کد خبر 694569
۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۵
پیش بینی بورس امروز ۲۵ مهر ۱۴۰۰

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: مشخص شدن رئیس جدید سازمان بورس و انتخاب اعضای شورای عالی بورس، باعث از بین رفتن بخشی از ابهام بازار سرمایه شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، احسان رضا پور کارشناس بازار سرمایه؛ در رابطه با دلایل رشد بیش از ۴۰ هزار واحدی دیروز شاخص کل بیان کرد: با مشخص شدن رئیس جدید سازمان بورس و از طرف دیگر با انتخاب اعضای جدید شورای عالی بورس، سایه ابهامات از روی بازار سرمایه برداشته خواهد شد و همین امر در روند مثبت دیروز بازار اثرگذار بود.

این کارشناس بازار سرمایه به عواملی که هفته گذشته باعث ایجاد فشار فروش مضاعف در بازار شده بودند اشاره کرد و گفت: صحبت‌هایی در خصوص تغییر مدیریتی در سازمان بورس، امکان ریزش قیمت دلار به واسطه تعاملات سیاسی کشور با منطقه و موضوع برجام از عواملی بودند که باعث ایجاد فشار فروش بیش از حد به بازار شده بودند. عواملی که در این هفته از شدت آن ها کاسته شد.

این کارشناس بازار سرمایه به این پرسش که آیا مثبت دیروز بازار نمایشی بود؟ پاسخ داد: مثبت دیروز بازار را نمی‌توان نمایشی دانست اما منفی هفته گذشته و فشار فروش ایجاد شده در بازار را غیر منطقی و منفی بازار را فراتر از انتظارات و به واسطه هیجانات می دانیم.

مثبت امروز بازار سرمایه نمایشی است؟

وی ادامه داد: دیروز در کنار انتخاب رئیس جدید سازمان، افزایش قیمت های جهانی، گزارش نسبتا خوب شرکت ها و همچنان گزارش هایی که از سازمان برنامه و بودجه که احتمال ریزش قیمت دلار را کاهش می دهند را داشتیم که بر روند دیروز بازار موثر بودند. این عوامل در افزایش خرید سرمایه گذاران موثر بوده و با ثبات قیمت دلار نیما در محدوده ۲۳ هزار تومان، انتظار می‌رود بتوانیم وضعیت سودآروی شرکت‌های بورسی را در ماه‌های آینده بهتر ببینیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مثبت دیروز بازار می‌تواند ادامه دار باشد؟ گفت: با نظر به این امر که عده‌ای در روزهای اخیر اقدام به خرید سهام کردند و با کمی رشد ممکن است دست به فروش بزنند، همچنین وجود ابهامات در ماه های آینده مثل نرخ انرژی شرکت‌ها در بودجه، طبیعتا می‌توان نگرانی‌هایی را برای اهالی بازار سرمایه متصور بود. اما باید در نظر داشت ریزش‌های پرشتابی که شاخص کل تجربه کرده است بازار را در محدودیت جذابی برای خرید قرار داده است.

وی در رابطه با نقش حقیقی ها در بازار دیروز عنوان کرد: در هفته قبل شاهد خروج بیش از ۳ هزار میلیارد تومان پول اشخاص حقیقی از بازار بوده ایم اما دیروز ورود پول اشخاص حقیقی به بازار امری ملموس بود. این نوسانات که تابع هیجانات در بازار سرمایه است به صورت مقطعی ایجاد می‌شود و عده‌ای تحت تاثیر هیجانات و جو بازار اقدام به خروج یا ورود پول می کنند.

رضا پور در پایان عنوان کرد: دیروز بازار در گروه فلزی، معدنی و بانکی برای افرادی که دید بلند و میان مدت دارند جذاب بود. این ورود و خروج پول‌ها به صورت مقطعی روی بازار اثر می‌گذارد، اما چیزی که می‌تواند بازار را در بلند مدت متاثر کند، وضعیت سودآوری بنگاه‌ها است و نگرانی‌هایی که برای سودسازی بنگاه‌ها از ناحیه های مختلف از جمله بودجه و سیاست‌های دولت و مجلس بر روی بازار اثر می گذارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

کد خبر 694569

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =