یارانه‌های پنهان مردم و دولت را اذیت می‌کند

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: یارانه‌های پنهان هم دولت را اذیت می‌کند و هم مردم را؛ چون شیوه توزیع این یارانه‌ها کاملاً ناعادلانه است.

حسین حاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز، درباره حذف یارانه‌های پنهان انرژی و واقعی‌سازی قیمت‌ها اظهار داشت: من اساساً با واقعی کردن قیمت‌ها و حذف یارانه پنهان انرژی موافق هستم. شاید در کوتاه‌مدت حذف یارانه پنهان انرژی و واقعی‌سازی قیمت‌ها، چالش‌برانگیز باشد و فشارهای اقتصادی را به خانواده‌ها تحمیل کند، اما در بلندمدت هم در حوزه کاهش مصرف انرژی به سرانجام مثبت دست خواهیم یافت و هم در مدیریت هزینه‌های زندگی یک فرهنگ‌سازی خوب درون خانواده‌ها رقم می‌خورد.

وی گفت: یارانه به صورت فله‌ای و روتین کارایی مساعد و مثبتی ندارد و جامعه هدف را منتفع نخواهد کرد. به‌عنوان مثال فردی که صاحب تنها یک واحد مسکونی است، همان یارانه‌ای را دریافت می‌کند که یک فرد، چندین خانه دارد. درصورتی‌که سبک فعلی در توزیع یارانه با روح عدالت اجتماعی سازگار نیست؛ بنابراین به همین خاطر بنده با واقعی‌سازی قیمت‌ها در نظام توزیع موافق هستم و با سبک فعلی توزیع یارانه‌های پنهان و یارانه‌های رسمی مخالف هستم.

بیشتر بخوانید:

وجود یارانه پنهان در بخش انرژی بازی سیاسی دولت‌ها است

عضو کمیسیون اجتماعی با بیان این‌که در نظام فعلی توزیع یارانه‌ها، توانمندی دهک‌های موجود در جامعه در نظر گرفته نشده است.

حاتمی معتقد است: من یک نماینده مجلس هستم که ماهانه مبلغ یارانه به حساب بنده واریز می‌شود، اما در مقابل بعضی‌ها در حوزه انتخابیه من وجود دارند که سطح زندگی آنها به مراتب پایین‌تر است، اما از یارانه برخوردار نیستند، اما من که از یک سطح درآمد ثابت به طور ماهانه برخوردار هستم ماهانه یارانه رسمی دریافت می‌کنم. این نشان می‌دهد که دهک‌بندی‌‎ها و هدف‌گیری‌ها در حوزه نظام توزیع یارانه‌ها به درستی تشخیص داده نشده است؛ بنابراین چه یارانه‌های رسمی و چه یارانه‌های پنهان باید بر وضعیت معیشتی و زندگی مردم عادی و دهک‌ها ضعیف اثرگذاری مثبت داشته باشد، اما در عمل چنین اتفاقی رخ نداده است.

یارانه‌های پنهان ذخایر ارزی را تلف کرده است

نماینده مردم کلیبر در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که در این سال‌ها از طریق یارانه‌های پنهان منابع مالی و طبیعی و ذخایر ارزی کشور تلف شده است، گفت: برای اینکه در رابطه با کاهش مصرف انرژی و هدفمند کردن یارانه‌های پنهان به اهداف تعیین‌شده دست پیدا کنیم، باید چندین برنامه و مطالعات را در کنار هم قرار داد تا به این هدف دست پیدا کرد و همچنین نظام‌های موفق در جهان را مورد بررسی قرار داد و عوامل مؤثر در موفقیت آنها استخراج شود و با فرهنگ و ذائقه ایرانی تطبیق داده شود.

حاتمی درباره مخالفت مجلس با حذف یارانه‌های پنهان تصریح کرد: مجلس در شرایط کنونی به خاطر نبود یک شیوه‌نامه منظم و هدفمند با حذف یارانه‌های پنهان انرژی مخالفت دارد و قطعاً برای مجلس کاری ندارد که یارانه‌های رسمی و پنهان را متوقف سازد، منتهی باید نسخه‌های علمی و جایگزین و کارشناسی‌شده و مبتنی بر الگوهای موفق دنیا وجود داشته باشد و تا زمانی که این نسخه با چنین ویژگی‌ها مطرح نباشد، مجلس با حذف یارانه‌های پنهان و رسمی در حوزه انرژی مخالفت دارد.

وی افزود: یارانه‌های پنهان هم دولت را اذیت می‌کند و هم مردم را؛ چون شیوه توزیع این یارانه‌ها کاملاً ناعادلانه است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به تأثیرگذاری حذف یارانه‌های پنهان انرژی بر افزایش انگیزه بخش خصوصی برای ورود به مقوله تولید انرژی اشاره کرد و در این رابطه گفت: با حذف یارانه‌های پنهان، بخش خصوصی انگیزه مضاعفی برای ورود به بخش تولید انرژی پیدا کند. برای شرایط محیطی معمولاً جامعه خودش را به تناسب نیاز و ابزار بازسازی می‌کند؛ لذا حذف یارانه‌های پنهان می‌تواند فرصتی برای بخش خصوصی باشد.

انتهای پیام/*

کد خبر 696112

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =