کد خبر 702032
۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۵
پیش بینی بورس امروز ۱ آذر ۱۴۰۰

دیروز (یکشنبه ۳۰ آبان ماه) بورس با رشد بیش از ۳ هزار واحدی روبرو شد و آیا روند بازار سرمایه در پایان معاملات امروز (دوشنبه ۱ آذرماه) صعودی خواهد بود؟!

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، دیروز (یکشنبه ۳۰ آبان ماه) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه با رشد ۳ هزار و ۴۸۰ واحدی روبرو شد و در ارتفاع ۱ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۹۷۲ واحدی قرار گرفت. در پایان معاملات دیروز، شاخص کل هم وزن بورس با افت ۱۹۹ واحدی روبرو شد و در ارتفاع ۳۸۳ هزار و ۳۲۷ واحدی قرار گرفت. در حال حاضر، بورس در شرایط مطلوبی قرار ندارد و این عوامل، موجب نگرانی سهامداران بورس را فراهم کرده است و آیا در روزهای آینده، وضعیت بورس بهتر می شود؟!
شاخص کل دیروز (یکشنبه ۳۰ آبان) را با روند نزولی آغاز کرد و سپس سری به ناحیه سبز زد و دوباره با کاهش ارتفاع به ناحیه قرمزرنگ بازگشت.
در دقایق پایانی بازار با به صف خرید نشستن شستا، شاهد ورود یک موج تقاضا به بازار بودیم و همین امر موجب شد تا دیروز شاخص کل در نهایت با سبزپوشی به کار خود پایان دهد. شاخص کل در روز جاری ۰.۲۵ درصد رشد کرد و شاخص کل هموزن، اما با کاهش اندک ۰.۰۵ درصدی به کار خود پایان داد. ارزش معاملات در بورس حدودا به همان ۴ هزار میلیارد تومان رسید و خروج پول حقیقی هم ۸۶ میلیارد تومان بود که در مقایسه با روز گذشته بسیار کمتر بود.

پیش بینی بورس امروز دوشنبه ۱ آذر

«مهشید داداش زاده» تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه درخصوص وضعیت بورس، گفت: بورس دیروز دو نیمه متفاوت را سپری کرد. در نیمه اول بازار شاخص کل منفی بود و اغلب نمادها حول دامنه صفر تا منفی ۵ نوسان داشتند و در نیمه دوم همانطور که از تایم لپس دیروز بازار مشخص است تقاضا افزایش یافت و شاهد سبزپوشی در نمادها بودیم تا جایی که با ۳۴۸۰ واحد مثبت بکار خود پایان داد.
وی افزود: دیروز ارزش معاملات کل بورس و فرابورس نیز حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان بود که مشخصا ارزش بسیار پایینی است و نشان از عدم ورود نقدینگی به بازار می باشد. با این حال سرمایه گذاران همچنان با نگاه کوتاه مدتی و نوسانی اقدام به سرمایه گذاری کرده اند.
این تحلیلگر بازار سرمایه، گفت: در دو هفته اخیر گروه صنایع غذایی بدلیل سودآوری بیشتر مورد توجه بازار بود و اکثر نمادهای این گروه رشدی تا مقاومتهای کوتاه مدتی داشته اند.
وی ادامه داد: با توجه به اصلاحها و حمایت های مهم، در گروه دارویی انتظار روندی مثبت طی یک هفته آتی داریم در سایر گروه ها نیز نوسان های کوتاه مدتی خواهیم داشت تا مگر فاکتورهای مهم مانند نرخ بهره و نتایج مذاکرات و نرخ دلار تغییرات محسوسی داشته باشند.
داداش زاده در پایان، گفت: همینطور نرخ جهانی کامودیتی ها همچنان اگر در مسیر صعودی باشند می توانند تاثیر خود را روی گروه ها منعکس کنند مانند اوره که بر صنایع شیمیایی تاثیر می گذارد.

عامل تاثیر گذار بر روند بورس هفته جاری

مهمترین فاکتور خبری برای هفته جاری، اخبار مربوط به بودجه است که می‌تواند بر بازار اثرگذار باشد. این طور که شنیده می‌شود تصمیم بر آن شده که دلار در بودجه با نرخ ۲۲ الی ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته شود و این یعنی نرخ دلار نیمایی به عنوان مرجع رسمی قیمت دلار در نظر گرفته خواهد شد که این هم باز به نفع بازار سرمایه و سیگنال مثبتی برای کلیت بازار است.
در هفته گذشته، شاهد شاهد خروج ۱۲۰ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بودیم اما در صندوق‌های بادرآمد ثابت هم هیجان ورود پول حقیقی نداشتیم که این نشان از انتظارات تورمی افراد حقیقی است که با رشد قیمت دلار ترجیج می‌دهند سرمایه‌هایشان را کمتر به‌صورت ریال نگه دارند. این ریزش های روزهای اخیر بازار با سال گذشته تفاوت معناداری دارد. در سال گذشته پی بر ایی کلیت بازار بالا بود ولی دیروز پی بر ایی بازار به اعداد جذابی رسیده است و کم نیستند سهم هایی که به لحاظ بنیادی در وضعیت خوبی قرار گرفته است و بدین جهت است که می‌توانیم بگوییم بازار سهام یکی از ارزانترین بازارها در شرایط فعلی است و برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری با دید میان‌مدت و بلندمدت دارند می‌تواند جذاب باشد.
اما نکته جالب و راهبردی برای معاملات هفته آینده، نسبت تغییرات شاخص هم‌وزن به شاخص‌کل است. در طی دو سه ماه اخیر وضعیت شاخص‌کل نسبت به شاخص هم‌وزن بهتر بود یعنی در روزهای مثبت شاخص‌کل رشد بیشتر و در روزهای منفی درصد منفی کمتری را تجربه می‌کرد. اما در هفته گذشته شاهد بهبود نسبی شاخص‌کل هم‌وزن به شاخص‌کل هستیم.

منبع : شمانیوز

انتهای پیام/

کد خبر 702032

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =