرح ساماندهی واردات خودرو وارد کرده است که اگر همه این ایرادات برطرف شود، ما اشکالی به مصوبه مجلس درباره ساماندهی صنعت خودرو نداریم.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه طرح‌ استفساریه بند ۳ قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور تأیید شد، افزود: طرح استفساریه پس از رفع ابهام مورد تأیید واقع شد. همچنین لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به زودی پس از اصلاحات مجلس به قانون تبدیل می‌شود.

وی تصریح کرد: طرح تعالی جمعیت و حمایت از خانواده دو سه بار میان مجلس و شورای نگهبان رفت و برگشت و اشکالات برطرف شد و در نهایت دو ابهام باقی مانده است که اگر برطرف شود، شورا هم نظر خواهد داد؛ در جلسه اخیر، تنها دو ابهام ناظر بر مواد ۵۲ و ۵۳ مطرح شده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: طرح پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی با اشکالات و ابهاماتی در شورای نگهبان مواجه شد.

طحان‌نظیف در خصوص اصلاح اساسنامه شرکت مادر تخصصی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: این طرح در جلسه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

وی با اشاره به پنجمین سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: نهادهای مختلفی مخاطب این سیاست‌های ابلاغی هستند و شورای نگهبان نیز به سهم خود در این زمینه اقداماتی انجام داده است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه نظام انتخاباتی کشورمان با اشکالاتی مواجه است، عنوان کرد: در سیاست‌های کلی انتخابات راهکارهایی هم آمده، اما متأسفانه خروجی کلی اقدامات صورت گرفته، مطلوب نبوده است.

طحان‌نظیف با تأکید بر اینکه امیدوارم در انتخابات بعدی این اصلاحات انجام شود، گفت: قوانین باید به نحوی اصلاح شوند که حداکثر شناخت مردم از نامزدها وجود داشته باشد و بر مبنای سیاست‌های کلی انتخابات، باید شفاف‌سازی در هزینه‌های انتخاباتی نامزدها وجود داشته باشد.

وی درباره محرمانه بودن فهرست اموال مسئولان افزود: مصوبه فعلی لازم‌الاجرا و از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده است. اگر مصوبه‌ای خلاف شرع یا قانون اساسی نباشد، حتماً شورای نگهبان آن را تأیید خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه این شورا در اعلام دارایی و اموال مسئولان خود پیشتاز بوده است، گفت: اعضای شورای نگهبان در سامانه مربوط، دارایی‌هایشان را پس از فراخوان ثبت کردند. باید ببینیم که چنین مصوبه‌ای از سوی مجلس به شورای نگهبان می‌رسد یا خیر تا بررسی کنیم.

طحان‌نظیف در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا امکان دارد محدودیت‌هایی برای اعلام نظر سیاسی اعضای شورای نگهبان در نظر گرفته شود، گفت: مواضع شورای نگهبان توسط سخنگوی این شورا اعلام می‌شود. البته ممکن است دیگر اعضا هم نظرات کارشناسی خود را درباره موضوعات مختلف اعلام کنند که موضع شورای نگهبان نباید تلقی شود.  

وی ادامه داد: نه مجلس برای تصویب قانونی با شورای نگهبان هماهنگ می‌کند و نه شورای نگهبان برای بررسی مصوبات با مجلس هماهنگ می‌کند. البته این مسئله نافی برگزاری جلسات مشترک بین مجلس و شورای نگهبان نیست.  

سخنگوی شورای نگهبان درباره ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به برخی از مصوبات مجلس، گفت: این ورود غیرقانونی نیست. مجمع تشخیص مصلحت نظام وظایف گوناگونی دارد. گاهی اوقات آنان برای برطرف کردن اختلافات بین شورای نگهبان و مجلس ورود می‌کنند.

طحان‌نظیف گفت: اما یکی دیگر از وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظارت است که هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام‌وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام را دارد و کار این هیئت قانونی است. رئیس مجلس از زمان اعلام وصول طرح‌ها و لوایح باید یک نسخه هم برای آنان ارسال کند و باید نقطه نظرات آنان هم اتخاذ شود.

وی ادامه داد: در مجلس یازدهم از همان ابتدا، اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراها در دستور کار قرارگرفته است. بالاخره بعد از ۵ سال از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات ما باید تجلی آن سیاست‌ها را در اصلاح قوانین انتخاباتی ببینیم.  

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: ما در شورا این آمادگی را داریم تا تمام ظرفیت‌های کارشناسی حقوقی، مشورتی و نظارتی خودمان را برای تحقق سیاست‌های کلی انتخابات به کار بگیریم و آماده همکاری با مجلس و دولت در این خصوص هستیم 

طحان‌نظیف گفت: تفسیر قوانین عادی با مجلس شورای اسلامی است و ما نمی‌توانیم به مجلس بگوییم که چه تفسیری داشته باشد. ما در نهایت مصوبه مجلس شورای اسلامی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی درباره مصوبه تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار و لابی برخی از افراد در مشاغل مختلف برای رد این مصوبه از سوی شورای نگهبان، گفت: هنوز بررسی شورای نگهبان درباره مصوبه آغاز نشده است. سوابق شورای نگهبان کاملا نشان می‌دهد که ما تحت تأثیر هیچ‌گونه فشاری در بررسی مصوبات قرار نمی‌گیریم و برای ما فقط انطباق مصوبات با قانون اساسی و شرع مقدس اسلام مورد توجه قرار می‌گیرد.  

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه در رسانه‌ها اخیراً اعلام شد که علی لاریجانی از بررسی سند همکاری ایران و چین انصراف داده است و آیا این موضوع به ردصلاحیت وی در انتخابات ریاست جمهوری ربط دارد یا خیر، ادامه داد: بنده هم این مطلب را در رسانه‌ها خواندم و تعجب کردم.  

طحان‌نظیف درباره نظر شورای نگهبان پیرامون طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، تصریح کرد: باید صبر کنیم و ببینیم که مصوبه مجلس در نهایت چه خواهد بود. اگر مصوبه برخلاف قانون و شرع باشد، شورای نگهبان حتماً بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای نظر نهایی خود را می‌دهد. امیدواریم که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بلندنظری این طرح را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

طحان‌نظیف در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به فرمایشات رهبر انقلاب مبنی بر لزوم تقویت آئین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان طرح اصلاح آئین‌نامه داخلی برای نظارت بر رفتار نمایندگان را در دستور کار دارند، نظر شورای نگهبان در خصوص این طرح چیست و آیا قرار است نقش ویژه‌ای برای شورا جهت نظارت بر رفتار نمایندگان در نظر گرفته شود، گفت: قانون نظارت بر رفتار نمایندگان قانونی است که سال‌های قبل تصویب شده است و بارها کارشناسان نسبت به آن اظهارنظر کردند.

وی با اشاره به اشکالات قانون فعلی، بیان کرد: این قانون اشکالاتی دارد و قانونی قوی محسوب نمی‌شود. لذا در دوره جدید مجلس دیدم که نمایندگان اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان را در دستور کار قرار دادند اما بنده از جزئیات آن اطلاعی ندارم و اجازه بفرمایید این قانون اصلاح شود و بعد از آن، ما اظهارنظر کنیم.

طحان نظیف با بیان اینکه اصلاح این قانون می‌تواند به کارآمدتر کردن نظارت بر رفتار نمایندگان بیانجامد، گفت: بنده از اینکه جزئیات این قانون چیست و اینکه آیا قرار است وظیفه‌ای را به شورای نگهبان محول کند، اطلاعی ندارم. طبیعتاً ما بعد از دریافت متن نهایی مصوبه مجلس به آن رسیدگی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه وظایف شورای نگهبان مشخص است، تصریح کرد: صلاحیت شورای نگهبان در قانون اساسی کاملاً روشن است و شورای نگهبان به دنبال توسعه وظایفش نیست و از سوی دیگر درست هم نیست که وظایفش را واگذار کند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ما در حد قانون اساسی انجام وظیفه می‌کنیم اما اگر چیزی بیش از وظایف فعلی بر عهده شورای نگهبان گذاشته شود، طبیعتاً خلاف شرع و قانون اساسی است که مطابق با مورد آن اعلام خواهد شد. اجازه دهید متن نهایی را ملاحظه‌ کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان به‌عنوان نهاد نظارتی متوجه این تناقض قوه مقننه است که واردات کالاهای خارجی را ممنوع می‌کند اما برای ورود خودروهای خارجی مجوز صادر می‌کند، گفت: هر چیزی که به نفع مردم و کشور باشد، ما با آن موافقیم و هر چیزی که منافع ملی را در نظر نگرفته باشد، ما با آن مخالفیم.

وی ادامه داد: درباره اینکه این مسئله الآن به سود کشور است یا به ضرر کشور است، من اظهارنظر نمی‌کنم و کارشناسان اقتصادی یا نمایندگان مجلس ارزیابی می‌کنند. ما فقط از جهت مغایرت‌های شرعی و قانونی ورود می‌کنیم، طبیعتاً ایرادات و ابهامات را مطرح می‌کنیم. نسبت به این موضوع همان ابهاماتی که گفتم وجود دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا طرحی در خصوص محرمانه بودن اموال و دارایی مسئولان به شورای نگهبان رسیده است یا خیر، بیان کرد: چیزی هنوز به دست ما و حتی به صحن علنی مجلس هم نرسیده است. ظاهراً بحثی در کمیسیون قضایی مجلس مطرح و هنوز موضوع به صحن علنی ارجاع نشده است. اگر مصوبه این مراحل را طی کند، ما نیز در زمان مناسب اعلام نظر خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی در ارتباط با بازنگری در سیاست‌های کلی انتخابات، گفت: بالاخره در موضوع انتخابات یکی از دستگاه‌هایی که وظیفه دارد، شورای نگهبان است و دستگاه‌های مختلفی چون وزارت کشور، قوه قضاییه و نیروی انتظامی مخاطب سیاست‌ انتخابات هستند.

وی ادامه داد: ما نیز در بخش‌ پژوهشی شورای نگهبان این اهتمام را داریم و در سال‌های قبل نیز این کار را انجام دادیم. امسال و در پنجمین سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات، مسئولان پژوهشگاه شورای نگهبان تصمیم گرفتند فراخوان یادداشت حقوقی درباره این موضوع را دهند تا با توجه به شرایط جدید نظرات نخبگان را داشته باشیم.

طحان نظیف افزود: شورای نگهبان از بدنه کارشناسی و پژوهشی خوبی برخوردار است و در همین روزها ما شاهد برگزاری دومین رویداد شبیه‌سازی شورای نگهبان هستیم و نخبگان حقوقی کشور می‌توانند خودشان را جای اعضای حقوقی شورای نگهبان بگذارند و نسبت به مصوبات اظهارنظر کنند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره حواشی بررسی صلاحیت مرحوم هاشمی رفسنجانی و قول سخنگوی پیشین درباره انتشار فیلم جلسه بررسی صلاحیت وی گفت: صحبت‌هایی در مورد ردصلاحیت مرحوم هاشمی رفسنجانی بوده است که نفی شده و این موضوع فرایندی دارد که باید طی شود و بنده نیز پیگیری می‌کنم.

منبع: آنا

انتهای پیام/

کد خبر 694397

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =