ساخت ۴ میلیون مسکن تا پایان دولت بعید است

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بانک‌ها در صورت حفظ سپرده‌های مردمی می‌توانند برای ساخت چهار میلیون واحد مسکونی تسهیلات ارائه دهند.

عزت‌الله یوسفیان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با بیان این‌که بانک‌ها در تأمین اعتبار ساخت مسکن با مشکل مواجه نیستند، اظهار داشت: البته این مسئله بستگی به این موضوع دارد که دولت می‌خواهد چگونه از ظرفیت بانک‌ها در این عرصه استفاده کند و این ظرفیت را به میدان بیاورد.

تضمین ارائه وام به سازندگان مسکن با حفظ سپرده‌های مردم

وی گفت: بخش عظیمی از سرمایه بانک‌ها متعلق به خودشان نیست، بلکه متعلق به مردم است. به عنوان مثال وقتی یک بانکی می‌خواهد مجوز تأسیس بگیرد نهایتاً از دو هزار میلیارد تا ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه اولیه دارد و مابقی سرمایه خود را از سپرده‌های مردم تأمین می‌کند. بانک‌ها با عناوینی چون سود سپرده سرمایه‌های مردمی را جذب می‌کند و وقتی با سرمایه‌های مردم فعالیت اقتصادی انجام داد، بخشی از سود حاصل از فعالیت اقتصادی را صرف پرداخت سود به مردم و بخشی دیگر را صرف پرداخت حقوق و مزایای پرسنل خود می‌کند، اما اگر دولت بخواهد در این بین به بانک‌ها فشار بیاورد که از سود پرداختی کمی بکاهد به فردا نخواهد کشید که سپرده‌گذاران، سپرده‌هایشان را از بانک خارج می‌کنند و در بخش‌های دیگر اقتصادی سرمایه‌گذاری می‌کنند و سپس بانک به ورطه ورشکستگی کشانده می‌شود؛ لذا پیشنهاد من این است که اگر دولت به دنبال بهره بردن از ظرفیت بانک‌ها در راستای ساخت یک میلیون مسکن در سال است، نباید با سود سپرده‌ها فعلاً کاری داشته باشد تا سپرده‌ها از بانک‌ها خارج نشود و بانک‌ها بتوانند اعتبارات مورد نیاز بخش مسکن را تأمین کنند.

سود تسهیلات بانکی کاهش یابد

کارشناس اقتصادی ادامه داد: همچنین توصیه دیگر من این است که بانک مرکزی در راستای هدایت اعتبارات به سمت ساخت مسکن، حتماً سود تسهیلات پرداختی به سازندگان مسکن را به شکل قابل توجهی کاهش دهد تا بخش خصوصی و سازندگان مسکن نسبت به مشارکت در این پروژه‌ها تمایل نشان دهند. هرچقدر دولت امتیازاتی مانند زمین رایگان به سازندگان ارائه بدهد، اما سود تسهیلات عقلانی و جذاب نباشد، خیلی نمی‌توان نسبت به پیشبرد اهداف اقتصادی دولت در حوزه مسکن امیدوار بود.

یوسفیان در بخش دیگری از این مصاحبه توصیه کرد: دولت پیش از ساخت مسکن در زمین‌های خارج از شهر حتماً برای امکانات زیرساختی چاره‌ای بیاندیشد. به عبارت دیگر مبادا پس از سخت مسکن و مستقر شدن خانوارها تازه به فکر آسفالت کردن معابر، لوله‌کشی آب و گار و یا احداث خطوط حمل و نقل ریلی و جاده‌ای باشد؛ لذا نباید اتفاقی که در پرند یا پردیس افتاد این بار هم تکرار شود.

تردید نسبت به ساخت چهار میلیون واحد مسکونی

وی نسبت به ساخت چهار میلیون مسکن طی چهار سال ابراز تردید کرد و بیان داشت: بودجه عمرانی کشور اصلاً پاسخگوی ساخت چهار میلیون واحد مسکونی نیست، حتی اگر تحریم‌ها هم از میان برود و فروش نفت افزایش پیدا کند، دوباره نمی‌توان چهار میلیون واحد مسکونی را ساخت و تحویل داد و از همه مهمتر اینکه در شرایط کم‌آبی و کمبود برق باید دولت به فکر این باشد که در مکانی شروع به ساخت مسکن کند که بعد از مدتی با کمبود آب و قطعی برق مواجه نشود. مثلا در دل کویر و بیابان نباید مسکن ساخت.

این نماینده سابق مجلس طی پیشنهادی مطرح کرد که دولت استفاده از انرژی‌های پاک مانند انرژی خورشیدی را باید در شهرک‌های جدیدی که می‌خواهد بسازد، گسترش دهد. اگر دولت چنین اقدامی را در دستور کار داشته باشد مطمئناً بخشی از مشکل کمبود برق در این مناطق رفع می‌شود و از سوی دیگر از بروز نارضایتی‌ها به مرور زمان خواهد کاست.

نظارت بر روند هزینه‌کرد تسهیلات

یوسفیان متذکر شد که دولت در ارائه تسهیلات باید نهایت دقت را به خرج دهد تا مبادا وام‌گیرنده به اسم ساخت مسکن وام دریافت کند و این پول در بخش دلار، طلا یا خودرو سرمایه‌گذاری شود.

وی در پایان گفت: جدا از اینکه دولت می‌تواند چهار میلیون واحد مسکونی را بسازد یا خیر، باید نظارت دقیقی بر پیشبرد چنین پروژه‌هایی داشته باشد تا مبادا فساد و تخلفی در آن اتفاق بیفتد. حتی اگر دولت به جای چهار میلیون واحد مسکونی، سه میلیون واحد هم بسازد اما اصولی و برنامه‌ریزی شده باشد، باز هم قابل قبول است.

انتهای پیام/

کد خبر 702379

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =