تیم سیاست خارجی دولت سیزدهم اهل عقب‌نشینی نیست

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: تیم سیاست خارجی دولت سیزدهم از اصول و سیاست‌های نظام کوتاه نمی‌آید.

حسن همتی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز درباره مذاکرات وین اظهار داشت: طرف‌های مذاکره‌کننده ایران به دنبال موضوعات دیگری هستند که خارج از مفاد و اصول برجام است. به عبارت دیگر طرف‌های غربی درصدد اعمال بندهای جدید به برجام هستند تا منافعشان را به صورت یک‌طرفه تأمین کنند و اصلاً منافع ایران برای آن‌ها هیچ اهمیتی ندارد.

وی گفت: یکی از اصول مهم و اثرگذار در مذاکرات وین این است که تمام طرف‌ها به حقوق یکدیگر و خواسته هم احترام بگذارند تا مذاکرات برد-برد رقم بخورد، اما اگر مذاکرات یک‌طرفه و پر از نقص و ایراد باشد، قطعاً آینده مذاکرات خوب و امیدبخش نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

جمهوری اسلامی اقتصاد کشور را مشروط و لنگ مذاکرات برجامی نمی‌کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نسبت به مذاکرات وین چندان خوش‌بین نیست؛ زیرا معتقد است که رفتارهای کشورهای غربی مبنی بر اعمال قدرت و از موضع بالا بوده و نمی‌توان خیلی به حصول نتیجه در کوتاه‌مدت خوش‌بین بود.

همتی بیان کرد: غرب با اعمال فشار، تحریم و ایجاد اغتشاش در داخل کشور درصدد اخذ امتیازات بیشتر از جمهوری اسلامی هستند که تا به امروز نظام در برابر این فشارها ایستادگی کرده و نتیجه مثبتی هم داشته است.

وی افزود: مذاکره برای مذاکره بعدی اصلاً کارساز و باب میل ایران نیست. جمهوری اسلامی ایران مذاکره‌ای را خواستار است که حل‌کننده مشکلات و بحران‌ها برای همیشه باشد.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که قدرت میدانی جمهوری اسلامی در عرصه مذاکرات به کمک تیم مذاکره‌کننده آمده است، تأکید کرد: الحمدالله ترکیب تیم مذاکره‌کننده فعلی بسیار مطلوب بوده و به امید خدا شاهد انفعال و ضعفی که در مذاکره‌کنندگان دولت روحانی وجود داشت، نخواهیم بود.

وی گفت: تمام تحریم‌هایی که طبق برجام باید برداشته می‌شد، اما شدت هم پیدا کرد، به طور کامل لغو نشود؛ مذاکره هیچ فایده‌ای ندارد. ذات مذاکره برای لغو تحریم و بهبود اوضاع اقتصادی کشور است نه اینکه مذاکره یک‌طرفه و مذاکره برای مذاکره را شاهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ضعف دولت قبلی در سیاستگذاری یا اجرای سیاست‌های کلی ضعف داشت و در این موارد از خود بسیار انفعال نشان داد، اما شواهد امر نشان می‌دهد تیم سیاست خارجی دولت سیزدهم تحت هیچ شرایطی از اصول و سیاست‌های نظام کوتاه نخواهد آمد و به جد درصدد پیگیری سیاست‌های کلی نظام است.

انتهای پیام/

کد خبر 700154

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =