رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز/ زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

طی هفته‌ای که گذشت اتفاقات زیادی در جهان فناوری روی داد و شرکت‌های بزرگ و کوچک با معرفی محصولات جدید طرفداران خود را غافلگیر کردند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، تغییرات در جهان فناوری به‌سرعت در حال وقوع است و هر لحظه خبری تازه از محصولات پیشرفته و اتفاقات مختلف منتشر می‌شود. از ابتدای هفته تاکنون خبرها و گزارش‌های گوناگونی در حوزه فناوری به اطلاع خوانندگان رسیده است که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز/ زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

نخستین عکس فضایی از زمین توسط چه کسانی گرفته شد؟

هفتاد و پنج سال پیش مهندسان نازی بر روی یکی از موشک‌های بالستیک آلمان دوربینی نصب کرده و پس از پرتاب آن موفق شدند اولین عکس فضایی از کره زمین را ثبت کنند. این تصویر محدوده‌ای از نیومکزیکو را نمایش می‌دهد.

در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۶(۲ آبان ۱۳۲۵) موشک V۲ نازی‌ها پس از پرتاب به ارتفاع ۱۰۴ کیلومتری سطح زمین رسید. مهندسان آلمانی پیش از پرتاب این موشک دوربینی ۳۵ میلی‌متری را روی آن نصب کرده بودند که می‌توانست در هر ثانیه ۱.۵ عکس بگیرد. این موشک بعد از انجام مأموریت خود و رسیدن به ارتفاع پیش‌بینی شده با سرعت بیش از ۵۴۷ کیلومتر بر ساعت به زمین سقوط کرد و به این ترتیب مهندسان آلمانی با چاپ تصویر ثبت شده در دوربین V۲ اولین عکس فضایی زمین را به‌ دست آوردند. یکی از مدیران ارشد ناسا در مورد این تصویر گفت: «ثبت چنین عکسی در آن زمان دستاوردی بسیار بزرگ محسوب می‌شود و نشان‌دهنده پیشرفت شگفت‌انگیز فناوری در آلمان بود.»


رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز/ زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

فناوری ایمنی رانندگی در جاده را ارتقای می‌دهد

این روزها نام‌های کوچک و بزرگ صنعت خودروسازی، توسعه خودروهای خودران را در پیش گرفته‌اند. با پیشرفت‌های ارتباطی و پردازشی و ظهور کلان‌داده در دهه اخیر امکان توسعه خودروهایی که خودشان قادر به انجام تمام کارهای یک راننده باشند به وجود آمده است. شرح کامل این گزارش را در لینک زیر مطالعه کنید:

خودروی خودران به سرعت در حال پیشرفت است و انتظار می‌رود تا یک دهه آینده به طور کامل در کشورهای توسعه‌یافته جایگزین با خودروهای قدیمی شود. برای اتوماسیون این خودروها باید انواع فناوری‌ از جمله مسیریابی صحیح، حسگرهای کافی برای عدم برخورد با موانع و ارتباط با یک سرور مرکزی و... در آن‌ها تعبیه کرد. یکی از این فناوری‌ها که در حوزه بینایی اتومبیل قرار می‌گیرد توانایی تشخیص علائم راهنمایی‌ورانندگی در هر منطقه است.


رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز/ زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

ظاهرسازی فیس‌بوک برای جلب نظر کاربران فضای مجازی

به نظر می‌رسد دامنه رسوایی‌های فیس‌بوک هر روز گسترده‌تر می‌شود و نمی‌توان پایانی برای آن در نظر گرفت. در روزهای اخیر یکی از مدیران سابق فیس‌بوک که نخواسته است اسم خود را افشا کند در مصاحبه‌ای با رسانه‌های معتبر بین‌المللی اطلاعات جدیدی از فعالیت‌های غیرقانونی و غیراخلاقی فیس‌بوک را اعلام کرد.

این مدیر ناشناس فیس‌بوک بیان کرد: «الگوریتم‌های این شبکه اجتماعی به گونه‌ای تعریف شده که به صورت نامحسوس ولی تأثیرگذار در جریان فعالیت‌ها و رویدادهای بزرگ سیاسی از گروهی خاص حمایت می‌کند. یعنی فیس‌بوک به طور خودکار کاربران را به سمت هدف مورد نظر گروهی از سیاست‌مداران در آمریکا سوق می‌دهد.»


رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز/ زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

فناوری بومی،دست راست جراحان چشم‌پزشک می‌شود

پرتوهای لیزر از جنس پرتوهای الکترومغناطیسی که نور معمولی نیز در آن گروه قرار می‌گیرد، هستند اما با انجام چند پروسه به روی نور معمولی و ایجاد آرایش ویژه فوتون‌ها توانمندی و قابلیت خاصی را کسب کرده‌اند. فوتون‌هایی که در پرتو لیزر در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و خواص مشخص تک رنگی، هم‌جهتی و هم‌فازی را دارند، پرتوهایی با شدت بالا ایجاد می‌کنند که توانمندی‌های ارزشمندی برای انجام علمیات مختلف برای آنها به وجود می‌آورند. شرح کامل این گزارش را در لینک زیر مطالعه کنید:

به گفته رضا فکرآزاد، رئیس انجمن لیزر ایران و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی ارتش «امروزه لیزر در صنایع فضایی، نظامی، خودروسازی و از جمله علم پزشکی کاربرد ویژه‌ای پیدا کرده است. این علم از اوایل سال ۱۹۶۲ دقیقا دو سال بعد از اولین ساخت لیزر توسط بشر کاربرد آن در چشم پزشکی آغاز شد و اکنون در سایر رشته‌های علوم پزشکی مانند جراحی، دندان‌پزشکی، پوست، ارولوژی، گوش و حلق و بینی، زنان، طب فیزیکی،فیزوتراپی، طب داخلی و... نیز کاربرد دارد.»


رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز/ زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

رمزگشایی از نانوساختارهای DNA با بررسی دقیق غشای سلول‌ها

متیو بیکر از دانشگاه نیوساوث‌ولز و شلی ویکام از دانشگاه سیدنی رهبری مطالعه بر نانوساختارهای قابل برنامه‌ریزی از جنس DNA را بر عهده داشتند که نتایج آن در نشریه Nucleic Acids Research منتشر شده‌ است.

این نتایج بهترین روش طراحی و ساخت نانوساختارهای DNA را برای دستکاری موثر لیپوزوم‌های مصنوعی ارائه می‌دهد. لیپوزوم‌های مصنوعی، حباب‌های کوچکی هستند که به‌طور رایج برای انتقال داروهای ضدسرطان و سایر بیماری‌ها استفاده می‌شوند. با اصلاح شکل، تخلخل و واکنش‌پذیری لیپوزوم‌ها، کاربردهای بسیار بیشتری در این ساختار به وجود می‌آید و می‌توان از آن‌ها در حوزه‌هایی مانند ساختن سیستم‌های مولکولی کوچک که محیط خود را حس کرده و به سیگنال رهاسازی محموله‌های دارویی پاسخ می‌دهند، استفاده کرد.


رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز/ زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

سامانه‌های امنیتی نقش مهمی در توسعه پایدار شبکه‌های ارتباطی دارند و از همین رو همواره توسعه‌دهندگان وب به استفاده از ابزارهای امنیتی توجه زیادی می‌کنند. روند توسعه اقتصادی کشورهای مختلف در سراسر دنیا حاکی از آن است که ابزارهای فناوری در ارتقای کیفیت محصولات صنایع گوناگون تأثیر بسزایی دارد و کشورهایی که بیشترین میزان سرمایه‌گذاری را در زمینه فناوری‌های هوشمند کرده‌اند از لحاظ اقتصادی نیز به جایگاه مطلوبی در سطح دنیا دست پیدا می‌کنند. به اعتقاد کارشناسان دولت‌ها باید تمام تمرکز خود را بر توسعه اقتصاد دیجیتال قرار داده و با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم فرصت شکوفایی استعدادها و عمل شدن ایده‌های خلاقانه را مهیا سازند. شرح کامل این گفت‌وگو را در لینک زیر مطالعه کنید:

بدون شک توجه به اقتصاد دیجیتال و ظرفیت‌های کم‌نظیر صنعت فناوری اطلاعات فرصت‌های اقتصادی زیادی را برای کشور ایجاد می‌کند. در سال‌های اخیر کسب‌وکارهای دانش‌بنیان که از ابزارهای فناوری اطلاعات برای تحقق برنامه‌های خود استفاده می‌کنند از لحاظ کمی و کیفی رشد خوبی را تجربه کرده و نشان داده‌اند در صورتی که به این بنگاه‌های اقتصادی کوچک توجه کافی شود می‌توانند اشتغال‌زایی و درآمدزایی بالایی داشته باشند. البته دستیابی به نقطه تعالی در اقتصاد دیجیتال با وجود رقابت شدید در این حوزه و تحریم‌های ظالمانه علیه شرکت‌های ایرانی به هیچ وجه آسان نیست ولی اگر زیرساخت‌های لازم برای فعالان صنعت فناوری اطلاعات فراهم شود قطعاً نه تنها نیاز داخلی بلکه صادرات محصولات ایرانی نیز تسهیل خواهد شد.


رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز/ زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

کشف منشأ سیگنال‌های مرموز ارسال‌شده به زمین

سال گذشته رسانه‌ها گزارشی دررابطه با کشف سیگنالی مرموز و خیره‌کننده منتشر کردند. این سیگنال که «BLC۱» نام دارد، ناشی از فعالیت اخترفیزیکی یا تداخل زمینی آشنایی نبود.

اخترشناسان باید تحقیقات خود در حوزه حیات فرازمینی را با دقت پیش ببرند چراکه اگر در پژوهش خود با مشکل مواجه شوند، سوال‌های بی‌جواب بسیاری به وجود می‌آید. دانشمندان تحقیقاتی درباره‌ پدیده شراره‌های خورشیدی، که از انفجار بزرگ در اتمسفر خورشید به‌ وجود آمده انجام دادند. ستاره قنطورس، ستاره‌ای کوچک و سرخ‌رنگ است که بعد از خورشید نزدیکترین ستاره به زمین به شمار می‌رود.


رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز/ زیرساخت‌ سامانه‌های دولتی ایمن نیست

رابطه تنگاتنگ نورون‌ها و قدرت تصمیم‌گیری مغز

دانشمندان در تلاش برای درک چگونگی تأثیر وضعیت داخلی بدن بر فرایندهای تصمیم‌گیری مغز، داده‌های یک مطالعه بالینی را تجزیه‌وتحلیل کردند. آنها دریافتند که دو مرکز تصمیم‌گیری مغز حاوی نورون‌هایی هستند که ممکن است به طور انحصاری بر پویایی داخلی بدن نظارت داشته باشند. علاوه بر این به نظر می‌رسد افزایش حالت برانگیختگی موجب می‌شود برخی از سلول‌های عصبی تصمیم‌گیرنده چرخش وظیفه داشته باشند. شرح کامل این گزارش را در لینک زیر مطالعه کنید:

اضطراب، اعتیاد و سایر اختلالات روانپزشکی اغلب با حالات شدیدی که برانگیختگی نامیده می‌شود همراه هستند. در چنین زمان‌هایی فرد دچار تپش قلب می‌شود، افزایش فشار خون را تجربه می‌کند، بریده بریده نفس می‌کشد و تصمیمات «بد» توسط او گرفته می‌شود. دانشمندان دانشگاه پزشکی آیکان در مانت ساینای در تلاش برای درک چگونگی تأثیر این حالت‌ها بر فرآیندهای تصمیم‌گیری مغز، داده‌های حاصل از مطالعه قبلی روی نخستی‌های غیرانسانی تجزیه‌وتحلیل کردند. آنها دریافتند که دو مرکز تصمیم‌گیری مغز حاوی نورون‌هایی هستند که ممکن است به طور انحصاری بر پویایی داخلی بدن نظارت داشته باشد. علاوه بر این به نظر می‌رسد افزایش حالت برانگیختگی با تبدیل برخی از سلول‌های عصبی تصمیم گیرنده به امر مانیتور حالتت داخلی متصل می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 696816

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =